zamknij

Biznes

Auta popowodziowe. Jak się uchronić przed kupnem zalanego samochodu?

2021-08-05, Autor: Wacław Wrana

Znawcy rynku motoryzacyjnego w Polsce nie mają wątpliwości: już wkrótce pojawią się oferty nieuczciwych sprzedawców na auta zalane podczas niedawnej powodzi w Niemczech. Spytaliśmy ekspertów jak się uchronić przed oszustami i kupnem trefnego pojazdu.

Reklama

Powódź w Niemczech, Belgii i Holandii. Zalane auta wkrótce w Polsce

W lipcu Niemcy, Belgię i Holandię nawiedziły niespotykane dotąd powodzie. Bilans żywiołu, który przetoczył się przez dolinę Renu jest tragiczny. W samych Niemczech zginęło co najmniej 187 osób. Najbardziej ucierpiały landy Nadrenia Północna-Westfalia oraz Nadrenia Palatynat

Straty ludzkie spowodowane powodzią są ogromne. Ale nie tylko. W miliardach euro liczone są straty gospodarcze. Wstępne szacunki firm ubezpieczeniowych mówią o kwocie rzędu 4-5 miliardów euro.

Eksperci nie mają wątpliwości, że jednym z pobocznych skutków powodzi w Niemczech będzie napływ zalanych samochodów na rynek wtórny w Polsce. W znakomitej większości przypadków tego typu auta będą przedmiotem nieuczciwych transakcji, w których oszuści będą zatajać przed klientami fakt, że pojazd został uszkodzony przez powódź.

Jak rozpoznać popowodziowe auto?

Wbrew pozorom jednak, czujni klienci nie powinni mieć problemu z identyfikacją popowodziowego auta.

- Doprowadzenie samochodu do stanu sprzed zalania jest prawie niemożliwe, a już na pewno szalenie kosztowne. Brudna woda dokładnie penetruje każdy zakamarek wnętrza samochodu. W zasadzie niemożliwe jest wyczyszczenie i osuszenie powierzchni pod tapicerką czy wewnątrz deski rozdzielczej – mówi Grzegorz Tomas – właściciel Auto Salonu Tomas z Rybnika.

I to właśnie w środku auta powinniśmy szukać śladów jego zalania.

- Wystarczy odsłonić fragment tapicerki na podłodze czy w bagażniku, rozkręcić jeden z plastików czy zajrzeć w zakamarki pod deską rozdzielczą, by dostrzeć ślady wilgoci i brudu. Jeśli auto było zalane, ślady zabrudzeń zobaczymy też na stykach kostek elektrycznych – wylicza Grzegorz Tomas.

Grzegorz Tomas podkreśla jednak, że najlepszym zabezpieczeniem przed kupnem trefnego samochodu jest korzystanie usług zaufanych salonów i komisów samochodowych. Funkcjonujące od lat na rynku salony nie pozwolą sobie na utratę reputacji poprzez wprowadzanie na rynek popowodziowych aut.

- Każde sprowadzone auto z zagranicy powinno mieć w ciągu 14 dni opłaconą akcyzę, a w ciągu 30 dni powinno być zarejestrowane w Polsce na nowego właściciela. Ponadto samochód gotowy do sprzedaży winien mieć ważny przegląd i ubezpieczenie. Unikajmy więc kupowania aut „prosto z lawety”, nigdy nie podpisujmy umów in blanco bądź umów z osobami z zagranicy, których nigdy nie widzieliśmy na oczy – radzi Grzegorz Tomas.

Zapisy w umowie kluczowe

Dla każdego kupującego używany samochód solidnym zabezpieczniem przed kupnem auta zalanego w trakcie powodzi jest też umowa. A dokładnie zapisy, które możemy w niej zawrzeć.

- Duże znaczenie w umowie kupna – sprzedaży samochodu mają zawarte w niej oświadczenia. Dlatego warto w takiej umowie zawrzeć oświadczenie sprzedającego o przebiegu samochodu, jego bezwypadkowości oraz że samochód nie jest pojazdem popowodziowym. Jeśli natkniemy się na nieuczciwego sprzedawcę, który postanowił zataić przed nami taki fakt, to na podstawie takiego oświadczenia możemy w przyszłości dochodzić swoich praw i roszczeń – mówi adwokat Jarosław Reck.

I dodaje:

- Jeśli nasz kontrahent uchyla się od zawarcia takiego oświadczenia lub próbuje przeredagować jego treść, mówiąc np. że „w trakcie gdy on był właścicielem pojazdu, to samochód nie uległ zalaniu”, to powinno wzbudzić to nasze podejrzenia i wzmóc czujność – ostrzega mecenas Reck.

Czy spotkaliście się kiedyś z sytuacją, że ktoś oferował Wam auto popowodziowe?

Oceń publikację: + 1 + 29 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~AnnaKatarzyna 2021-08-05 09:12:04

  Jeśli ktoś chce się uchronić przed kupnem trefnego auta z Niemiec powinien najpierw sprawdzic ile takie same auto kosztuje w DE. Moj tesc chciał kupić auto z Niemiec i gdy zaczęliśmy porownywac ceny aut wystawionych w DE i tych sprowadzonych do PL okazało się że te polskie są miminum 1 tys euro tańsze. Trudno uwierzyć w to ze auta z strata sa sprzedawane na rynku polskim. Zresztą jadąc do Polski, lawety z uszkodzonymi autami można liczyć w dziesiątkach.

  23 0
 • ~Franca77 2021-08-05 09:27:24

  Takie auta powinny być utylizowane,tak jak to ma miejsce w USA!
  Ale w PE rządzi prezes chłopskiej ludowej europejskiej partii pan profesor Donald FranciszekTusk,tzw POpychadło i wieszadło marynarek,wnuk czynnego członka Werhmachtu,więc nie ma co się dziwić że ta barbazynska nacja Germanów ,najpierw ograbi pół świata,a potem by zarobić to nawet sznur wisielcowi POda.

  19 46
 • ~artefaks 2021-08-05 11:50:04

  Auto po powodziowe to można dzisiaj mieć jak się zapomni zamknąć okna. Dla przypomnienia polewaczka która się zatrzymała przy aucie mającym otwarte okna ( film nie lubię poniedziałku).
  Kazik obsługując 7 postaci można tak się odseparować od realnego świata ( jedna z postaci nawet ma odmienne poglądy polityczne) że powinieneś sprawdzić swojego piździka czy go nie zalało.

  9 11
 • ~tomek13 2021-08-05 12:21:06

  Anna Katarzyna dokładne tak jak piszesz jeżeli ktoś był w Niemczech po samochód to wie że tam bezwypadkowe z niskim przebiegiem kosztuje więcej niż w Polsce cudów nie ma a handlarze biorą te z końca komisu zarośnięte trawą których nikt nie chce potem picówa a Janusz się znajdzie co do samochodów po powodziowych to jak w artykule wystarczy spojrzeć pod siedzenia i deskę tam większość blach jest fabrycznie goła nie lakierowana i będzie mocno skorodowana trudno to usunąć tanim kosztem

  15 0
 • ~tomek13 2021-08-05 12:33:00

  Dla siebie sprowadzam auto najlepiej z Szwajcarii Belgii Danii Francji z ubezpieczalni najlepiej lekko uszkodzone w bok lub tył wymieniam części na nowe i wiem co mam i jak to było zrobione jak na razie na żadnym się nie zawiodłem a trochę tego sprowadziłem

  8 1
 • ~truman20 2021-08-05 13:38:29

  Jak ktoś myśli, że Niemiec sprzeda dobre auto za połowę wartości i to jeszcze Polakowi, to prosi się zwyczajnie o duże kłopoty. Potem te szroty niemieckie latają bokiem po autostradach albo innych rowach. Wszystkie auta sprowadzane z zagranicy mają "historię" - nie ma innej możliwości...

  10 2
 • ~Franca77 2021-08-05 13:51:32

  Panie tomku13,toż Ty musisz mieć pełny garaż jak do siebie sprowadzasz auto z tylu krajów,tylko POzazdrościć dobrobytu w PiSlandzie.

  4 18
 • ~rzyt 2021-08-06 14:46:03

  Lepiej kupić nowe z salonu...

  2 1
 • ~tomek13 2021-08-07 18:06:07

  Franca widzisz kupuję jeżdżę dwa trzy lata i sprzedaję to proste nie trzeba mieć pełnego garażu staram się być zaradnym i tak samo daję sobie radę w PiS landzie jak i dawałem w POzłodziejskim landzie taki jestem

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1118