zamknij

Wiadomości

„R-GAW” odkrył dwa schrony z czasów II wojny światowej. Gdzie się znajdowały?

Rybnik kryje w sobie jeszcze wiele tajemniczych lub zapomnianych miejsc, które mogą spoczywać kilka metrów pod ziemią. Tak było choćby z dwoma zasypanymi schronami przeciwlotniczymi przy ul. Wodzisławskiej i Kościuszki, które odkryli członkowie Rybnickiego Stowarzyszenia Ochrony Zabytków „R-GAW”.

Reklama

- W imieniu Rybnickiego Stowarzyszenia Ochrony Zabytków „R-GAW”, pragnę poinformować, iż udało nam się odkryć podczas budowy ciepłociągu dwa zasypane schrony przeciwlotnicze. Jeden z nich znajduje się pod skwerem przy dworcu PKP. Natomiast drugi znajduje się pod boiskiem Szkoły Podstawowej nr. 2 przy ulicy Wodzisławskiej 46 – jest on taki sam jak ten, który został wyburzony w dzielnicy Paruszowiec – Piaski – powiedział Damian Rajca, prezes „R-GAW”.

Jak podkreślił nasz rozmówca, schron odkryty przy PKP pomimo jego zniszczenia pod budowę ciepłociągu jest cennym znaleziskiem, ponieważ daje ważne informację na temat jego konstrukcji. - Wiemy już, że grubość ścian obiektu to ok. 50 cm, natomiast grubość stropu to nie całe 30 cm, czyli wysokość jednej cegły. Co ciekawe ukrycie to znajduje się w bliskiej odległości od istniejącego schronu przeciwlotniczego, który widać z parkingu PKP – dodał Damian Rajca.

Członkom stowarzyszenia udało się wejść do środka, co nie było takie łatwe. >>Zobaczcie zdjęcia<<

Oceń publikację: + 1 + 16 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~mploszaj 2014-08-23 11:05:02

  Brawo chłopaki! Tak trzymać!

  23 0
 • ~Escape 2014-08-23 11:22:52

  jakos nie chce mi sie wierzyć ze Niemcy zbudowali schron na jedną cegłę :) morze to zwykle piwnice sa jakieś plony rolne

  0 13
 • ~unlimited 2014-08-23 11:37:26

  Morze to część oceanu, a nie zwykła piwnica !

  24 0
 • ~piotrekdec 2014-08-23 11:37:55

  czy była mowa o tym, że to schrony wybudowane przez niemców?

  18 0
 • ~ 2014-08-23 14:49:12

  też mi schron na jedną cegłę :P mam pytanie co się stanie z tym cennym znaleziskiem?

  0 2
 • ~goliat 2014-08-24 11:54:59

  Tak się tym podniecacie , a co zrobiliście dla ochrony schronu który zasypali na Piaskach przy SP3 (gdzie byliście, i kto na to zezwolił, nauczyciele to też tylko odwalić i do domu żadnej inwencji)), czy nie można by było poprowadzić lekcji historii w takim bunkrze, na stojącą z latarkami (na pewno nie była by tak nudna jak ta w klasie), inne szkoły mogły by też przyjechać ale niestety ktoś nie pomyślał, ile mamy schronów w Rybniku które ma OC, czy nie można ich udostępnić zwiedzającym, szkołom, brak mi słów.

  6 0
 • ~marys76 2014-08-24 12:16:47

  Po co tyle krzyku? O tych budowlanych wiedziano od zawsze. Jest w Rybniku jeszcze kilka, większość zasypanych. I co najważniejsze - nie są to schrony lecz szczeliny przeciwlotnicze. Stanowczo w obecnych czasach konieczna jest edukacja w zakresie obrony cywilnej bo obywatele nie posiadają wiedzy w tym zakresie.

  14 0
 • ~ 2014-08-24 17:35:28

  Coś mi sie wydaje,że te schrony odkryli operatorzy koparek.

  2 0
 • ~tomek-79 2014-08-24 19:40:15

  Juz niedlugo moga sie przydac jak znalazl na wojne z ruskimi

  1 0
 • ~ 2014-08-24 21:24:16

  Do goliat "Tak się tym podniecacie , a co zrobiliście dla ochrony schronu który zasypali na Piaskach przy SP3 (gdzie byliście, i kto na to zezwolił, nauczyciele to też tylko odwalić i do domu żadnej inwencji)"

  Szczeliny p.lot na Paruszowcu, nie było szans uratować. Wszystko było już ustalone (pozwolenia itd.) zanim się o tym dowiedzieliśmy. Całe szczęście, że pozwolili nam go udokumentować przed rozbiórką, bo inaczej ślad by po nim całkowicie zaginął. Kłopot w tym, że wg. Konserwatorów zabytków, cytuje "obiekty te nie są zabytkiem, mają tylko niewielką wartość historyczną”, dlatego można je likwidować. Poza tym zgodę na to wydał również inspektorat OC, argumentując, iż obiekt ten nie spełnia już swoich właściwości obronnych. Dodatkowo nasi urzędnicy z wydziału infrastruktury miejskiej i inwestycji obawiali się, że podczas robót ciężkim sprzętem, ten schron się po prostu zawali - lecz jak czas pokazał nic takiego nie miało miejsca, bo te koparki nie dość, że go nie drasnęły jeżdżąc po nim, to jeszcze budowlańcy mieli ogromny problem go wyburzyć, bo była to naprawdę solidna niemiecka konstrukcja.

  Ze swojej strony, mogę dodać tylko, że jako Rybnickie Stowarzyszenie Ochrony Zabytków „R-GAW” robimy wszystko, aby takie sytuacje więcej nie miały miejsca. Nie mamy, co prawda takiej władzy, żeby uchronić wszystkie takie obiekty i zmienić mentalność włodarzy miasta, ale jeden najcenniejszy obiekt w mieście będziemy bronić za wszelką cenę a pozostałe dokumentować, aby jakiś ślad po ni

  16 0
 • ~goliat 2014-08-25 04:44:31

  Powiem tak, mamy szansę zmienić włodarzy a co do inspektoratu to nie będę się wypowiadał bo tam to trzeba czystki zrobić i to od podstaw (boją się tylko utraty swojego koryta), u mnie ciężarówki jeżdżą po szambie które jest grube na 20 cm i nic się z tym nie robi, a nikt tego nie obliczył czy wytrzyma, po prostu szkoda tego, co do niskiej wartości to niech konserwator w lustro zajrzy, najlepiej zlikwidować i po kłopocie i po historii, walczcie o to bym mógł kiedyś to zwiedzić!

  13 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jaką narodowość zadeklarujesz w Narodowym Spisie Powszechnym?

Oddanych głosów: 3908