zamknij

Wiadomości

Akcja policji w Rybniku. Dzisiaj kontrolują rowerzystów

2022-07-12, Autor: bf

Na terenie Rybnika i powiatu rybnickiego policjanci prowadzą działania „Bezpieczny cyklista”. W godzinach 6.00 do 22.00 mundurowi przyglądają się zachowaniu osób poruszających się rowerami.

Reklama

Rowerzyści - zaraz po pieszych, to grupa użytkowników dróg szczególnie narażonych na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia w konfrontacji z różnymi pojazdami.

Pomimo licznych apeli, wiele osób nadal porusza się po drogach, nie stosując się do zasad ruchu drogowego. Aby przeciwdziałać podobnym zdarzeniom i próbować zminimalizować ryzyko ich występowania, policjanci z drogówki w całym powiecie rybnickim prowadzą dziś działania „Bezpieczny cyklista” – wyjaśnia asp. Bogusława Kobeszko, rzecznik policji w Rybniku.

Jak dodaje, priorytetem prowadzonych działań jest:

- eliminowanie i ograniczenie zagrożeń na drodze takich jak: kierowanie po spożyciu alkoholu, zły stan techniczny i brak obowiązkowego wyposażenia,

- promowanie bezpiecznych zachowań,

- poprawa widoczności uczestników ruchu drogowego, korzystanie z elementów odblaskowych oraz używanie kasków ochronnych przez rowerzystów.

Mundurowi bacznie przyjrzą się też zachowaniom kierujących względem rowerzystów i sprawdzą, czy nie przekraczają oni prędkości w rejonie miejsc występowania infrastruktury rowerowej oraz na obszarach, gdzie notuje się zwiększony ruch rowerowy – zaznacza policjantka.

Przy okazji policja przypomina wszystkim rowerzystom o obowiązkowym wyposażeniu roweru:

- Lampa ze światłem białym lub żółtym selektywnym, umieszczona z przodu,

- Sygnał dźwiękowy (np. dzwonek) o nieprzeraźliwym tonie,

- Lampa ze światłem czerwonym umieszczona z tyłu (może być światło migające),

- Światło odblaskowe barwy czerwonej umieszczone z tyłu, w kształcie innym niż trójkąt,

- Przynajmniej jeden skutecznie działający hamulec – ręczny lub nożny.

Oceń publikację: + 1 + 22 - 1 - 21

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~norton 2022-07-12
  09:16:53

  77 2

  Czy policjanci nie mogą codziennie zwracać uwagę na takie sprawy? Muszą organizować jakąś "akcję" ?

 • ~Abisall 2022-07-12
  09:25:12

  32 6

  No to mam nadzieję na partol na Deptaku, który nie tylko będzie "się przyglądał" ale również podejmował interwencje
  Ciekawe też czy w ramach sprawdzania stanu technicznego kontrolowane będą "rowery" elektryczne pod kątem warunków jakie mają spełniać rowery ze wspomaganiem

 • ~kosc88 2022-07-12
  09:47:06

  53 3

  Dlaczego akcja kończy się o zmroku, będą sprawdzać ludziom światła w biały dzień, a nieoświetlonych po zmroku samobójców już nie?

 • ~rob78 2022-07-12
  10:58:26

  43 7

  Brać się za tych, co przejeżdżają na rowerach/hulajnogach przez przejścia dla pieszych.

 • ~wolf67 2022-07-12
  12:54:06

  13 17

  a kiedy akcja milicjant pis kontroluje milicjanta z pis

 • ~Kurt_Wallander 2022-07-12
  12:54:53

  8 3

  Abisall, a jakie to "warunki mają spełniać rowery ze wspomaganiem", hm? Poza skrajnymi przypadkami (widuję w Rybniku dwóch takich delikwentów, jeden to jakiś monster bike a drugi to stylówa na Harleya), wszystkie mają blokadę na 25 km/h (powyżej wyłącza się wspomaganie; pomijam, że są triki na oszukanie systemu ale na dłuższą metę to nie ma sensu i można se zepsuć rower).

  Bo z góry mówię, że jak gliniarz będzie chciał sprawdzić, czy e-rower spełnia warunki bycia rowerem, to będzie musiał go zabrać do rzeczoznawcy (wątpię, żeby byli wyposażeni w dynamometr albo mini-hamownię) jeżeli nie widać ewidentnych przeróbek albo choćby np. manetki.

  Głupków na elektrykach niestety nie brakuje, podobnież na elektrycznych hulajnogach, itp. (w tym ostatnim przypadku to problemem są ludzie, którzy nie mają elementarnej wiedzy na temat poruszania się po ulicy na takim sprzęcie a zwrócenie komuś takiemu uwagi, kończy się pyskówką).

 • ~Abisall 2022-07-12
  13:34:05

  7 0

  No brak możliwości poruszania się tylko za pomocą silnika elektrycznego, jeśli takowa jest to mamy doczynienia z motorowerem

 • ~MaciejK 2022-07-12
  14:45:37

  12 7

  Bardzo bym chcial, zeby ktos sie wreszcie zabral za rowerzystow jezdzacych po chodnikach. I jeszcze majacych pretensje do pieszych

 • ~780323 2022-07-12
  15:45:27

  6 8

  Widziałem dziś na mikołowskiej samochód policyjny na sygnałach ścigający rowerzystę po chodniku i najlepsze dwóch policmajstrów nie dało rady rowerzyście który spokojnie uciekł przejściem pod nasypem kolejowym nosz normalnie tragedia po chodniku ścigali rowerzystę a on sobie spokojnie jechał śmiechu co niemiara bo akcja może zakończyć się niepowodzeniem. Masakra.

 • ~hardmark 2022-07-12
  17:56:47

  7 5

  Większość rowerowych ninja można spotkać pomiędzy 5 a 6 rano ,jak jadą do pracy. Ubrani na ciemnoszaro, bez odblasków i świateł. To taka mała podpowiedź dla #Policja.

 • ~polk 2022-07-12
  22:08:17

  8 2

  @hardmark jeśli Ty nie widzisz rowerzysty o 5 rano o tej porze roku to oddaj prawo jazdy i idź do lekarza leczyć wzrok.
  Wszystkim "mądrym inaczej" pragnę przytoczyć przepisy ruchu drogowego:
  Dz. Ustaw 2013 poz. 951
  53. 1. Rower oraz wózek rowerowy powinny być wyposażone:
  z przodu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
  z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej.
  53. 1a. Dopuszcza się, aby światła pozycyjne roweru i wózka rowerowego […] były zdemontowane, jeżeli kierujący tym pojazdem nie jest zobowiązany do ich używania podczas jazdy.
  Z definicji wynika, że rowerzysta nie jest zobowiązany, ponieważ jak tłumaczy to ustawa Prawo o Ruchu Drogowym z dnia 30 sierpnia 2012:

  Art. 51.
  Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.
  ALE (jak podaje ustęp 6 tej samej ustawy):

  Przepisów […] nie stosuje się do kierującego pojazdem, który nie jest wyposażony w światła mijania, drogowe lub światła do jazdy dziennej. Kierujący takim pojazdem w czasie od zmierzchu do świtu lub w tunelu jest obowiązany używać świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie pojazdu.

  Zatem w dzień, w normalnej przejrzystości powoetrza, żaden rowerzysta NIE MUSI używać świateł pozycyjnych roweru a nawet nie musi ich mieć zamontowanych na rowerze.

  Co innego po zmroku, takich właśnie rowerzystów widmo jest masa i policja z tym nic nie robi. Osobiście widziałem jak radiowóz przejeżdżał obok nieoświetlonego roweru o godzinie 23 i zero reakcji z ich strony.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 554