zamknij

Wiadomości

Architekt krajobrazu: wycinka drzew to czasem jedyna szansa na zmianę naszego otoczenia

2014-03-25, Autor:  dk
Centrum Rybnika w tym roku całkowicie się zmieni – zdaniem urzędników wypięknieje, zdaniem niektórych mieszkańców stanie się „betonową pustynią”. Rybniczanie obawiają się zmian, które rozpoczynają się wycinką drzew. Architekci, którzy projektowali jeden z parków w centrum Rybnika twierdzą jednak, że te obawy są niesłuszne, a każda zmiana wymaga poświęcenia.

Reklama

Wycinki drzew – przy bazylice, nad Nacyną oraz w parku na rogu ulic Powstańców i Kościuszki przerażają mieszkańców miasta. Rybniczanie chcą zmian, nowoczesnego i funkcjonalnego centrum, ale chcą także, by w mieście było zielono. Dla wielu wycinanie starych drzew to „rzeź” i tworzenie w Rybniku „betonowej pustyni”.

Architekci krajobrazu, pomysłodawcy zagospodarowania skweru na rogu ulic Powstańców i Kościuszki uspokajają jednak mieszkańców. – Naszą pracę rozpoczynamy od analizy dendrologicznej terenu. Oceniamy, które drzewa mogą stać się częścią nowego projektu, a które i tak, niezależnie od inwestycji, nadają się do wycięcia. Wycinka sanitarna to 95% przypadków – tłumaczy Dariusz Lis z firmy Park M ze Starego Sącza.


Projektanci podkreślają również, że w swoich koncepcjach starają się zawsze zaprojektować jak najwięcej drzew i ciekawej roślinności. – Każda zmiana wymaga poświęcenia, jednak przepisy wymagają posadzenia odpowiedniego ekwiwalentu drzew. Wycinka starych drzew to pierwszy krok do zmiany. Jeśli chcemy zostawić wszystkie drzewa, to będziemy mieli w miastach nieuporządkowane zalesione tereny, a kilka wyciętych drzew może być podstaw do stworzenia funkcjonalnego, nowoczesnego i przyjemnego dla mieszkańców miejsca – dodaje Marlena Drewniak z firmy Park M.

Przypomnijmy, w ostatnich tygodniach w naszym mieście przeprowadzone dwie wycinki drzew – przy bazylice, w związku z rewitalizacją ciągu komunikacyjnego ulic Powstańców i Sobieskiego oraz nad Nacyną, gdzie powstanie park tematyczny. Kolejna wycinka jest planowana w parku na rogu ulic Powstańców i Kościuszki.
Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~common 2014-03-25
  09:41:00

  13 0

  [i]Kolejna wycinka jest planowana w parku na rogu ulic Powstańców i Kościuszki.[/i]
  Wg planów Urzedu Miasta wyrżną tam większość starych drzew i posadzą jakieś trawy, "ekwiwalentne" małe drzewka które dopiero za 50 lat będą cieszyć mieszkańców swoim urokiem i cieniem..
  Puknijcie się wszyscy w głowę: urzędnicy i projektanci zieleni. Mam w d*** zieleń za 50 lat, bo mnie już nie będzie. A teraz chcecie nam zafundować "piękną" zieloną łąkę w centrum miasta, na której niby mamy się opalać na kocykach i podziwiać nasadzone nędzne krzaki..
  Chore, chore, chore. Jeden wielki bandytyzm i kretynizm ekologiczny i brak poszanowania mieszkańców.

 • ~chammomila 2014-03-25
  09:44:48

  0 2

  "Wycinka starych drzew to pierwszy krok do zmiany." i nie ważne czy to zmiana na lepsze czy gorsze, ot zmiana dla samej zmiany?
  "Jeśli chcemy zostawić wszystkie drzewa, to będziemy mieli w miastach nieuporządkowane zalesione tereny, a kilka wyciętych drzew może być podstaw do stworzenia funkcjonalnego, nowoczesnego i przyjemnego dla mieszkańców miejsca" MOŻE to kluczowe słowo tutaj.
  Przyznam się bez bicia że dopiero wypowiedzi tych państwa a nie ( wbrew pozorom) ta mocna wycinka wzbudziły mój prawdziwy niepokój o to jak to właściwie będzie wyglądać...

 • ~spirit-of-the-town 2014-03-25
  10:02:21

  4 0

  Jestem ciekaw, dlaczego aż 95% drzew nadaje się do wycięcia ze względów sanitarnych: były suche, krzywe, groziły złamaniem, korzenie niszczyły rury czy chodniki, gnieżdżące się na nich ptaki brudziły chodnik, itp. Jeszcze duuuuużo czasu upłynie zanim osoby odpowiedzialne za różnego rodzaju inwestycje w tym kraju zrozumieją, aby swoje wypowiedzi konstruować w sposób wiarygodny, a nie na odczepnego, aby tylko cos powiedzieć.

 • ~miastowy 2014-03-25
  10:09:19

  0 6

  Nie wiem czy takie duże drzewa wystające z chodnika, to coś co warto utrzymywać. Część drzew, swymi korzeniami wykańcza nawierzchnię ulicy i chodnika. Moim zdaniem drzewa w z mieście "w centrum miasta" powinny być tak dobrane, aby nie wyrastały nad poziom 2 metrów i były jak najdłużej zielone. Co do wycinki w parkach, to ciężko sprawa, ale z drugiej strony parki w takim stanie i tak nie cieszą nikogo swym cieniem, bo siedzą tam tylko menele.

 • ~bandinho 2014-03-25
  10:39:32

  9 0

  To trzeba wyciąć meneli a nie drzewa

 • ~adam5 2014-03-25
  11:33:26

  4 0

  Jak dobrze że mamy tak wspaniałą firmę jak Park M która uświadomiła rybniczną, że od lat większość drzew w parkach nadaje się do wycinki. Nikt tego wcześniej nie zauważył? Jeżeli w Rybniku drzewa chorują na taką skalę to może to już jakaś epidemia? Trawy nie przefiltrują nam zanieczyszczonego rybnickiego powietrza w takim stopniu jak drzewa. Na dodatek niszczymy naturalne środowisko bytowania ptaków. A tak poza tym, to wystarczy przyjżeć się pozostałym po drzewach pniaczkom i w większości nie były to drzewa schorowane. Rozumiem, że jest to profesjonalna firma która zna się na tego typu pracach i ma swoje wizje. I trzeba teraz nasze parki do nich dostosować. I myślę, że ta wycinka drzew wzbudza tyle kotrowersji ponieważ zostaliśmy postawieni przed faktem dokonanym. Bo głośno mówiono o rewitalizacja ulicy Powstańców, pomijając temat wykarczowania części parku.

 • ~Maniak 2014-03-25
  12:25:27

  6 0

  Myslalem ze miasto jest dla mieszkancow a nie dla urzednikow i "architektow", ale najwidoczniej jestem w bledzie. Taniej utrzymac betonowa pustynie niz zielone miasto - taki jest wasz plan. Brak slow.

 • ~Fiodore 2014-03-25
  12:51:58

  1 0

  adam5 - akurat ta firma [ParkM] ma duże doświadczenie w "zielonych" projektach. Wystarczy wejść na ich stronę /www.park-m.pl/ogrody-i-parki/kreacja-natura   Tylko po co, skoro łatwiej jest wzbudzić tanią sensację, wyśmiać i już się jest lubianym wśród polaczków. Malkontenci, sami malkontenci!

 • ~adam5 2014-03-25
  13:21:38

  2 0

  do ~Fiodore
  Jeśli dobrze wczytasz się w moją wypowiedź to nie podważam w niej kompetencji firmy, przyznaje iż jest profesjonalna i ma doświadczenie-tylko niekoniecznie ich projekty muszą się wszystkim podobać. Czy kogoś wyśmiałem? Zwróciłem uwagę na niedoinformowanie mieszkańców w sprawie projektu zagospodarowania parku, którym niekoniecznie musi się podobać sam trawnik, kilka krzaków oraz betonowych postumentów w zamian "zieleńca z kaczkami".

 • ~Gregorio 2014-03-25
  19:58:11

  6 0

  Wycinki wycinkami. Czasami konieczne czasami nie - zależy kto i co za wycinkami stoi. Ale zastanawia mnie inny fakt. Mam ogród a w nim
  sporo pięknych drzew. Jedno z nich ponad dwudziestoletni piękny świerk - został zaatakowany chorobą. Zaczął schnąć od czubka.
  Po kilku latach suchy czubek został obcięty . Na obciętym czubku widoczne są wyraźne ślady pracy korników. Dzięcioły tez nie dały rady mimo ze intensywnie pracowały. Po pewnym okresie czasu świerk kompletnie stracił igły. Jest martwy. Aby go wyciąć , należy złożyć wniosek,
  mapkę , zdjęcia , inne " papiery" i czekać - ok. 3 miesięcy na decyzję. Czy wycięte drzewa w opisanych w artykule miejscach też przechodziły taka procedurę ???

 • ~ 2014-03-25
  22:45:19

  3 0

  Porzadki ze wzgledów sanitarnych są niezbędne ...w stukturach Urzędu Miasta. Już niedługo, niedługo...

 • ~lila 2014-03-25
  23:00:24

  3 0

  No cóż mamy takich architektów ze tylko na gładkiej powierzchni potrafią coś zaprojektować co nawet przedszkolak potrafi ale dlaczego nikt nie pyta mieszkańców co oni na to -proste bo większość kocha naturę i dba o swoje zdrowie i nie zgodziłaby się na te wycinki (płuca miasta) zatem stawia sie nas przed faktem dokonanym a znajomkom daje konkretnie zarobić i to jest ta nasza wspaniała władza i jej podległa klitka.A pani Kolasińska z ZGM robi to z zamiłowaniem bo kocha udowadniać kto tu rządzi.

 • ~bgm_cars 2014-03-25
  23:33:51

  0 1

  fiodore jako portfolio tej pracowni proponujesz zamieszczone poniżej ich realizacje?
  http://www.park-m.pl/galerie/park-miejski-zakopane#13 http://www.park-m.pl/galerie/bialka-tatrzanska http://www.park-m.pl/galerie/braniccy-bialystok#2 http://www.park-m.pl/galerie/braniccy-bialystok#4

  pjykne!

 • ~chammomila 2014-03-26
  01:12:51

  2 0

  ~bgm_cars Ojej toć przecież za 100 lat będzie tam tak ślicznie ;) ( O ile nie przyjdzie inny architekt krajobrazu i nie stwierdzi że drzewa posadzone zielonym do góry to przeżytek i ogólnie są passé)

 • ~ 2014-03-26
  14:30:02

  2 0

  W pełni zgadzam się z moimi przedmówcami. To skandal, jeszcze raz skandal, aby tyle starych drzew powycinać w pień!!! Czy urzędnicy są tak ograniczeni umysłowo i ekologicznie, że nie wiedzą , że drzewa to płuca miasta, że dzięki nim mamy czystsze powietrze iw i tak zanieczyszczonym środowisku. Drzewa schładzają powietrze w letnie, gorące dni. Jestem za rewitalizacją Rybnika i owszem. Projekty śą bardzo ciekawe, ALE NIE MOZNA NISZCZYĆ ZIELENI !!!! Ciekawe co na to Pan Prezydent i Naczelnik Wydziału Środowiska.czekam na odpowiedz od Urzędnika naszego miasta.

 • ~ 2014-03-26
  14:45:36

  2 0

  Ludzi którzy protestują przeciwko wycince drzew czy likwidacji parku obok Domusu, Fudali i Śmigielski próbują zatkać tekstem "decyzja została podjęta przez eksperta, po konsultacjach z fachowcem". Takich ancymonów którzy dzisiaj występują w roli "eksperta" to ja bardzo dobrze znam, niektórzy z nich na studiach to były największe lebry i lenie wiec niech mi tym tekstem oczu nie mydlą.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak wypadnie reprezentacja Polski na Mistrzostwach Europy w Niemczech?

Oddanych głosów: 491