zamknij

Wiadomości

„Wielki Brat” podglądał będzie Nowiny

2009-02-11, Autor: Redakcja
Lada dzień rozpocznie się budowa sieci monitoringu na osiedlu Nowiny.

Reklama

Władze Rybnika podpisały właśnie umowę z wykonawcą montaż 14 nowych kamer monitoringu. Cztery z nich zainstalowane zostaną wokół dworca PKP, 10 kolejnych trafi na osiedle Nowiny. Na największym w Rybniku blokowisku, kamery zawisną m.in. w rejonie Zespołu Szkół Ekonomiczno – Usługowych na ulicy Kardynała Kominka.


Uzupełnienie miejskiego monitoringu kosztować będzie ponad 2 miliony złotych, pieniądze na sfinansowanie inwestycji w większości pochodzą z funduszy unijnych. Wykonawca na budowę systemu ma 10 miesięcy. Instalacja częściowo poprowadzona będzie kanałach wykonanych na potrzeby internetu szerokopasmowego.


Jak zapowiada prezydent Rybnika, do obsługi nowych kamer nie będzie potrzeby zatrudniania nowych pracowników straży miejskiej. Cały czas jednak powraca pomysł, aby zatrudnienie w centrum monitoringu znalazły osoby niepełnosprawne. - Niestety, nasze prawodawstwo nie daje jasnej i klarownej odpowiedzi, czy niepełnosprawni mogą być zatrudnieni w straży miejskiej. Nadal czekamy na wiążące ekspertyzy prawne – mówi prezydent Rybnika Adam Fudali.


W 2008 roku dzięki monitoringowi udało się wykryć 1230 wykroczeń, prawie połowa z nich dotyczyła spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Kamery wykryły też kilka bulwersujących i gorszących zdarzeń, m.in. pijanego rowerzystę na ul. Raciborskiej, nieobyczajny czyn nad Nacyną, czy pijanego ojca prowadzącego wózek z dzieckiem.

 

> Zobacz więcej filmów o Rybniku

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (21):
 • ~veronika.b 2009-02-11 10:15:12

  Ja radzę Władzom Rybnika, by monitorować Chabrową. Jest to miejsce najczęstszych pobić. I wtedy może ludzie czuli by się tam bezpieczniej...

  0 0
 • ~metropolis 2009-02-11 10:23:04

  CO WY MACIE DO TEJ CHABROWEJ !!!! Bzdura ża Chabrowa jest miejscem najczęstszych pobić !!!! Ja mieszkam na tym osiedlu ładne dwadzieścia pare lat i jakoś nikt mnie nie pobił, osiedle jak każde inne w Rybniku.

  0 0
 • ~veronika.b 2009-02-11 10:27:39

  ankajantar niestety ale np. w zeszły piątek tak skatowali chłopaka że stracił przytomność i ze wstrząsem mózgu trafił do szpitala i sami lekarze ze szpitala z Orzepowic mówią, że większość przypadków pobić, które do nich przyjeżdżają to właśnie z Chabrowej... może Ciebie nikt nie rusza, ale fakty mówią same za siebie.

  0 0
 • ~metropolis 2009-02-11 10:29:59

  veronika.b - jestem ciekawa czy mieszkasz na Chabrowej ?

  0 0
 • ~veronika.b 2009-02-11 10:30:03

  ankajantar niestety ale np. w zeszły piątek tak skatowali chłopaka że stracił przytomność i ze wstrząsem mózgu trafił do szpitala i sami lekarze ze szpitala z Orzepowic mówią, że większość przypadków pobić, które do nich przyjeżdżają to właśnie z Chabrowej... może Ciebie nikt nie rusza, ale fakty mówią same za siebie.

  0 0
 • ~veronika.b 2009-02-11 10:34:10

  Nie mieszkam, ale bardzo długo pracowałam i nie raz wracałam późno, mnie też się nic nie stało, tak jak Tobie. Ale bywam tam i mieszkałam blisko. A przypadki pobić znam z własnego życia. Przytoczę jeszcze jeden przypadek. Rok temu tak pobito mężczyznę, że nie odzyskał już przytomności i zmarł. Zostawił żonę i malutkie dziecko. Nie ma się co wściekać, tylko trzeba zrobić coś w kierunku bezpieczeństwa. Nieprawdaż?

  0 0
 • ~metropolis 2009-02-11 10:36:56

  dalej nie wiem czy mieszkasz na Chabrowej ? a jak chce ktoś dostać po gębie to równie dobrze może dostać na rynku, i wszędzie indziej! ale oczywiscie Chabrowa i tak nagrosza!!

  0 1
 • ~kul100842 2009-02-11 10:42:47

  Chciałabym zaznaczyć,że nie będzie monitorowane osiedle Nowiny jak to opisywane jest w tym artykule tylko mała cząstka Nowin.Ja mieszkam koło Pawilonu Wandy i tam równie nie jest bezpiecznie na placach zabaw nie ma latarni a jak się to są bez żarówek hmmm ciekawe,że za takie miejsca się nikt nie weźmie(w nocy się tam schodzą różne typy piją alkohol. zaśmiecają, klną na czym świat stoi a jak nastaje dzień i jak widzę jak matki przychodzą z dziećmi na plac zabaw po nocnej libacji i pierwsze co to wyrzucają puszki pety i szkło a potem dopiero dzieci mogą wejśc to mnie krew zalewa!!!!!!!!)Dodam do tego ,że Panie odpowiedzialne za te miejsca ze Spółdzielni po prostu nie nadążają ze sprzątaniem tego bo jest tego coraz więcej i bardzo mi jest żal tych Pań.A częst po takich libacjach jak już się nasycą smakiem alkoholu idą i demolują wszystko co napotkają łącznie z włamaniami do aut i nie tylko.Dzwonienie na Policję mało co daje bo gdy przyjadą na miejsce to już nie ma śladu po tych typkach!!!!Hmmm a co się tyczy Chabrowej to to jest osiedle jak każde inne i jak każde inne miejsce w Rybniku!!!A może warto zainwestować w więcej kamerek?Pozdrawiam wszystkich z Osiedla Nowin w tym Chabrową!!!!!

  0 0
 • ~metropolis 2009-02-11 10:47:51

  No nareszcie ktoś mądrze pisze ;-) Całe Nowiny warto monitorować, ale szlak mnie trafia jak słysze że wszystko co najgorsze dzieje sie tylko na Chbrowej. pozdrwiam

  0 0
 • ~veronika.b 2009-02-11 10:50:10

  Powinnaś uważniej czytać to, co ludzie piszą. Masz racje, wszędzie można dostać. Nie oburzaj się jak ktoś próbuje apelować o bezpieczeństwo swoje i innych(Twoje również). Taki bunt i "obrona" dobrego mienia osiedla i tak nic nie da. Jak ma się dostać to się dostanie, ale czemu potem szybciej i sprawniej policja nie mogłaby działać w tej sprawie?

  0 0
 • ~sznupciu 2009-02-11 12:03:21

  "Niestety, nasze prawodawstwo nie daje jasnej i klarownej odpowiedzi, czy niepełnosprawni mogą być zatrudnieni w straży miejskiej. Nadal czekamy na wiążące ekspertyzy prawne – mówi prezydent Rybnika Adam Fudali." Tak z czystej ciekawości zerknąłem do ustawy o strażach gminnych i tam jak byk stoi: Art. 24. Strażnikiem może być osoba, która:
  1) posiada obywatelstwo polskie,
  2) ukończyła 21 lat,
  3) korzysta z pełni praw publicznych,
  4) posiada co najmniej wykształcenie średnie,
  5) cieszy się nienaganną opinią,
  6) jest sprawna pod względem fizycznym i psychicznym,
  7) nie była karana sądownie,
  8) ma uregulowany stosunek do służby wojskowej.
  O jakie ekspertyzy prawne więc chodzi..?

  0 0
 • ~zenek65 2009-02-11 13:53:01

  jeszcze jedno, czy osoba pełniąca dyżur w centrum monitoringu musi być strażnikiem, moim zdaniem chyba nie. Trochę dobrej woli i ten problem można rozwiązać.

  0 0
 • ~tymonn 2009-02-11 15:20:01

  2 mln złotych!? Hmm... No niezła sumka! Monitoring ma wiele zalet i może odgrywać bardzo istotną rolę przede wszystkim w samym zapobieganiu przestępstwom i wykroczeniom ale... No właśnie ale! Żeby to funkcjonowało tak jak należy i aby te pieniądze nie były tylko wyrzucone w błoto a uważam że są to... te rzekomo nowocześnie wyglądające kamerki, maszty i monitorki muszą po pierwsze być właściwie usytuowane, po drugie jeszcze bardziej właściwie obsługiwane a po trzecie osoby które to obsługują powinny mieć odpowiednie ku temu kompetencje i predyspozycje. Zapewniam, że skuteczna obsługa monitoringu miejskiego to coś więcej niż tylko wpatrywanie się w monitor z 20stoma ujęciami kamer! Teraz wygląda to fatalnie a i sama jakość i funkcjonowanie naszego monitoringu jest na marnym poziomie. Podobne inwestycje we Wrocławiu i Warszawie biją na głowę rybnicki monitoring jakością obrazu, samej obsługi i możliwych funkcji! A tamte inwestycje wcale droższe nie były. Poza tym awaryjność rybnickich kamer jest wyjątkowo wysoka. Niektóre zepsuły się już po kilku miesiącach a na naprawę czekano kolejne miesiące! Ale jeśli naszym miejskim włodarzom chodzi główne o to aby na rogatkach miasta tablica "miasto jest monitorowane" reklamowała jego walory i zbliżała nas do Europy to... taak warto wydać na to nawet... 5 mln!

  0 0
 • ~zazula 2009-02-11 18:13:27

  Jak zwykle są równi i równiejsi.Zapewne jakiś pracownik Urzędu Miasta mieszka na Kominka,więc tam kamery będą .Reszta ulic nieważna!Widać osiedle Nowiny składają się jedynie z ulicy Kominka.Nieważne,że z byłej 35 wysypuje się młodzież,która klatki okolicznych bloków traktuje jako palarnie,pijalnie piwa i miejsce na seks!PO CO aż cztery kamery koło PKP?Nie dość,że został zlikwidowany "13 posterunek" to jeszcze takie nowiny o Nowinach.Ohyda i tyle.W pełni popieram wypowiedź " kul 100842",ale kogo obchodzą opinie forumowiczów,nikt z UM tu nie zajrzy.I tyle.w dalszym ciągu skazanie będziemy na siebie.

  0 0
 • ~ziupo 2009-02-11 18:46:57

  Chabrowa i bezpieczeństwo :D Bezpieczni są tylko ci, którzy mieszkają na Chabrowej i nikt więcej. Zapomnieliście te wojny Chabrowa kontra Dąbrówki? A SP 31 konta 11? Może ich też nie było? Osobiście nic nie mam do Chabrowej, mam tam kilku znajomych, niektórzy już nie mieszkają tam (nie, nie zginęli, ale w końcu byli z Chabrowej). Kamerki są naprawdę dobre, to nie kamerki internetowe, tylko profesjonalne kamery. Zoom optyczny dużo większy niż w cywilnych lustrzankach. Nie grzeszą co prawda odwzorowaniem kolorów czy radzeniem sobie z aberacją, ale przecież nie o to chodzi. Z drugiej strony nikt nie powiedział, że na tych 10 kamerach się skończy.

  0 0
 • ~tymonn 2009-02-11 20:36:47

  Nawet jeśli tych kamer będzie 50 sztuk i swym zasięgim obejmować będą każdy niemalże skrawek Nowin a jakość będą miały najlepszą z najlepszych to i tak nie zastąpią skutecznego działania patoli Policji czy Straży Miejskiej! Teraz widzę ogromny kontrast! Z jednej strony biedna i niedposażona Policja jeżdząca zdezolowanymi radiowozami której pieniędzy brakuje niemal na wszystko i jest z tego powodu mało skuteczna a z drugiej strony pięciomilionowa inwestycja (tyle kosztował cały monitoring + wiele dziesiątek tysięcy za jego obsługę i naprawy) mająca na celu rzekomo poprawić bezpieczeństwo w Rybniku. Żeby było zabawniej to do tego wszystkiego brakuje mi tylko satelitarnej cyrkulcji ruchu na rybnickich drogach i dwóch helikopterów nadzorujących to wszystko z góry !:/ Jeśli ktoś natomiast sądzi, że dzięki 5 milionom wpakowanym w miejski monitoring poprawiło się w Rybniku bezpieczeństwo to jest w wielkim błędzie! 5 milionów złotych, które co najmniej na 10 lat mogły w pełni doposażyć rybnicką Policję i Straż Miejską zostało wyrzuconych w błoto w marnej jakości sprzęt zupełnie tych pienędzy nie wart. A już na pewno nie wart wtedy kiedy zubożała Policja i marnie funkcjonującą SM !

  0 0
 • ~tymonn 2009-02-11 20:48:03

  ....nie mają kasy na podstawowe wyposażenie. Oczywiście ktoś powie ale monitoring funkcjonuje teraz prawie wszędzie i jest standardem każdego miasta! Ja powiem natomiast, że standard to jest w pełni wyposażona, jeżdząca normalnymi nowoczenymi radiowozami, widoczna i nader skuteczna Policja i Straż Miejska na którą nie trzeba nigdy czekać, którą widać i gdzie pracują profesjalnie przygotowani i opłacani ludzie a która nie musi żebrać u nikogo na podstwowe wyposażenie! Jeśli wpierw ten standard zostanie spełniony to Pan Prezydent może nawet inwestować nasze pieniądze w... helikoptery, tarczę antyrakietową i satelitę, który będzie przepowiadał nam pogodę w Rybniku!

  0 0
 • ~tymonn 2009-02-11 20:59:59

  ....nie mają kasy na podstawowe wyposażenie. Oczywiście ktoś powie ale monitoring funkcjonuje teraz prawie wszędzie i jest standardem każdego miasta! Ja powiem natomiast, że standard to jest w pełni wyposażona, jeżdząca normalnymi nowoczenymi radiowozami, widoczna i nader skuteczna Policja i Straż Miejska na którą nie trzeba nigdy czekać, którą widać i gdzie pracują profesjalnie przygotowani i opłacani ludzie a która nie musi żebrać u nikogo na podstwowe wyposażenie! Jeśli wpierw ten standard zostanie spełniony to Pan Prezydent może nawet inwestować nasze pieniądze w... helikoptery, tarczę antyrakietową i satelitę, który będzie przepowiadał nam pogodę w Rybniku!

  0 0
 • ~hymmmhymmm 2009-02-11 23:44:01

  jeśli kamery miałyby być na Nowinach i jak proponowaliscie w komentarzach na Chabrowej to proponowałabym też kamery zamontować na Pekinie , Niedobczycach (Rymera i Wrębowej) oraz paru innych miejscach .. na Chabrowej dzieje sie to samo co na wczesniej wspomnianych przeze mnie dzielnicach Rybnika. o Pekinie wiem dosc sporo bo mam 'przyjemnosc' jezdzic tam niemalże codziennie, a te dwie wspaniale części Niedobczyc znam z opowieści znajomych..
  i na koniec napisze tak.. jesli masz dostac wpie*dol to mozesz go dostac w kazdym zakatku miasta.. Chabrowa nie jest odosobniona.
  pozatym w kazdej dzielnicy znajdzie conajmniej paru niebezpiecznych typów. tyle ode mnie.

  0 0
 • ~BzK 2009-02-12 10:27:10

  Niech lepiej dołożą kolejne 4 bańki i od razu dają te zabawki na Niedobczyce, głównie na Rymer i parę na Wrębową, na Boguszowice, a co zostanie resztę na nowiny. Gwarantuję, że liczba zatrzymanych wzrośnie kilkakrotnie.... bo to co się tam czasem dzieje to przechodzi ludzkie pojęcie. Szkoda, że Pan Fudali i reszta władz martwi się tylko w zasadzie o centrum a zapomina o dwóch największych dzielnicach miasta (poza Nowinami), nie chce mu przypominać ale Boguszowice i Niedobczyce to więcej niż 1/5 Rybnika....

  0 0
 • ~doch 2009-02-14 12:35:32

  1230 wykroczeń w tym połowa to picie piwa na ławce a połowa to szczanie na mury. prawdziwi przestępcy na ktorych na pewno warto wydać 2mln. i żyć jak w Orwellu.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 712