zamknij

Wiadomości

Autobusy jak piekarniki. Co z tą klimatyzacją?

2018-08-03, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Upał doskwiera każdemu, nawet pasażerom autobusów, które mogą i powinny być klimatyzowane. Tak jednak nie jest. - Jak to jest możliwe, że w takich upałach kierowcy nie załączają klimatyzacji? Czy mają zakaz? - pyta się jedna z naszych Czytelniczek.

Ukrop, skwar, upał – takie określenia padają najczęściej w ciągu kilku ostatnich dni. Prognozy pogody nie pozostawiają złudzeń. Wysokie temperatury będą nam towarzyszyły przez następny tydzień.

Reklama

Upały doskwierają każdemu, kto nie przebywa w klimatyzowanym pomieszczeniu Jak się okazuje, problem ten dotyczy też miejsc, które teoretycznie powinny komfortowe warunki. Mowa tu o autobusach komunikacji miejskiej. - Po co kupuje się nowoczesne autobusy skoro nie korzysta się z ich udogodnień? Po co wydawać pieniądze publiczne jak można jeździć starymi autobusami? Komfort ten sam. Od początku wakacji raz spotkałam się z sytuacją, że kierowca włączył klimatyzację. Raz jeden jedyny. Czy to normalne? Dodam, że jeżdżę autobusami codziennie – skarży się Czytelniczka.

Mieszkanka Rybnika jeździ autobusem linii nr 48 z Boguszowic do centrum miasta. - Oprócz tego jeżdżę innymi autobusami – dodaje.

Rybnicki magistrat obiecuje, że zweryfikuje zgłoszenia dotyczące konkretnych linii autobusowych. - W ostatnim czasie mamy dość upalne lato, dlatego klimatyzacja powinna być uruchomiana przez kierowcę. Przepraszamy pasażerów, którzy spotkali się w ostatnim czasie z taką niedogodnością. Zadaniem przewoźników, którzy obsługują poszczególne linie dla Zarządu Transportu Zbiorowego w Rybniku jest dbanie o komfort pasażerów również w tym względzie – wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik magistratu w Rybniku.

Jak dodaje nasza rozmówczyni, jeżeli osoby korzystające z komunikacji miejskiej zauważą takie sytuacje na innych liniach obsługiwanych przez ZTZ, powinny zgłaszać to telefonicznie (32) 755 71 60 lub mailem na adres: ztz@ztz.rybnik.pl.

Czy spotkaliście się ostatnio z podobnymi sytuacjami co nasza Czytelniczka?

Oceń publikację: + 1 + 138 - 1 - 27

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (72):
  • ~mariusz64 2018-08-03 15:39:37

    Uruchamianie klimatyzacji w miejskich autobusach, trolejbusach czy tramwajach nie ma najmniejszego sensu. W pojazdach które zatrzymuja się co kilka minute I otwieraja wszystkie drzwi nie ma możliwości schłodzenia powietrza I utrzymania niskiej temperatury powietrza. Dziwię się, że magistrat składa jakieś obietnice i deklaracje pozbawione logiki.

  • ~sarin 2018-08-03 15:54:16

    ~mariusz64 I dlatego klimy w takich busach muszą być bardziej wydajne. Skoro są, to znaczy, że producent przewidział iż drzwi będą otwierane co 2000m. (jeżeli nie są tzn. że producent sztucznie podnosi wartość pojazdu) Więc proszę Cie, ustal to dla Nas. I przestań się dziwić.

  • ~ xxx 2018-08-03 15:58:09

    Drogi Mariuszu64. Skoro klimatyzacje są instalowane w autobusach, co do których producent wie, że się zatrzymują się na przystankach, to musi mieć sens. Mimo tego, że drzwi są otwierane to zawsze jest chłodniej niż w "piekarniku". Pozdrawiam!

  • ~mariusz64 2018-08-03 16:00:49

    Warto słuchać mediów, już magistraty I ZTZ wielu miast składaja oświadczenia w tym temacie, problem nie dotyczy tylko Rybnika, i nikt nie deklaruje, że postawi wiatraczki I będzie chłodniej w komunikacji miejskiej.

    41 37
  • ~jabibe 2018-08-03 16:35:15

    A potem się dziwią ze ludzie jeżdżą samochodami.. Pewnie, że jeżdżą bo nikt o zdrowych zmysłach, jeżeli ma taką możliwość, nie wybierze zapoconego piekarnika. To samo tyczy się zimy. Nie ma sensu przecież cisnąć sie do zabrudzonych błotem autobusów skoro można jechać własnym, czystym autem.

    127 9
  • ~Adam Szymiczek 2018-08-03 17:01:17

    Mariusz64

    Zimą ogrzewania tez nie ma sensu włączać poniewaz postoj i otwarcie drzwi powoduje straty ciepła idac twoim tokiem myslenia....
    W kazdym cywilizowanym panstwie na swiecie pojazdy komunikacji miejskiej i nie tylko sa od dawna wyposażone w klimatyzację ktora pracuje caly czas.

  • ~przyjezdny 2018-08-03 17:49:32

    osoby za to odpowiedzialne + fanatycznych zwolenników autobusów należałoby wsadzić na cały dzień do takiego piekarnika, niech sobie pojeżdżą, może włączyłoby się im wtedy myślenie

    73 5
  • ~mona77 2018-08-03 18:06:47

    Dzwoniłam na budowlanych Rybnik i pytam dlaczego niema klimatyzacji a babka mowi ze jak autobus ma 20l.to niema,a ja ze na złom,za co płacimy?tez za klime,no ale kierowcy takze wyłanczają dla oszczędnosci,no to proszę w upały darmowy przejazd jak niema klimy.a co?

    55 15
  • ~Arteks 2018-08-03 19:59:40

    Dosłownie z tydzień temu czytałem odwrotny artykuł, że ludzie skarżyli się na zbyt mocną klimatyzację w pociągach. Czasami trudno dogodzić. Z drugiej strony jeśli miasto ma w umowie z przewoźnikiem autobusy z klimatyzacją - powinna ona działać. @jabibe - nic bardziej błędnego. Latem największymi piekarnikami są auta osobowe! Dlaczego nie wolno zostawiać w aucie nawet na krótko - dzieci czy zwierząt? Bo to szybko nagrzewająca się śmiertelna pułapka. Klimatyzacja w Polsce? Rupiecie klimatyzacji nie mają, a ci którzy mają ją na wyposażeniu, często podchodzą do tego tak jak do ogrzewania czyli "szkoda kasy" bo... nabicie klimy na jeden sezon to 240-300 zł. Ale nawet jak ktoś sobie nabije klimę bo go stać to nie jest w stanie szybko schłodzić auta które stało na słońcu przez kilka godzin. A jeśli włączy ją na maksa - to prawie na pewno zachoruje bo mocna klima ma niestety swoje "skutki" uboczne. W przypadku jeśli jeździ się w różne miejsca i załatwia różne sprawy, stając co chwilę - używanie klimy jest zupełnie pozbawione sensu. Jaki z tego morał? Na taką pogodę na krótkie odległości najlepszy jest rower, a na dłuższe dojazdy czy urlopy pociąg lub samolot. Auto jest dobre dla tych którzy kochają saunę.

  • ~Roland Wolf 2018-08-03 20:08:46

    co ty pier lisz synek za głupoty po co nabijac klime co roku? Gdyby głupota umiała fruwać, to unosił byś się jak gołąb

    93 6
  • ~mariusz64 2018-08-03 20:10:47

    ~Adam Szymiczek
    Z całym szacunkiem, a oszronione wewnatrz szyby to skad się biorá w sezonie zimowym, C'est la vie

    8 6
  • ~Arteks 2018-08-03 20:28:42

    @Roland Wolf - tylko jakieś fifroki nie robią przeglądu klimatyzacji co roku narażając się na rozwój grzybów i drobnoustrojów w aucie. A jeśli ktoś nie nabija co roku to znaczy, że używa klimy bardzo rzadko i też sobie szkodzi. Każdy fachowiec ci powie, że klimatyzacji nie włącza się tylko jak jest +30 st. ale nawet zimą i to co kilka dni. Ja nabijam co roku i przy okazji czyszczę cały układ. W tym roku płaciłem 250 zł bo jak czytałem gazy którymi wypełniane są układy stale idą cenowo w górę. Czy mam wierzyć, że kierowców których "nie stać" nawet na parking za 2,50 zł i parkują gdzieś po osiedlach czy marketach - stać na taki wydatek jak klimatyzacja i jej przeglądy? Obawiam się, że nie. Niektórzy śmieją się z "śmierdzących" autobusów, a nie zdają sobie sprawę z niewidzialnego syfu jaki unosi się w ich autach, a już nie wspomnę o tych autach w których pali się papierosy. Przy próbie sprzedaży dużo się płaci za "odkażanie" takiego auta...

  • ~Roland Wolf 2018-08-03 21:01:11

    jaja synek znowu bujasz,skoro zapłaciłeś 250 to masz nieszczelny układ,czyli masz złom,wez to wywiez na olmet,jak cie nie stac na nowy samochód to jeździj na kole,przez nieszczelny układ klimatyzacji zatruwasz środowisko.

    72 7
  • ~ truman20 2018-08-03 21:18:05

    ~Arteks - "nabicie klimy na jeden sezon" - co to znaczy? "Ja nabijam co roku i przy okazji czyszczę cały układ. " - nie ty nabijasz, tylko ciebie nabijają. Taki mądry w każdym temacie, ale pogrążasz się z dnia na dzień coraz bardziej. Zaorałeś się ostatnio totalnie w temacie Rudy, ale dzisiaj przeszedłeś samego siebie z tym nabijaniem a innych na siłę starasz się pouczać. Niewiedza kosztuje, zarobi cwany mechanik, który tą klimę ci "nabija" co roku.

    89 2
  • ~Arteks 2018-08-03 21:57:15

    @Roland - mnie strasznie trudno nabić w jajo. Czasami oczywiście może się to zdarzyć bo mechanikiem nie jestem ale... na pewno nie w przypadku klimy. Ta cena obejmowała razem przegląd i poszła do góry w ostatnim czasie dwukrotnie bo jeszcze niedawno robiłem to za 100-120 zł. Ale dzięki tym przeglądam u mnie jak włączam klimę to daje chłodzik, a nie jakieś smrodki o których piszą ludzie z "prośbą o radę" w wątkach klimatyzacyjnych. O ile zgadzam się z tym, że jadąc autem zatruwam środowisko i bogacę ruskich i szejków (ubolewam nad tym i jeżdżę tylko wtedy kiedy muszę, głównie biznesowo). To w przypadku klimy niczego nie zanieczyszczam bo właśnie od niedawna UE nakazała stosowanie bardzo ekologicznych czynników do klimatyzacji. Nic mi nie ucieka, nowy czynnik używany w klimatyzacjach jest po prostu nie tylko dużo droższy ale szybciej się zużywa. Ale jak już mieć auto to trzeba się liczyć z kosztami. :) Obawiam się, że ty albo ładowałeś ostatni raz klimę z 2 lata temu jeszcze starym gazem, a używasz jej tylko okazjonalnie i dlatego masz ciągły zapas. Ale jak już ją uruchomisz raz na jakiś czas to niestety szkodzisz swojemu zdrowiu i tych których przewozisz. Różne grzybki mają się dobrze w twoim układzie i są zadowolone z takich dogodnych warunków jakie im stworzyłeś nie czyszcząc układu przynajmniej raz w roku. ;) Ale oczywiście to twoja prywatna sprawa. Natomiast przypuszczam, że w autobusach to nie przejdzie i każdy z nich przechodzi porządny przegląd, także klimatyzacji. Czasami zdarzy mi się też jechać autobusem i nie spotkałem się jeszcze z jakimś stęchłym zapachem w klimatyzowanym wozie, a właśnie taka charakterystyczne stęchlizna to oznaka, że układ nie był odgrzybiany. Tej pasażerce chodziło zapewne o kilka starych jelczy które w ogóle nie mają klimatyzacji.

    10 82
  • ~jabibe 2018-08-03 22:03:19

    @Arteks tą Twoją odpowiedzią w stosunku do mojego komentarza pokazałeś tylko tyle, że zawsze starasz się odwrócić kota ogonem. Jak się ma mój komentarz do twojej odpowiedzi? Brak słów, po ludzku żal mi Cie.

    58 4
  • ~ truman20 2018-08-03 22:04:25

    ~Arteks - nie masz kompletnie pojęcia o czym piszesz...

    63 5
  • ~Roland Wolf 2018-08-03 22:15:33

    pokaż że masz jaja i przyjedz swoim gruchotem o 12 na bp koło mc donalds a ja przyjade swoim

    41 5
  • ~Arteks 2018-08-03 22:16:01

    @jabibe - staram się tylko dyskutować na argumenty. Wielu tego nie potrafi lub nie rozumie. A faktycznie jeśli ktoś coś chce napisać na publicznym forum powinien przynajmniej trochę nad tym wcześniej pomyśleć. A twój wpis o śmierdzących autobusach mieści się w kanonach prostych kierowców o kiepskim wozie i dużym ego.
    A przecież w Polsce dzięki różnym dotacjom unijnym wymiana taboru transportu publicznego jest dość szybka, a jego stan nadzorowany. Natomiast większość aut osobowych w Polsce to złomy, co widać chociażby po osiedlowych, marketowych czy zakładowych parkingach... W przypadku autobusów jakie wożą ludzi w ZTZ złomy to jakiś ułamek procenta - kilka Jelczów które mają być w tym roku wycofane. @truman20 - doskonale wiem o czym piszę i świetnie poznałem temat klimatyzacji bo bardzo mnie zainteresowało to czemu tak bardzo skoczyła cena klimy. Ty z kolei nie masz nic do powiedzenia poza jakimiś przytykami. Po co?

    5 72
  • ~ truman20 2018-08-03 22:22:15

    ~Arteks - to wytłumacz mi po co "nabijasz" klimę co roku?

    46 1
  • ~Arteks 2018-08-03 22:47:28

    @Roland - nie bawią mnie takie dziecinne popisówy i pokazy zamożności. To bardzo prostackie. Dla mnie auto jest jak komputer czy odkurzacz - zwykły sprzęt który do czegoś mi służy. Ale choćby ze względów na moje przekonania eko - na pewno nie używałbym jakiegoś starego gruchota. @truman20 - robię wiosną przegląd i dobijam, a bywa że nabijam w całości bo mi się zazwyczaj już wtedy kończy jeśli wiosna i lato są upalne. Ale tak jak pisałem wcześniej, na używaniu klimy oszczędzać nie będę bo po to kupiłem auto z tym dobrodziejstwem. Natomiast na pewno nie daje jakichś maksymalnych wartości bo przekonałem się na własnej skórze, że łatwiej wtedy o infekcje. I to samo cenię w markecie, pociągu, autobusie czy samolocie jeśli klimatyzacja jest umiarkowana, nie przypominająca chłodnię w rzeźni. :) Wyjaśnione? To już proszę nie odnoś dyskusji do mnie tylko napisz co ty sądzisz w temacie.

    5 67
  • ~ truman20 2018-08-03 23:04:35

    ~Arteks - "a bywa że nabijam w całości bo mi się zazwyczaj już wtedy kończy jeśli wiosna i lato są upalne" - tymi słowami udowodniłeś, że jednak nie masz pojęcia o czym piszesz. "To już proszę nie odnoś dyskusji do mnie" - dobrze wiesz, że piszesz farmazony i jak zwykle nie masz odwagi się przyznać do tego, tylko próbujesz rozmówcę udobruchać. Ja się nie dam, bo wystarczająco cię już poznałem na tym forum. Sam już nie pisz na temat swojej klimy, bo to obraża fachowców z tej dziedziny, którzy czytają zapewne też to forum.

    54 3
  • ~Roland Wolf 2018-08-03 23:14:38

    no tak,nabija sobie całą albo trochę,to w tym roku we wrześniu bedziesz musial jednak cala sobie nabic ale koniecznie całą,bo lato upalne

    42 3
  • ~foka 2018-08-03 23:37:57

    ~Artex Ty fajny klient do mechaników jesteś :)
    Nie rozróżniasz serwisu klimy od nabicia klimy.....
    Na pewnej stacji diagnostycznej do przeglądu auta dostajesz ozonowanie klimy gratis.....(ozonowanie jakbyś nie wiedział eliminuje brzydkie zapachy z klimy) do tego wymienisz filtr przeciwpyłkowy za 40-60 zł i masz rok spokój - no ale Ty dajesz się ładować w bambuko i płacisz krocie.
    W sprawnym układzie klimatyzacji nie ubędzie Ci więcej niż 100 gram gazu na 3-4 lata (koszt 100 gram gazu po nowej cenie to 25-30zł) -no ale skąd Ty mógłbyś o ty wiedzieć :)
    Nawet na gruponie znajdziesz serwis klimy z 50 gram gazu za 30 zł (gdybyś chciał co roku podpinać się pod stacje klimy i dobijać brakujący gaz - jesteś widać "pelikan" mechaniki -łykosz wszystko jak popadnie)

    58 1
  • ~foka 2018-08-03 23:53:15

    ~Artex a w lodówce też dobijasz co roku gaz (a chłodzi cały rok) masz tam ten sam gaz co w aucie R134a...... a w tym roku lato upalne :) zapewne gazu już nima.
    Człowieku zrozum że jeśli tracisz gaz z auta i co roku musisz go dobijać to masz nieszczelny układ ( w autach ze względu na połączenia elastyczne uszczelnione oringami dopuszcza się mikro upływy gazu) w aucie masz około 500 - 700 gram gazu i upływ 50 gram na dwa lata nie wpływa na wydajność klimatyzacji

    55 1
  • ~bartezz 2018-08-04 00:09:21

    Arteks - ha ha ha ha ;-))) toś się zaorał głęboko w tych wpisach kolejny raz znawco w każdej dziedzinie od siedmiu boleści!!! nieźle cię ktoś nabija ale na kasę tym corocznym nabijaniem klimy... co roku to sobie możesz odgrzybic i oczyścic cały układ z klimy co najwyżej...
    to co cały czas mówię to można przeczytać we wpisach od innych komentujących Arteks... inni są tego samego zdania co ja! sam widzisz co sobą zaprezentowałeś... no coment.

    53 1
  • ~foka 2018-08-04 00:32:36

    fajnie było by zostać mechanikiem ~Artexa - na nim widać można dojić kase:)
    Człowieku zrozum że ci którzy podpinają Ci auto pod stacje klimy robią tak: -wysysają Ci gaz który masz - potem wytwarzają próżnie - następnie nabijają Ci klime tą samą ilością gazu - a na koniec kasują Cie tak jabyś miał pusty układ - a ty to chłopie łykosz.
    W każdym temacie który komentujesz znajduje się mądrzejszy od Ciebie ale Ty i tak przedstawiasz swoje racje...
    W tym temacie dosięgłeś dna....
    Możesz wozić auto do mnie - chętnie będę robił Ci "serwis" klimy co roku za 250 zł - bo takich niekumatych klientów jest już bardzo mało..... :) (inne rzeczy też mogę Ci w aucie robić - bo ty zwyczajny jeleń jesteś)

    47 1
  • ~pprywatne 2018-08-04 00:49:46

    ~Arteks - Mam prośbę. Czy możesz rozwinąć temat zużywającego się czynnika w klimatyzacji?
    Napisz też w jakim samochodzie nabija się klimę co roku.

    35 1
  • ~basia80 2018-08-04 07:19:39

    Często jadę autobusami, są to te nowe autobusy które mają klimatyzację i często jest tak że klima działa ale co z tego jak są otwarte wszystkie okna. Jest początek trasy okna otwarte klima chodzi, uważam że kierowca powinien to kontrolować a większość tego nie robi. Zdaje sobie sprawę że podczas jazdy, kierowcy ciężko to upilnować. Wtedy jak jest włączana klima kierowca powinien trwałe zamknąć okna aby ludzie ich nie otwierali, wiem że w tych nowych autobusach jest taka możliwość.

    22 2
  • ~sceptyk 2018-08-04 07:38:20

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

    12 0
  • ~Marcin Dębosz 2018-08-04 08:22:08

    Panie arteks którą linią jeździsz w Rybniku? Chciałbym zobaczyć fenomen strony Rybnik.com.pl na własne oczy.

    29 1
  • ~MaciejK 2018-08-04 08:36:28

    Ha ha ha Arteks, autobus na upal lepszy niz samochod?:):) Skoro masz taka opinie, to musisz miec fest dziadowskie auto :) albo nie umiesz go obslugiwac :)

    35 1
  • ~rob78 2018-08-04 09:27:37

    " To w przypadku klimy niczego nie zanieczyszczam bo właśnie od niedawna UE nakazała stosowanie bardzo ekologicznych czynników do klimatyzacji. Nic mi nie ucieka, nowy czynnik używany w klimatyzacjach jest po prostu nie tylko dużo droższy ale szybciej się zużywa" No to Cie synki zaorały w temacie klimy:) To jak, w tym roku nabili Co do twojego auta nowy gaz, w miejsce starego? R134a zamienili Ci na R-1234yf ?

    15 1
  • ~fryfa 2018-08-04 09:53:30

    Klima ma sens w autobusach tylko ludzi mózgi otwierają okienka a to wtedy mija się z celem

    19 0
  • ~master4k 2018-08-04 09:58:18

    Zaczynam podejrzewać, że tak naprawdę Arteks z zawodu, a już na pewno z powołania jest rolnikiem. Co bardziej ciekawscy być może zapytają po czym to wnioskuję? Ano po tym, jak często Arteks uprawia głębokie samozaoranie.

    35 1
  • ~Arteks 2018-08-04 09:59:35

    @foka - dam sobie powiedzieć. Całkiem możliwe, że mam jakiś ubytek. Ale nie będę z tym nic robił bo zmieniam auto średnio raz na 4-5 lat i to samo zamierzam zrobić w tym roku. Z drugiej strony czytałem na forach motoryzacyjnych, że nowy czynnik jaki narzuciła UE jest bardziej ulotny, a taki naładowałem rok temu i w tym musiałem powtórzyć bo klima działała już słabo. W każdym razie tych którzy nie ładowali klimy od 3-4 lat informuję, że ceny bardzo mocno wzrosły, a ci którzy nie chodzą na przeglądy klimy, hodują różne grzybki w układzie i tylko sobie szkodzą. @rob78 - nikt mnie nie dobił bo ja jestem otwarty na poglądy rozsądnych ludzi i na rady tych którzy mają coś ciekawego do powiedzenia i się bardziej znają ode mnie. Poza tym wydaję kasę tak jak chcę. :) Natomiast żenujące wydaje być się w polskich warunkach wyśmiewanie z autobusów kiedy większość przypadkowych aut ma gorszy komfort jeżdżenia poza jedną ważną cechą wyróżniającą na plus auto - niezależnością (oczywiście pod warunkiem, że się nie zepsuje). A także dziwne, że nie wszyscy wiedzą o obowiązkowym przeglądzie i odgrzybianiu klimy co jest istotne dla komfortu i zdrowia kierującego i pasażerów. @bartezz - słabe to pocieszenie dla ciebie bo co sobą ty reprezentujesz poza hejtem lub pisaniem takich łatwo sprawdzalnych bzdur jak to, że
    wielki grad który spadł w Rybniku miał miejsce 13.06.2014 o 16.45 i był wielkości jajek. Pomyliła ci się data (tylko o rok) i grad nie był wielkości jajek a orzechów.

    4 42
  • ~Arteks 2018-08-04 10:16:53

    @foka - mam swojego mechanika ale nie od klimy. Możesz nim zostać bo mnie przekonałeś. :)))

    2 34
  • ~rob78 2018-08-04 10:38:06

    "Z drugiej strony czytałem na forach motoryzacyjnych, że nowy czynnik jaki narzuciła UE jest bardziej ulotny, a taki naładowałem rok temu i w tym musiałem powtórzyć bo klima działała już słabo." To Cie poinformuje, że NIE DA się zastąpić starego czynnika nowym, mam 2 auta, jedno z gazem R134a(stary) i nowy(R-1234yf). Są inne przyłącza do obsługi klimatyzacji(widać gołym okiem:) I inne urządzenia do obsługi tych gazów. Napełnienie starym kosztuje ok. 200zł. a nowym ok.1200zł. Także rok temu Ci naładowali stary gaz, jak zapłaciłeś 250zł. Wkurzyłem się jak zobaczyłem na rachunku1200zł. za nabicie...nowym gazem który wcale nie jest eko i jest łatwopalny... ale to se poczytaj i wtedy nie będziesz pierdół pisał. Jak zapłaciłem frajersko 1200zł. to odrobiłem lekcje i poczytałem sporo na temat gazów do klimy. A, jeszcze jedno, grzybki są w kanałach wentylacyjnych i nabijanie klimy nie ma z tym nic wspólnego, odgrzybianie lub oznowanie i wymiana filtra jak już.

    25 0
  • ~bartezz 2018-08-04 10:42:30

    Arteks - a skąd ty wziąłeś datę 13.06.2014r. i godz. 16:45... ? ja napisałem, że było to 10.06.2014r. i o godz. 16:10 znowu ściemę próbujesz wcisnąć!!! aleś się wystawił na pośmiewisko tym twoim "świetnie poznanym tematem klimatyzacji " - po co piszesz takie stwierdzenie jak czegoś nie wiesz...? nie znasz się, nie masz o tym pojęcia.. To jest twoja domena iść w zaparte ,pisać farmazony nie mające nic wspólnego z rzeczywistością, obracać kota ogonem hahaha żenada naprawdę ;-))) ludzie prostują twoje wypociny niemal w każdym komentarzu jak widzisz...
    Kolejna przegrana twoja dyskusja na " ARGUMENTY " ;-)))

    24 2
  • ~Arteks 2018-08-04 10:58:52

    @bartezz - przestań sączyć te swoje jady w każdej dyskusji. Mylisz daty, mylisz miejsca, przesadzasz, zupełnie nietrafnie oceniłeś politykę prorowerową, a jak ktoś ci coś udowodni to nie potrafisz bronić swoich poglądów tylko hejtujesz komentatora... Teraz też pojawiłeś się tylko jako zwykły hejter. A ja @foce przyznałem rację odnośnie tego, że mogę mieć ubytek przez jakiś feler i nie tkwię w zacietrzewieniu jak ty. A jak postąpiłeś w tej dyskusji mimo totalnej pomyłki?!: https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,fala-upalow-i-burze-z-gradem-imgw-wydalo-ostrzezenie,wia5-3266-37663.html @rob78 - dzięki za info. Czyli nabijanie nowym czynnikiem, a zatem utrzymanie auta jeszcze bardziej wzrośnie. Już nie mówiąc o tych ryzykantach co wycięli filtry dpf. Ja też podobnie jak ty odrobię lekcję i dzięki za ciekawy wpis tobie jaki i @foce. :)

    2 39
  • ~ truman20 2018-08-04 11:32:37

    ~Arteks - no to ładnie tutaj opowiadasz. Zgodnie z najnowszymi i wstecznymi ustawami o czynnikach chłodniczych warsztat nie może sobie ot tak dobijać gazu bez naprawienia układu, bo za to mogą grozić srogie kary (przynajmniej w teorii). Ich obowiązkiem jest zlokalizowanie wycieku i jego naprawa (są na to odpowiednie procedury)! A jeśli ty sobie świadomie "gubisz" czynnik chłodniczy i twój mechanik o tym wie, to krzyżyk jemu i tobie na drogę. Powodzenia w dalszej degradacji warstwy ozonowej. Skruchy od ciebie nie oczekuję, bo jesteś zbyt dumny na to, ale przynajmniej trochę pokory łyknij następnym razem zanim zaczniesz kogoś pouczać, bo wszyscy na tym forum już od dawna mają z ciebie niezłą rozrywkę, jak z dobrego kabaretu.

    31 0
  • ~bartezz 2018-08-04 11:41:43

    Arteks - już ci mówiłem, że nie przesadzam nic, bo nie jestem ogrodnikiem, ty pomyliłeś daty z 10.06. na 13.06 - jeśli chcesz się licytować. Co ty mi udowodniłeś ? chyba mówisz o samych nietrafnych a zmyślonych przez ciebie bzdurach... jak np. "to, że mieszkam daleko od centrum, a tak nie jest w rzeczywistości...bo mieszkam w śródmieściu!! to, że z windami nigdy nie mieli do czynienia ludzie z domków jednorodzinnych...? a nie pomyślałeś, że ktoś mógł mieszkać kiedyś w bloku lub bywać u kogoś kto tam mieszka, że wystarczy być w jednej z galerii handlowej i już mamy do czynienia z windami... w temacie Rudy - również się zaorałeś, teraz w temacie klimy całkowicie zabrnąłeś w ślepy zaułek...
    Co do polityki pro rowerowej w mieście to takie samo zdanie jak ja ma multum mieszkańców, więc większość uważa kontrapasy za źle poprowadzone - nie chcę się już powtarzać w tym temacie, że można było wszystko inaczej zorganizować i poprowadzic nie kolidując z ruchem samochodów.

    30 1
  • ~sceptyk 2018-08-04 14:44:51

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

    6 0
  • ~foka 2018-08-04 15:03:29

    Patologia z klimą rozpoczeła aie dwa lata temu kiedy unia sztycznie ppdniosła vene gazu r134a i nakazała rejestrować zużycie tegoż gazu. Od tej pory gaz r134a kupisz tylko na firme i za kosmiczna cene 1200 zl za butle (do tej pory kosztowała 300 zl) Do tego doszła obowiazkowa ewidencja dobijanego gazu (trzeba po nabiciu wypisac papierki min. Vin auta i rodzaj naprawy) Z tego powodu żaden mechanik nie nabije nieszczelnego układu - nawet po znajomosci. Przy okazji stworzyła się nowa grupa januszy biznesu ktorzy nabijają uklady klimy gazem propan butan "poza systemem"(głownie pseudo handlaże) Mi w tym roku znajomy odmówił dobicia klimy w 8 letnim aucie z powodu wycieku na parowniku - musialem najpierw kupić i wymienić parownik. W drugim aucie które posiadam (i ma obecnie 20 lat) klime ostatni raz dobijałem 4 lata temu (uzupełniono mi 150 gram gazu i działa do dziś). Wiec Arteks dopytaj tego co serwisuje ci klime ile gazu odessał a ile nabił bo prawdopodobnie kasuje Cię tylko za podpięcie auta do stacji klimatyzacji i wciska Ci kit ze uzupełniał gaz (ładując klime tą samą iloscią gazu który odessał)

    16 0
  • ~przykopa 2018-08-04 15:45:53

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

    7 0
  • ~Roland Wolf 2018-08-04 16:11:29

    Widzisz arteks-wiedza kosztuje,a niewiedza jeszcze więcej

    11 1
  • ~szela00 2018-08-04 16:48:01

    Posiadam dwa samochody, 3 i 5- letnie i w żadnych nie musiałam dobijać klimy a auta użytkowane codziennie. Arteks- pouczając ludzi na forum trzeba mieć pojęcie o czym się pisze. Myślisz,że tylko Ty czytasz instrukcję obsługi i wiesz,że klimę w zimię trzeba uruchamiać? Ale zapomniałeś,że podczas mrozu sprężarka po prostu się nie uruchomi.Skoro masz nieszczelności dlaczego nie skorzystałeś z serwisu gwarancyjnego? Rozumiem,że posiadasz auta od nowości skoro je z często zmieniasz.
    W poprzednich moich autach pierwsze nabicie klimy odbyło się po 10 latach od zakupu.

    18 1
  • ~pprywatne 2018-08-04 19:54:31

    ~foka - Nie ma nic dziwnego w nabijaniu klimy propanem, większość w USA tak robi, to czynnik R600a i większość lodówek oraz klimatyzatorów jest nim napełniana.
    Tylko Unia robi z nas idiotów i wymyśla bzdury aby nas dymać na kasę.

    10 3
  • ~ truman20 2018-08-04 21:55:33

    ~pprywatne - propan to R290. R600a to izobutan.

    7 0
  • ~Arteks 2018-08-04 23:09:14

    @bartezz - nie pomyliłem żadnych dat. Puściłem nawet weryfikacyjnego linka po którym zacząłeś mataczyć... Ale do ciebie nic nie dociera bo albo nie czytasz ze zrozumieniem, albo nie myślisz o tym co piszesz, albo masz problemy z równowagą emocjonalną. Czy ktoś normalny w wątku o klimatyzacji w pojazdach puściłby tak długą bezsensowną tyrradę na kogoś? @foka - dzięki za wyjaśnienie ale to nie jest łatwe do sprawdzenia bo wiele różnych rzeczy takich jak płyny, sam każdy może sobie sprawdzić ale klima? Do tej pory myślałem, że skoro leci słabo to znaczy, że ubyło i trzeba uzupełnić. Nikt mi też nie zwrócił uwagę na przeglądzie, że coś jest nie tak, a mechanik nie ma w tym interesu skoro jest klient. Ale za twoją radą nie dam się już dymać i na pewno w tym albo przyszłym aucie będę na to uważał. @szela00 - gwarancja tego nie obejmuje bo kupuję zazwyczaj 5-6 latki prosto z zachodu które są w świetnym stanie ale już po gwarancji. Nikogo nie pouczałem i dałem sobie powiedzieć fachowcom więc o co ci chodzi? @rob78 - no ale rozumiem, że w końcu prędzej czy później wszystkich w końcu czeka 1000-1200 zł za nabicie nowym gazem? Skoro w naszym mieście ludzie płakali za mułem, a podwyżka abonamentu za parkowanie z 30 na 70 zł spowodowała powszechną histerię kierowców to kto pozwoli sobie w przyszłości na ładowanie klimy za 1200 zł? :))) Przypuszczam, że klimatyzowane autobusy będą w związku z tym miały świetlaną przyszłość - szczególnie w upały i szczególnie jeśli flota zostanie zamieniona na elektrobusy. :)

    1 20
  • ~bartezz 2018-08-05 00:06:08

    Arteks - w przeciwieństwie do ciebie nie mam problemu z równowagą emocjonalną... - już wielu to zauważyło tu na forum właśnie, że to ty masz zachwiania równowagi emocji w danym momencie gdy ktoś ci sypie faktami lub niewygodnymi dla ciebie komentarzami... to albo plujesz jadem albo zlecasz usuwanie komentarzy!!! pamiętam jak nie tak dawno temu w pewnej rozmowie napisałeś dokładną liczbę zarejestrowanych loginów użytkowników na tym portalu... skąd masz taką wiedzę Arteks..?? to już dużo powiedziałeś by potwierdzic pewne przypuszczenia moje oraz innych komentatorów.
    Teraz odsłoniłeś kolejną twoją niekonsekwencję w tym co wcześniej pisałeś o sprowadzanych autach z zachodu - zazwyczaj twierdziłeś, że są to sprowadzane przez ludzi wyeksploatowane graty z zachodu a teraz się przyznałeś, że sam takie auta sprowadzone kupujesz!!!
    No i znowu o czym ty chcesz prawic morały jak sam robisz to co ganiłeś u innych..?? znając twoją "prawdomówność" chciałbym zobaczyć te 5-6 latki w świetnym stanie, z przebiegiem 300-500tyś km :-))

    16 2
  • ~pprywatne 2018-08-05 01:43:51

    ~ truman20 - Masz rację, zapomniałem, bo dawno się tym nie zajmowałem.

    6 0
  • ~wagon 2018-08-05 08:24:29

    Po co te pisanie co roku jest to samo nic się nie zmieni raz autobusy są po gwarancji dlatego oszczędzają klima musi działać podczas kontroli jak jest inaczej nie jest dopuszczony pojazd do ruchu w danym okresie letnim po drugie nabicie klimatyzacji w takim autobusie po bardzo dużych podwyżkach czynnika gazu to ogromne pieniądze dla przedsiębiorstwa .
    To są informacje prawdziwe z pewnych źródeł jest skarga jest kontrola załączamy klimatyzacje i tak od kliku pięknych lat jest nowy autobus na gwarancji klima chodzi cały czas tak to wygląda.

    8 0
  • ~roger 2018-08-05 11:00:23

    Arteks jak to Arteks napisze się napisze i nic z tego nie wynika. Wszyscy piszą jedno a On drugie. A z klimatyzacją i co rocznym serwisem przesadziłeś. Widać , że skoro polecasz rower to tylko taki pojazd jesteś w stanie posiadać. Jeśli rozważnie korzysta się z dobrodziejstwa jakim jest klimatyzacja nikt nie odwiedza serwisu rok w rok. Bo to nie potrzebne. Ale wystarczy poczytać dobre materiały na ten temat by nie pisać bzdur. A co do autobusów konstrukcja i wydajność inna jest dla tych dalekobieżnych a inna dla podmiejskich. To wynika z charakteru pracy pojazdu. Pozdrawiam i popatrz choć raz jak ludzie postrzegają Twoje wypowiedzi. Bo wielbicieli to tu nie posiadasz.

    20 0
  • ~secretkey 2018-08-05 11:58:47

    @wagon
    Chciał bym napisać jak to wygląda z drugiej strony. Dlaczego? Dlatego że wiem jak to wygląda. Nie wypowiadam się za wszystkich przewoźników bo nie znam ich procedur. Tak, masz rację wozy są już po gwarancji, niestety czas jest nieubłagany. Wszystkie wozy które miały problem z układem klimatyzacji czy to obniżona sprawność czy uszkodzenie uniemożliwiające działanie, zostały poddane diagnostyce. Problemy były różne, od elektrycznych po problemy ze szczelnością. Z jednym wozem był problem większy i został wyłączony z użytku do czasu naprawy - rozkład wakacyjny więc bez uszczerbku na realizacji usług. Pozostałe były w ruchu, naprawione, uszczelnione i napełnione . Niestety kosztowało, układ klimatyzacji autobusu ma o wiele większą pojemność niż auta osobowego - no ale to chyba oczywiste. Co do zarzutu że "kierowca ma zysk z oszczędności", nie wypowiem się. Czasem warto spalić kilka litrów paliwa więcej niż narazić się na karę za realizację usługi niezgodną z umową. To właściwie tyle. I jeszcze raz podkreślam, nikogo nie bronię, piszę tylko jak to widzę ja. Nie odpowiem Ci czy tak to działa wszędzie i ew dlaczego nie. :-)

    5 0
  • ~sceptyk 2018-08-05 12:41:31

    arteks napisałeś tak:"Ja osobiście nie spotkałem się z brakiem klimy, a z powodu remontu wiaduktu często (w ostatnich 2 miesiącach) zdarzało mi się jeździć do pracy uprzywilejowanymi autobusami które w niektórych dniach mogły tamtędy przejeżdżać. .." jakoś tak dziwacznie to brzmi w konfrontacji z tym co piszesz!!! Może jednak jakaś konsultacja ze specjalistami, których polecasz innym???

    14 0
  • ~ 2018-08-05 13:20:56

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

    14 0
  • ~ 2018-08-05 17:11:44

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

    5 0
  • ~ 2018-08-05 17:22:27

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

    5 0
  • ~sceptyk 2018-08-05 17:22:33

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

    4 0
  • ~Jan Orzechowski 2018-08-05 19:00:28

    To jest paranoja , każda linia ma być zgłaszana osobno przez ludzi . Czy miasto nie wie o tym na co daje pieniądze i jak są wydawane ,wiedzą i wiedzą że klimatyzacja nie działa .

    9 0
  • ~goliat 2018-08-06 00:56:25

    Cały czas to powtarzam Arteks , jak Tobie napluje się w twarz- Ty w dalszym ciągu będziesz się upierał , że to deszcz ...

    7 0
  • ~Cuthbert_Collingwood 2018-08-06 06:59:07

    Że niby klimatyzacji w autobusie włączać nie ma sensu? Ależ ma, nawet przy częstym otwieraniu drzwi. PKM Świerklany jeździ z włączoną klimą, w UK paru przewoźników też się znajdzie.

    Tu zapewne chodzi o pozorne (niewielkie) oszczędności na paliwie, swojego czasu w PKM Gliwice za zaoszczędzone paliwo były premie. No cóż.

    4 0
  • ~Antyk 2018-08-06 09:26:49

    Za co "komentarz został usunięty...?" Bo jak mam coś napisać to strach się bać....odzywać

    4 0
  • ~Arteks 2018-08-06 09:58:02

    @goliat - ale sam pomyśl kto jeszcze w dzisiejszych czasach pluje na kogoś pomijając zwierzęta które robią to instynktownie? Jeśli ktoś chce pluć w dyskusjach na kogoś to może świadczyć tylko o jednym, taka osoba nie dorosła do internetowych czy publicznych debat. @bartezz - próbujesz przenosić swoje przywary na kogoś innego, pisząc kolejny atakujący emocjonalny wpis z wieloma literówkami i powtarzanymi znakami interpunkcyjnymi. Goliat który mnie za bardzo nie lubi niechcący świetnie wyjaśnił dlaczego niektóre wpisy są usuwane. Faktycznie napisałem kiedyś ilu jest tu zarejestrowanych nicków i mogę podać dane z dzisiaj - 80853 w tym najnowszy Antyk. Tylko to są dane ogólnodostępne które znajdziesz na samym dole forum. No cóż, nawet prostych rzeczy nie potrafisz weryfikować.
    Co do auta to uważam, że zakup 4-5 letniego auta serwisowanego w ASO i eksploatacja aż osiągnie 9-10 lat to bardzo dobra metoda dla kogoś kto nie przywiązuje się do żadnego modelu, a chce cieszyć się w miarę bezawaryjną eksploatacją. I muszę ci zdradzić, że taki mój 9-10 latek dobrze utrzymany jest potem rozchwytywany. ;)

    0 14
  • ~Antyk 2018-08-06 10:06:42

    Panie arteks: "Gdy Jezus przyszedł do domu pewnego przywódcy faryzeuszów, aby w szabat spożyć posiłek, oni Go śledzili.

    I opowiedział zaproszonym przypowieść, gdy zauważył, jak sobie wybierali pierwsze miejsca. Tak mówił do nich: „Jeśli cię kto zaprosi na ucztę, nie zajmuj pierwszego miejsca, by czasem ktoś znakomitszy od ciebie nie był zaproszony przez niego. Wówczas przyjdzie ten, kto was obu zaprosił, i powie ci: «Ustąp temu miejsca»; i musiałbyś ze wstydem zająć ostatnie miejsce.
    Lecz gdy będziesz zaproszony, idź i usiądź na ostatnim miejscu. Wtedy przyjdzie gospodarz i powie ci: «Przyjacielu, przesiądź się wyżej»; i spotka cię zaszczyt wobec wszystkich współbiesiadników. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony”....zatem proszę nie "weryfikuj" ludzi, bo coś tam niby wiesz więcej

    8 0
  • ~secretkey 2018-08-06 11:04:17

    @Cuthbert_Collingwood
    Dobrze mówisz - choć pewnie chodzi Ci o PKM Świerklaniec - ale nie tylko tam w Rybniku też. :-)
    Co do kierowców, jak w każdej grupie znajdzie się czarna owca ale z ilości zleceń dla "personelu naziemnego" wychodzi mi że pracuję z tymi którym na ekstra groszu nie zależy. Oni w tym tytułowym "piekarniku" spędzają całą szychtę i stąd naciski z ich strony o sprawną klimatyzację czy ogrzewanie zimą. Nie mają osobnej klimatyzacji czy ogrzewania dla siebie! To tyle tytułem uzupełnienia.
    Do użytkowników KM prośba, korzystajcie z "ciepłych przycisków" (ta łapka na drzwiach), nie bójcie się wsiadać jednymi drzwiami w kilka osób, wpadnie mniej gorącego powietrza latem a zimnego zimą. We własnym interesie. :-)

    9 0
  • ~goliat 2018-08-06 11:07:43

    Arteks, może napiszę prościej bo widzę , że ty dalej swoje. Jak coś jest czarne , ty wciskasz że jest białe.. i tyle .

    8 0
  • ~goliat 2018-08-06 11:09:09

    Tak Arteks , jest rozchwytywane przez pracowników Olmetu

    11 0
  • ~batman13 2018-08-06 19:42:53

    Arteks ty to jednak jesteś zgrywus! Czasami jeszcze próbowałem cię zrozumieć! Ale dzisiejszymi komentarzami to przeszedłeś samego siebie! Jest coś na czym się nie znasz? Pozdrawiam!

    7 0
  • ~bartezz 2018-08-07 17:27:01

    Arteks - już znam tą twoją " prawdomówność " i twoją wybujałą wyobraźnię... więc mogę sobie wyobrazic jak wyglądają te 9-10 letnie wysłużone graty z zachodu z przebiegiem do ustalenia i nieznaną przeszłością ;-)) to ile ja używam znaków interpunkcyjnych to moja sprawa!!! ale widzę, że ciebie bardzo to boli i aż dostajesz obsesji, że non stop o tym piszesz...;-)))
    świetnie i dosadnie napisał ci goliat więc nie muszę się powtarzać.
    Rzeczywiście zatraciłeś się w tym co wcześniej pisałeś... ogólnie gdy ktoś tylko wspomniał o autach używanych sprowadzanych z zachodu to od razu twierdziłeś, że są to " składaki , po przejściach i zagracają nasze drogi i niebawem trzeba będzie to złomować a na zachodzie pozbyli się problemu... amnezję masz jakie miałeś na ten temat zadanie...??? Czyli wychodzi na to , że to ja jestem od ciebie o wiele bardziej " eko " bo kupuję samochody nowe z salonu i jeżdżę nimi do 5 lat !!! .

    7 3
  • ~Adam Szymiczek 2018-08-07 17:53:55

    Nie wiem co wy macie z tym nabijaniem klimy co roku

    5 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy weźmiesz udział w wyborach samorządowych 21 października?




Oddanych głosów: 2714