zamknij

Organizacje pozarządowe

Autobusem w wolontariat

2011-12-12, Autor: 
Na koniec Europejskiego Roku Wolontariatu stowarzyszenia działające na terenie Subregionu Zachodniego zaprosiły rybnickich studentów do Hot Party Busa na podróż w wolontariat.

Reklama

O tym, że współpraca z organizacjami pozarządowymi jest niekiedy jedynym sposobem na zdobycie doświadczenia i pierwszym krokiem do wejścia na trudny rynek pracy przekonywały osoby, które na co dzień w takich organizacjach działają.

Można było poznać opinie zarówno przedstawicieli organizacji, przyjmujących wolontariuszy, jak i samych wolontariuszy. – Starając się pozyskać wolontariuszy, mówimy o naszych potrzebach i oczekiwaniach, ale przede wszystkim zapraszamy najpierw do naszych placówek, bo praca na rzecz osób niepełnosprawnych jest trudna i nie każdy się w tym odnajduje – mówiła Elżbieta Piotrowska, prezes stowarzyszenia Oligos. – Wolontariusze to dla nas osoby ważne, dlatego staramy się, żeby czuli się potrzebni, ale nie czuli się wykorzystywani – dodaje Elżbieta Piotrowska.

 

O swoich doświadczeniach wolontariatu zagranicznego opowiadał Dragos Davidescu z Rumunii. – Przyjazd do Polski na wolontariat to był dla mnie pierwszy raz, kiedy na tak długo wyjechałem ze swojego kraju i było to wyzwanie pod każdym względem, radzenia sobie z dala od domu, od rodziny, przyjaciół, w innym społeczeństwie, kulturze. To na pewno nie tylko poszerza kompetencje, ale też pozwala odkryć umiejętności, o których czasem nawet nie wiemy, że je mamy – mówi Dragos Davisescu.

 

Chociaż aktualnie pracuje w dużej korporacji w Krakowie, wolontariusz zapewnia, że gdyby nadarzyła się okazja chętnie wróciłby do trzeciego sektora. – To jak z jazdą na rowerze, nigdy się tego nie zapomina. To było ważne doświadczenie dla mnie i chętnie bym do tego wrócił – mówi Dragos Davidescu.

 

> Więcej zdjęć w fotogalerii

 

Informacje o organizacjach z naszego regionu i nie tylko szukających wolontariuszy można znaleźć na stronie cris.org.pl oraz na portalu organizacji pozarządowych ngo.pl.

Oceń publikację: + 1 + 7 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (2):
 • ~rekin 2011-12-13
  12:05:48

  0 0

  Jako MOSiR Rybnik wielokrotnie korzystaliśmy już z pomocy wolontariuszy, którzy okazywali się niezbędni do przeprowadzenia niejednej imprezy sportowo rekreacyjnej. Jest to często ciężka praca, za którą możemy podziękować drobnym upominkiem, ciepłym posiłkiem w chłodne dni lub czymś co nie jest wymierne w stosunku do ich pracy. Jednak zawsze można na nich liczyć. Jako dział Organizacji Imprez w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Rybniku najczęściej korzystamy z pomocy wolontariuszy stowarzyszenia Active w Rybniku, którego prezesem jest Pan Grzegorz Wróbel. Równie silnie pomocni są wolontariusze z Rybnickiego Sztabu Ratownictwa pod wodzą Pana Zbigniewa Polańskiego, którzy zabezpieczają pod kątem medycznym niemal każdą naszą imprezę. Wolontariat to bardzo odpowiedzialna funkcja związana niestety z odroczoną gratyfikacją. Dopiero w przyszłości da rezultaty w postaci wykorzystania doświadczenia nabytego w trakcie służenia innym. BRAWO!

 • ~adorus 2011-12-13
  12:52:52

  0 0

  a ile pieniędzy publicznych wydały stowarzyszenia na zrobienie spotkania w swoim gronie i kilku dziennikarzy, bo studentów to tam chyba w ogóle nie było, w imprezowym autobusie? bo to suma chyba mała nie była... no chyba, że z własnej kieszeni wydali...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 4905