zamknij

Biznes

Autostrady będą o połowę tańsze?

2011-10-24, Autor: 
Zaskakujący projekt ministerstwa infrastruktury: być może w przyszłości za przejazd autostradami będziemy płacić nie 20, a 10 groszy za kilometr.

Reklama

W naszym regionie od kilku miesięcy toczy się walka na froncie pt. „bezpłatna autostrada A1 dla mieszkańców aglomeracji”. Przypomnijmy, przed wyborami z ust ministra finansów – Jacka Rostowskiego i posłanki Joanny Kluzik-Rostkowskiej padła obietnica, że dla mieszkańców naszego regionu przejazdy autostradą A1 będą bezpłatne.

Jednak równie ważna i ciekawa jest kwestia odpłatności za państwowe autostrady poza terenami aglomeracyjnymi. Rząd od dłuższego czasu zapowiada, że na bezpłatnych dotąd autostradach, w końcu staną bramki i trzeba będzie płacić. Według pierwszych zapowiedzi, opłata za przejazd miała wynosić 20 groszy za kilometr.

 

Tymczasem, kilka dni temu, kończący swoją kadencję minister infrastruktury – Cezary Grabarczyk, wystąpił z projektem rozporządzenia, według którego stawka zostałaby obniżona dla samochodów osobowych do 10 groszy. Oznacza to, że za podróż na przykład z Gliwic do Wrocławia, kierowcy musieliby zapłacić nie 30 a 15 złotych.

 

Czy spowodowany jest taki gest ministerstwa? Urzędnicy tłumaczą, że „celem ministra infrastruktury jest zwiększenie dostępności autostrad dla użytkowników indywidualnych, co zwiększa poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego, zmniejsza obciążenia i zużycie dróg innej kategorii oraz obniża uciążliwość ruchu samochodowego w miejscowościach, przez które one przebiegają”.

 

Projekt przewiduje, że minister infrastruktury wyda rozporządzenie jeszcze w tym roku, po uzgodnieniu z pozostałymi ministrami. A nowe stawki wejdą w życie od 1 stycznia.

 

Czy rzeczywiście chodzi o dobroć serca ministra Grabarczyka i jego urzędników? Są przynajmniej dwa powody by w nią wątpić.

 

Po pierwsze, od lipca wprowadzono elektroniczne opłaty dla ciężarówek po autostradach i drogach ekspresowych. I gdy rząd zaczął liczyć wpływy z tych opłat, a także z opłat od samochodów osobowych za jazdę po państwowych autostradach, pojawił się problem – że pieniędzy jest za dużo. I może nam grozić zwrot część dotacji, jakie dostaliśmy z UE na budowę autostrad, na których wprowadzono opłaty.

 

Po drugie, coraz głośniej mówi się o tym, że nowym ministrem zajmującym się drogami będzie Grzegorz Schetyna, który z Cezarym Grabarczykiem delikatnie mówiąc się nie lubi. Taki gest teraz uniemożliwi zdobycie popularności konkurentowi politycznemu.

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~ 2011-10-24
  15:30:24

  0 0

  I to jest cudowny przykład ogłupiania ludzi. Najpierw za ich pieniądze buduje się drogi, a potem każe im się za nie płacić i zaczyna się zabawa. Ustala się cenę przejazdu , mnoży razy 2 i podaje do publicznej wiadomości. Ludziki się oburzają, więc podaje się cenę wyjściową ( czyli o połowę niższą). Ludziki się cieszą ,że tak tanio i sprawa załatwiona :) Jak wam czynsz podniosą z 500 złotych na 1000 zł, a potem łaskawie obniżą na 750 , to też się będziecie cieszyć ,że tanio. Drodzy państwo.....politycy was dymają w cztery litery :)

 • ~truman20 2011-10-24
  16:24:31

  0 0

  Za nasze i w większej mierze pożyczone pieniądze. Nie zmienia to jednak faktu, że nas dymają z każdej strony. Ostatnio czytałem artykuł, że tirowcy wolą rozjeżdżać małe miasteczka niż płacić majątek za płatne drogi wyższej kategorii.

 • ~Fiodore 2011-10-24
  17:57:45

  0 0

  BuaHahahaha wiedziałem, że to nie jest ich dobrowolna decyzja :] Dobrze, ze mamy UE jednak, bo inaczej to by kasowali po 30gr/km! Z drugiej strony to dziwne, że kreatywna księgowość w rządzie nie znalazła sposobu na zachomikowanie tej nadwyżki, dziwne dziwne, przecież można stworzyć dodatkową spółkę "Krawężniki I Bramownice" i to ona by zagospodarowała te 10gr "nadwyżki" :P Oj coś tu nie gra, chyba faktycznie chodzi o pomniejszenie roli Czarka w partii wykorzystując Grzesia.

 • ~Fiodore 2011-10-24
  17:59:21

  0 0

  Joseph - Nie chcę Cię martwić, ale Ciebie też ... politycy :D

 • ~ 2011-10-24
  18:03:34

  0 0

  Jak wszystkich to wszystkich :)

 • ~cige 2011-10-24
  18:24:29

  0 0

  Pani JKR vel PiS vel PJN vel PO w kampanii obiecywała Wam że będą darmowe autostrady tu.......jak się czuje 2400 ciemniaków co głosowało na nią?

 • ~mao 2011-10-24
  18:32:53

  0 0

  rozumiem, że tańsze w skali kraju? JKR zapowiedziała w kampanii, że A1 i A4 na odcinku Brzęczkowice-Sośnica będzie bezpłatna, natomiast jej wiarygodność jest niższa niż moja wiara w bezpłatne autostrady.

 • ~ 2011-10-24
  18:46:17

  0 0

  Widzę, że niektórzy właściwie używają głowy, mądrze konstatując...szkoda jednak, że nie znalazło to wymiernego odzwierciedlenia w wyborach...Swoista ta niby "świadomość" - wiem (jako podmiot), że mną, powiedzmy - manipulują m. in. za moją mamonę), ale i tak, uporczywie, maniakalnie, bezwolnie, wciąż daję im "kredyt zaufania", czyt. wybieram (powierzchownie, szybko, medialnie, standardowo etc.) tzw. mniejsze zło. Dlaczego więc tzw. zło (ceny, koszty, realia, etc.)? Cóż za psychospołeczna, socjologiczna i ekonomiczna dychotomia i jakże ludzka, lecz nieubłagana fanaberia...

 • ~Arteks 2011-10-24
  22:06:29

  0 0

  Idealnym rozwiązaniem byłyby autostrady bezpłatne, nieco gorszym płatne w postaci winiet, natomiast płatne w wersji polskiej to chyba najgorszym rozwiązaniem. Możnaby wprowadzić rozwiązanie pośrednie tzn. autostrada płatna w określonych godzinach np. 6.00-16.00 a w dni świąteczne oraz w nocy bezpłatna. Dzięki temu możnaby nieco rozprowadzić równomierniej ruch w trakcie doby jednocześnie godząc interes budżetu państwa i obywateli.

 • ~duchadam 2011-10-25
  13:17:16

  0 0

  a ja wbijam w ich autostrady , niech kasują będę jeździł Do Katowic prze Żory , niech kasują ile chcą bo nie wierze by zrezygnowali za kasowanie tych co jeżdżą w aglomeracji śląskiej , za wielka kasa by ich ominęła, a ja radze wszystkim żeby tak samo robili to się obudzą może

 • ~ 2011-10-25
  18:23:17

  0 0

  @spadochron, ty głupi jak but jesteś. Darmowa autostrada ma być w obrębie GOP i ROW, a nie cała. Wyraźnie jest to napisane w artykule. Ręce opadają.

 • ~Woziwoda 2011-10-29
  19:44:13

  0 0

  Vafel, pokaż może gdzie jest napisane, że darmowe autostrady będą w obrębie aglomeracji.
  Jak już wymyślasz innym niezrozumienie tekstu to sam spróbuj zinterpretować te dwa wyrazy tuż po nazwisku tej żałosnej pani polityk.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 4905