zamknij

Wiadomości

Akcja „Telefony”. Policja wzmogła kontrole

2019-09-16, Autor: bf, źródło: KMP Rybnik

Dzisiaj (16 września 2019) policjanci ruchu drogowego w całym kraju przeprowadzą działania kontrolno-prewencyjne pn. TELEFONY", pod patronatem Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego TISPOL. Ich celem jest egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Wybieranie numeru telefonu czy pisanie wiadomości tekstowych sprawia, że kierujący pojazdem, nawet przez kilka sekund nie patrzy na drogę. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na drodze oraz duże natężenie ruchu powoduje, że zagrożenie powstaje zwykle w bardzo krótkim czasie. Dlatego też telefon może być tzw. „rozpraszaczem” dekoncentrującym kierowcę.

Reklama

Niższy poziom koncentracji powoduje wydłużenie czasu reakcji i ma wpływ na podejmowane decyzje. Niewłaściwe zachowania uczestników ruchu drogowego mogą mieć katastrofalne w skutkach konsekwencje.

Zakaz korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku dotyczy wszystkich kierujących pojazdami, również rowerzystów. Przy czym „korzystanie z telefonu” to nie tylko rozmowa, zabronione jest również pisanie wiadomości, przeglądanie Internetu, przewijanie menu, itp.

Policja zwraca uwagę, że w sytuacji, gdy kierujący pojazdem nie może obejść się bez telefonu, bo np. jest on narzędziem pracy, powinien wyposażyć się w tzw. zestaw słuchawkowy lub głośnomówiący. Tego typu sprzęt umożliwia prowadzenie rozmowy telefonicznej i kierowanie pojazdem bez potrzeby odrywania wzroku od drogi.

- Przestrzeganie przepisów, koncentracja, obserwacja drogi i jej otoczenia, nawiązanie kontaktu wzrokowego kierowca- pieszy, wzajemny szacunek i życzliwość to czynniki, które z pewnością mają istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego
- mówią
 mundurowi.

Działania policji będą wspierane emisją na ekranach firmy Screen Network S.A. spotu skierowanego do kierujących pojazdami pn. „Nie używaj telefonu w trakcie jazdy”.

Policja apeluje do kierujących pojazdami o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Oceń publikację: + 1 + 31 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~HixRadzio 2019-09-16 09:00:29

  Ciekawe gdzie będą kontrole w Rybniku?????

  10 12
 • ~Janusz_Cebularz 2019-09-16 09:23:40

  Wystarczy stanąć na Świerklańskiej przy Stuk Puku i obserwować co się dzieje. Jeśli policja chce zarobić to polecam miejscówkę

  27 2
 • ~Abisall 2019-09-16 10:10:07

  "Badania przeprowadzone przez dr Haque z Centrum Badań nad Wypadkami i Bezpieczeństwem na Drodze (CARRS-Q) w australijskim Queensland pokazały, że nie ma znaczenia, w jaki sposób kierowcy rozmawiali przez telefon. Zestaw głośnomówiący wcale nie zmniejsza ryzyka. Okazał się tak samo niebezpieczny jak rozmowa przez telefon trzymany w ręku.
  Rozmowa telefoniczna jest tak angażująca, że reakcje kierowców są spowolnione o ponad 40 proc
  Dr Haque zaznaczył, że tym co rozprasza za kierownicą, wcale nie jest trzymanie aparatu w jednym ręku, ale samo prowadzenie konwersacji. Tłumaczył, że zwiększenie zaangażowania mózgu podczas konwersacji telefonicznej sprawia, że zmniejszają się możliwości kierowcy co do obserwacji drogi."

  42 9
 • ~Piotr Czaja 2019-09-16 10:28:35

  w Holandii rowerzystom też nie wolno używać telefonu w czasie jazdy -kara 200euro

  33 3
 • ~Benett 2019-09-16 11:46:50

  Niech sie za to biora wszedzie. Jeden z moich szefow 2 razy w miesiacu organizuje sobie "telekonferencje", gdzie przez 2 h wsrod szumow , pierdow i trzaskow musimy sluchac jego gadki. wychwytujac co mial na mysli, gdy jedzie do swojej wiejskiej posiadlosci. Na koniec i tak dyktuje to sekretarce, ktora rozsyla wszystko mailem. Nie ma bardziej irytujacej formy komunikacji.

  26 2
 • ~wolf07 2019-09-16 11:53:13

  Do ,autowych" dodać pieszych na przejściach i na rowerach

  27 3
 • ~sympatykrybnika 2019-09-16 12:12:42

  Dlaczego tylko dzisiaj (16 września 2019), a nie non stop.

  30 2
 • ~Lateks 2019-09-16 13:58:15

  "Ich celem jest egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku."
  Czy Policja wystawi sama sobie mandaty ?
  Swoją drogą co z legalnością CB radia? Chociaż uważam że rozmowa to najmniejszy problem z telefonami w ruchu drogowym. Same ustawienia nawigacji o wiele bardziej angażuje kierowców niż odebranie połączenia telefonicznego. O tym że ludzie robią zdjęcia, kręcą filmy i wrzucają to w internet podczas jazdy już nie wspomnę...

  12 4
 • ~hub381 2019-09-16 17:15:33

  Rzeczywiście to jest plaga naszych kierowców !
  A sprawa jest prosta,mamy nieoznakowane radiowozy z dobrym sprzętem optycznym. Stanąć na prostej szosie i obserwować !
  A kasa sama się napełni..

  10 1
 • ~Arkadiusz Mokrzycki 2019-09-16 17:39:09

  Dwa dni temu jakaś stukilogramowa blond "piękność" zapatrzona w smarfona prawie włazła mi pod auto na Dąbrówki. Po zwróceniu uwagi słodka-idiotka stwierdziła że nie zauważyła że jeszcze nie jest na pasach. Pasy były z 50 metrów dalej...

  12 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Waszym zdaniem Kanał Śląski powstanie?
Oddanych głosów: 1502