zamknij

Biznes

Allegro włącza się z walkę z kopciuchami

2019-03-01, Autor: 

Allegro przyłącza się do walki z tzw. kopciuchami, czyli piecami węglowymi niespełniającymi wymaganych prawem norm jakościowych - taki będzie efekt deklaracji podpisanej w środę w siedzibie MPiT.

Reklama

Dokument, dotyczący współpracy w przeciwdziałaniu nielegalnemu obrotowi towarami zwiększającymi emisję szkodliwych pyłów do atmosfery, podpisali minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, pełnomocnik premiera ds. Programu Czyste Powietrze Piotr Woźny, członek zarządu Allegro Damian Zapłata oraz Tom Ruhan, prokurent i general counsel Allegro, a także Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Włączenie się PAS zasługuje na uwagę chociażby dlatego, że dotąd nie szczędził cierpkich słów realizatorom programu Czyste Powietrze >>>To klapa - Polski Alarm Smogowy krytycznie o realizacji rządowego programu<<<.

– Deklaracja pomoże nam osiągnąć cele Programu Czyste Powietrze. Bardzo dziękuję Allegro za to, że – w walce ze smogiem duszącym Polaków - zdecydowało się stanąć po jasnej stronie mocy. To wzorcowy przykład autentycznego CSR – mówi minister Jadwiga Emilewicz.

I zaznacza: - Podpisanie deklaracji to kolejny w ostatnim czasie krok na rzecz uszczelnienia rynku pieców w naszym kraju. Służy temu opublikowana właśnie nowela rozporządzenia dot. wymagań dla kotłów (>>>czytaj więcej<<<). Oprócz tego pracujemy nad projektem noweli Prawa ochrony środowiska oraz ustawy o inspekcji handlowej, która m.in. pozwoli zablokować import na rynek wewnętrzny urządzeń, które nie spełniają surowych polskich wymogów jakościowych – mówi szefowa resortu przedsiębiorczości.

- Cieszymy się, że MPiT odpowiedziało na nasze wielokrotnie podnoszone postulaty. Rozporządzenie bez uszczelnień nie było skutecznym narzędziem kontroli rynku kotłów na węgiel i drewno. Dobrze, że z naszej inicjatywy wprowadzono zakaz handlu „kopciuchami” w Internecie. Był to duży segment rynku nie objęty kontrolą – komentuje Andrzej Guła z PAS.

Szacuje się, że na polski rynek rocznie trafia około 200–250 tys. kotłów na paliwa stałe. Dokładnych danych brakuje ze względu na duże rozproszenie rynku i „szarą strefę” w handlu takimi urządzeniami, którą ocenia się na 20-25 proc. rynku.

– Z obserwacji rynku kotłów wynika, że w sprzedaży stacjonarnej i internetowej w dalszym ciągu znajdują się urządzenia niespełniające wymagań rozporządzenia. Stanowią one znaczny odsetek ofert. Niestety wciąż pojawiają się podmioty, jak i osoby fizyczne, które próbują obchodzić istniejące przepisy. Dlatego tak cenna jest dla nas współpraca z Allegro – wiodącą platformą handlu internetowego w Polsce – wskazuje Piotr Woźny.

– Kształtowanie zdrowych i ekologicznych postaw oraz edukacja związana z ochroną środowiska to element naszych zobowiązań zawartych w Strategii CSR Allegro. W nasz model biznesowy wpisaliśmy budowanie kapitału społecznego zaufania, bo wierzymy, że nowe technologie mogą pomagać rozwiązywać społeczne problemy. Z satysfakcją przystępujemy do deklaracji współpracy antysmogowej. Cieszymy się, że w ramach istniejącego w Allegro od 2004 roku Programu Współpracy w Ochronie Praw, ograniczając wprowadzanie do obrotu kotłów niespełniających standardów, będziemy mogli przyczynić się do poprawy jakości powietrza w Polsce – zaznacza Damian Zapłata, członek zarządu Allegro.pl.

Co zakłada deklaracja?

Sygnatariusze deklaracji na jej mocy będą aktywnie współpracować w celu przeciwdziałania sprzedawaniu na Allegro urządzeń przyczyniających się do nielegalnego zwiększania emisji zanieczyszczeń do atmosfery. W praktyce będzie to wyglądało tak, że Allegro będzie reagować na informacje o pojawiających się na jego aukcjach urządzeniach niespełniających polskich norm. Informacje takie będą mu przekazywać m.in. organizacje pozarządowe, takie jak np. Polski Alarm Smogowy.

Czemu wyeliminowanie kopciuchów jest tak ważne?

Wyeliminowanie tzw. kopciuchów z rynku jest konieczne, by poprawić jakość powietrza w Polsce. Przyczyniają się one bowiem do tzw. niskiej emisji, czyli zanieczyszczeń pochodzących z domów jednorodzinnych i szeregowych.

Dziś w wielu miastach w naszym kraju stężenie toksycznych i rakotwórczych substancji pyłu PM10 i benzo(a)pirenu wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy. W efekcie - według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - nawet 40 tys. Polaków może rocznie umierać z powodu smogu.

Jak oceniacie włączenie Allegro w walkę z kopciuchami?

Oceń publikację: + 1 + 21 - 1 - 35

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~marekm71 2019-03-01
  11:34:10

  42 9

  Allegro już przygotowało ofertę na piece i liczy na większa sprzedaż.

 • ~Lateks 2019-03-01
  11:46:23

  22 10

  Cenzura w internecie... ;)

 • ~Lahcim 2019-03-01
  13:49:43

  32 44

  Powoli powinno się zakazywać w ogóle sprzedarzy pieców na paliwa stałe. Dodatkowo powinien być całkowity zakaz montażu pieców na paliwa stałe w nowych domach. Stać cię na nowy dom, stać cię na ogrzewanie ekologiczne. Poza tym nowe domy budowane są w takiej techonlogii, że nawet ogrzewanie prądem nie zrujnuje.

 • ~Arteks 2019-03-01
  17:23:53

  20 31

  @marekm71 - a na piecach śmieciuchach to różne janusze nie robiły złotego interesu wciskając ludziom technologie rodem z XIX wieku? Ciekawe czy ich sumienie teraz nie boli. Bo inni przynajmniej chcą połączyć biznes z poprawą czystości powietrza. Wczoraj byłem w okolicy Łodzi. Domy przeważnie mniejsze o połowę od śląskich, nowe też duże ale niekopcące, powietrze - da się żyć. Mniej więcej od poziomu Kłobucka - smród nie tylko odczuwalny ale widoczny w postaci wydobywających się kłębów dymu. Dlatego nasze województwo powinno mieć bardziej radykalne programy do walki z kopciuchami od reszty Polski.

 • ~exx 2019-03-01
  20:05:47

  20 12

  Jak to jest, że na papierosach wystarczy etykieta, że szkodzą zdrowiu a sprzedaży kotłów trzeba zakazać. Jestem bardziej za edukacją jak spalać, zakaz owszem, ale latem grzania wody. Przecież do śmieciucha można kupić palnik na pelet i spalać czysto.

 • ~Dropsik Dropsik 2019-03-02
  09:25:01

  17 6

  Arteks taki odczytany jesteś to to pewnie czytałeś :
  W Krakowie w latach 2015-2018 zlikwidowano 19 tys. z 24 tys. palenisk i kotłowni na paliwo stałe, co kosztowało ponad 260 mln zł - mówi Łukasz Horbacz, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla. - Jednocześnie jakość powietrza w Krakowie nie uległa istotnej poprawie - podkreśla.

 • ~Dropsik Dropsik 2019-03-02
  09:28:37

  12 7

  Info jakiś ekspert się wypowiadał, czyli co mamy grzać się spirytusem żeby było eko :)?
  Bo wymiana kopciuchow prawie gów..... O daje tak jak Zmiana flotu na węgiel, prócz zrujnowania budżetu wielu rodzin.

 • ~Dropsik Dropsik 2019-03-02
  09:31:57

  23 13

  A i ogrzewanie bloków na nowinach gdzie arteksie mieszkasz też powinno być na gaz lub prąd, wtedy zobaczymy jak będziesz piszczec. Póki co to macie ciepło z Energi która powstaje po spalaniu flotu i innych miałow. Więc bądź konsekwentny i zamontuj sobie gaz.

 • ~Dropsik Dropsik 2019-03-02
  09:33:40

  14 3

  A ten prąd to najlepiej z wiatraków lub baterii ma się rozumieć

 • ~Dropsik Dropsik 2019-03-02
  09:34:53

  9 3

  Lahcim a ty nie oddychaj też będzie eko

 • ~ 2019-03-02
  09:50:14

  11 3

  Potrzebne jest również wprowadzenie zakazu kopcenia – na uporczywych trucicieli powinny czekać mandaty lub prace społeczne. Wystarczy jeden komin w niewielkiej miejscowości, by miała ona złe wyniki jakości powietrza. Zanieczyszczeń powietrza nie da się wyeliminować z dnia na dzień, ale wyjątkowo dymiące kominy - już tak.

 • ~Arteks 2019-03-02
  21:00:02

  10 20

  @Dropsik - tak, oczywiście, że to czytałem. Smog w Krakowie nadal jest ale... drastycznie spadł! Jeszcze z dwa lata temu Kraków miał podobne notowania PM10 w dzielnicach podmiejskich jak u nas. A jak jest dzisiaj kiedy mamy bezwietrzny dzień? Kapitalnie to widać na airly: Rybnik św. Maksymiliana już 574% PM10, okolice Krakowa - Brzezie 703%, Garliczka - 584%. A w Krakowie najgorsze miejsce to ul. Orla - 194%. I naprawdę nie ma różnicy i to jest według ciebie g.? Widocznie jesteś analfabetą bo różnica jest ogromna, a przecież w Krakowie nie są jeszcze wyłączone wszystkie piece, część zanieczyszczeń pochodzi z miejscowości okolicznych. Ale na naszych oczach wartości te spadają. W Krakowie po prostu wymagania ludzi są większe i dla nich 194% to jest ogromny smog - dla nas... marzyłbym o takim... W Rybniku zanieczyszczenia spadły z 2000-3000 po likwidacji palenia flotami i mułami - w co niektórzy też wątpią mimo, że każdy może sobie to sprawdzić. Zostaw Nowiny bo są ogrzewane w sposób racjonalny, zajmij się chałupami z technologią ogrzewczą sprzed dwóch wieków. Na szczęście takich ignorantów jak ty jest co raz mniej - a wy wszyscy prędzej czy później będziecie musieli się ucywilizować bo was do tego zmusi prawo!

 • ~ 2019-03-05
  10:45:55

  14 6

  Dlaczego Arteks może bezkarnie (czyt.nie usuwa się jego postów) obrażać innych forumowiczów? Określanie swoich adwersarzy ignorantami, których należy "ucywilizować", to stygmatyzowanie osób myślących niepoprawnie politycznie, czyli bez eko-szaleństwa.
  Kim jest Arteks w tym portalu, że jest nietykalny przez moderatora? Czyżby moderatorem? Dziennikarzem udającym czytelnika? Jest to zgodne z etyką dziennikarską? A może się mylę? Na pewno się mylę !!!!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5257