zamknij

Wiadomości

Akcja protestacyjna związków zawodowych w regionie. Do strajku dołączą też górnicy z Rybnika

2015-01-09, Autor: bf
Spełniły się wcześniejsze zapowiedzi Solidarności Górniczej. W ciągu doby do protestujących pod ziemią przeciwko rządowemu Planowi Naprawczemu dla Kompanii Węglowej dołączyli koledzy z trzech pozostałych kopalń, które rząd chce zlikwidować. Strajkuje już ponad 1000 górników. Poparły ich centrale związkowe. Od przyszłego tygodnia akcja protestacyjno-strajkowa ma objąć cały region, w tym Rybnik.

Reklama

Najpierw masówki, potem strajk

Stało się to, o czym mówili jeszcze niedawno górnicy ze związków zawodowych. Dzisiaj (9 stycznia) w kopalniach Kompanii Węglowej rozpoczęły się masówki informacyjne dla załóg, które są związane z sytuacją w spółce po ogłoszeniu programu restrukturyzacyjnego górnictwa. Przypomnijmy, że Sztab Protestacyjno-Strajkowy Górniczych Central Związkowych zaprotestował przeciwko planom likwidacji czterech kopalń i zwolnienia kilku tysięcy pracowników. Postawili rządowi ultimatum: „dialog albo protesty”. Wg górników rząd przyjął bowiem (w środę, 7 stycznia) założenia programu naprawczego bez wcześniejszej konsultacji ze stroną społeczną.

- Uważamy, że to co zostało ogłoszone przez panią premier Kopacz i przez pana ministra Kowalczyka łamie jakiekolwiek kanony przyzwoitości i normalności, i łamie jakiekolwiek kanony godnego i normalnego traktowania ludzi. Bo to już nie chodzi o nas, o związkowców. Tu chodzi o to, jak traktuje się tysiące ludzi, którzy dobrze wykonują swoją pracę, którzy jeszcze pół roku temu byli przekonani, że pracują w stabilnym przedsiębiorstwie, że będą mieli swoje miejsca pracy, i że tak jak byliśmy zapewniani przez osiem czy dziewięć miesięcy rozmów z rządem Rzeczypospolitej Polskiej, nie będzie żadnych decyzji związanych z likwidacją kopalń i trwałą likwidacją miejsc pracy – powiedział lider śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” Dominik Kolorz.

Jako pierwsi do podziemnego strajku przystąpili górnicy z KWK Brzeszcze. Następni byli pracownicy kopalni Bobrek-Centrum w Bytomiu, Sośnica-Makoszowy w Gliwicach i Pokój w Rudzie Śląskiej. W pozostałych kopalniach Kompanii Węglowej urządzono masówki. Jeżeli sytuacja nie ulegnie poprawie, od przyszłego tygodnia akcja protestacyjno-strajkowa ma objąć cały region.

Rybnik solidaryzuje się z górnikami

Marek Godlewski, przewodniczący NSZZ „Solidarność” KWK Jankowice zapowiedział, że od poniedziałku strajk rozpocznie około 30-50 górników. – Choć likwidacja nie dotyczy naszego zakładu pracy, to zamierzamy solidaryzować się z chłopakami, którzy protestują teraz pod ziemią. Dzisiaj prowadzimy masówki, a w poniedziałek organizujemy strajk podziemny – powiedział.

Z kolei Waldemar Stelmach – przewodniczący NSZZ „Solidarność” KWK Chwałowice ostrożnie podchodzi do zapowiedzi strajku. – Jesteśmy rozczarowani obecną władzą i zrobimy wszystko, by pomóc naszym kolegom. Jeżeli sprawa nie znajdzie dobrego rozwiązania, to zdecydujemy co robić dalej. Niemniej kopalnia musi cały czas fedrować – wyjaśnił Waldemar Stelmach.

Związkowcy z Solidarności Górniczej są pewni, że pracowników kopalń, które przejdą do nowej firmy (m.in. KWK Chwałowice i Jankowice) spotkają drastyczne obniżki wynagrodzeń, bo przestaną obowiązywać wszystkie porozumienia zawarte przez stronę związkową z Zarządem Kompanii na przestrzeni lat. Oznacza to także, że górnicy stracą wynegocjowane przez związkowców gwarancje zatrudnienia.

Przypomnijmy, że na początku tego tygodnia Ministerstwo Gospodarki przygotowało plan naprawczy Kompanii Węglowej. Według tego dokumentu dojdzie do redukcji miejsc pracy, a także likwidacji 4 kopalń. Zakłady działające w naszym regionie (KWK Jankowice, KWK Chwałowice, KWK Rydułtowy-Anna, KWK Marcel) trafią do spółki celowej powołanej przez Węglokoks SA. Więcej dowiedzie się czytają artykuł „Co zawiera Plan Naprawczy dla KW, że powoduje wzburzenie u górników? Szczegóły”.

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (56):
 • ~goliat 2015-01-09
  17:10:03

  0 3

  Tak trzymać.

 • ~smr 2015-01-09
  17:25:02

  0 21

  50 osób protestuję i pewnie może dostaną za to zapłacone jeszcze ? Fajnie się tam macie, potem się dziwić, że plajtujeta ...

 • ~ 2015-01-09
  17:35:56

  53 0

  jak wszyscy naokoło (związki, zarząd, biurwy, pslowce i peowce) okradały w taki czy inny sposób kopalnie to nikt nie protestował. teraz koryto się skończy to związkowcy się obudzili, wcześniej wszystko było ok. z takim podejściem to Wy chopy długo nie porobicie na tych grubach.

 • ~kajzer 2015-01-09
  18:10:47

  9 0

  przypomnę średni koszt wydobycia to 300 pln Tak mówi premier. I opowiada bzdury jak to polski podatnik dopłaca do węgla

  Czyli państwo kopania ( kopalnie są w zasadzie państwowe) płaci jako właściciel 24 miliardy złotych średnio przy wydobyciu 80 milionów ton Płaci z a koszty wydobycia .
  A sprzedaje za 700 złotych tonę średnio ( podaję za Gazetą Wyborczą ) Czyli kopalnie dostają ponad 56 miliardów złotych za sprzedany węgiel
  Od 56 miliardów odejmijmy 24 miliardy koszty wydobycia . Górnictwo pozyskuje jako podatki marze pośrednie zysk etc ponad 32 miliardy złotych. .
  Z tego trzeba jeszcze doliczyć 4 miliardy dopłaty do emerytur rent górniczych ,, Pozostaje ponad 28 miliardów do zagospodarowania .. Na tych liczbach pokazałem jak pan premier i mija się z prawdą .


  Kolejnym mitem jaki Pani premier opowiada to jest mit o dopłacaniu podatnika do emerytur górniczych.. !! Górnictwo zarabia na te emerytury i to wielokrotnie .
  Przyszedł nakaz z Brukseli likwidacji polskiego górnictwa i Kopaczowa to realizuje ..

 • ~ 2015-01-09
  19:24:00

  2 0

  @kajzer : sorry ale z czapy bierzesz te liczby.

 • ~STEFAN SIARZEWSKI 2015-01-09
  19:29:24

  0 8

  Kajzer ma pewno biuletyn związkowo-Pisowski! Jak to taki złoty interes to dlaczego związki i pracownicy nie biorą go w swoje ręce jak w przypadku Sielsia Czechowice?

 • ~STEFAN SIARZEWSKI 2015-01-09
  19:42:27

  17 0

  Kompania Węglowa w ostatnim okresie generuje ok. 200 mln strat miesięcznie na działalności operacyjnej i traci na każdej tonie wydobytego węgla 42 zł, a za listopad strata ta wyniosła już 66 zł. Straty na sprzedaży węgla w Kompanii Węglowej w ciągu 11 miesięcy wynosiły 1 mld 140 mln zł.” - to z raportu rządowego nt KW. Nie są to kłamstwa jak pewnie niektórzy zaraz tutaj powiedzą. Takie rzeczy są w sprawozdaniach finansowych, zachęcam do sprawdzenia.

 • ~graga112 2015-01-09
  20:00:27

  11 0

  pozabierać im przywileje!!! 25 lat pracy!!! to śmieszne!!! górnicy mając po 42,43 lata przechodzą na emeryturę ..kwota emerytury to często 4 tys złotych pomimo to nadal pracują czyli jaki wniosek ???!! !!!! zabrać przywileje podnieść wiek emerytalny!!!!!!!!

 • ~goliat 2015-01-09
  20:54:31

  9 0

  Hahaha, Wasza zazdrość sięga zenitu , że nie macie się tak jak oni !!!

 • ~zbig67 2015-01-09
  21:58:14

  8 0

  koszty wydobycia rosną proporcjonalnie do wzrostu durnych podatków typu - podatek dochodowy od osób fizycznych, - podatek dochodowy od osób prawnych, - wpłatę z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa, - dywidendę z zysku pobieraną przez Skarb Państwa, - podatek VAT, - podatek akcyzowy, - cła. wpłaty na państwowe fundusze celowe, , - opłaty za korzystanie ze środowiska, - opłaty i podatki lokalne, - inne obciążenia. podatek od budownictwa podziemnego. sprzedanie kopalń Węglokoksowi to de facto prywatyzacja. może w dalszym planie jest odsprzedanie ich temu kto da więcej? tego nie można wykluczyć. a z dotychczasowymi zarobkami to górnicy mogą się pożegnać. cudem będzie jak wypłacą czternastkę.

 • ~superelektro 2015-01-10
  09:23:28

  3 0

  by Stefan Siarzewski : Jak to taki złoty interes to dlaczego związki i pracownicy nie biorą go w swoje ręce jak w przypadku Sielsia Czechowice? I tu się z Tobą zgadzam. Jaki problem zgłosić akcjonariat pracowniczy i pracować na swoim ? Tylko że wtedy oprócz dzielenia zysków (wypłaty dywidend ) należało by ponosić również odpowiedzialność za straty gdyby wystąpiły, a na to już zgody nie ma. i nie będzie. Znacie na pewno takie powiedzonko. " du..ć tak bo to łechce, robić nie bo się nie chce. I tak wygląda w najjaśniejszej sprawa z górnictwem. Zresztą nie tylko w górnictwie ale w znakomitej większości państwowych jeszcze zakładów.

 • ~Lateks 2015-01-10
  11:29:43

  12 0

  zbig67 teraz się obudziłeś? Myślisz że tylko kopalnia płaci podatki? A reszta w Polsce to co. my nie płacimy podatków tylko te biedne kopalnie. Jeżeli wszędzie na świecie węgiel jest tani to czamu jo mom płacić 650 zł za tonę?
  Jak dla mnie to górnicy mogą zarabiać i 20 tys zł na miesiąc. Ale niech nikt ich nie sponsoruje. Mam znajomych co pracowali lub pracują na kopalniach. Takie rzeczy tam się wyprawiają że szkoda gadać. Skoro Bogdanka generuje zyski nawet teraz kiedy cena węgla spadła to nasze ryle muszą się zastanowić Czy chcą Pracować bez barbórek 14-tek i dwóch ton węgla na emeryturze czy wolą plan p. Kopacz żeby zamknąć im to eldorado. Inna sprawa to klamstwakopacz pl ;)

 • ~jojo 2015-01-10
  12:17:39

  9 0

  Lateks dlaczego kupujesz węgiel po 650 zł a nie prosto z kopalni po 530 za tonę ? Po drugie dlaczego ceny węgla ustala KW a nie dana kopalnia,przecież każdy zakład ma inne koszty wydobycia ? Dlaczego każdy materiał zakupiony przez kopalnię musi być przefakturowany przez KW,która wnosi swoje narzuty ?Przecież węgla brakuje w Polsce tylko,że KW nie potrafi go sprzedać a ludzie kupują tańszy węgiel z Rosji czy Czech chociaż wartości kaloryczne ma gorsze od naszego. Jeżeli chodzi o Bogdankę to czy oni sprzedają tylko swój węgiel czy może handlują także ruskim i dlatego stoją lepiej od naszych kopalń. Weź sprawdź niektóre dane a słuchasz tylko tych co chcą zamknąć kopalnie a wczoraj i dzisiaj zamiast rozwiązywać problemy górnictwa to tylko gadają o Francji.

 • ~jojo 2015-01-10
  13:01:24

  26 0

  A tak wogóle to może lepiej zlikwidować ten przeżeracz pieniędzy jakim jest zarząd KW i dać wolną rękę (samodzielnośc) kopalniom i wtedy najsłabsze same padną albo i nie.

 • ~Lateks 2015-01-10
  13:15:08

  2 0

  ~jojo na której kopalni kupię Orzech po 530zł za tonę? Pamiętaj że ja muszę zapłacić razem z Vat-em pomijam akcyzę ;)

 • ~jojo 2015-01-10
  13:22:10

  6 0

  Lateks http://www.kwsa.pl/sprzedaz_wegla/oferta_handlowa/ceny_wegla/grube_srednie_paliwa_kwalifikowane_samochody

 • ~jojo 2015-01-10
  13:24:16

  8 0

  Lateks a jeżeli chcesz taniej to prosto od górników.

 • ~coco39 2015-01-10
  13:39:22

  15 0

  Wszyscy tylko pretensje do górników bo oni mają się cacy. Czy to oni decydują o kosztach inwestycjach ruchach kadrowych,sprzedaży itd.? Dlaczego media nie zadadzą konkretnego pytania premierowi jakie wyciągnął konsekwencje w stosunku do ministra gospodarki który jest zażądcą KW. Przecież straty nie powstały w tydzień. To co o winiać za to wszystkich tylko nie właściwe osoby? Rząd robi widocznie biznes jak się patrzy zatrudnia prezesa Tarasa płaci 80tys pensji na m-c Taras przez 8miesięcy generuje jeszcze więcej strat niż było i na odchodne pyk 1.5mln zł odprawy no odpowiedzcie sami czy to normalne. Po drugie czemu części dla górnictwa są 10 krotnie droższe niż normalnie? Tylko nie mówcie że atesty tyle kosztują bo to bzdura. Jak to ma się kulać jak każdy doi ile się da z górnictwa a właściciel ma to w dupie,ciekawy który właściciel prywatny pozwolił by sobie na takie żeczy?
  Nie mówmy teraz tylko o prywatyzacji bo segtor górniczy jest strategiczną gałęzią przemysłu z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju i w najbliższej przyszłości nic się nie zmieni.Dlatego dla dobra nas wszystkich powinien zostać w rękach państwowych ale mądrze zażądzany. Tylko czy mamy ludzi w.rządzie co to potafią robić???

 • ~superelektro 2015-01-10
  13:47:35

  13 0

  jojo, Ciebie chyba straszy. zlikwidować KW ? Gdzie wtedy podzieją się krewni i znajomi królika ? Przecież przewodnia siła narodu musi gdzieś poupychać tych miernych ale wiernych, więc tworzy się na potęgę spółki i spółeczki i mało istotne jest czy firma generuje stratę czy zysk. Ważne że odpowiedni ludzie dostają odpowiednie wypłaty bo wtedy oni i ich rodziny znów zagłosują na kogo trzeba. Bez rozwalenia układu na samej górze, nic się zmieni. Uchwalili ustawę o pakiecie klimatycznym i trzeba się z tego teraz wywiązać inaczej należało by zwrócić kasę a o czymś takim jeszcze nie słyszałem żeby łapówkarz zwracał łapówkę. Prędzej będziemy kupowali węgiel od niemców.

 • ~Lateks 2015-01-10
  16:24:36

  4 0

  jojo na świętą Matemtykę ile jest 500zł + 23%Vat?
  coco39 a do kogo mam mieć pretensje jak nie do górników. Przecież to wasze związki zawodowe bronią tych układów i układzików na kopalniach. Przecież tam przekręt goni przekręt. Ty mówisz o tym że coś kopalnia kupuje 10 razy drożej. Ty mi powiedz co kopalnia kupuje normalnie?

 • ~Kwinto 2015-01-10
  16:30:59

  11 0

  Najwyższy czas zrozumieć że święta krowa w Indiach i Górnik w Polsce to jednak nie to samo
  Przez tyle lat żaden premier nie miał jaj, to może teraz kobita będzie je miała?. Kąpało się w dodatkach i przywilejach to w końcu paliwko w baku się skończyło i osiedliście na dnie. Myślę że Kopacz nie popuści i reszta społeczeństwa wreszcie przestanie sponsorować komunistyczne górnictwo.
  Takie odprawy wam proponują i jeszcze się nie podoba, u prywatnego w takich sytuacjach dostaje się kopa w dupę zamiast kasy a jakoś nikt nie płacze po forach.

 • ~pegazzo 2015-01-10
  17:28:57

  10 0

  Ot kilka cyferek obrazujących jak górnictwo jest "dojone" przez państwo:

  Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa wskazuje, że w roku 2013 z tytułu obligatoryjnych obciążeń górnictwo węgla kamiennego zapłaciło do budżetu państwa, gmin górniczych, funduszy i innych państwowych instytucji kwotę 7.125.694,7 tys. zł. Oznacza to, że na jedną tonę wydobytego węgla przypadało 100 zł obciążeń, czyli jedna trzecia średniej ceny zbytu. Suma tych wpłat w latach 2000-2013 to 90.956.094,6 tys. zł, co w cenach roku 2013 daje kwotę 107.143.077,03 tys. zł. W tych samych latach górnictwo otrzymało dotacje w wysokości 10.881.609,6 tys. zł, w tym jedynie 412.255,1 tys. zł to dofinansowanie nakładów inwestycyjnych spółek węglowych.

 • ~skarbnik 2015-01-10
  18:15:58

  2 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~skarbnik 2015-01-10
  20:03:50

  3 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~orzeszek 2015-01-10
  20:28:12

  0 8

  Trzynastki, czternastki, 40 lat na emeryturę........ TAK Trzymać

 • ~jojo 2015-01-10
  20:44:44

  5 0

  Lateks orzech II (granulacja jeżeli dobrze pamiętam to 25-80mm) kopalnia Jankowice, Marcel 432,00 zł x 1,23 = 531,36 więc dobrze popatrz na cennik,który ci dałem a potem ucz innych liczyć a węgiel z Marcela jest najlepszy w naszym rejonie.

 • ~tomrem 2015-01-10
  22:12:46

  13 0

  zdajecie sobie sprawę że żyjecie na śląsku ! tu prawie wszystko jest powiazane z kopalniami a co z firmami które z nimi współpracują jak zamkną kopalnie nie tylko górnicy polecą na bruk szykuje się wielkie bezrobocie !!! Śląsk Warszawę odbudował to już nie jest potrzebny a węgiel możemy kupić od ruskich . czarno to widzę

 • ~graga112 2015-01-10
  23:11:44

  8 0

  Pozabierać górnikom przywileje to przynajmniej utrzymają się stanowiska pracy!!!!!! wystarczy im Barbórka tj.6 tys-7 tys raz w roku taki zastrzyk!!! a emerytom jeśli wyrażają nadal ochotę pracować to zabrać emerytury i niech ryją nadal!!!!!!!!! wystarczy posiedzieć w rybnickim barze ,a już wiemy jak to ciężko ryle pracują ....śmiech na sali !!!!Ryle się boją teraz a wiecie czego pracy na powierzchni ...czasami cięższej niż pod ziemią dlatego tak trzepią portami!!! jeśli wszystko sprywatyzowane to czemu kopalnie mają zostać???? jak uczciwość to wszędzie!!!!!!!!

 • ~Eberhard Mock 2015-01-11
  09:21:55

  16 0

  A gdyby tak zaproponować, że kopalnie nie będą zamykane, a miejsca pracy likwidowane, ale kosztem likwidacji dodatków (13-tka, 14-tka, barbórka, deputat i te bony po 4,20 zł przez które rosną kolejki w marketach) dla WSZYSTKICH górników? Nadal była by taka solidarność? Górnicy nie walczą o zachowanie miejsc pracy, ale o zachowanie pracy na obecnych warunkach, niespotykanych nigdzie indziej. Jak były zyski to były niemal zamieszki, bo chcieliście te zyski konsumować zamiast odłożyć na czarną godzinę. Jak czarna godzina przyszła to znów protesty... Tak się firmy nie prowadzi i to wie każdy średnio ogarnięty przedsiębiorca.

 • ~BORYS57 2015-01-11
  10:16:41

  3 0

  Chopy nie djcie sie tej sitwie z warszawy,pozawierali już prawie wszystko, PGR-y,stocznie,huty i tysiące innych zakładów,w was jeszcze nadzieja walczcie a my wom dziękujemy i będymy wdzięczni tak to rozwalicie.

 • ~Kwinto 2015-01-11
  10:28:36

  5 0

  @tomrem Śląsk już nie opiera się tylko na górnictwie, nie powtarzajcie ciągle takich herezji bo lata 80-90 minęły. Jesteśmy w unii, sporo osób wyjechało za granicę, gospodarka się rozwinęła...itd.. po drugie nikt nie zamyka całego górnictwa a tylko są wprowadzane duże korekty.

  @Eberhard Mock nie wiem czy taka solidarność. Czytałeś niedawno posty pod artykułem o przywróceniu z powrotem 1 tony węgla emerytom? Kto tam najbardziej płakał aby im nie oddawać??? górnicy! Dotarło do mnie że dzisiejszy młody górnik jest w stanie sprzedać własnego ojca, żenujące były te wpisy, ale przynajmniej widać tą chciwość.

 • ~pypek 2015-01-11
  10:57:30

  3 0

  Paradoks polega na tym, że rząd Ewy Kopacz pozwala na sprowadzanie do Polski milionów ton węgla z Rosji, a na węgiel wydobywany w polskich kopalniach nakłada wielomiliardowy podatek akcyzowy. Jakby tego było mało plan działania przedstawiony przez stronę rządową zakłada likwidację nierentownych - w takich okolicznościach - kopalni i masowe zwolnienia tysięcy osób. Czy obecna władza rzeczywiście chce zlikwidować polskie górnictwo, aby nie stanowiło konkurencji dla innych?

 • ~Kwinto 2015-01-11
  11:10:53

  1 0

  Jak pójdziesz do sklepu to też kupisz tą tańszą rzecz a nie droższą. Gdyby rząd kupował cholernie drogi Polski węgiel od razu byłby płacz że szastają pieniędzmi podatników czy Unii Europejskiej. Dlatego też trzeba najpierw zrobić porządek z komunistycznymi tradycjami, i unormować sytuację górnictwa, innej drogi nie ma. Jak się skończy szastanie pieniędzmi rozdawanie premii i dodatków na prawo i lewo, to w koncu i Polski węgiel może być na tyle tani, że nie trzeba będzie sprowadzać go z Chin czy Rosji. To jest wina rządów ostatnich 20-tu lat że systematycznie nie wprowadzali zmian w górnictwie, ale każdy wolał się trzymać stołka i nie zadzierać z górnictwem.

 • ~superelektro 2015-01-11
  12:03:09

  4 0

  pypek, spałeś przez ostatnie 20 lat i dopiero wczoraj się obudziłeś ? Polski przemysł właśnie od około 20 lat jest systematycznie likwidowany. Mamy być rezerwuarem taniej siły roboczej i rynkiem zbytu dla gospodarek nadrzędnych. Wyłacz TV i włącz internet. Posłuchaj i poczytaj mądrych ludzi o co w tym biega.
  Niemcy np. pomimo kolejnych zmian na najwyższych stołkach, konsekwentnie realizują plan który był uzgodniony prawie 40 lat temu. Dlaczego ? Dlatego że państwa dzielą się na poważne i pozostałe a Polski co by nie mówić do tych pierwszych zaliczyć nie można gdyż każda kolejna ekipa rządząca ma inną wizję jej przyszłości bo nie rozwoju o którym nawet nie ma co wspominać.

 • ~roy 2015-01-11
  12:43:26

  4 0

  A teraz drodzy rodacy popatrzmy jak wygląda organizacja pracowników, chęć walki o swoje i z systemem pełnym idiotycznych decyzji, ta organizacja pozwoli wyjść na ulice i zawalczyć o swoje, my co najwyżej możemy zazdrościć, psioczyć, popisać na internecie a w ostateczności wyjechać z kraju, tak się to robi w górnictwie, w kupie siła. Lemingi mogą tylko patrzeć i słuchać TV(P)(N).

 • ~1floyd 2015-01-11
  14:50:34

  1 0

  Gdy Margaret Thatcher w Anglii reformowała górnictwo w Anglii też były protesty, głodówki itd. Kopalnie pozamykała. 9 górników zmarło śmiercią głodową podczas protestu. I kto to dziś pamięta. Ważny jest efekt ekonomiczny. Niestety dla górników czasy Gierka się skończyły, ale oni ciągle trwają w swoim mitycznym świecie. Dla przypomnienia górnikom, w czasach Gierka górnik szedł na emeryturę w wieku 55lat, i musiał mieć 25lat pracy na dole. A byli to ludzie z okresu górnictwa powojennego. Czasy Pstrowskiego i innych. W tych czasach warunki pracy pod ziemią były dużo gorsze niż teraz. Nawet więźniowie mieli możliwość zamiany wyroku na pracę w kopalni. 3 lata wyroku na 1,5 roku pracy na dole. Obecne przepisy obowiązują od lat 90 gdy zaczęto zamykać pierwsze kopalnie. Wtedy to zmieniono zasady emerytalne wprowadzono tzw. urlopy górnicze. Czasy się zmieniają i zasady też. Mnie i wielu polakom zmieniono wiek emerytalny i co. Koniec w tym kraju ze świętymi krowami. I winno to tyczyć nie tylko górników. Ale jak się komuś nudzi to niech siedzi na dole. Nikt dzisiaj nie ma gwarancji zatrudnienia ani utrzymania przywilejów.

 • ~ 2015-01-11
  16:42:12

  0 9

  dla mnie lepiej bo przeniosą mnie do rybnika bo nie musze wydawać na paliwo 400zł miesięcznie teraz wy ryle ze sośnicy bedziecie dojeżdżać do mnie zobaczycie jak to jest nie tylko paliwo ale amortyzacja to wszystko kosztuje bedziecie zarabiać 3.000zł na paliwo 400 i bardzo dobrze że likwidują sośnice i inne kopalnie 8 lat dojeżdżam do sośnicy i co gówno mam teraz będzie lepiej jak będe robił na chwałowicach bedziecie godzine wstawać wcześniej do pracy a przez rybnik z powrotem 2 godz ha
  4

 • ~roy 2015-01-11
  17:34:22

  2 0

  Margaret Thatcher to kiepski przykład na Polskie realia... Wszyscy członkowie UE inwestują i wspierają w swój przemysł tylko nie u nas, u nas kolesie cyckają tak długo aż coś upada a potem się sprzedaje czytaj prywatyzuje, zgadzam się na redukcję przywilejów ale zamknięcie? Likwidacja problemu to nie jego rozwiązanie, ten problem wymaga kompleksowego podejścia, polski węgiel w polskich elektrowniach i hutach, zamknięty obieg, choćby miało to skutkować lekką podwyżką energii ale nie ma innej drogi, musimy dbać o swoje inaczej skończymy jako kraj supermarketów, pól uprawnych oraz taniej siły roboczej.

 • ~goliat 2015-01-11
  17:53:43

  5 0

  Jak powiedział w wywiadzie Pan Kolorz" Nawet ropy, gdy by u nas była, nie opłacało by się wydobywać" u nas nic się nie opłaca,

 • ~ 2015-01-11
  21:35:05

  2 0

  kto jeszcze tak ma jak gornicy komuna sie skonczyla dawno lepiej zabrac 13tki nix zamknac kopalnie

 • ~ 2015-01-11
  21:36:23

  9 0

  Solidarnie sprawicie ze to wszystko jebniie. Gratulacje !

 • ~tomek-79 2015-01-11
  21:45:52

  8 0

  niemam nic do gornikow ale sami sie wykonczycie nikt w polsce niema takich przywilejow broncie dalej ale nikt do gornictwa niebedzie doplacal

 • ~tomek-79 2015-01-11
  22:03:22

  14 0

  gornik PO 25 -latach idzie na emeryture i pracuje dalej zabierajac prace mlodym

 • ~tomek-79 2015-01-11
  22:08:23

  9 1

  jak bede mial 67l niebede mial sily isc dalej do pracy a on i jednak maja

 • ~visa 2015-01-11
  22:46:21

  2 1

  Bożena Zniszczoł i inni - lepiej się ma ksiądz , nauczyciel,na pewno nie policjant ale poseł, senator tak a trzeba zaznaczyć że też są nierentowni ,nie mamy z nich żadnego pożytku czego się dotkną to spartolą a kosztują podatnika w c.uj i trocha

 • ~Sterling 2015-01-11
  23:40:58

  8 1

  Jeżeli związkowcy wiedzą lepiej, to sami powinni wziąć sprawy w swoje ręce. Dominik Kolorz niech zostanie prezesem Kompanii Węglowej, pozostali związkowcy do zarządu. Wtedy skończą się wszystkie problemy, żadnej kopalni nie zamkną i nikt nie będzie miał do nikogo pretensji. Trzeba w końcu dać związkowcom pole do popisu.

 • ~visa 2015-01-12
  00:12:48

  7 1

  stocznie, huty cały przemysł nawet bombki choinkowe już się nam nie opłacają, polski handel jest do dupy nawet polskie banki się nie opłacały i trzeba było je sprzedać,to ile dopłacaliśmy do tych banków Opluwacze jesteście zadowoleni z tego ? Teraz kopalnie a co będzie następne ?A ktoś wie co się w tym kraju opłaca ?oprócz zapierdzielania na darmozjadów płacenia im podatków

 • ~ 2015-01-12
  00:56:41

  1 3

  ,

 • ~dam_prace 2015-01-12
  10:34:23

  2 4


  Drodzy mieszkańcy. Nie rozumie Waszej zawiści i niechęci do górników. Zacząłem pracować na kopalni 5 lat temu teraz mam 80tyś kredytu na samochód (rata 1000zł), kupiłem mieszkanie za 160000tyś (rata 750zł), na życie zostaje mi tylko ok. 1500zł , a pobawić się trzeba. Jak zamkną kopalnie to za co ja będę żył? Mam iść do pracy za 1500zł chyba żartujesz... tak mi ostatnio pewien ryl powiedział...

 • ~ 2015-01-12
  11:00:51

  2 1

  Jak może istnieć zakład w którym od początku istnienia załoga wynosiła co tylko można przenieść przez bramę ,
  Pili na potęgę do dziś jak rozmawiam z emerytami to mi włos się jeży jak to wszystko wytrzymało tyle lat.
  Połowa się narobi połowa szychtę prześpi na desce. To co ten zwykły kret wyniesie to nic w porównaniu co ci prezesi kręcą.
  Pytam się po co zewnętrzne firmy produkujące różny sprzęt za które kopalnie płacą( przykład jak śruba np. kosztuje 1zł do firma ceni 15zł) Nie wiem może się mylę

  Przepraszam wszystkich górników którzy poczuli się urażeni ale piszę co widzę słyszę i to od was. SORY.

 • ~siarzewski 2015-01-12
  12:39:21

  8 1

  ~ogrodnik29 - bo ta śruba za 15zł ma atest na stosowanie pod ziemią. Tutaj jest sedno problemu....

 • ~graga112 2015-01-12
  19:16:18

  2 3

  Głupie gadanie nasi mężowie na budowie zarabiają 2tys tylko 2 tys. nie mamy kredytów i de fakto nie mamy za co żyć,jeść...macie przywileje,13,,14 kartki co miesiąc,barbórki ,węgiel jeszcze ryle Wam mało ....po co bierzecie takie kredyty nam się nie śni nawet,by tak się zadłużyć żaden bank nam nie da takiego kredytu....nasze dzieci są takie same jak Wasze!!!KONIEC KOMUNY !!!!!!POZABIERAĆ RYLOM PRZYWILEJE WTEDY ZACZNĄ UCZCIWIE PRACOWAĆ DOCENIAĆ PRACĘ ,A NIE DODATKI!!!!!!!!! I SKOŃCZĄ RYLE W KOŃCU PRZECHWALANIE W BARACH RYBNICKICH!!!!!!!! A EMERYCI JAK CHCĄ ROBIĆ TO NIECH ROBIĄ ,ALE ZABRAĆ IM EMERYTURY BO TO JEST ZŁODZIEJSTWO I NIECH ROBIĄ DO SETKI WIDOCZNIE PRZEZ TE 25 LAT NIE NAROBILI SIĘ.....MŁODE CHŁOPY NA EMERYTURZE HAHAH UKRÓCIĆ IM TO!!!!!!!!!!ZABRAĆ TEŻ WĘGIEL BO I TAK SPRZEDAJĄ ....A PRACUJĄCYM W NAGRODĘ UTRZYMAĆ BARBORKĘ ALE TYLKO BARBÓRKĘ....

 • ~lukka16 2015-01-12
  21:01:39

  3 1

  Jak ktoś jest za zamykaniem kopalń to niech odwiedzi sobie byłe Zagłębie Wałbrzyskie (ok.3-5 tys ludzi zatrudnionych w nielegalnych biedaszybach) lub bliżej Katowice Kochłowice albo bliziutko Rybnik Niedobczyce i zobaczy jakie są długofalowe skutki zamykania kopalń.
  Kto będzie tam budował ?
  Kto zainwestuje ?
  Bieda i patologia !

 • ~lukka16 2015-01-12
  21:10:17

  4 1

  A propos zarodków i głupich komentarzy o przywilejach górniczych.
  Przywileje górnicy mieli nawet za czasów carskich a zarobki na kopalniach są średnie.
  13-stki w górnictwie nie ma od 1990 roku więc polecam co niektórym się doszkolić.
  Zarobek górnika za listopad w moim przypadku 2210zł i 25lat przepracowane.
  Zapraszam na dół za takie pieniądze.(wszystkie szychty nocki)

 • ~graga112 2015-01-12
  22:25:19

  1 5

  Po doszkoleniu dodam: wczasy z darmo,dofinansowanie do podręczników,zapłacone kolonie lub obozy dla dzieci ...i jeszcze mało..

 • ~krycha46 2015-01-14
  08:24:02

  4 1

  Jedno miejsce pracy w kopalni generuje od kilku do kilkunastu miejsc pracy w otoczeniu.Polityką PO jest likwidacja kopalń tak jak stoczni-chyba wytyczne UE realizują.Rząd obłożył węgiel ogromnymi podatkami,jest ich 20.Takich podatków nie ma węgiel importowany!Jak widać górnicy siedli z" szulerami" do stołu!A co robią posłowie PO ze Śląska w tej sprawie ,cicho siedzą i przyklaskują?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2763