zamknij

Biznes

Alan Systems buduje nową siedzibę

2010-01-21, Autor: Wacław Wrana
Firma informatyczna ALAN SYSTEMS Sp. z o.o. przymierza się do budowy biurowca przy ul. Obwiedniej Południowej.

Reklama

Obiekt powstanie na działce o powierzchni 0,191 ha, którą inwestor nabył od miasta. Niebawem wyłoniona zostanie firma, która zajmie się realizacją projektu, natomiast same prace rozpoczną się prawdopodobnie w sezonie letnim bieżącego roku. Zarząd firmy ma nadzieję, że całość zostanie zakończona i dopuszczona do użytku na jesień 2011 roku.

Aktualnie powstaje wizualizacja projektu biurowca. - Na chwilę obecną możemy powiedzieć,  że podstawowym założeniem projektu jest wielofunkcyjność i wysoki standard pomieszczeń. Nacisk położony zostanie na rozwiązania techniczne, które ułatwią pracę firmom z sektora IT, natomiast powierzchnia pomieszczeń będzie płynna, dzięki przesuwanym ścianom. Dowolne kształtowanie przestrzeni pozwoli na stworzenie bardziej komfortowych warunków pracy i organizowanie zespołów na miarę danego projektu, bez konieczności przemieszczanie się pracowników pomiędzy pokojami – informuje Olga Faszczewska z ALAN SYSTEMS. Dodaje, że firma zakłada wynajem powierzchni  w biurowcu firmom zewnętrznym.

 

ALAN SYSTEMS Sp. z o.o. to firma informatyczna, która na rynku istnieje od 1999 roku.  Główna siedziba firmy zlokalizowana jest w Katowicach, natomiast w Rybniku i Wiedniu znajdują się jej  oddziały.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (36):
 • ~L5-S1 2010-01-21
  17:55:49

  0 0

  czy to jest news sponsorowany ? Nie znam tej firmy i mam pytanie, jakie ma ona znaczenie dla naszego miasta i dla nas, czyli mieszkańców . Budynek firmy robi wrażenie . Czyżby konkurencja dla 'pałacu' ZUS-u ?

 • ~charlie 2010-01-21
  18:19:09

  0 0

  Jest to firma zajmująca się usługami internetowymi. Nie wiem czy sponsorowany, ale dobrze, że coś fajnego powstanie przy Obwiedni, mam nadzieję, że projekt będzie fajny.

 • ~admin 2010-01-21
  19:40:06

  0 0

  Nie pierwszy raz wyjaśniamy, że w dziale "BIZNES" publikujemy informacje o życiu gospodarczym w mieście, a więc: o planowanych i realizowanych inwestycjach, sukcesach rybnickich i sprawach biznesowych ważnych z punktu widzenia konsumentów. Ten news nie jest sponsorowany - pojawiające się informacje sponsorowane zawsze są opatrzone opisem "REKLAMA". Jednocześnie zachęcamy wszystkich internautów do dzielenia się ciekawymi informacjami biznesowymi. Na wasze sygnały czekamy pod adresem redakcja@rybnik.com.pl

 • ~L5-S1 2010-01-21
  19:44:14

  0 0

  charlie01 , wiem , co to google i też zdążyłem przeczytać , że ta firma zajmuje się usługami internetowymi. Nadal jednak nie wiem, jakie ma znaczenie dla nas. Na tym portalu (być może na forum) był temat odnośnie systemów operacyjnych w Urzędzie Miasta. Jak widzę taką reklamę firmy, która działa właśnie w tej dziedzinie i buduje sobie wypasione pałace, uczucia mam mieszane. A Twoją uwagę, że coś fajnego powstanie przy Obwiedni i że będzie to fajne, pozostawię bez komentarza. Pozdrawiam

 • ~Bialy Rekin_1 2010-01-21
  21:35:15

  0 0

  L5-S1, ten budynek na zdjęciu nie jest własnością firmy. To jest budynek Rybnickiego Inkubatora Technologicznego, w którym ALAN SYSTEMS tylko wynajmował pomieszczenia. Nie rozumiem Twojego negatywnego nastawienia. Trzeba się cieszyć, że firma się rozwija i chce wybudować w Rybniku biurowiec. A Redakcja jest od tego, żeby o takich rzeczach informować. Ja i pewnie wielu innych czekamy na takie pozytywne informacje, a kto nie chce niech nie czyta.

 • ~Tomek 2010-01-21
  23:31:52

  0 0

  Myślę że ten news znalazł się tutaj dlatego ponieważ to rzadkość kiedy jakaś firma wytwarzająca (nie mylić z wydobyciem) jakiekolwiek dobra rozwija się w rybniku i z rybnikiem wiąże swoją przyszłość. Widać jest jeszcze nadzieja dla rybnika. Tylko niepoprawny optymista nazywa markety (centra handlowe) inwestycją.

 • ~parapsychopatolog 2010-01-22
  01:11:00

  0 0

  Ooo, super, właśnie takich firm mi brakuje w Rybniku. Jestem programistą i niestety w tym zawodzie ciężko jest znaleźć pracę w Rybniku. Wiec może kiedyś przeniosę się tu z powrotem z Krakowa?

 • ~tommi 2010-01-22
  06:48:01

  0 0

  L5-S1 czynisz uwagi redakcji portalu tak, jakby ten portal był stroną oficjalna Rybnika lub Urzędu Miasta, tymczasem to prywatna firma i pisze na swoich stronach to co chce, a że jest poczytniejsza od innych stron to juz druga sprawa,

 • ~LondOn 2010-01-22
  10:44:41

  0 0

  A ja czekam aż wszystkie tereny wokół naszej obwodnicy zostaną sprzedane i wtedy obwodnica przestanie być obwodnicą, co tylko potwierdzi fakt, że tak się obwodnic nie robi. Oczywiście bardzo mnie cieszy to że te tereny się tak rozwijają (już teraz widać jak budują się tam jakieś 2 magazyny, jeden naprzeciwko bazy PKS a drugi w okolicach osiedla Chabrowa), jednak w tym momencie ta obwodnica przestaje nią być... bez lewoskrętów po jednym pasie w każdą stronę, ze skrzyżowaniami kolizyjnymi...

 • ~Arteks 2010-01-23
  17:51:47

  0 0

  @LondOn - to jest proces zwany urbanizacją ;) Natomiast mnie jako estetę boli oczywiście to aby nie powstawało przy tej ulicy byle jakie badziewie architektoniczne. Ten budynek niedaleko PKS przynajmniej nie jest niski - chociaż jakieś wielkiej wartości to nie wnosi. W ciągu najbliższych 10 lat z pewnością nastąpi w Rybniku boom budowlany bo wynajem jest już obecnie bardzo opłacalny. Oby tylko powstawało jak najmniej architektonicznych śmieci. A co do obwodnicy to prawdziwym ringiem Rybnika może być kiedyś od południa droga ekspresowa Pszczyna-Racibórz do której dobuduje się odcinek północny. Obecnej obwodnicy nie można zaliczać do prawdziwych obwodnic... To obwodnica Śródmieścia i Nowin i dobrze, że powstała ale musi powstać coś poważniejszego w ciągu najbliższych 10 lat.

 • ~Adalbertus Reaktywacja 2010-01-24
  12:56:49

  0 0

  Ta informacja, na chwilę obecną z braku konkretu o projekcie, ma potencjał, by być dobrą, a nawet bardzo dobrą informacją w zakresie urbanistycznego rozwoju Rybnika. Jednak wystarczy, żeby się okazało, iż ma to być budynek nie wyższy niż 1 piętrowy i wówczas będzie to wiadomość z działu "Rybnik ku urbanistycznej małomiastkowości". Inny słowy, ten mający powstać budynek, w tym miejscu, nie powinien mieć mniej niż 2 piętra, jeśli Rybnik ma dostosowywać swój urbanistyczny wygląd do posiadanej ilości mieszkańców. Jak na razie, Rybnikowi nie wychodzi to dobrze. Przykładów można podać bardzo wiele. Ale w tej chwili, z racji świeżości, wskazuję na ul. Sławików. Właśnie niedawno rozpoczęto przy tej ulicy budowę obiektu usługowo-mieszkaniowego (tego blisko skrzyżowania z Raciborską). I niestety ma to być budynek 1 piętrowy. Czyli jak dla mnie, małomiasteczkowo i jest to kolejne zmarnowanie przestrzeni w centrum miasta. Cała ta strona ul. Sławików (od 10 piętrowych bloków) powinna mieć zabudowę 2 piętrową, z możliwym urozmaiceniem np. jednym lub dwoma budynkami 3 piętrowymi. Tak samo wzdłuż ul Wodzisławskiej od ronda przy Plazie do co najmniej ronda przy salonie Hondy (jeśli nie do przeklętego już, i słusznie, wiaduktu kolejowego), powinna się rozwijać zabudowa 2 piętrowa z urozmaiceniem pojedynczymi obiektami 3 piętrowymi. Można bardzo łatwo zrozumieć, że wzdłuż tych ulic buduje i remontuje się (przebudowuje) mało. Ale jak już powstaje jakiś projekt przy tych ulicach, to..

 • ~Adalbertus Reaktywacja 2010-01-24
  12:59:32

  0 0

  …miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie powinien zezwalać na budynki niższe niż 2 piętra. Przy skrzyżowaniu Sławików i Wodzisławskiej właśnie został ukończony w stanie surowym budynek 2 piętrowy i chwała jego budowniczemu. Od razu wygląda to jak należy w tym miejscu centrum miasta. Życzę temu inwestorowi dużej stopy zwrotu. A dla kontrastu, tuż obok, przy Wodzisławskiej powstał budynek usługowo-mieszkalny z 1 piętrem. Jak już napisałem wcześniej, kolejna zmarnowana na lata przestrzeń w centrum Rybnika. Ja bym nigdy nie kupił mieszkanie w takich 1 piętrowych budynkach, gdy z racji lokalizacji powinny one mieć najmniej 2 piętra. Niestety władze Rybnika, jak mnóstwo jego mieszkańców, ma mentalność małomiasteczkową, więc budować „wiejskie” domki można chyba na każdej parceli w centrum 140 tyś. miasta. Ale może Rybnik taki właśnie ma być? Może tutaj wielkość jest zupełnie odmiennie postrzegana. Bo w końcu małe centra handlowe uważane są przez tubylców za gigantyczne. W taki sposób wyrażają się nawet lokalni dziennikarze.

 • ~qwerty 2010-01-25
  18:47:35

  0 0

  "Niestety władze Rybnika, jak mnóstwo jego mieszkańców, ma mentalność małomiasteczkową," - i niestety ma Pan calkowita racje. Do tego stopnia jestesmy malomiasteczkowi, ze podniecamy sie galeriami z za malymi parkingami, podczas gdy developerzy zaczieraja rece, ze znalazly frajerow, ktorzy pozwolili im zbudowac budynki, w ktorych duzo wieksza czesc maja jako powierzchnie pod wynajem a nie musieli wcale tak duzo zainwestowac w powierzchnie nie przynoszace zysku, czyli parkingi. Malomiasteczkowi ciesza sie, ze maja swiecace galerie, ale nie zauwazaja problemow z korkami i zapchaniem parkingow. Malomiasteczkowi tez ciesza sie swiatelkami, a nie zauwazaja, ze sprzedalismy dwie najlepsze dzialki nie otrzymujac w zamian ZADNYCH gratisow, ktore sie nam nalezaly w zamian za udostepnienie inwestorom najlepszych terenow w miescie. Osobiscie podejrzewam, ze po prostu zarzad miasta jest na tyle malomiasteczkowy i malo obyty z duzym biznesemm, ze nawet nie zdawal sobie sprawy z tego, ze taki inwestor bez problemow wybudowalby dwa razy wieksze parkingi, ale skoro nie musial, to po co mial wywalac kase. A w Rybniku kazdy byle kto moze przyjsc do UM, kupic jakas dzialke z walaca sie rudera i bedzie mogl na niej postawic jednopietrowe g..., bo UM mu tego nie zablokuje, bo za wszelka cene chce sprzadac wszystko co sie da uplynnic, zeby latac dziure w budzecie.

 • ~Arteks 2010-01-25
  23:37:49

  0 0

  Wiele ciekawych dyskusji odbyłem z Adalbertusem na temat zabudowy i powstających w Śródmieściu obiektów. Mam podobne zdanie ale to nie znaczy Qwerty, że osoba o twoim potencjale krytycyzmu ma od razu się pienić w tematach o jakich nie ma pojęcia! Co by nie powiedzieć to Fudali pozostawił po sobie Plazę i Fokusa - obiekity jakie wniosły nową wartość i z pewnością nie są to obiekty małomiasteczkowe. Ględzenie w tym przypadku o parkingu jest tak samo nie na miejscu jak narzekanie na mróz dzisiejszej nocy ;) Adalbertusie, obawiam się że opozycja wobec Fudalego jest jeszcze bardziej małomiasteczkowa. Fudali czasem się myli ale sukcesywnie zmienia to miasto. Opozycja interesuje się śmieciami i innymi duperelami zamiast dyskutować chociażby o urbanistyce czy architekturze! A co do zaśmiecania Śródmieścia to chyba najwięcej karykaturalnych obiektów powstało za czasów Makosza... Ale w ostatnich latach też powstają małomiasteczkowe koszmarki. Ciekawe dla mnie jest to, że Żydzi czy Niemcy potrafili przed wojną budować fantastyczne obiekty, nawet za PRL powstał ciekawy ciąg kamienic na pl. Wolności, teatr, okrąglak i parę innych niebanalnych obiektów. Nasi obecni lokalni developerzy są beznadziejni. Zobaczcie sobie jakie badziewie buduje ktoś na św. Jana w centrum miasta... :/ To nie tyle kwestia samych władz miejskich co braku wyczucia smaku u lokalnych inwestorów. Jako pozytywny przykład mogę podać wybudowane fajne kamienice na Curie-Skłodowskiej (niestety słabo widoczne od tej ulicy).

 • ~qwerty 2010-01-26
  18:59:57

  0 0

  Arteks - moze dla Ciebie to nie jest malomiasteczkowe, ale to, ze Fudali NIC nie wyciagnal od firm stawiajacych Plaze i Focusa, swiadczy o tym, ze byl na tyle malomiasteczkowy, ze nie mial pojecia ile takie firmy sa w stanie zainwestowac w zamian za tak dobre lokalizacje. Ile moga zainwestowac mozesz zobaczyc w Gliwicach. Chcesz to probuj nazywac czarne bialym, ale prawda jest taka, ze miasto Rybnik nie DOSTALO NIC w zamian za oddanie dwoch najlepszych dzialek w miescie. Dla Ciebie zwolennika autobusow mowienie o parkingach jest nudne, ale jakbys uzywal samochodu, to bylby to dla Ciebie priorytet. Zaczynam sie w ogole zastanawiac czy w ogole, a jesli tak, to po co Ty masz w ogole auto, skoro nie zauwazasz potrzeby zaparkowania go.

 • ~Adalbertus Reaktywacja 2010-01-26
  20:48:18

  0 0

  Kamienica przy Curie Skłodowskiej tez mi się podoba. Uważam, że dobrze ten budynek zaprojektowano w tym miejscu. Niestety budynków powstających w szerokim centrum Rybnika, których nie ma powodu krytykować (lub prawie nie ma) jest niewiele. Ale to też dlatego, że w ogóle malutko się buduje. Dlatego tym bardziej frustruje, że spośród tego co pojedyncze firmy wybudują w centrum miasta przy głównych ulicach, większość i tak zupełnie nie nadaje się na te dane lokalizacje. Przy głównych ulicach w śródmieściu oraz przy głównych ulicach bezpośrednio dojazdowych do śródmieścia, nie powinno być prawa zabudowy obiektami o wysokości mniejszej niż 3 kondygnacje naziemne. Dla zaspokojenia roszczeń biznesu (i chyba słabego ekonomicznie) można np zezwolić na budowanie 1 piętrowych budynków wzdłuż podrzędnych ulic w centrum. Jako swego rodzaju kompromis w ramach wolności gospodarczej. Bo nawet w najbardziej wolnościowym kraju wiele tych wolności jest ograniczanych, gdyż nie da się inaczej dla dobra zdecydowanej większości, celem m.in. zapewnienia porządku i estetyki przestrzennej. Co do offsetu ze strony dużych inwestorów, to jego wielkość w dużym stopniu uzależnia się od skali finansowej danej inwestycji. Niestety Plaza i Fokus Mall, to skromne inwestycje, jak na tego rodzaju formaty deweloperskie (stąd m.in. małe parkingi, a w przypadku Fokusa nawet bardzo mały parking). Ale przecież podmiejskie i parterowe CH Arena w Gliwicach i budowane takie same CH Auchan, to przedsięwzięcia o...

 • ~Adalbertus Reaktywacja 2010-01-26
  20:50:45

  0 0

  …o podobnej skali finansowej (pewnie dla wielu o dziwo), ale mimo to Gliwice dostały od tych firm po jakieś 25-30 mln. zł. offsetu na inwestycje drogowe. Zresztą w Gliwicach to nie koniec tych darowizn. Tymczasem w Rybniku Parkridge dał około 5 mln. zł., a Plaza niecałe 3 mln. zł. A przykładowo zakres inwestycji drogowej i jej jakość jaką wykonał Carrefour w Rybniku jest najlepszą kropką nad „i” tego, jak to się robi w Rybniku- i można powiedzieć, że punktu widzenia obu stron. Zresztą na tych około 12-13 ha przy obwodnicy północnej można było zrobić dobry interes, a zrobiono jego przeciwieństwo w najgorszym wydaniu. Ale do tego jeszcze kiedyś wrócę. I króciutko jeszcze odnośnie faktycznego lub domniemanego biadolenia przez opozycję w Rybniku. Otóż ja w większości nie zaznajamiam się w szczegółach, bo dla mnie jest to w zdecydowanej większości polityczne bla, bla, bla. Po prostu taka jest formuła i forma działania w polityce w walce o władzę. Nawet mnie to nie irytuje, nie frustruje itp. To jest po prostu tak normalne jak to, że po dniu mamy noc, a po nocy znowu dzień. I trudno oczekiwać, że będzie inaczej. Bardziej liczą się inne czynniki, które decydują o moim wyborze wyborczym. Aczkolwiek zgadzam się, że jest słusznym, iż wielu wyborców oczekuje realistycznych propozycji, a nie argumentów populistycznych, które wciąż, i jeszcze przez wiele lat, będą padały na podatny i nie wystarczająco uświadomiony elektorski grunt.

 • ~qwerty 2010-01-27
  10:09:57

  0 0

  Adalbertus - pamietaj jeszcze o jednym. W Rybniku Plaza i Focus daly pieniadze na inwestycje, ktory MUSIALY byc przeprowadzone, aby te galerie mogly powstac - droga wokol Plazy i przebudowa pl. Wolnosci tak, zeby zbudowac wjazd do Focusa. Oczywiscie podobnie jest w Gliwicach (duze bezkolizyjne skrzyzowania musialy powstac przy galeriach), ale w Gliwicach te inwestycje sluza rowniez tym, ktorzy nie udaja sie do galerii, a w Rybniku niestety ze zbudowanej infrastruktury w 90% korzystaja tylko klienci galerii. W kazdym badz razie widze, ze tu na forum ludzie zaczynaja byc bardziej swiadomi i zaczynaja rozumiec, ze Fudali wpuscil do Rybnika duze firmy, ktore sobie kreca lody, a my nie mamy z tego nic (w porownaniu do tego, co maja mieszkancy innych miast, do ktorych wpuszczono podobne firmy).

 • ~HAN 2010-01-27
  13:37:31

  0 0

  Tylko te inwestycje drogowe w Gliwicach zostaly badz zostana zrobione (Auchan) przy CH poza centrum. Co takiego zmienilo FORUM w ukladzie komunikacyjnym czego nie bylo tam wczesniej? Nic, tak samo jest wcisniete jak nasze CH i powoduje ogromne korki w tym rejonie, to samo bedzie z Focusem. Podobnie jest w Bytomu gdzie w centrum tez powstaje Galeria a nie szykuja sie tam jakies pektakularne inwestycje w uklad drogowy z jednej prostej przyczyny, w kazdym z tych przypadkow nie ma tam juz miejsca w przeciwienstwie do Areny, Plejady czy Auchana. Zgadzam sie z tym ze to co 'zainwestowal' w infrastrukture Carrefour to jakies nieporozumienie, postawienie swiatel, lewoskret smiechu warte. NIestety miasto nic nie wyciagnelo o tej firmy co jest dla mnie niezrozumiale. Zobaczymy czy miasto sie czegos nauczylo, jak zacznie sie budowa CH na Wodzislawskiej ile tam pojdzie pieniedzy na drogi, a tam jest sie czym popisac i co zmieniac w ukladzie drogowym lacznie ze skrzyzowaniami bezkolizyjnymi ktore musza tam powstac przy takiej inwestycji.

 • ~Bialy Rekin_1 2010-01-27
  19:36:58

  0 0

  HAN, obawiam się, że na Wodzisławskiej nie będzie żadnych wielkich inwestycji drogowych. Auchan już kilka miesięcy temu kupił działkę która go interesowała i tak naprawdę wcale nie musi z prezydentem nawet rozmawiać. Pewnie zrobią tylko niezbędne dla nich minimum, czyli coś podobnego co zrobił Carrefour.

 • ~qwerty 2010-01-27
  20:18:13

  0 0

  musicie wziac pod uwage jedna rzecz - Forum w Gliwicach, mimo iz jest blisko centrum, tak naprawde w centrum nie jest. Wokol Forum raczej juz sa osiedla mieszkaniowe, do ktorych nie zjezdza sie taka ilosc samochodow i ludzi, co do centrum, ktorym mozna nazwac Wyzwolenia od PKP do Rynku. U nas Galerie sa w scieslym centrum, bo wokol nich jest pelno urzedow, Rynek i inne miejsca, do ktorych ludzie przyjezdzaja samochodami tworzac korki. Nie wymuszenie na galeriach zbudowania duzo wiekszych parkingow, tak zeby rozwiazac problemy parkingowe w centrum to zabojstwo dla centrum Rybnika. Zobaczycie co bedzie, jak ktos w koncu kupi ktoras z ostatnich dzialek w centrum i nie wybuduje na niej parkingu dwa razy wiekszego, niz ten obecny.

 • ~igla 2010-01-28
  01:29:47

  0 0

  qwerty cały czas trujesz o tych Gliwicach i 25 mln na magiczną drogę. No, a co mieli zrobić? Postawić CH bez drogi dojazdowej do niego? No raczej by wtedy nie zarobili to dojazd zrobili. A Plaza, czy Focus dojazd już mieli. Plaza zrobiła drogę wokół CH bo więcej nie było potrzebne. W Gliwicach też robią tę drogę tylko z uwagi na to, że jest ona IM potrzebna, a nie dla dobra miasta.

  Co innego by było jakby w ramach offsetu w Gliwicach, dany developer finansował jakaś inwestycję drogową w centrum miasta, bądź z dala od swojego CH. Wtedy mógłbyś krzyczeć i się czerwienić ze złości, że Plaza nie miała takiego offsetu by np. wyremontować kompleksowo kotucza od ronda koło domusu, aż do ronda gliwickiego. Czy jakąś inną drogę. A tak? Każdy inwestor robi to co jest mu niezbędne do działania CH, a że w Gliwicach wymaga to więcej kasy i większą inwestycję to tam wydał więcej. Proste, jak widać nie dla wszystkich

 • ~qwerty 2010-01-28
  09:51:06

  0 0

  igla_row - a jaki interes ma Auchan w zbudowaniu bezkolizyjnego skrzyzowania z droga do Knurowa? to skrzyzowanie jest daleko od Auchana, wiekszosc rucho do Auchana bedzie przyjezdzalo od strony A4, a nie od Knurowa - wiec z przeciwnego kierunku. Po prostu wladze Gliwic nie sa ofermami i powiedzialy - budujecie nam to skrzyzowanie, albo nie macie Auchana. Proste. Wy wszyscy tutaj nie pojmujecie ile te firmy maja kasy na inwestycje. Sa w stanie ja wydac, ale jak nie musza, to oczywiscie, ze jej nie wydadza. Poza tym - ja juz mowie TYLKO o prakingach WYSTARCZAJACYCH ABY OBSLUZYC RUCH GENEROWANY PRZEZ GALERIE. A z tym chyba sie zgodzisz, ze sa za male. Czyli, ze mamy prywatnej firmie pozwolic krecic gruba kase w naszym centrum i pozwolic klientom nabijajacym kieszen prywatnej firmy na zapychanie naszych i tak juz zapchanych miejskich parkingow? W normalnym kraju nigdy sie takie cos nei zdarzy. A galerie wykorzystaly nieudolnosc naszych wladz, ich malomiasteczkowosc i nieznajomosc tematu i dzieki temu mamy teraz problemy z korkami i parkingami.

 • ~grafryb 2010-01-28
  19:22:54

  0 0

  a czy ktoś wie w którym miejscu owy budynek ma stanąć? Jakoś nie wydaje mi się aby było tam miejsce na jakis duzy biurowiec

 • ~Adalbertus Reaktywacja 2010-01-29
  17:11:43

  0 0

  Jak się bardzo chce, to przeważnie można. Oczywiście działki na których stanęły Fokus Mall i Plaza są wręcz malutkie, jak na tego rodzaju inwestycje. I jest to jeden z czynników, które spowodowały totalną porażkę w projekcie zrobienia w Rybniku nowoczesnego handlu i rozrywki. Jednak, jak już napisałem w pierwszym zdaniu, nawet na tych małych działkach, można było wybudować dużo lepsze centra handlowo-rozrywkowe (głównie dlatego, że większe). Sądzę, że jeden dobry przykład wystarszy na potwierdzenie takiej tezy. A tym przykładem jest budowana obecnie Agora w ścisłym centrum Bytomia. Powstaje na działce o wielkości 1,08 ha. Fokus powstał na około 1 ha, a Plaza na około 1,7 ha (z tego co pamiętam). I proszę Państwa, Agora ma mieć 1 000 miejsc parkingowych!! Fokus Mall w Rybniku ma coś koło 330!! Ta ilość w rybnickim Fokusie jest tak śmiesznie mała, że mnie aż brakuje słów, by to komentować. Mało tego, Agora nie będzie miała tak wręcz wielkiego parkingu (zważywszy na malutkość działki) kosztem powierzchni handlowych i rozrywkowych!! Bo powierzchnia pod wynajem wynosi 25 000 m2. Fokus i Plaza w Rybniku mają tej pow. po około 18,5 tyś. W Plazie jest marnych około 60 lokali handlowo-usługowych, w Fokusie około 75, a w Agorze ma być 120. Dodatkowo, Agora jest ładnym obiektem z niekończącą się elewacją okien. A Fokusie i Plazie okna, to rzecz prawie nieznana. Rybnickie CH-R, architektonicznie, to takie unowocześnione Domusy i Hermesy. Dlaczego w Rybniku Plaza i Parkridge nie wysilili się finansowo, by...

 • ~Adalbertus Reaktywacja 2010-01-29
  17:15:19

  0 0

  obiekty te były wyraźnie większe i ładniejsze? Odpowiedz jest chyba prosta - nie chcieli tego zrobić. Tylko dlaczego tego typu inwestorzy wydają znacząco większe pieniądze w niemal każdym innym polskim mieście (w tym we wszystkich mniejszych od Rybnika)? Bo wiem, że tak jest. Nawet, jeśli mają do czynienia z malutką i trudną działką – jak np. w Bytomiu – to robią wiele, nie będąc przesadnie sknerowatym, by powstało możliwe maksymalnie duże i ładne CH-R. Dla mnie wygląda to tak, że z nie do końca z jasnych powodów, zwyczajem staje się tendencja, by w Rybniku budować jak najmniejszym kosztem finansowym, czyli tym samym kosztem wielkości i estetyki danego obiektu komercyjnego. W takim razie nasuwa się pytanie, czy można było coś zrobić, by ci inwestorzy postąpili inaczej względem swoich projektów w Rybniku. Ja uważam, że tak. Miasto powinno postawić twarde warunki, typu minimalna, ale duża, ilość miejsc parkingowych, czy – pół żartem, pół serio – minimalną ilością okien. Trochę trudniej i śmieszniej jest się domagać, by np. ilość pow. handlowej też nie wynosiła mniej niż np. 25 tyś. m2. Ale przecież drogą nieoficjalną wymagania można stawiać różne. Trzeba tylko mieć choć trochę wyobraźni i ambicji. Bo chyba dziesiątki razy miasto powtarzało, że Plaza i Fokus Mall to mają być centra o regionalnym zasięgu. Tylko, że mówienie, iż CH-R o ilości 60 lokali handlowo-usługowych ma pełnić rolę regionalnego, to jest przyznanie się wprost, iż jest się głupcem albo kłamcą. Gdyby na cały..

 • ~Adalbertus Reaktywacja 2010-01-29
  17:16:52

  0 0

  subregion rybnicki, tylko w Rybniku był jeden mały sklep spożywczy, to ten sklep też pełniłby funkcję regionalnego. Ktoś może w takiej sytuacji zapytać: A co, jeśliby z powodu tych dosyć ostrych wymagań ze strony miasta (np. parkingowych) ci inwestorzy nie zdecydowaliby się na zainwestowanie? Moja odpowiedz i reakcja byłaby taka: Że bardzo dobrze. Bo przynajmniej w nieodległym czasie powstaną w innych miejscach porządne CH-R za znacznie większe pieniądze i o nieporównywalnie większych rozmiarach. Bo rynek nie lubi próżni. I gdybyśmy nie mieli tych dwóch małych CH-R w śródmieściu, to pewnie Ryfama już dawno sprzedałaby swoje 5,7 ha na których bezproblemowo może powstać co najmniej duże CH-R. I w końcu naprawdę o zasięgu regionalnym. Nawet, gdyby po jakimś czasie w sąsiednich miastach powstały tego typu obiekty, lecz tylko wielkości podobnej lub mniejszej do rybnickiego Fokusa i Plazy. Gdyż jedynie Jastrzębie – w mojej ocenie – może liczyć na jeden obiekt większy niż rybnicki Fokus i Plaza. I jeszcze mam pytanie do Bialy Rekin_1: Czy wiadomo ci coś więcej na temat tego rzekomego kupna przez Auchan działki? Bo raptem kilkanaście tygodni temu była o tym krótka prasowa informacja, że Auchan dopiero negocjuje zakup. Poza tym, w tym rejonie jest (były) do sprzedaży nieruchomości wystawione przez więcej niż jednego właściciela, ale sąsiadujące ze sobą. I w związku z tym fundamentalne pytanie jest takie, czy Auchana interesuje wszystko, czy tylko niewielka część?

 • ~Adalbertus Reaktywacja 2010-01-29
  17:18:06

  0 0

  Jeśli tylko niewielka część, to będzie to oznaczało, że licho czuwa nad Rybnikiem w dalszym ciągu, i będzie się można spodziewać Auchana jak w Żorach, a nie np. takiego jak w Gliwicach. Poza tym, Auchan kupił w Gliwicach prawie 50 ha od osoby lub osób prywatnych, a nie od miasta. A mimo to, miasto postawiło im warunek, że albo sfinansują ich (czyli miasta Gliwice) gotowy i kosztowny projekt przebudowy fragmentu ul. Rybnickiej, albo będą mieli możliwie największe schody, by dostać pozwolenie na budowę. Formalnie wygląda to nawet tak, że inwestorem ogromnej przebudowy około ponad 1 km odcinka Rybnickiej (dwie jezdnie, dodatkowo drogi zbiorcze, wiadukty, tunel, ronda) jest Urząd Miasta Gliwice. Ale Auchan został inwestorem zastępczym finansującym w całości i organizującym budowę.

 • ~Bialy Rekin_1 2010-01-30
  13:11:25

  0 0

  ~Adalbertus, o budowie hipermarketu Auchan pisały Nowiny. Szczegóły tutaj:
  http://www.nowiny.rybnik.pl/artykul,15327,tu-na-razie-jest-smietnisko.html

 • ~Arteks 2010-01-30
  19:47:26

  0 0

  @Qwerty - wbrew twoim przypuszczeniom mam auto i dość dużo jeżdżę, oczywiście tam gdzie to ma sens... Natomiast ja mam wrażenie, że ty nie podróżujesz autem po innych miastach i nie zdajesz sobie sprawy jakim koszmarem jest znalezienie miejsca parkingowego chociażby w centrum Bielska, Krakowa czy Katowic... Parking Focusu i Plazy czasem jest zapchany, głównie dlatego, że jest bezpłatny. Z utęsknieniem czekam aż właściciele tych obiektów wprowadzą opłaty za parkowanie w dni robocze. Parkowanie w Śródmieściu też powinno drożeć a dla tych którzy pracują w centrum i dojeżdżają do pracy można wprowadzić abonamenty. Natomiast motoryzacja nie może wmuszać na nas powstawanie co raz więcej dróg w centrum i parkingów bo to droga do nikąd i zaśmiecanie miasta. Chyba, że parkingi zejdą do podziemi albo na dachy tak jak w Focusie - to wtedy OK. @Adalbertus - nie wiem co się uczepiłeś architektury FP - to według wielu najciekawszy obiekt handlowy pod względem architektonicznym na Śląsku. Silesia, Forum czy Plaza to kompletne nieudane kicze. Mamy obiekt ciekawy na zewnątrz, wykonany z dobrych materiałów, z możliwością oglądania szerokiej panoramy z dachu i z ciekawym asymetrycznym wnętrzem. Naprawdę dobra architektura, a ja byle czego nie pochwalę :)

 • ~Arteks 2010-01-30
  19:53:27

  0 0

  @Adalebrtus - być może trochę "wyszedłeś z tematu" i nie wiesz co się tu dzieje w regionie pod kątem tego rodzaju inwestycji. Wyobraź sobie, że mimo kilku prób ani Żory ani Racibórz nie pozyskały inwestorów na galerie handlowe w samym centrum tych miast. W Jastrzębiu buduje się obecnie galeria nieco mniejsza od Focusa za dużo mniejsze pieniądze (słaby inwestor - Polimeni) i co ciekawe nie ma chętnych na wynajem pomieszczeń!!! I to w sytuacji kiedy tam w ogóle nie ma żadnych sklepów bo nie ma Śródmieścia... To jest niesamowite. W sytuacji kiedy Jastrzębie ma handlową ofertę mniejszą od Mikołowa - nie potrafi znaleść chętnych na 50 lokali w pierwszej powstającej galerii w tym mieście!!! I to już odstrasza innych bo inwestor który chciał w Jastrzębiu wybudować Galerię Lumina - wycofał się z tego projektu(!)

 • ~Adalbertus Reaktywacja 2010-01-31
  14:29:22

  0 0

  Gdzieś czytałem artykuły o podobnej treści co w Nowinach. Tam jeszcze, ani w żadnym innym z którym się spotkałem, nie jest napisane, że Auchan jest już właścicielem. Ale przyznaję, że wiele wskazuje na to, że to tylko kwestia czasu. Ale jak już napisałem, to nic dobrego jeszcze nie oznacza. Carrefour też stał się właścicielem nieruchomości w Rybniku, i wyszło z tego absolutnie najgorsze co mogło wyjść. Natomiast w kwestii sąsiednich miast, to ja miałem na myśli tylko tyle, że w najbardziej korzystnym i szczęśliwym rozwoju sytuacji, mogą tam powstać po jednym takim centrum o wielkości co najwyżej zbliżonej do rybnickiego Fokusa i Plazy. Ale osobiście uważam, że np. Żory, Wodzisław, czy Racibórz będą musiały mieć bardzo dużo szczęścia, by jakiś deweloper się na to zdecydował. Gdybym ja zarządzał taką firmą deweloperską, to bym się nie zdecydował, bo byłoby to zbyt ryzykowne przedsięwzięcia. A obecny kryzys gospodarczy, mocno otrzeźwiał deweloperów, by przestali tak ostro obniżać minimalne wymagania w zakresie wielkości miast dla tego typu inwestycji. Sądzę, że wróciła ponownie (bo obowiązująca przez lata) zasada, że ryzykować można z takimi inwestycjami od miast wielkości około 100 tyś. I uważam, że Jastrzębie ze swoimi chyba już około 92-3 tyś. mieszkańców mogą w dalszym ciągu realnie liczyć na jeden obiekt nawet znacznie większy niż rybnicki Fokus i Plaza. A to co teraz się tam buduje, to się nawet tym nie interesuję, bo takie to malutkie :-). Właśnie chodzi m.in. o...

 • ~Adalbertus Reaktywacja 2010-01-31
  14:31:30

  0 0

  ...o tą inwestycję Polimeni. I co do aktualnego zainteresowania najemców tą czy tymi budowanymi malutkimi galeriami w Jastrzębiu, to sądzę, że nie bez znaczenia w tym słabym zainteresowaniem najmem jest fakt, że są to właśnie malutkie galerie. Większość dużych i wielkich sieciowych firm odzieżowych i z innych branż, interesują powierzchnie tylko w dużych centrach handlowych. Zatem w sytuacji kryzysu gospodarczego oraz w sytuacji, iż jest spora szansa (aczkolwiek termin nadal w gęstej mgle) na porządne (czyli duże) CH-R w Jastrzębiu, to te firmy po prostu nie wykazują zainteresowania. Zresztą przypomnijcie sobie następującą historię z Plazą w Rybniku. Chociaż nie tak zupełnie przypomnijcie, bo pewnie mało kto to zauważył i wówczas sobie o tym nie pomyślał. Mianowicie, gdy Plaza Centers przez kilka lat szykowała się do budowy w Rybniku, ale jeszcze przed zainteresowaniem się Parkridge Browarem, firma podawała, że planowana ilość sklepów i punktów usługowych w Plazie w Rybniku wynosi około 80. Chociaż podejrzewam, że bardzo szybko wiedziała, że tyle tych lokali nie będzie (bo jest przecież 60). Czyli już wtedy wyraźnie zawyżała tą ilość. W mojej ocenie miało to podłoże marketingowe skierowane do najemców oraz mieszkańców, ponieważ im większe centrum ,tym lepsze. Chodziło o to, by zarówno mieszkańcy, jak i chyba jeszcze bardziej najemcy, myśleli, że te centrum nie będzie aż takie małe. I dowodem na tą moją tezę przemawia pojawienie się w Rybniku Parkridge. Pewnie mało kto...

 • ~Adalbertus Reaktywacja 2010-01-31
  14:33:23

  0 0

  …zauważył, że dokładnie w tym czasie oficjalne stanowisko Plaza Centers w zakresie ilości lokali w rybnickim projekcie się zmieniło. Raptownie z około ponad 80, zrobiło się ponad 100. A była to czysta kłamliwa propaganda wymuszona pojawieniem się w tak bliskim sąsiedztwie konkurenta. Sam chciałem wierzyć, że oni aż ponad 100 sklepów upchali w tak mały projekt. Liczyłem systematycznie tych wszystkich pojawiających się oficjalnie najemców i wciąż myślałem, że jeszcze tyle lokali do wynajęcia zostało. Tylko, że dlaczego kolejne oficjalnie informacje brzmiały, że proces podpisywania umów z najemcami został zakończony. Bo po prostu Plaza Centers od początku w całej rozciągłości kłamała. Czym zresztą najdobitniej przekonało się miasto. Ale ta przytoczona przeze mnie historia z podawaną ilością sklepów pokazuje jak duże znaczenie ma wielkość danego CH-R. Zresztą Parkridge też trochę kłamał. Przynajmniej firma działająca w ich imieniu. Mianowice pisałem na początku budowy Fokus Parku w Rybniku z pewna Panią z firmy PR obsługującej Parkridge. I ona mnie tam zapewniała m.in., że szukają najemcę z branży fitness club. Już wtedy trudno mi było w to uwierzyć, bo nie znając jeszcze rzutów Fokusa, zdawałem sobie sprawę, że w tym projekcie zwyczajnie nie ma na to miejsca. I oni o tym doskonale wiedzieli. Sądzę, że w ogóle nie było takich poszukiwań.Zresztą pewnie niektóre osoby bardzo interesujące się wówczas budową Fokus Parku, nie raz przeczytali, że w Fokus Parku mają być m.in....

 • ~Adalbertus Reaktywacja 2010-01-31
  14:35:24

  0 0

  ...gabinety lekarskie. To oczywiście był tylko blef. Właśnie dlatego, ażeby ich projekt wydawał się taaakkiiiii duzy. Gdyby Fokus Park miał powstać na 5,7 ha będących w ofercie sprzedaży Ryfamy, to wszystko to i wielokrotnie więcej zmieściłoby się i nie musieliby robić dobrej miny do złej gry. Innymi słowy, bardzo pechowo, że tak to się potoczyło, iż obie te działki w centrum trafiły w ręce deweloperów celem wybudowania na nich CH-R. To nie pomogło Rybnikowi w rozwoju. Bo jesteśmy z tymi obiektami na samym końcu wśród polskich miast. Ale dużo ważniejsze jest to, że zwyczajnie w Rybniku nie ma wciąż wielu markowych sklepów, i ja niestety i tak kupuję poza Rybnikiem, bo jako wymagający konsument najczęściej nie znajduję w Plazie ani w Fokusie tego co bym chciał kupić z bardzo różnych i zmiennych powodów. A logiczne jest, że jeśli jestem w galerii handlowej, w której mam do dyspozycji 50-60 sklepów odzieżowych, a nie 10-20, to szansa, że uda mi się dokonać udanych zakupów w tej znacznie większej galerii, jest nieporównywalnie większa. Zresztą dlatego rzadko już do tych rybnickich obiektów przychodzę. Poza tym, co to za centrum handlowe, że jak wchodzę i pokonuję raptem kilkanaście kroków, to już mam w zasięgu wzroku dwa pozostałe wyjścia. Ponadto niesamowicie razi mnie widok Fokus Parku z Placu Wolności, gdy – jak dla mnie – doskonale widać, że za wcześnie kończy się obiekt od strony ul. 3 Maja ze względu na te szkarady. Gdyby Parkrige zależało na poprawie wyglądu ścisłego...

 • ~Adalbertus Reaktywacja 2010-01-31
  14:36:46

  0 0

  ...centrum Rybnika, to na pewno byliby wstanie wykupić ten architektoniczny PRL. Wówczas może zaprojektowaliby jakąś ładną szklaną elewację od strony ul. 3 Maja. No i sam Fokus Park byłby w takim przypadku troszkę większy. I, być może, rybnicki sklep New Yorker nie byłby już najmniejszym sklepem tej sieci w Polsce.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.