zamknij

Wiadomości

Akcja Rybnickiej Rady Kobiet. Na ulicę wyjdzie „Smogiła”

2020-01-29, Autor:  bf

W najbliższy piątek (31 stycznia) Rybnicka Rada Kobiet inicjuje akcję smogową. Na ulicach pojawi się „Rybnicka Smogiła”, która przejdzie lub raczej przejedzie ulicami naszego miasta.

Reklama

Rybnicka Rada Kobiet zapowiada, że w najbliższy piątek ruszają w drogę z Rybnicką Smogiłą.

- Przejedziemy Rybnik wzdłuż i wszerz, przypominając mieszkańcom i władzom miasta, że SMOG jest problemem, który należy jak najszybciej rozwiązać. Że rocznie z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera w Polsce ok. 45 tys. ludzi, a Rybnik należy do czołówki najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Chorujemy, umieramy, nie mamy jak oddychać - wszystko to, z powodu tak potwornie zanieczyszczonego powietrza. Stajemy się więźniami we własnych domach – mówią panie.

Akcja rozpocznie się o godzinie 13.30 na ul. Rejtana. Bus pociągnie za sobą przyczepę ze specjalną instalacją, obrazującą SMOGIŁĘ, utrzymaną w konwencji śmierci.

- Po drodze będziemy informować mieszkańców o skutkach, jakie niesie ze sobą SMOG. To nasza kolejna akcja, mająca na celu zwrócenie uwagi rządzących i społeczeństwa na problem, z którym musimy się borykać. Mamy konstytucyjne prawo do życia, jest ono nam zabierane, ograniczana jest nasza wolność, a perspektywa powrotu do normalności staje się coraz odleglejsza. Dlatego nie ustaniemy i nie odpuścimy, idzie przecież o rzecz najważniejszą - nasze zdrowie i życie! - dowiadujemy się od Rybnickiej Rady Kobiet.

Do akcji dołączyli: Śląskie Perły, Rybnicki Alarm Smogowy oraz Obywatelski Sztab Kryzysowy - Alarm dla Rybnika.

Oceń publikację: + 1 + 60 - 1 - 141

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (24):
 • ~Kurt_Wallander 2020-01-29
  11:44:05

  52 80

  Nic się nie zmieni. Wiecie dlaczego? Ano dlatego - oto, co SM odpisuje, kiedy ktoś w okolicy smrodzi (ale nie spala bele czego, etc):

  "Na nadmierne kopcenie i zadymienie może złożyć się wiele innych przyczyn, niekoniecznie palenie odpadami, np. nieumiejętność palenia (przez lata nikt nie miał interesu w tym, by upowszechniać wiedzę o prawidłowym paleniu węglem i drewnem, dlatego nieliczni ją opanowali, a reszta przeważnie kopci), tani opał (nie jest wysokokaloryczny, dymi, jest smolisty i duszący, jednak wielu mieszkańców szuka oszczędności). Węgiel często zanieczyszczony różnymi minerałami, podczas procesu spalania dymi - gęsty dym z komina to nie­spa­lony opał, a tzw. "smro­dze­nie" węglem jest legalne. Usta­wo­dawca uznaje, że nikt kto pali węglem nie ma obo­wiązku posia­da­nia umiejętno­ści jego czy­stego spa­la­nia, a urzą­dze­nia do spa­la­nia węgla również nie muszą w tym poma­gać i stąd trudno takie wyma­ga­nia egzekwować.
  Strażnicy poinformowali właścicieli kontrolowanych nieruchomości o występującym problemie, sugerując zmianę sposobu palenia w piecu, zwrócenia uwagi na jakość kupowanego węgla oraz starania się o dofinansowanie do wymiany pieca.

  Z poważaniem
  Renata Towścik
  Zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Rybniku "

  Smrodzenie węglem jest legalne. Nikogo zmusić do wymiany kotła nie można. Nikogo nie można zmuszać do palenia w czysty sposób.

  Wot Polnische Wirtschaft.

 • ~zaniepokojony 2020-01-29
  11:59:20

  6 3

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Piotr Nowak 2020-01-29
  12:54:26

  13 5

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Lateks 2020-01-29
  13:00:43

  95 25

  A ten bus to oczywiście elektryczny?

 • ~Bozena Weglarz 2020-01-29
  13:35:08

  Brawo Babeczki! Super,ze jestescie!!!

 • ~pprywatne 2020-01-29
  14:44:50

  42 18

  Najlepiej odmawiać przyjścia do pracy ze względu na brak możliwości swobodnego oddychania oraz zaleceń pozostania w domu.

 • ~lok 2020-01-29
  15:24:38

  54 54

  najgorsze jest to że śląską mentalność u niektórych ciężko zmienić, dlatego jedynym wyjściem jest wysoka kara jeżeli nie stosuje się do obowiązującego prawa (myślę o ustawie antysmogowej) Bo jeżeli sąsiad dochód na gospodarstwo domowe przeszło 10.000zł na rękę na miesiąc (bez 500+) oświadcza iż kotła nie zmieni "Nie bo nie" bo chyba lubi kłaść do pieca? To JAK GO PRZEKONAĆ??? A na 10 sąsiadów takich mam 7. Oczywiście naprawdę potrzebującym bo tacy też są trzeba pomóc.

 • ~ 2020-01-29
  16:39:14

  87 34

  "Rybnicka Rada Kobiet" - twór poparcia siebie stworzony przez rządzących miastem
  "Obywatelski Sztab Kryzysowy - Alarm dla Rybnika" - kolejny twór stworzony tym razem przez Radę Kobiet (czyli pośrednio tez przez tych pierwszych )
  brakuje tylko informacji, kto finansuje to "szoł"
  wychodzi to, że miasto, rękami tworzonych przez siebie bytów, zamiast realnych działań, kolejny raz stara się odwrócić od siebie uwagę opinii publicznej i iść w kierunku działań pozorowanych, licząc na to, że ludzie to kupią

 • ~Jacek Kamiński 2020-01-29
  18:28:46

  27 58

  do ursus;
  Wygląda na to, ze miasto stworzyło sobie potwora, który usiłuje na nim wymusić bardziej aktywną walkę ze smogiem...
  Takie brednie to przejaw chorej wyobraźni.
  A stawianie pytania z tezą: kto za to płaci jest paskudne.
  Odpowiedź: płacą z własnej kieszeni osoby społecznie zaangażowane.

 • ~ 2020-01-29
  19:59:18

  51 27

  Mam nadzieje, ze Rybniccy Policjanci skrupulatnie skontrolują tego busa, czy aby taka instalacja nie zagraża pozostałym użytkownikom dróg, no i może kontrola analizatorem spalin przy okazji. W końcu to kopcący diesel będzie .

 • ~Dawid Dziwoki 2020-01-29
  22:11:21

  8 13

  Luk co to jest Śląska mentalność?

 • ~ 2020-01-30
  03:49:06

  30 12

  Aj tam , taki mały paradoksik. Zasmrodzimy trochę ciągając przyczepę z przesłaniem walki o czyste powietrze. Gratuluję pomysłodawcą skuchy na starcie, bo nawet jakby ten busik był elektryczny to nie zapominajmy skąd się bierze prąd, jak na razie jednak ze spalania węgla w większości. Niema to jak próbować na siłę zwrócić na siebie uwagę, chyba jednak nie tędy droga.

 • ~ 2020-01-30
  05:44:18

  40 19

  Drogie panie. Proszę nie przynosić miastu wstydu.

 • ~serum 2020-01-30
  06:50:37

  42 11

  A ja też mam pytanie do wszechwiedzących Pan , czy Wy naprawdę uważacie że smog jest głównie przez węgiel spalany w piecu...? Nie macie znajomych w Krakowie gdzie władza zakazała.palenia tym paliwem? Myślicie że coś się tam zmieniło? ,Niestety nie smog jest i będzie a to dlatego że jest mało zieleni a niestety samochodów na ulicach przybywa które niestety mają po kilkanaście dobrych lat , wspaniałe dzieła techniki zasilane prądem, samochody elektryczne, myślicie z jakiej elektrowni pobierają energię? Czym jest opalana? Wolelibyscie elektrownię atomową w swoim mieście? Spojrzenie na problem całościowo a nie tylko żeby zniszczyć śląskie górnictwo, wolicie uzależnić się od rosyjskiego gazu? Wg mnie Tym osobom ktoś natlukl bzdur do głowy i teraz wystawiają się na pośmiewisko ,gdzie nasi zachodni sąsiedzi budują kopalnie węgla i nikt się tym.nie przejmuje.....

 • ~pzh36 2020-01-30
  07:56:39

  21 10

  Jak to śpiewa Dżem... A życie toczyło się dalej :) nie wiem po co i kto to finansuje. Pewnie ci od wymiany kotłów z tej firmy co to odlicza na portalu. Ale jest zabawnie i żenujące zarazem

 • ~Jacek Kamiński 2020-01-30
  08:51:17

  9 15

  do serum;
  Twierdzisz ( wprawdzie w formie pytania z tezą), że w Krakowie nic się nie zmieniło. W kwietniu zestaw przekroczenia w tym i poprzednim sezonie grzewczym. Pamiętaj o gminach okalających miasto, skąd 20% zanieczyszczeń na Kraków spływa.
  Walka o czyste powietrze nie jest skierowana przeciw górnictwu, ono samo już zbankrutowało (500 mln strat). A pisanie o uzależnieniu od rosyjskiego gazu, gdy kilkanaście milionów tamtejszego węgla jest corocznie importowanych... świadczy o nieumiejętności kojarzenia faktów.

 • ~rzyt 2020-01-30
  09:01:52

  7 7

  Czy po tym proteście choć jeden kocioł przestanie dymić? Jestem za protestami, gdy z tego wynikną jakieś wymierne efekty. Na to jednak nie liczę, bo tej "walki" tak samo dużo jak PM w powietrzu. Wolałbym, gdyby prezydent ogłosił konkretny plan pozbycia się problemu. Nie ma kar, nie ma zachęty to myślicie, że ludzie sami z siebie coś zrobią?
  Chyba, że polityka miasta oparta jest na haśle "róbta co chceta"? Ten co kopci zazwyczaj nie oddycha swoim dymem tylko sąsiad...wiem, bo tak mam i wiele razy ten argument jest mi przedstawiany, gdy brak innych. Inny argument to, "gdy się pali to musi dymić".

 • ~serum 2020-01-30
  09:25:53

  11 6

  Do Jacek Kamiński
  No właśnie a czy Ty widzisz sens w tym co piszesz?, Ja nie opieram się na bzdurnych badaniach i innych zakłamanych manipulatorach , ja się opieram na opinii ludzi którzy tam mieszkają, i sami mówią że smog jaki był taki jest , i nie mów że to wszystko wina innych dzielnic czy ościennych miast Krakowa ,bo skąd wiatr przywieje stąd będzie powietrze ,nie mieszkamy w tunelu, brak zieleni ,brak przestrzeni, tylko same mury, a nie wypowiadaj się w sprawie górnictwa bo tylko nadmienie że to nasz rząd sam podcina skrzydła ,wprowadzając dodatkowego pośrednika przy sprzedaży węgla, zakazując kopalnią jego sprzedaży ,gdzie ceny automatycznie urosły ,automatycznie atrakcyjniejszym finansowo stał się węgiel ze wschodu ,na ten temat można wiele godzin dyskutować, zainteresuj się tym bardziej a nie słuchaj propagandy PiS &PO

 • ~artefaks 2020-01-30
  11:00:28

  9 8

  Nie jest łatwo dotrzeć do największych trucicieli .Kiedy naczelny komentator tak jak Don Kichot walczył z wiatrakami , to on walczy z sadzą. A jednocześnie błogosławi truciciela który ogrzewając GO ekologicznie daje w powietrze czadu w postaci gazów spalinowych ,benzopirenu , NOx ,pyłów i PM 2,5 PM 10 i innych dobroci w sile 11 tyś tkzw. kopcących chałup. W Krakowie bardzo się zdziwili kiedy wprowadzili zakaz spalania paliw stałych. A smród jaki był , taki pozostał.

 • ~artefaks 2020-01-30
  11:09:09

  16 9

  ~Jacek Kamiński
  2 dekady temu winę za zanieczyszczenie w Krakowie przypisywano hucie aluminium w Skawinie .Huty dawno nie ma .Problem pozostał. Teraz winne były paliwa stałe. Węglem i drewnem przestano palić, problem pozostał. Czyja to teraz będzie wina ? Tuska ?

 • ~Arteks 2020-01-30
  12:37:13

  8 21

  @artefaks - nie jest ci wstyd być kmiotem i obrońcą smrodu? ;)
  Jesteś w poglądach gorszy od wielu populistycznych polityków. Bo oni mówią oficjalnie o wspieraniu górnictwa, a sami mają dość smrodu, i wspierają takie inicjatywy jak uchwała antysmogowa na Śląsku czy program Czyste powietrze. Faktycznie kiedyś główną przyczyną był różnoraki przemysł ale on albo upadł albo musi spełniać różnego rodzaju wymogi w tym ustawy o ochronie środowiska która narzuca kary za zanieczyszczanie powietrza czy wód. I takie wymogi SPEŁNIA nasza ciepłownia, stąd mimo ataków na nią z twojej czy ursusa strony, nie jesteście w stanie zrobić ani jednego zdjęcia ze smrodzącymi kominami. Podczas gdy kopcące chałupy straszą codziennie swoim dymem. Ustawodawcy niestety nie przewidzieli dużego rozwoju budownictwa indywidualnego, które np. na Śląsku w zdecydowanej większości opiera się na piecach węglowych (w innych regionach już pomału zapominanych). Do tego doszły wymiany lekko kopcących kachloków na dymiące potwory, do które wydmuchują wszystko na zewnątrz. Kiedyś problemy z powietrzem były w okolicy zakładów przemysłowych - teraz są wszędzie gdzie są chałupy. To nie ciepłownia produkuje benzopiren tylko lokalne piece chałupowe. No ale zawsze możesz wierzyć w teorie spiskowe zamiast w to co mówią eksperci i naukowcy... @ursus - mam propozycję do ciebie. Załóż inny twór: Rybnicką Radę Dziadów Węglowych, a ty masz wielką szansę zostania jej prezesem. I zacznij oficjalnie bronić kopciuchów - jeśli jesteś przekonany do tego tak jak te kobiety do swoich racji.

 • ~ 2020-01-30
  16:25:30

  13 3

  Pisząc o hipokryzji i pozornych działaniach naszych władz, byłem ciekaw, czy nastąpi osobowy atak na mnie w wykonaniu „naczelnego komentatora” i oczywiście się nie pomyliłem :)
  ~Arteks
  Znowu próbujesz leczyć swoje małomiasteczkowe kompleksy, z charakterystyczną sobie zaciekłością atakując wszystko, co jest związane z zabudową jednorodzinną, bo nie pasuje ona do wyznawanej przez siebie utopijnej teorii „miastotwórczości”
  Tymczasem, wyznając podwójne standardy, zupełnie nie przeszkadza ci i pomijasz fakt, że w centrum nowoczesnego (rzekomo) miasta, nadal wiele mieszkań ogrzewanych jest węglem, który mieszkańcy noszą sobie w wiaderkach z piwnicy i odprawiają w mieszkaniach codzienny rytuał podtrzymywania ciepła domowego ogniska, mimo tego, że w pobliżu znajduje się zarówno nitka CO, jak i gazu, no ale to jest budownictwo wielorodzinne, czyli miastotwórcze, dlatego jakoś nie atakujesz władz miasta za ten stan, a według twoich „mądrości” to nie jest „dziadowanie” w odróżnieniu od używania zautomatyzowanego kotła, w którym z racji zasady działania nie dymi, ani nie kopci (a którego okres eksploatacji i tak jest już policzony)
  Dlaczego w nawiązaniu do twojego wpisu z innego wątku: „ to się mogłeś osiedlić w tej części Rybnika która ma gaz - proste. Naprawdę ciężko zrozumieć ludzi którzy budują/kupują nieruchomość w miejscu gdzie nie ma kanalizacji czy gazu by potem używać to jako pretekstu do dziadowania z piecami. Jakby nie było prądu - też byś się tam osiedlił? Większość rybniczan ma dostęp do gazu. Dla tych którzy mieszkają w centrum lub w jego okolicy mają dostęp do tego od kilku pokoleń”
  jakoś nie atakujesz tych mieszkańców , bo to takie „miastotwórcze” budownictwo wielorodzinne ? mają CO i gaz w pobliżu i „nowocześnie” biegają z wiaderkami, a to wszystko kilkaset metrów od Rynku i to jakoś ci nie przeszkadza
  „ursus - mam propozycję do ciebie. Załóż inny twór: Rybnicką Radę Dziadów Węglowych, a ty masz wielką szansę zostania jej prezesem.”
  Bardzo daleko mi do tego, co można spotkać w takim „wielkomiejskim” budownictwie, tam jest palma pierwszeństwa
  „I zacznij oficjalnie bronić kopciuchów" – znowu zaczynasz wmawiać mi rzeczy których nigdy nie powiedziałem, ale czego innego można się po tobie spodziewać ? faktem jest, że zawsze byłem (i nadal jestem) przeciwnikiem stawiania w jednym rzędzie nowoczesnych kotłów na paliwa stałe, ze starymi, często domorosłymi konstrukcjami
  „jeśli jesteś przekonany do tego tak jak te kobiety do swoich racji”
  Jak na razie daleko mi do ciebie, broniącego jak lwica młodych, „nowoczesnego”, poniemieckiego, ledwo zipiącego (dobrze, że zimy są ostatnio łagodne) retro kotła, który ogrzewa twój blok, ciekawe, że w niektórych wpisach starasz się udowodnić, że on w ogóle nie istnieje, oj gubisz się się we własnych wpisach

 • ~Arteks 2020-01-30
  19:30:46

  3 13

  @ursus - to artefaks się pogubił z tymi piecami bo niby poniemieckie, a przecież w tamtych czasach nie było bloków wielorodzinnych... Pewnie mu się coś przewidziało lub zmyśliło. Poza tym obaj ośmieszacie się retoryką odnośnie ciepłowni, a ani jeden ani drugi nie potrafi zrobić zdjęć jej dymiących kominów - bo prawda jest taka, że one stanowią dla was pretekst. A tak naprawdę uciążliwość jest żadna... Oczywiście, że ci z nielicznych bloków czy kamienic którzy jeszcze mają kachloki (o wiele mniej uciążliwe dla środowiska od współczesnych pieców na węgiel) też dziadują. Tylko oni bez słowa zarzutu przyjmują uciążliwe dla nich inwestycje instalacyjne i chcą poprawić sobie wygodę życia. Bez słowa krytyki przyjmują też do wiadomości, że "nowe" ogrzewanie będzie dla nich droższe. A wśród chałupowców ciągły opór... jakby chodziło o kolektywizację. ;)

 • ~ 2020-01-30
  20:04:49

  10 2

  ~Arteks jak zwykle robisz z siebie pośmiewisko
  "@ursus - to artefaks się pogubił z tymi piecami bo niby poniemieckie, a przecież w tamtych czasach nie było bloków wielorodzinnych... Pewnie mu się coś przewidziało lub zmyśliło. "
  ciekawe tłumaczenia powstają w blokowych pokoikach, bo zupełnie (celowo ?) pominąłeś fakt, że kocioł parowy nie musi służyć tylko do ogrzewania, ten akurat powstał jako źródło pary do procesów technologicznych, m in. napędu maszyn wyciągowych i produkcji energii elektrycznej na potrzeby własne kopalni (tak Arteks, prąd produkuje się z pary,nie wierzysz, odwiedź dni otwarte Elektrowni ), a dopiero później w miarę odchodzenia od maszymn parowych, zostal wykorzystany do celów ciepłowniczych
  "Poza tym obaj ośmieszacie się retoryką odnośnie ciepłowni, a ani jeden ani drugi nie potrafi zrobić zdjęć jej dymiących kominów"
  jak narazie czekam na zdjęcie mojego rzekomo kopcącego komina, "karną" naklejkę i twój donos na mnie, ale jak narazie, oprócz pustej gadaniny z twojej strony, brak działań, oprócz prymitywnego obrażania mnie w komentarzach
  " Oczywiście, że ci z nielicznych bloków czy kamienic którzy jeszcze mają kachloki (o wiele mniej uciążliwe dla środowiska od współczesnych pieców na węgiel)"
  Misiu dane, a nie puste gderanie
  przy okazji, twój samochód ma napęd zeroemisyjny, czy dziadujesz dalej nie spełniając najnowszych norm będąc uciążliwy dla ofoczenia ?, jeżeli jesteś taki "eko", to zacznij najpierw od siebie

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

MEN powinno wprowadzić zakaz wyjazdów dziecka na wakacje w trakcie roku szkolnego?
Oddanych głosów: 687