zamknij

Wiadomości

Astronomowie z Jankowic odkryli kolejną planetoidę

2013-05-05, Autor: dk
Członkowie koła astronomicznego, działającego przy Gimnazjum w Jankowicach, po raz kolejny dokonali ciekawego odkrycia. W ramach Międzynarodowej Kampanii Poszukiwania Planetoid PannSTARRS astronomowie z Rybnika odkryli dziewiątą w swoich obserwacjach planetoidę.

Reklama

Astronomowie z Jankowic w czasie wcześniejszych kampanii odkryli już osiem planetoid. W tym roku na ich konto trafiła kolejna, zwana Planetoidą 2013 EL52. Do jej odkrycia przyczyniły się m.in. Daria Tomas z Gimnazjum nr 1 w Rybniku, Agnieszka Goralczyk z Zespołu Szkół Urszulańskich w Rybniku oraz Weronika Gatnar z Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Wodzisławiu Śląskim.

Międzynarodowa Kampania Poszukiwania Planetoid PannSTARRS jest organizowana przez International Asteroid Search Collaboration oraz program edukacyjny Hands-On Universe. Młodzi astronomie obserwowali niebo teleskopem PanStarrs na Hawajach, który ma średnicę 1,8 metra i dysponuje kamerą CCD z 1,4 miliardami pikseli. Urządzenie jest zaprojektowane do skrupulatnego przeszukiwania nieba.

 

Koło Astronomiczne Albireo działa przy Gimnazjum w Jankowicach. Członkiem koła może zostać każda osoba niezależnie od wieku. Spotkania odbywają się w każdy piątek nauki szkolnej, od godziny 18:00 do 22:00. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

 

Warto dodać, że członkowie koła przygotowują IX Astromajówkę, czyli warsztaty dla nauczycieli wszystkich typów szkół powiatu rybnickiego oraz wodzisławskiego. W ramach majówki uczestnicy zobaczą cztery prezentacje multimedialne przygotowane przez członków koła. Impreza odbędzie się 10 maja, o godzinie 17:00

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~Cwilin 2013-05-05 17:29:49

  Proponuję nazwać ,,Świerklany,,

  0 0
 • ~MRC 2013-05-05 19:10:29

  Wstyd, wstyd, wstyd !!!

  Nie ma "artykułu", a raczej zlepka słów bez błędów merytorycznych, językowych itp.
  Trzy dziewczyny są CZŁONKINIAMI koła astronomicznego !! One Odkryły planetoidę !! Piszecie o dziewczynach, tak trudno pisać tekst w żeńskiej formie?

  Wstyd. Kolejny (nie pierwszy nie ostatni)

  Na miejscu naczelnego pod ziemię bym się zapadł odpowiadając za ukazywanie się takich tekstów.

  0 0
 • ~l...i 2013-05-06 02:57:00

  ~MRC - Wstyd użyć formy, która jest de facto poprawna? Przyrostek -ini dawniej stosowany był w wyrazie np. ''posełkini'' ;-) Obecnie reprezentuje grupę formantów żeńskich nacechowanych pejoratywnie. Wymów to sobie i pomyśl, że ''i'' nie zmiękcza właściwie ''k''. W innym przypadku ''Pani politolog'' to ''politolożyna, politolożyca, politologowa, politologini, politologa''? Przecież takie ''dziwolągi'' to nic innego jak męski rzeczownik osobowy przejęty dla potrzeb żeńskich rzeczowników osobowych, więc dlaczego nie używać ''czystszej'' formy? Proponuję dalej brnąć w ''marszałkinie, pani ministra, prezydentki'' etc, które są domeną lewicowej propagandy ;-) Skąd wiesz, że nie ma tam mężczyzn? Co wtedy z takim fantem zrobić, jak się ''członkinia męska MRC'' oburzy?

  0 0
 • ~MRC 2013-05-06 11:44:45

  Nie dajmy się zwariować. Ja nie piszę o nazwach zawodów, które de facto wcale nie są przeze mnie pochwalane (politolożka, psycholożka). Mam na myśli trzy dziewczyny - jakby nie patrzeć członkinie.
  Idąc Twoim tokiem rozumowania możnaby pisać, że w klasie do której uczęszcza dwadzieścia dziewcząt jest dwudziestu uczniów, a nie dwadzieścia uczennic. Moje pytanie jest astępujące: po co w ogóle żeńskie formy skoro można używać "czystej" formy.

  Język mamy na tyle baogaty i różnorodny, że należałoby korzystać z różnych form, a nie wszytsko upraszczać i zubażać.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 4367