ALS: wiemy coraz więcej

2013-04-25, Autor:
Pierwszy raz w historii ALS-u wszystkie rozstrzygnięcia rundy play-off zapadły już po dwóch meczach! Z pierwszą ligą żegnają się drużyny OKIS Gaszowice i Artus Żory. A mecz finałowy będzie jednak powtórką z poprzedniego roku.

Amatorska Liga Piłki Siatkowej Leon Internet  2012-2013 - czternasta edycja
Aktualności na dzień 19 kwietnia 2013 - 26 termin

W I lidze runda play-off  do dwóch zwycięstw

o miejsca 1-4

4 miejsce w I lidze 0 : 2 1 miejsce w I lidze
Jarbud Rybnik Piaski 1 : 3 Jedynka Jankowice II
Po bardzo dobrym, pierwszym meczu u wicemistrzów ligi, byliśmy bardzo zmobilizowani i ta gra nie wyglądała najgorzej no ale czegoś brakło i musimy uznać wyższość Jedynki. Złe początki w I i w IV secie gdzie zaczynamy je od 1:6 gonimy i dogonić się udaje no ale trzy mocne ataki w sieć, dwie zagrywki w pół siatki i mecz nam ucieka no i szansa na to by pokazać się w meczu finałowym... Sędzia Marian Żyliński ocena 5. (PS)

3 miejsce w I lidze 0 : 2 2 miejsce w I lidze
KS Volley Katowice 0 : 3 Dwójka Świerklany Projtrans
Wszyscy spodziewaliśmy się bardziej zaciętego meczu. Mecz wyrównany był tylko do 10-tego punktu potem w pierwszych dwóch setach Projtrans odskakiwał na kilka punktów i systematycznie powiększał tę przewagę aż do końcowego gwizdka. Trzeci set trochę inaczej bo to Stolica Śląska ucieka na 13-10 jednak Stolica Siatkówki Amatorskiej wyraźnie nie chce oddać seta, szybko dogania gospodarzy i jeszcze przyspiesza w końcówce. Dziękujemy za mecze, za zmobilizowanie Projtransu do wysiłku, wspaniały doping kibiców choć trochę męczący chyba dla obu stron... Katowicom zabrakło sił na granie a my wszyscy dzisiaj do laryngologa...  W setach do 15, 17 i 20.  Sędziowie Janusz Lazar i Klaudia Nagler-Skroban ocena 6. (IB)

o miejsca 5-8  8 miejsce w I lidze 0 : 2 5 miejsce w I lidze
Salvequick-Mokate-TKKF Pawłowice 1 : 3 Beer Team Rybnik
W drugim meczu między drużynami wynik korzystny dla BEERÓW i to oni awansują dalej-gratulacje. Na hali w Pawłowicach stawiły się obie drużyny w bojowych nastrojach z tym że gospodarze w 5. Pierwszy set grany punkt za punkt i w końcówce wygrany do 25 przez SALVEQUICKA. W secie drugim to goście zaczynają grać skutecznie z małą ilością błędów i wygrywają do 17. W secie 3 walka punkt za punkt do stanu 17-17 potem rozpędzają się BEERY i odskakują na kilka punktów i wygrywają do 21. Set 4 podobny do 2 do 17 tym samym wygrana 3-1 dla Piwoszy. W setach do -25, 17, 21 i 17.  Sędzia Krzysztof Wróbel ocena 5. (JK)

7 miejsce w I lidze 0 : 2 6 miejsce w I lidze
Leon Internet Rybnik 0 : 3 VT Nędza
W mecz lepiej wchodzą Gospodarze (7-2). Jesteśmy dziwnie ospali, nie idzie w ataku. Ale im dłużej w mecz, tym bardziej my zaczynamy się rozkręcać. Po serii wyrównujemy na po 14. Środek seta to punkt za punkt. Wychodzimy na prowadzenie 22-20. Czas dla "internetowych" i robi się po 22. Końcówkę lepiej wytrzymujemy my. Do 24. Drugi set bez historii. Leony bez przyjęcia, my spokojnie na kontrach, trzymamy blokiem. Set bez historii do 17. 3 set to prowadzenie Gości od początku (2-0, 4-2, 8-5). Przy stanie 12-8 zaczyna się wkradać rozluźnienie w nasze szeregi. "podaliśmy" Leonom rękę, poczuli, że zaczyna iść, złapali kontakt na 12-11. Ale wreszcie przejście, łapiemy Pawła na bloku i zaczynamy budować przewagę (16-12, 20-16). Przy stanie 24-19 z zagrywki odpalił Marcin, piłka przechodzi na nasza stronę i ... wpada w boisko. 3 ludzi stoi i patrzy jak ona spada. 24-20. Mecz z lewej strony kończymy pewnym atakiem. 25-22. W setach do 24, 17 i 22.  Sędzia Piotr Lazar  ocena 6. (JL)

o miejsca 9-12  12 miejsce w I lidze 0 : 2 9 miejsce w I lidze
OKIS Gaszowice-Nieszporek Motocykle 0 : 3 Jar-Trans Fox Pszów
I set: Początek zdecydowanie dla Motorków, zaczynają od prowadzenia 8:1. Przez większość seta gospodarze kontrolują sytuację na boisku aż do stanu 20:15, gdzie coś się zacina w ich szeregach. Od tego momentu grają już tylko Fox-y, którzy zdobywają 10 pkt, przy 1pkt gospodarzy. II set: Początek tej partii wyrównany, z minimalnym wskazaniem na gospodarzy, którzy obejmują prowadzenie 4:2. Jednak od połowy seta Motorki zaczynają popełniać więcej błędów własnych, goście wykorzystują sytuację, obejmują prowadzenie (20:17) i nie oddają go do końca seta. Mimo ambitnej pogoni gospodarzy, set minimalnie dla gości. III set: Fox-y od początku seta obejmują prowadzenie, gospodarze z nożem na gardle w walce o I-ligowy byt co jest niestety nazbyt widoczne w ich poczynaniach. Motorki opanowują sytuację, ale goście grają na luzie, kontrolując wydarzenia na boisku. Gospodarze z każdą kolejną akcją tracą nadzieję, że cokolwiek uda się jeszcze ugrać w tym meczu. Set i cały mecz dla Foxów, którzy pozostają w I lidze, a OKiS przyszły rok zacznie w drugiej lidze, z zamiarem szybkiego powrotu do czołówki. W setach do 21, 23 i 19. Sędzia Jan Kasprowicz ocena 6. (KW)

11 miejsce w I lidze 2 : 0 10 miejsce w I lidze
Dach Decker Victoria Pilchowice 3 : 1 Artus Atlas Tours Żory
W secie pierwszym wszystko układa się pod dyktando Deckerów (chwilami przewaga 8 punktów) do zdobycia przez nich 22 punktu. Potem zaciągamy hamulec i nie wytrzymujemy nerwowo końcówki, co skrzętnie wykorzystują starzy wyjadacze z Żor. Trzy kolejne sety bliźniaczo podobne. Deckery w każdym z nich notują piorunujący początek, uzyskując kilkupunktową przewagę, by potem spokojnie dowieźć ją do końca. Mimo wszystko nie był to jednak łatwy mecz. Pamiętajmy, że po drugiej stronie siatki mieliśmy jedną z najbardziej utytułowanych drużyn w historii ALS. To naprawdę czasem paraliżuje. W ogóle mamy mieszane uczucia. Pewnie, że radość z utrzymania jest od wczoraj ogromna, z drugiej zaś strony I Liga bez Artusa to już nie to samo.  W setach do -22, 16, 20 i 14.  Sędzia Gerard Ogiermann ocena 4. (G)      II liga  o awans 1-8

TS Euroskok Skok Ziemi Rybnickiej 2 : 3 Volleyball Marklowice
Set pierwszy to skuteczna gra skoczków, dzięki dobrze rozłożonemu atakowi. Drużyna z Marklowic popełniała proste błędy przez co przewaga gospodarzy wynosiła nawet 7 punktów. W końcówce seta zdołali nadrobić parę punktów, lecz to było wszystko na co było ich stać w tym secie. Set drugi to nadal dobra gra Skoczków, a goście ponownie bez pomysłu na grę. Przewaga około 4 punktów do połowy seta, następnie w 2 ustawieniach Volleyball'owcy doganiają gospodarzy i odskakują na bezpieczną przewagę kontrolując przebieg wydarzeń do końca seta. Set 3 to nieporadność Skoczków i tym razem od początku dobra gra gości z Marklowic. Wypracowali 6 punktową przewagę już na początku seta. Set 4 to dobra gra Skoku przez pół seta mając 4 punkty przewagi. Goście dochodzą nas przy stanie 16-16 i wychodzą na 1 punktowe prowadzenie. Dużo walki, ale gospodarze wytrzymali lepiej końcówkę seta i doprowadzili do tie-break'a. W 5 secie przy zmianie stron jest 7-8 dla Marklowic. Niestety goście  powiększają przewagę 9-13. Nagły zryw Skoczków niestety skończył się na 13 punkcie i tym sposobem Goście wygrywają.  W setach do -21, 22, 17, -23 i 13.  Sędzia Wojciech Ficek ocena 4. (G)

Top Ten ZST Rybnik 3 : 0 Eks Żernica II Team
Gospodarze dalej pozostają w walce o I ligę. Mecz nie stał na wysokim poziomie, Top Ten przeważał w każdym elemencie gry. Najwyraźniej ekipie z Żernicy nie leżała nasza "pieczara", ponieważ nie dawali sobie rady z przyjęciem. Ekipa z Rybnika w każdym secie zagrała w innym ustawieniu i każdy zawodnik gospodarzy w tym meczu przebywał na boisku. Drużyna z Żernicy przyjechała mocno "przetrzebiona", w zaledwie siedmioosobowym składzie, co niewątpliwie, miało wpływ na poziom ich gry. Mecz w bardzo dobrej atmosferze, ale, niestety, do annałów ligi nie przejdzie... 3 punkty cieszą chociaż wiemy, że musimy walczyć o każdy punkt ponieważ pozostają przed nami ekipy z Marklowic i z Żor a tylko bilansem setowym wygrywamy z Lubomią W setach do 19, 17 i 17.  Sędzia Janusz Lazar ocena 6. (DF)

No Pain Żory 3 : 1 Kredyty Chwilówki Rybnik
Początek pierwszego wyrównany, ale na niezbyt wysokim poziomie sportowym. W połowie seta jeszcze równo (wynik 15:17), ale chwilę potem goście odjeżdżają i kończy się do 17. W drugim secie zawodnicy Kredytów wzięli przykład z nas i zaczęli mieć pretensje do siebie nawzajem zamiast skoncentrować się na swoich indywidualnych zadaniach. My natomiast zmobilizowaliśmy i wręcz rozbiliśmy przyjezdnych. Trzeci set znowu pod naszą kontrolą, robimy sobie sporą przewagę (16:8), ale zaczynamy sobie bimbać i Kredyty powoli doganiają (19:16), ale dzięki dobrej zagrywce naszego kapitana Jacka spokojnie kończymy seta. Czwarty set od stanu 5:7 dla gości zaczynamy kontrolować my, znowu wypracowujemy przewagę i znowu ją trwonimy, tym razem końcówka jest już nerwowa. Udaje nam się ją wygrać asem serwisowym. Podsumowując grę - Kredyty moim zdaniem zagrały dzisiaj poniżej swojego poziomu, mieli problem z kończeniem pierwszej akcji i psuli bardzo dużo zagrywek. My momentami graliśmy dobrą siatkówkę, a momentami dostosowywaliśmy się do poziomu przeciwnika. W setach 17:25, 25:12, 25:18, 25:23. Sędzia Magdalena Pudło ocena 5. (T)

Silesia Lubomia 3 : 0 Strzelec Gorzyczki
Mieliśmy dziś do rozegrania ostatni mecz na własnej hali przez co mobilizacja do gry była bardzo duża. 1 set standardowo na początku tracimy kilka punktów przez głupie błędy ale już po krótkiej chwili uspakajamy swoją grę i zaczynamy grać swoje nie dając Strzelcom szans na większa zdobycz punktową. Set do 17. Kolejny set już od samego początku gramy swoje i cały czas utrzymujemy wysoką przewagę. W połowie seta widać już u nas rozluźnienie i gramy już tylko punkt za punkt ostatecznie wygrywając do 18. 3 set to kontynuacja przeciętnej gry z końcówki seta poprzedniego (prosta lub popsuta zagrywka i brak dobrej kontry) przez co wynik jest cały czas na remis. Dodatkowo popełniamy kilka błędów własnych i to Strzelec prowadzi 14:11. Bierzemy czas na którym kilka mocnych słów budzi nas z letargu i zaraz po wejściu zaczynamy grać swoje szybko wyrównując wynik. Nie zwalniamy i set kończy się do 20 a cały mecz 3:0 dla nas. Dziękujemy kibicom za doping i obecność. W setach do 17, 18 i 20.  Sędziowie Janusz Lazar i Klaudia Nagler-Skroban  ocena 5. (GC)

II liga  o miejsca 9-17

Jedynka Jankowice 2 : 3 Old Stars
No i powtórka z rozrywki  "Starzy" wyjadacze pokazali nam jak grać i jak wygrywać... Pierwsze dwa sety wskazywały na szybkie zwycięstwo za trzy punkty, ale... od początku trzeciego seta coś zacina się w naszej grze, natomiast Stare Gwiazdy grają swoją, konsekwentną siatkówkę, przy bardzo dobrym serwisie i wygrywają do 15. Czwarty set bliźniaczy do trzeciego, czyli pełna kontrola gry przez drużynę gości i totalna niemoc gospodarz. W piątym secie mobilizacja obu drużyn ale gra tylko Old Stars a my statystujemy. Ogólnie mecz toczony w dobrej atmosferze i przy dobrym sędziowaniu. Old Stars wygrali zasłużenie, dobrze serwując i broniąc w polu, a my no cóż... znowu potrzebny psycholog, kolejny mecz w którym powinniśmy wygrać a przegrywamy... taka jest ta nasza ukochana siatkówka!  W setach 25-21, 25-23, 15-25, 17-25 i 11-15.  Sędzia Janusz Lazar ocena 5. (RT)

Fundacja Elektrowni Rybnik 3 : 1 Albion Team – gramy dla Kuby
Set 1 Dobre otwarcie Albionu, doganiamy ich dopiero w okolicy 20 punktów i grając na fali obracamy seta na naszą korzyść do 22. Set 2 Znowu dobre otwarcie Albionu, w połowie seta mamy ich w zasięgu po czym mamy kilka serii i set dla gości 1:1. W tym secie popełniliśmy całą masę błędów własnych. Set 3 W miarę równo, to jedna to druga drużyna prowadziła, nie było wiadomo jak to się zakończy, jednak udało nam się wyeliminować błędy które w drugim secie popełnialiśmy i nasza końcówka daje nam 2:1. Set 4 Wreszcie my mamy dobre otwarcie od początku mamy przewagę około 5 punktów przez cały set utrzymujemy przewagę dowożąc do końca i wygrywając jakże potrzebne 3 punkty. W całym meczu to chyba Olo na serwisie "napsuł nam krwi" najwięcej, Kevin też dużo kończył ale nie tyle ile w obserwowanych przez nas meczach… W setach 25-22, 19-25, 25-22 i 25-19. Sędzia Marian Żyliński ocena 3. (A)

Fundacja Elektrowni Rybnik 3 : 0 Kuźnia Raciborska
Sety pierwszy i drugi bardzo podobne, gospodarze budują przewagę od początku meczu i z sporą zaliczką grają coraz spokojniej, a jak wiadomo wtedy wszystko wychodzi. Set trzeci miał trochę inny przebieg, do 8-9 punktów jedziemy równo, dopiero później udaje nam się zrobić przewagę i w miarę spokojnie dojechać do końca utrzymując stale ok. 5 punktów przewagi. Mecz spokojny bez kłótni, ekipa z Kuźni bardzo sympatyczna… W setach do 15, 12 i 20. Sędzia Marian Żyliński ocena 6. (A)

Impacto LKS Chałupki 3 : 1 Albion Team – gramy dla Kuby
I Set: Bezdyskusyjna przewaga gospodarzy, którzy niszczą Albionów seriami zagrywek i set kończy się 25:14. II Set: Nadal Impacto posiada przewagę, ale u goście zaczyna się coś dziać. Impacto gra swoje, Albiony nie psują już tylu piłek i toczymy w miarę wyrównaną walkę. Grając konsekwentnie Impacto wygrywa 25:21. III Set: My chyba znów myślami już przy prysznicu... i go dostaliśmy, tyle, że zimny... Albion wreszcie gra swoją siatkówkę, mało błędów, dobrze w obronie, wróciło przyjęcie, u nas siada zagrywka i przyjęcie. Na siatce też Albiony wypracowują przewagę i łatwo wygrywają 20:25 - my nadrobiliśmy kilka pkt w końcówce bo bez tego przegralibyśmy większą różnicą punktów. IV Set: I tutaj jedyny inny set niż w Rybniku! Gra punkt za punkt raz my w przewadze później długi czas goście ale w końcówce zachowujemy więcej zimnej krwi i wygrywamy na przewagi 28:26. Sędzia Mateusz Besz ocena 5. (M)