zamknij

Wiadomości

„Juliusz”: wiemy więcej na temat losów kaplicy

2011-07-19, Autor: Wacław Wrana
To już prawie pewne: marszałek województwa kaplicę po byłym szpitalu „Juliusz” przekaże Starostwu Powiatowego w Rybniku. Na co dzień z obiektu korzystać będą uczniowie powstającej obok szkoły zawodowej oraz rybniccy rzemieślnicy.

Reklama

Temat kaplicy na terenie dawnego szpitala wraca jak bumerang. Między innymi za sprawą Stowarzyszenia Brackiego Rybniczan pod przewodnictwem radnego sejmiku (Prawo i Sprawiedliwość) – Czesława Sobierajskiego. Radny jest orędownikiem utrzymania sakralnego charakteru świątyni. Wystosował nawet w tej sprawie list otwarty, w którym nie przebiera w słowach. „Jako Rybniczanie! Nie tylko nie możemy spać spokojnie, ale winniśmy uczynić wszystko, aby w naszym mieście nie doszło do pierwszej w Polsce zamiany kościoła na muzeum. Nawet za czasów komunistycznych nie odnotowaliśmy w Polsce takiego przypadku” - pisze w liście Czesław Sobierajski.

Problem w tym, że zgodę na desakralizację kaplicy wyraził sam arcybiskup Damian Zimoń. Zdaniem katowickiej kurii, nie ma potrzeby utrzymywania dotychczasowego statusu świątyni, bo potrzeby wiernych w Rybniku w pełni zaspokajają okoliczne kościoły.

 

Dla marszałka województwa – Adama Matusiewicza stanowisko kurii jest argumentem za tym, aby przekazać obiekt Starostwu Powiatowemu w Rybniku. - Skoro wolą samego Kościoła jest desakralizacja kaplicy, nie widzę powodu, aby przystawać na propozycje Bractwa Rybniczan. Wierzę, że instytucja, która ma ponad 2000 lat, wie co robi – powiedział marszałek.

 

> Tak wygląda teraz dawny szpital "Juliusz" (fotogaleria)

 

Starosta rybnicki Damian Mrowiec zapowiada, że powiat chętnie przejmie kaplicę. - Jeśli do tego dojdzie, zamierzam przekazać obiekt w użytkowanie powstającej na terenie dawnego szpitala szkole zawodowej Izby Rzemieślniczej. Kaplica będzie mogła spełniać funkcję auli. Jest też pomysł stworzenia tu muzeum rybnickiego rzemiosła – tłumaczy starosta.

 

Na dziś wiadomo, że nawet jeśli dojdzie do desakralizacji kaplicy, będą musiały tam zostać wszystkie przedmioty kultu religijnego, jak np. ołtarz, płaskorzeźby czy obrazy. Takie stanowisko wyraził Wojewódzki Konserwator Zabytków. - Nie stanowi to absolutnie żadnego problemu. W naszym interesie również jest, aby zachować zabytkowy charakter tego miejsca – mówi starostwa Mrowiec.

 

> Zobacz zdjęcia wnętrza kaplicy św. Juliusza

 

Wspomniany Czesław Sobierajski takiego obrotu sprawy sobie nie wyobraża i liczy, że marszałek zmieni swoją decyzję. - Będę go do tego osobiście namawiał. Wierzę, że nie wszystko stracone i że kaplicę uda się uratować – mówi.

 

A jakie jest wasze zdanie? Czy kaplica byłego szpitala powinna zostać przeznaczone na świeckie cele, czy też powinien zostać utrzymany jej religijny charakter?

Oceń publikację: + 1 + 24 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (25):
 • ~hindenburgstrasse 2011-07-19 06:13:20

  PiS jak zwykle świętszy od samego arcybiskupa...

  0 0
 • ~tommi 2011-07-19 07:59:26

  ciekawi mnie czy desakralizacja jest podyktowana budową nowych kościołów w Rybniku?

  0 0
 • ~Katarzyna26 2011-07-19 08:25:07

  Aula w kaplicy... a to dowcip...

  0 0
 • ~karb 2011-07-19 08:47:55

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii. Redakcja

  0 0
 • ~ROW1984 2011-07-19 09:06:31

  Jak dla mnie to bez znaczenia zasadniczo czy jest to obiekt sakralny czy też nie, ale powinien on zostać utrzymany w pierwotnym stanie. Jest to przecież element historii Rybnika, a co niektórzy mają to w d. tak samo jak browar...

  0 0
 • ~ 2011-07-19 09:47:23

  a ja jestem za utrzymaniem sakralnego charakteru kaplicy, poza tym to kawał historii Rybnika.

  0 0
 • ~Katarzyna26 2011-07-19 10:26:25

  ale dajcie spokój aula... co zastanie z tego po paru latach...

  0 0
 • ~Maja_1 2011-07-19 11:49:31

  Ten piękny obiekt skaralny mógłby stać się miejscem odprawiania Mszy św. w rycie trydenckim. Bogu, co boskie, cesarzowi, co cesarskie. Za chwilę ktoś dojdzie do wniosku, że Kościół pod wezwaniem św.Jadwigii doskonale nadaje się na halę sportową.
  Jeszcze jedno, proszę przestać stawiać znak równości katolik=wyborca PiS. Są w Polsce partie spoza głównego nurtu (banda czworga) i są ludzie, którzy nie zostali ogłupieni przez mainstreamowe media.

  0 0
 • ~lukasz81 2011-07-19 12:00:51

  Pomysł nie jest zły , zarówno aula jak i muzeum o ile zostaną zachowane obrazy i cała reszta będą dobrym wyjściem dla tego obiektu , podejrzewam że pomysł wykorzystania go jako auli nie opiera się na tym że będą tam się odbywać zajęcia ale wszelkie szkolne uroczystości. Co do wykorzystania kościoła jako muzeum to wcale nie byłby pierwszy taki obiekt w Polsce , jeden jest już w okolicach srebrnej góry (kotlina kłodzka) i działa z powodzeniem od paru lat.

  0 0
 • ~werkk 2011-07-19 12:58:55

  Kaplica jest w rejestrze zabytków jestem za wykorzystywaniem jej jako obiekt sakralny. Ten obiekt sakralny był pod opieką księży Werbistów parafii Królowej Apostołów a konkretnie śp. księdza Łukaszewskiego On o to dbał. Po jego smierci nikt się tym nie interesował władze kościoła również nie były zainteresowane. Więc bardzo mądre posuniecie Starosty Mrowca Takich ludzi dziś nam potrzeba.Natomiast jeśli chodzi o Czesława Sobierajskiego nie ma nic wspólnego z Rybnikiem ani Śląskiem przyjechał na Śląsk do kopalni Szczygłowice gdzie pracował jako górnik w GP3 w przodku dostał mieszkanie w Knurowie (wtedy tak chwytano do pracy w kopalni ludzi) Kierownikiem tego odziały przygotowawczego był inż. Eugeniusz Chlubek. Podczas strajków jak mało kto wie jednych z najbardziej w tym czasie niewygodnych dla komunistycznej władzy był trochę zaangażowany w ich organizowanie podczas łapanki (stan wojenny) jako jedyny nie został złapany i tym samym internowany, wszystkich w nocy wywleczono z domów Przewodniczącego Solidarności Tadeusza Arenta również wtedy dostał bilet w jedna stronę do USA nie było mu dane wrócić do Polski zmarł w Ameryce. Czesiek jedynie Ty zrobiłeś na tym przewrocie karierę i kasę jak to czytasz To mam przyzwolenie pozdrowić Cię od kolegi z przodka "ryla" który wierzył że będzie lepiej jego dzieciom A jak jest to Czesiek widzisz miedzy innymi dzięki takim działacza jak TY , pamietasz jak chciałes przywieś pod bloki w Knórowie krowy aby mieszkańcy mieli mleko wtedy -

  0 0
 • ~werkk 2011-07-19 13:01:25

  w Sejmie och jak stołeczek zmienia ludzi. Masz jeszcze kolegów w Szczygłowicach? bo Ślązakiem nigdy nie byleś a tym bardziej Rybniczaninem. Takich nazywano gorolami.

  0 0
 • ~Jozef2009 2011-07-19 13:04:10

  Jak ksiądz... jak abp. Damian Zimoń, może dopuścić się desakralizacji? To woła o pomstę do Boga!!! Jest to czysty dopust do desakralizacji. Czyżby z Polską zaczynało się dziać to co stało się normą w zachodnich krajach?! Ks. abp.Damianie, zabija ksiądz Boga w otwarty sposób na oczach wierzących. "Kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych... temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza" (Mt 18, 6)

  0 0
 • ~ziupo 2011-07-19 13:12:33

  Gdyby oddali go w ręce obu szkołom, to mogłoby z tego wyjść coś dobrego.

  0 0
 • ~Katarzyna26 2011-07-19 13:16:24

  Jak młodzi ludzie mają chodzić do kościała, skoro z kaplicy robi się aulę... gdzie ten przykład który idzie z góry, jak można pozwolić zrobić coś takiego, dziwię się że rybniczanie się na to godzą... Kaplica powinna pozostać kaplicą! ps. najbardziej żałosne są wypowiedzi że jak bronisz kościoła to zaraz pis... znam też takich co nie głosują na pis a są głęboko wierzący!!!

  0 0
 • ~zenek65 2011-07-19 13:38:04

  jeżeli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o .... pieniądze, utrzymanie Kościoła kosztuje więc łatwiej oddać w dobre ręce. Szkoda, że nie wypalił pomysł z Domem Opieki w budynkach poszpitalnych, wtedy Kaplica by się przydała, ale jak znam Starostę Mrowca to nic złego Kaplicy nie grozi.
  W Rybniku już mamy aulę po Kościele, stary Kościół Misjonarzy

  0 0
 • ~Sylas 2011-07-19 14:19:21

  Tyle lat obchodziliście się bez tej kaplicy a jak chce się z tym w końcu coś zrobić, uporządkować i wykorzystywać w jakiś sensowny sposób to jesteście "na nie". To według Was lepiej pozostawić to w takim stanie w jakim jest, bo wykorzystanie tego budynku w inny sposób niż odprawianie mszy będzie obrazą dla Boga? Religijność religijnością, ale to trochę już przesada. To wolicie żeby za parę lat cały Juliusz posypał się? W imię czego? W imię katolickiego Boga?

  0 0
 • ~ 2011-07-19 17:23:28

  I dobrze, ze w koncu robia jakis porzadek z miejscami ktore z powodzeniem zastapione. Nie dzieje sie krzywda zadnej istotcie ludzkiej, wierni nadal maja gdzie chodzic. Kaplica jak mowi Pan Mrowiec zachowa swoj orginalny wyglad, wiec jako zabytek nic nie straci.
  Na calym swiecie takie rzeczy sie dzieja i nikomu to nie przeszkadza. Traca sie wierni, albo postanawiaja isc do kosciola blizej/dalej/innego i cos trzeba poczac z budynkiem. Ktos to musi utrzymac, zadbac o to, posprzatac itd.
  W innych krajach ida o pare krokow do przodu (co w Polsce byloby nie dopomyslenia i generalnie bluznierstwem itd.) Z kosciolow sie robi ekskluzywne hale koncertowe, restauracje i galerie sztuki.
  A gdzie jest Bog moi drodzy?! W sercach i na ustach. Co z tego ze uchowamy jedna kaplice wiecej skoro wiekszosc z tych tak strasznie protestujacych bluzni i krzywdzi na codzien. To wy powinniscie dac przyklad, a nie kaplice. Tyle ze cos wam nie wychodzi. Myslicie, ze dzieki temu ze ta kaplica sie ostatnie jako obiekt sakralny to wiecej mlodych nowych wiernych przyjdzie tam? Powodzenia w takim razie...

  0 0
 • ~KusterMaster 2011-07-19 22:53:52

  niema potrzeby utrzymywania tego sakralnego obiektu bo pobliskie kaplice zaspokajają potrzeby... to poco budują nowe ?:/ obłudnicy

  0 0
 • ~riko 2011-07-19 23:43:26

  do werk - krotko - tak masz racje i tez tak uwazam !!!

  0 0
 • ~riko 2011-07-19 23:51:11

  do werk - ito jest to - konkrety- a prawda boli i tak powinno byc !!!

  0 0
 • ~Arteks 2011-07-20 12:01:49

  @brawo Sylas - czasem napiszesz coś mądrego! Dodam, że Sobierajski gra na uczuciach religijnych, a nie na rzeczywistości mówiąc: "Jako Rybniczanie! Nie tylko nie możemy spać spokojnie, ale winniśmy uczynić wszystko, aby w naszym mieście nie doszło do pierwszej w Polsce zamiany kościoła na muzeum. Nawet za czasów komunistycznych nie odnotowaliśmy w Polsce takiego przypadku".
  Będąc w Helu spotkałem kościół przerobiony na muzeum. W Krakowie są synagogi przerobione na muzea. W ogóle w Polsce po 1945 roku zsekularyzowano bardzo dużo budynków kościelnych protestanckich i prawosławnych czy grekokatolickich. Na Pomorzu czy Mazurach można nawet w niektórych miejscowościach spotkać ruiny dawnych kościołów. W Rybniku podobno przez pewien czas funkcjonował kościół w budynku który obecnie należy do politechniki (obecna aula). W Bieszczadach widziałem gdzieś byłą cerkiew przerobioną na magazyn... Ale jest jeszcze jedna ważna sprawa której nikt nie zauważył. Kaplica do Juliusza była tylko dodatkiem. To nie był kościół sam w sobie! To miał być obiekt pełniący swoje funkcję dla chorych przebywających w szpitalu. Szpitala już nie ma, chorych też - nie widzę potrzeby istnienia tam kaplicy. Na Żorskiej w tamtejszym szpitalu i w kampusie też likwidowano szpitalne kaplice i nikt nie robił awantury. W przypadku Juliusza obiekt jest wyróżniający i malowniczy ale nawet to nie stanowi powodu aby tak miało pozostać. W Rybniku jest mało muzeów i stworzenie tam muzeum rzemiosła byłoby świetnym pomysłem!

  0 0
 • ~Sylas 2011-07-20 14:13:16

  Arteks, biorąc pod uwagę, że pisuję tu tylko czasami, z Twojej wypowiedzi wnioskuję, że za każdym razem piszę coś mądrego ;) Naprawdę szkoda Juliusza, szkoda tej kaplicy. Zróbcie coś z tym jak najszybciej bo za kilka lat będzie się on nadawał tylko do wyburzenia. A takich perełek jak Juliusz mamy w Rybniku mało, o wiele za mało! Większym grzechem będzie pozostawienie aktualnej funkcji kaplicy i pozwolenie na posypanie się tych budynków w ruiny niż wykorzystanie byłej kaplicy na aule czy muzeum. Poza tym Pan Sobierajski posługuje się specyficznym rodzajem populizmu, który w Polsce jest bardzo popularny, a którego osobiście nie trawię. Także działania tego Pana pozostawiam bez komentarza.

  0 0
 • ~ 2011-07-20 22:51:15

  Trochę dziwne.Przecież kaplica stoi prawie u Urszulanek na placu.i brak zainteresowania?

  0 0
 • ~dominika40 2011-07-20 23:14:12

  "Skoro wolą samego Kościoła jest desakralizacja kaplicy, " - Pewnie ,gdyby kaplica była większa to kościół miał by interes by odprawiać tam msze bo na tacę by więcej wpadło....Jednym słowem kościół Boga wysiedlił z tej kaplicy zamiast bronić i utrzymywać. Piękny przykład daje nam Kościół!

  0 0
 • ~777lok777 2011-07-21 10:13:38

  ja sie tylko obawiam, że będzie jak z browarem... z całego ogromnego budynku został tylko komin... i to jeszcze totalnie nie pasujący do nowoczesno-zimnej stylizacji focusa. teraz to ten komin tam pasuje jak pięść do oka a mogli wybrać projekt bardziej pasujący do komina i w ogóle mniej zburzyć, nie wierzę, że się nie dało. i mam obawy, że z kaplicy też niedługo zrobi sie coś do kaplicy w ogóle nie podobnego. konserwator zabytków pewnie ma jakieś obostrzenia ale jak to u nas jakąś furtę znajdą...

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3464