zamknij

Wiadomości

B. kandydat na prezydenta buntuje się

2011-03-11, Autor: Wacław Wrana
Rudolf Kołodziejczyk – jeden z założycieli Ruchu Autonomii Śląska wystąpił przeciwko obecnym władzom tej organizacji. Szefa RAŚ – Jerzego Gorzelika nazywa kłamcą.

Reklama

Ruch Autonomii Śląska jest ostatnio na politycznej „fali”. W zeszłorocznych wyborach samorządowych organizacja po raz pierwszy w historii wprowadziła do sejmiku województwa trzech swoich radnych. Zdobyła również wiele mandatów w radach powiatowych.

W miniony weekend w Sali Sejmu Śląskiego odbył się kongres RAŚ, podczas którego wybrano władze stowarzyszenia. Nowym – starym przewodniczącym związku został Jerzy Gorzelik. Za wyborem Gorzelika zagłosowało 118 osób, przeciw było 5 delegatów, a wśród nich rybniczanin Rudolf Kołodziejczyk.

 

W wydanym oświadczeniu, Rudolf Kołodziejczyk poddał kongres i przewodniczącego surowej krytyce. Zarzucił władzom RAŚ, że jemu – założycielowi ruchu i posiadaczowi legitymacji nr 1, odmówiono na początku kongresu prawa głosu. Powtórzył również zarzut „kłamstwa internetowego”. Chodzi o wpis w portalu Wikipedia, gdzie napisano, że RAŚ w 2001 roku został zarejestrowany Krajowym Rejestrze Sądowym. - Nieudolnie spreparowane kłamstwo pokazało prawdziwe oblicze kłamcy w czym ostatecznie upewnił mnie „odbyty kongres”. Nie takie idee przyświecały twórcom Stowarzyszenia i działaczom – oświadcza założyciel RAŚ.

 

Wywołany do tablicy Jerzy Gorzelik mówi, że od dłuższego czasu dostrzega narastający konflikt pokoleniowy między działaczami Koła RAŚ w Rybniku, a resztą członków stowarzyszenia. Tłumaczy, że na początku kongresu nie udzielono głosu Rudolfowi Kołodziejczykowi, bo był to czas na przemówienia gości. Jako delegat, rybniczanin miał prawo do zabrania głosu później. Czy będzie jakoś reagował na publicznie stawiane zarzuty kłamstwa? - Nie ukrywam, że Ruch Autonomii Śląska ma obecnie poważniejsze problemy do rozwiązania. Prędzej czy później jednak, wobec zachowania pana Kołodziejczyka będziemy musieli podjąć jakieś kroki zgodnie ze statutem. Mam wrażenie, że pretensje założyciela naszego ruchu wynikają z braku znajomości realiów Internetu. Przecież to nie ja jestem autorem wpisu na Wikipedii, a zredagować notkę o naszej organizacji może praktycznie każdy internauta – mówi Jerzy Gorzelik. - Nikt nie neguje zasług oraz dokonań pana Kołodziejczyka, szkoda więc, że nasze drogi się rozeszły, bo takie konflikty nie służą celom, które jako RAŚ chcemy osiągnąć – dodaje.

 

Przypomnijmy, Rudolf Kołodziejczyk na jesieni 2010 roku był kandydatem Ruchu Autonomii Śląska na prezydenta Rybnika (uzyskał 3,78% głosów). Był najstarszym kandydatem (70 lat) ubiegającym się o ten urząd. Wyborcy zapamiętają go jako najbardziej barwną postać kampanii wyborczej. Podczas debat zasłynął błyskotliwymi metaforami i oryginalnymi pomysłami. Proponował m.in., aby na najbardziej zakorkowanych skrzyżowaniach w Rybniku ruchem kierowali urzędnicy.

 

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (24):
 • ~ 2011-03-11 12:04:36

  Szanuję Pana Kołodziejczyka za to, że był współtwórcą RAŚ, chociaż nie mogę zrozumieć jego decyzji o kandydowaniu na Prezydenta Miasta Rybnika. TERAZ MERITUM - Pan Kołodziejczyk nie może patrzeć na przyjmowanie hurtowo młodych KARIEROWICZÓW, którzy chcieli się wybić i pokazać jako radni i inni "społeczni" działacze. Problem dotyczy też innych ugrupowań, ale listy wyborcze RAŚ wyglądały tak, jakby ludzie byli z łapanki.

  0 0
 • ~wilhelm 2011-03-11 12:21:36

  To niestety prawda. Z ostatnich wyborów zostawiłem sobie na pamiątkę "ulotkę" jednego z kandydatów RAŚ, która de facto była wizytówką, a zdjęcie samego kandydata było w koszuli flanelowej, chociaż możliwe, że ta koszula miała tylko taki wzór. Tak czy inaczej 200% amatorstwa. Ktoś powie, że to nieważne, ale ja się z tym nie zgodzę, samorządowcy nas reprezentują i muszą to robić godnie, co w pierwszej kolejności realizuje się przez ubiór, potem przez kulturę osobistą, a na końcu przez to co kandydat ma do powiedzenia lub co potrafi zrobić. W jednostkach specjalnych to się robi tak, że rekrutów poddaje się ekstremalnemu szkoleniu i ci którym na prawdę nie zależy sami odchodzą. RAŚ podobnie jak pozostałe partie też powinny ludzi wysyłać najpierw gdzieś gdzie sprawdzą ich "przywiązanie do sprawy" nim ich wpiszą na listy

  0 0
 • ~ 2011-03-11 12:31:17

  Wilhelm - to co miał ubrane, to drugorzędna sprawa. Ta podstawowa dotyczy ludzi, jak to nazwałem, z łapanki, którzy mają po 20 lat i program wyborczy RAŚ jest im obcy, o historii Śląska wiedzą z TVS (sic!), a partia miała im posłużyć do kariery politycznej. Zobacz, co Ci ludzie wypisywali. Nie dziwię się więc Panu Kołodziejczykowi, że tak reaguje, bo on czuje się jednym z ojców RAŚ - czegoś, co zostało dobrze przemyślane i teraz kiełkuje... chociaż chwastów też przybywa.

  0 0
 • ~zapo 2011-03-11 12:32:38

  Panu Kołodizejczykowi po prostu żal, że nie ma "władzy". Gdyby taką energię, jaką włożył w dotarcie po klongresie do mediów z rzekomymi "rewelacjami o kłamstwach" spożytkował na przekonywanie ludzi do autonomii, byłoby o niebo lepiej. Teraz chyba wyszły na jaw jego priorytety... Na razie Pan Kołodziejczyk jest z urzędu przeciw. Wszystkiemu i wszystkim.

  0 0
 • ~Arteks 2011-03-11 12:51:49

  @wilhelm, wojtek.ryb - a dla mnie mało ważne jest jak kto wygląda czy jaką koszulę nosi ale co chce robić. Niestety jak na razie to może być kompromitacja RAŚ. Organizacja która w planach miała walkę o interes Śląska i ratunek kolei w naszym regionie zdaje się akceptuje likwidację kilkudziesięciu pociągów które wytypowała centrala PR hehehe Czyli posłusznie wykonują to co chce Warszawa. Szok!!!

  0 0
 • ~ 2011-03-11 12:57:19

  Arteks - gdzie ja w swoich wypowiedziach zwróciłem uwagę na ubiór? Nawet napisałem: "Wilhelm - to co miał ubrane, to drugorzędna sprawa". Czytaj dokładnie!

  0 0
 • ~cezar2009 2011-03-11 13:19:36

  wielki SZACUNEK dla pana Kołodziejczyka. Pańscy "koledzy" z RAŚ ujawnili prawdziwe oblicze. Kłamią tak samo jak P(artia) O(szustów). Ale jak mówił mój starzyk "z kim się zadajesz takim się stajesz". Patrząc na koligacje w Sejmiku tylko znajduje to potwierdzenie. Karierowicze odstawią "ludzi czynu" na boczny tor, aby im nie przeszkadzali w robieniu machlojek. W ubiegłym roku w jednej z dzielnic Rybnika takie samo działanie rozbiło Radę Dzielnicy. "Jedyna słuszna opcja" chciała się bawić za samorządowe pieniądze a Przewodniczący Zarządu był temu przeciwny. PO niszczy Polskę a z RAŚ zniszczy Śląsk.

  0 0
 • ~hub381 2011-03-11 14:02:56

  I znów odezwały"antyśląskie odgłosy",wiadomo o co chodzi!A kto szkodzi Śląskowi to wiemy.Dajmy"cezarowi"swoje a my paczmy w przyszłość.Uwaga"zdjąć klapy z ócz",bo znów"srają"do swojego gniazda.
  Pozdrawia-"nie workowany",A hoj...

  0 0
 • ~hans60 2011-03-11 15:41:25

  Panie Kolodziejczyk nie czas na swary na forum.Takie sprawy zalatwia sie w rodzinie jak ojciec z synem.Mlodzi maja prawo inaczej patrzec na program RAS.Pan jako doswiadczony zalozyciel ruchu pownien najlepiej zrozumiec do czego prowadza takie klotnie.Czy chcecie doprowadzic do tego jak za "Starej Polski' byly dwie organizacje weteranow Powst Slaskich Korfantego i Grazynskiego.Idzcie na piwo i pogadajcie tak od serca innego wyjscia nie ma.Mam nadzieje iz macie dobro RAS na celu.

  0 0
 • ~vectr@ 2011-03-11 16:02:54

  Czego chcecie od Pana Rudolfa. Ma legitymację nr 1 - jest założycielem i w pewnym sensie ma rację.

  0 0
 • ~Tadek 2011-03-11 17:33:17

  44.) Strona 284 wiersz 6 od dołu ytat: „Klęska Niemiec w 1918 r. otworzyła drogę do do niepodległego państwa Górnego Śląska. Koncepcja niepodległości Górnego Ślaska zrodziła się w niemieckiej partii katolickiej Cenrtum (późniejszej Katolische Volks partei) . W dniu 9 grudnia 1918r. w Kędzierzynie górnośląscy liderzy tej partii na konferencji Centrum postawili kwestię samodzielnego państwa górnośląskiego.” i dalej na stronie 285, 7 wiersz od góry:
  „Oberschlesien aus Selbstandinger Freistat” i dalej;: „Sprawa niepodległego państwa Górnego Ślaska zyskała bardzo silne poparcie polityczne i finansowe w kręgach przemysłowych górnośląskich.... „
  Tu odkryty został zamiar RAŚ oderwania Śląska od Polski.
  Ruch Autonomii Śląska domaga się „języka śląskiego” by uzyskać autonomię, i dalej by Śląsk stał się
  Oberschlesien aus Selbstandinger Freistaat

  0 0
 • ~Tadek 2011-03-11 17:37:37

  Podejrzenie o popełnienie przestępstwa polegające na publicznym znieważaniu Narodu i Rzeczpospolitą Polskę
  upublicznione w książce „Śląsk ziemia nieznana”
  Autor Jan Rduch. Aktywny działacz „Ruchu Autonomii Śląska”,
  kandydat „RAŚ” do rady Miasta Rybnika w 2010r.

  Książka ma 287 stron. Na pierwszych 276 stronach autor opisuje miejsca , do których wędrował wraz z grupą zwiedzających. Treści antypolskie (o charakterze antypolskiej dywersji propagandowej), ukryte są na kilu ostatnich stronach, tej z pozoru krajoznawczej książki.
  Nakład 500 egzemplarzy. Koszt xy zł.
  Kilka cytatów z tej książki: Strona
  Treść ze stron książki aktywnego działacza „RAŚ” - Jana Rducha
  Nr 281
  14 wiersz
  od dołu
  „Po zakończeniu II wojny światowej, reżim hitlerowski zostaje zastąpiony komunistyczną i polską okupacją”
  Nr 277
  4 wiersz
  od góry
  „Ta piękna …....ziemia genius loci , po zawieruchach wojennych została przez hieny narodowe rozszarpana.”

  0 0
 • ~Tadek 2011-03-11 17:38:39

  Nr 281
  12 wiersz
  od góry
  „po majowym zamachu stanu, lud na Górnym Śląsku zostaje poddany gwałtownej polonizacji, która trwa do dziś. Teraz my Ślązacy musimy być Polakami!”
  Nr 282
  14 wiersz
  od góry
  „Ślązak musiał umrzeć tylko dlatego, że był Ślonzokiem.”
  Nr 282
  16 wiersz
  od góry
  „Cmentarze (całych pokoleń) naszych Ojców i Matek, przybyli tu Polacy równali z ziemią, wysadzali, podpalali perły naszej architektury – pałace, zamki. Barbarzyńsko niszczono nasze dziedzictwo kulturowe. Nawet nie oszczędzono naszych śląskich nekropolii. Dlatego dziś, my Ślązacy, nie mamy tak, jak Polacy swoich Powązek, Rossy, Łyczakowa... One zostały nietknięte mimo rosyjskiej i barbarzyńskiej hitlerowskiej okupacji.”
  Nr 282
  11 wiersz
  od dołu
  „Cmentarze (całych pokoleń) naszych Ojców i Matek, przybyli tu Polacy równali z ziemią, wysadzali, podpalali...” i dalej:
  Wszystko to odbyło się za przyzwoleniem władzy kościelnej – administratorów cmentarzy.”
  Nr 282
  13 wiersz
  od dołu
  „ Nasze Śląskie cmentarze zostały po wojnie zrabowane przez przybyłych tu tych, o tej „wyższej” kulturze, którzy ... dokonali dzieła zniszczenia.”

  0 0
 • ~Tadek 2011-03-11 17:40:29

  Nr 277
  12 wiersz
  od dołu
  „Pielgrzymowaliśmy po ziemi naszych Ojców i Matek będącej dziś pod polską administracją.”
  Nr 277
  5 wiersz
  od góry
  I tak oto dziś znajdujemy się pod administracją Republiki Czech (Slesko), Niemiec (Schlesien) i Polski (Śląsk)
  282
  8 wiersz od dołu
  „Pytam czy Ślązacy, ich dzieci i wnuki też mają niszczyć, równać z ziemią groby tych, co tu przybyli?”
  Nr 281
  6 wiersz
  od dołu
  „Młodzi Ślązacy z opolskiego, wcieleni do wojska polskiego za marzenia o wolnym i autonomicznym Śląsku, przez polski wojskowy sąd byli skazywani na karę śmierci,”

  0 0
 • ~Tadek 2011-03-11 17:41:58

  44.) Strona 284 wiersz 6 od dołu ytat: „Klęska Niemiec w 1918 r. otworzyła drogę do do niepodległego państwa Górnego Śląska. Koncepcja niepodległości Górnego Ślaska zrodziła się w niemieckiej partii katolickiej Cenrtum (późniejszej Katolische Volks partei) . W dniu 9 grudnia 1918r. w Kędzierzynie górnośląscy liderzy tej partii na konferencji Centrum postawili kwestię samodzielnego państwa górnośląskiego.” i dalej na stronie 285, 7 wiersz od góry:
  „Oberschlesien aus Selbstandinger Freistat” i dalej;: „Sprawa niepodległego państwa Górnego Ślaska zyskała bardzo silne poparcie polityczne i finansowe w kręgach przemysłowych górnośląskich.... „
  Tu odkryty został zamiar RAŚ oderwania Śląska od Polski.
  Ruch Autonomii Śląska domaga się „języka śląskiego” by uzyskać autonomię, i dalej by Śląsk stał się
  Oberschlesien aus Selbstandinger Freistaat

  0 0
 • ~Tadek 2011-03-11 17:45:06

  Nawoływanie do utworzenia „Oberschlesien aus Selbstandinger Freistat” to zdrada stanu.
  Mieliśmy przykład „Wolnego miasta Gdańska”. Wiadomo jak Niemcy faszystowskie wykorzystały to miasto w przygotowaniach do wojny z Polską.
  Śląsk może być tylko:albo polski, albo niemiecki. To wie każdy kto choć trochę zna rzeczywistość, a nie jest wprowadzony w błąd przez jakiegoś „kolaboranta”, lub fanatyka antypolskiego. Wiedział to ks. Ulitzka i wiedzieli o tym liderzy partii „Cenrtum” wiedział kapitał niemiecki. To zrodziło pomysł utworzenia „wolnego państwa śląskiego”, a później „autonomii”. Było to rozpaczliwe działanie na rzecz zachowania tej „dojnej krowy” na potrzeby państwa niemieckiego. Wzorem tamtych niecnych działań, Jan Rduch członek „RAŚ”,usiłuje zawrócić bieg historii i poprzez etap „państwa śląskiego” doprowadzić do „anschlusu” Śląska. Nie jest osamotniony w tych dążeniach.

  0 0
 • ~Tadek 2011-03-11 17:47:14

  Strona 284 wiersz 3 od góry
  Cytat: Po 80 latach polskiej administracji, Górny Śląsk przedstawia krajobraz jak po bombie atomowej …..”
  Komentarz:Załóżmy, że książka była pisana w 2006r. Od roku 2006 po odjęciu 80 lat mamy rok 1926. Śląsk wrócił do Polski w 1921r. Gdzie te 5 lat do owych 80 lat polskiej administracji które rujnowały Śląsk do stopnia jak po wybuchu bomby atomowej. Łatwo to odkryć. Brakujące 5 lat kiedy Górny Śląsk włączony został do „Deutsches Reich” znów stał się na 5 lat „latami złotymi”. Te lata zdaniem autorów, doprowadzały do Śląsk do świetności, jak za czasów zaboru pruskiego. To okres do którego powrotu nawołuje owa pieśń z „Heimatem”.

  0 0
 • ~Tadek 2011-03-11 17:57:35

  RAŚ to iskra zapalająca ładunek wybuchowy pod Śląskiem i państwem Polskim . Służy do skłócenia Ślązaków. Jest powtórką pruskiej propagandy z czasów kiedy Ślązacy upomnieli się o swoje miejsce i w Powstaniach przywracali Śląsk do wspólnoty polskiej. Całe wielkie przedsięwzięcie RAŚ kosztuje ogromne pieniądze. Kto na to płaci? STOP destrukcji Państwa Polskiego. STOP fałszom historycznym. STOP oczernianiom Ślązaków. Śląsk to Śląsk, to nasz dom - dom rodzinny, a nie jak chce RAŚ ze Śląska zrobić Schlesien im Vaterland und Heimat.

  0 0
 • ~hans60 2011-03-11 18:05:11

  Slask nigdy niebyl w zaborze pruskim.

  0 0
 • ~messi 2011-03-11 18:55:05

  Nie rozumiem p. Kołodziejczyka! Tworzył RAŚ i chwała mu za to. Dlaczego teraz publicznie próbuje niszczyć swoje dziecko? Po co mu była farsa startu w wyborach na prezydenta miasta? Być może kiedyś był wielki ale teraz jest żałosny !!!

  0 0
 • ~tedi 2011-03-11 23:13:21

  RAŚ zdobył namiastkę władzy w woj. śląskim, no i się zaczęło. Młodzi- gniewni zaczęli wypierać starych działaczy, którzy zakładali RAŚ
  (przykład : w/w Rudolf Kołodziejczyk, Krzysztof Kluczniok, którego "wykolegowali" radni RAŚ z rady powiatu rybnickiego...). A jak się zdobyło"tę władzę", to trzeba było przenieść siedzibę z "prowincjonalnego" Rybnika do wielkiej metropolii-Katowic...Boję się, że sukces wyborczy może w perspektywie czasu być początkiem końca RAŚ...

  0 0
 • ~messi 2011-03-12 10:28:23

  Przyszłości RAŚ nie widzę w tak ciemnych barwach gdyż RAŚ odniósł sukces wyborczy w kilku gminach i powiatach, niestety poza miastem Rybnik. U nas jest jednak sytuacja nietypowa - do władzy doszła stara,niereformowalna ekipa radykałów odsuwając młodych. W powiecie próbuje rządzić nieudacznik Raudner z Czerwionki, który dla swojego stołka zaprzedał sukces w wyborach do Rady Powiatu! RAŚ jest "na fali" lecz rozgrywki personalne i niektóre nieodpowiedzialne ruchy mogą mu zaszkodzić. Oby tak się nie stało.

  0 0
 • ~hans60 2011-03-13 22:58:16

  Tak to prawda pan. KoLodziejczyk ,Kllucznniok stworzyli RAS i to wszystko.Bedziemy o tym pamietac.I koniec.To nie pan Gorzelik zacz.przyjmowac do RAS bylych ORMOwcow ludzi mieszkajacych na Slasku tylko kilkanascie lat.To panowie K.K.poprzez nominacje takich ludzi z ramienia RAS do wyborow doprowadzalo do takich wynikow Ruchu. Jakie kierownictwo taki Ruch malostkowy,zasciankowy ,zawistny.Pan Gorzelik wypromowal RAS na caly Slask. PS. bylym ORMOwcem i kandydat. RAS za kadencji pana Klucznioka byl mieszk.Palowic. Panie Kolodziejczyk to nie wiek czlonkow jest problemem.Moze to Pan ma problemy z wiekiem.

  0 0
 • ~hans60 2011-03-13 23:15:41

  Przepraszam jestem w podobnym wieku.Moze meska menopauza ma wplyw na Pana decyzje. Szkoda.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1115