zamknij

Wiadomości

Autobusy na gaz już w Rybniku. Widzieliśmy je!

2020-02-03, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Jutro przed południem mają być oficjalnie zaprezentowane nowe autobusy na gaz, które będą jeździły po drogach w Rybniku. My widzieliśmy je już dzisiaj!

Reklama

Pamiętacie, jak w grudniu 2019 pisaliśmy o „gazowych” autobusach? Miasto nie chciało wtedy zdradzać szczegółów. Dowiedzieliśmy się, że nowe pojazdy mają zostać zaprezentowane w nowym roku. Ten dzień nastąpi we wtorek przed południem. Nie czekamy i już teraz pokazujemy Wam zdjęcia autobusów na gaz, które będą jeździły po Rybniku.

Jak dowiadujemy się w Zarządzie Transportu Zbiorowego, lada chwila pasażerów będzie wozić 9 nowych pojazdów na gaz.

- Nowe autobusy zakupione zostały przez firmę Transgór S.A. Są to fabrycznie nowe autobusy marki Mercedes - Benz o długości 12 metrów, mogące pomieścić ponad 90 pasażerów. Są to pierwsze autobusy CNG, które na stałe będą u nas kursowały. Jest to istotne dla poprawy środowiska, gdyż zanieczyszczenia emitowane przez autobusy zasilane CNG są prawie trzykrotnie mniejsze od emisji pochodzących z takich samych autobusów zasilanych olejem napędowym – czytamy w komunikacie ZTZ Rybnik na Facebooku.

Jak dalej dowiadujemy się, wśród wielu zalet eksploatacji takich autobusów wymienić można m.in. bezdymne spalanie oraz brak cząstek sadzy.

- Nowe pojazdy wyposażone są we wszystkie systemy informacji i pobierania opłat, jakie są standardem w Rybniku. Wygląd zewnętrzny został również dostosowany do naszych wymagań, a różnica jedynie polega na tym, że na dachu zamontowano butle do przechowywania gazu ziemnego. Koszt zakupu jednego pojazdu to ponad 1 mln zł – czytamy.

W jaki sposób „tankowane” będą nowe autobusy? Czy Transgór posiada w swoich zasobach stację do napełniania gazem tych pojazdów? O to będziemy jutro pytali podczas oficjalnej prezentacji.

Oceń publikację: + 1 + 78 - 1 - 19

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (26):
  • ~Sebastian Ryszka 2020-02-03 18:46:00

    Autobusy na Gaz ,więc dlaczego nie dotować prywatnych samochodów które zostaną zasilane w gaz .Wzrośnie oszczędność na paliwie w prywatnych gospodarstwach ,więcej pieniędzy przeznaczą na konsumpcje ,czy zakupy .Będzie bardziej EKO .Ale wtedy będzie więcej wyjazdów nad polskie może ,I Pani sędzina będzie zrozpaczona ,że nie ma dla niej miejscówki

    34 50
  • ~qdobp 2020-02-03 18:46:20

    Dlaczego na tyskich numerach?

    25 16
  • ~toomann 2020-02-03 19:01:55

    W pobliskiej Ostravie nawet rozwóz pizzy robią Skodą Citygo na CNG. Ale tam jest przynajmniej 5 stacji CNG, więc można, bo zasięg tych aut jest fatalny.

    31 6
  • ~hoym 2020-02-03 19:39:21

    ~qdobp - bo to zapewne leasing, wątpię żeby na jeden raz wydali 9 mln zł

    39 2
  • ~ 2020-02-03 21:47:05

    "Autobusy na gaz już w Rybniku"
    wielki to powód do radości, że taka nowoczesność zawitała do naszego miasta
    gazowym autobusem jeździłem jakieeś 10 lat temu w Gdyni
    a za wschodnią granicą, gazowe autobusy i ciężarówki (głównie Ziły ) nie były niczym dziwnym już w czasach głębokiego ZSRR
    mimo tego cieszmy się

    38 7
  • ~x.treme 2020-02-03 21:58:48

    No i super, bilety będą teraz tańsze (!), będę jeździł sobie do centrum autobusem tylko nie wiem po co..:)

    38 4
  • ~qwer 2020-02-03 22:55:09

    Dzieci z Rybnika umierają przez smog.

    12 32
  • ~Kurt_Wallander 2020-02-03 22:59:17

    Heh, nieźle. Szkoda, że CNG a nie, jak w Wiedniu, autobusy na LPG. Tam Wiener Linen używają takich pojazdów od 2008 roku...

    19 3
  • ~piotr.kowalski 2020-02-04 00:04:52

    Panie Sebastianie, widzę że nie tylko oczekuje Pan aby ktoś Panu płacił za wymianę źródła ciepła w Pana domu i dopłacał do kosztów ogrzewania, ale również oczekuje Pan że ktoś będzie Panu dotował Pana prywatny samochód. Jest to wysoce roszczeniowa postawa moim zdaniem kojarzona raczej z młodymi osobami a nie dorosłymi. Dorosła osoba potrafi zazwyczaj zadbać o utrzymanie siebie i potrafi utrzymać posiadane nieruchomości jak dom, czy też ruchomości w postaci pojazdów.

    Niestety jeżeli reprezentuje Pan pewną część naszego społeczeństwa, to na zmiany na lepsze jeszcze długo poczekamy. Skoro ludzie nie dostrzegają tego, że za posiadane rzeczy odpowiada ich właściciel i oczekują, że całe społeczeństwo poprzez podatki będzie się zrzucało na ich utrzymanie to jest to bardzo nie poważna postawa.

    Wracając do tematu autobusów to bardzo dobra informacja, choć moim zdaniem lepiej gdyby te autobusy były elektryczne, ale niestety zapewne z uwagi na rozległość naszego miasta byłby problem z zasięgiem tego typu pojazdów.

    30 23
  • ~wagon 2020-02-04 07:33:48

    Narazie Transgor nie posiada stacji autobusy jeżdżą do Tychów tankować chyba że coś się zmieniło

    12 3
  • ~entropia 2020-02-04 08:03:40

    ~piotr.kowalski
    elektryczne śmigają na ten przykład po Krakowie czy Warszawie więc to nie kwestia zasięgu (100-150 km) tylko pewnie ceny zakupu

    13 1
  • ~green electricity 2020-02-04 09:42:33

    Dlaczego nie na LNG który nie wymaga budowy przyłącza gazowego? Dlaczego nie na wodór z JSW? Takie pytania można mnożyć bez końca, ważne że są czystsze i nie rujnują budżetu miasta.

    11 5
  • ~Arteks 2020-02-04 11:20:56

    @ursus - w Gdyni to nawet 10 lat temu kopcący komin był już rzadkością... Inna mentalność ludzi, władz, otwartość na nowoczesne technologie i rozwój - nie to samo co u nas. @SebastianRyszka - ale przecież u nas dotuje się auta np. niekomercyjnymi opłatami za parkowanie. 70 zł za parkowanie na miesiąc auta w samym centrum miasta to... w pewnym sensie dotacja. Dotacja nie tylko dla mieszkańców miasta ale także tych którzy przyjeżdżają tu spoza niego i nie płacą w naszym mieście podatków.

    5 15
  • ~Lateks 2020-02-04 12:34:50

    Spokojnie, jak politycy zauważą że tych nowych pojazdów jest coraz więcej i wpływy z podatku drogowego który jest w ropie maleją to tak opodatkują i gaz i prąd że się ludzie zdziwią... ;)

    7 1
  • ~ 2020-02-04 13:08:49

    Ąrteks
    nie ma jak napisać nie na temat, jak wszędzie widzisz kopcące kominy, przyjmij się do ekopatrolu i działaj (nadal czekam na zdjęcie rzekomo kopcącego komina w moim domu), lub rozpocznij inną formę terapi, na fobię z powodu cen parkowania powinna pomóc maść na ból du.y, a o zasilaniu gazem autobusów pisałem już przed laty
    Arteks, a w jaki nowoczesny i ekologiczny sposób zasilany jest twój samochód , czy jesteś "otwarty na nowoczesne technologie i rozwój" ?

    9 1
  • ~Arteks 2020-02-04 18:08:13

    @ursus - w jakimkolwiek temacie i dyskusji, zawsze chcesz komuś zwracać uwagę, a jak tobie się zwróci uwagę to się obrażasz... W Gdyni nie ma dyskusji o potrzebie wymiany czegokolwiek na nowocześniejsze - bo każdy tego pragnie i to popiera. Ty w obronie węgla napisałeś już pewnie ze stówkę elaboratów. Tak, jestem otwarty na nowoczesne technologie i moim następnym autem być może będzie tzw. hybryda. Z drugiej strony, zauważyłem, że niektórzy chwalą się jak dużo robią km autami - a dla mnie atutem jest to, że robię nim niewiele km. Ostatnio nawet w Krakowie byłem pociągiem. :) O ile jednak auta spotka się wszędzie na świecie - o tyle piece węglowe to już tylko w najbardziej zacofanych i biednych domostwach i to już tylko krajów pokroju Polska, Albania, Serbia, Słowacja... W Czechach co raz ciężej znaleźć - chociaż 20 lat temu było podobnie jak w Polsce w tym temacie np. w okolicy Ostrawy.

    2 7
  • ~Sebastian Ryszka 2020-02-04 20:14:40

    ~piotr.kowalski Panie każdy samochód jaki kupuję wysyłam do zakładu do Skrzyszowa ,by obniżyć moje rachunki za paliwo i skutkiem ubocznym mojej oszczędności jest to iż w tej dziedzinie jestem ekologiczny.A pieca nie zmienię na inne paliwo ,bo jest dla mnie mało ekonomiczne ,

    7 1
  • ~Domkers 2020-02-04 21:26:51

    @Arteks~Tak, jestem otwarty na nowoczesne technologie i moim następnym autem być może będzie tzw. hybryda. Z drugiej strony, zauważyłem, że niektórzy chwalą się jak dużo robią km autami - a dla mnie atutem jest to, że robię nim niewiele km. Ostatnio nawet w Krakowie byłem pociągiem. :) Życzę Ci hybrydy,życzę Ci kup sobie autobus na gaz lecz nie krytkuj ,że koszę trawę na własnej posesji .Pilnuj własnych kwiatków w doniczkach.Ostatnio byłem w Warszawie ,Wrocławiu pociągiem co nie czyni mnie lepszym od innych.Autem (nie hybrydą) robię25tys.km rocznie -przepraszam.Ale nigdy nie odpowiedziałeś na zadane przeze mnie pytania.Ale jesteś fajny.hehe

    4 2
  • ~Arteks 2020-02-04 21:40:47

    @Domkers/ursus - po co zmieniasz nicka aby pisać ciągle jedno i to samo i bronić archaicznych technologii piecowych? Klonowanie nicków w niczym nie pomoże, a delikatnie ośmieszy. Piece węglowe będą zanikać bo są passe. O naszych dyskusjach za 5 lat nikt nie będzie wspominać. A na pytania staram się zawsze odpowiadać w przeciwieństwie do ciebie. Nie odpowiedziałeś na wiele moich pytań. Wymagasz od innych - zacznij coś wymagać od siebie. Ps. Kiedyś zapowiedziałem, że takie osoby jak ty które bronią pieców i kominów - znikną z portalu lub zmienią nicki bo będzie im wstyd za to co kilka lat wcześniej pisali...

    1 3
  • ~Domkers 2020-02-04 21:45:35

    @Arteks
    Na jakie Twoje pytanie nie odpowiedziałem.Pyta Domkers ,a ursusa nie znam ,lecz pozdrawiam :)

    3 1
  • ~Domkers 2020-02-04 21:49:01

    Arteks proszę o przykład:)
    Mi nie odpowiedziałeś kto parkował na klepisku koło nowego parkingu,masz żal do koszących trawę na własnych posesjach :)

    4 0
  • ~Domkers 2020-02-04 21:54:16

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

    2 0
  • ~ 2020-02-04 23:52:52

    ~Domkers
    dziękuję i również pozdrawiam :)
    a naszemu "DonKichotowi", który zawzięcie walczy na każdym kroku z urojonym przeciwnikiem, pomoże już chyba tylko terapia u fachowców, z których Rybnik słynie
    dlatego nie ma sensu komentować kolejnej porcji urojonych "prawd objawionych", jakimi nas zasypuje
    zapewne wkrótce usłysze zarzut, że piszę sam ze sobą :)

    2 2
  • ~ 2020-02-04 23:58:04

    miłośnicy napędów elektrycznych, napiszcie w jaki "ekologiczny" i niskoenergochłonny będzie recykling zużytych akumulatorów trakcyjnych ? czy będzie wyglądał tak jak ze zużytym paliwem z "ekologicznych" elektrowni atomowych ? (dla niezorientowanych: do beczek i do morza, lub pod ziemię, mamy 50 lat spokoju, a później niech się martwią następne pokolenia ), naprawdę ekologia pełna gębą

    3 0
  • ~piotr.kowalski 2020-02-05 08:20:26

    Panie Ursus, przypomnę, że korzystając z paliw kopalnych sytuacja wygląda tak: dziś wydobywamy i spalamy, jutro martwimy się że nie ma czym oddychać i ziemia się ociepla. Aż tak dużej różnicy w stosunku do odpadów z elektrowni atomowych nie ma jak chodzi o zostawianie problemu przyszłym pokoleniom.

    Ja nie jestem zwolennikiem elektrowni atomowych, ale faktem jest, że ilość odpadów generowana przez te elektrownie jest bardzo mała, gdyż gęstość energetyczna tych paliw jest bardzo wysoka. Hałdy po kopalniach, elektrowniach, hutach a także wysypiska śmieci też "rekultywuje" się poprzez zasypanie tego i posadzenie drzewek i też jest to problem zostawiony kolejnym pokoleniom.

    Jak chodzi o akumulatory i ich produkcję recycling to zgadza się, jest to bardzo duży problem. Z jednej strony wydobycie pierwiastków potrzebnych do ich produkcji odbywa się często w nieludzkich warunkach (kopalnie w Afryce) z drugiej tak jak Pan pisze recycling jest utrudniony. Nie mniej jednak, zakładając przebiegi pojazdów po 200 000km to wpływ na środowisko takiego pojazdu jest znacznie mniejszy w przeliczeniu na kilometr niż auta spalinowego

    1 3
  • ~piotr.kowalski 2020-02-05 08:38:31

    Panie Sebastianie, proszę sobie zakładać LPG i do roweru jak Pan ma na to ochotę, nie na to zwracałem uwagę. Zwracałem uwagę, że reprezentuje Pan roszczeniową postawę domagając się od wszystkich ulg, dopłat, zwolnień i Bóg wie czego za jak Pan sam napisał coś do jest dla Pana ekonomicznie uzasadnione.

    Podsumowując, montuje Pan LPG w samochodzie, żeby taniej jeździć i chce Pan, żeby "dotować prywatny samochód". Kto Ma Panu dotować Pana prywatny samochód ? Może jeszcze darmowe stołówki, bo kto to widział, żeby płacić za jedzenie. Idźmy o krok dalej, wprowadźmy minimalną krajową pensję za samo mieszkanie w Polsce.

    2 4

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Przepisy dotyczące aborcji w Polsce:





Oddanych głosów: 2577