zamknij

Wiadomości

Absurd w Rybniku! Zbierali na windę, której nie można postawić. Dlaczego?

2019-03-06, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

To się w głowie nie mieści! W ekspresowym tempie udało się zebrać pieniądze na windę dla chorego Filipa i jego mamy Justyny. Okazuje się, że dobra wola naprawdę wielu ludzi to za mało. Montaż windy uniemożliwia podziemna infrastruktura, której nikt wcześniej nie sprawdził! Jak wyjść z tego impasu?

Reklama

Pojawiły się kolejne „schody”

Takie rzeczy mogą zdarzyć się chyba tylko w Polsce. Przed kilkoma tygodniami pisaliśmy o trudnej sytuacji chorego Filipa, którego każdego dnia musi wnosić i znosić po schodach Justyna – jego mama. I tak od 12 lat. Jedenaście schodów stanowiło zarówno dla młodego człowieka, jak i kobiety codzienne zdobywanie szczytu. Dlatego też Mariusz Wiśniewski wraz z Grzegorzem Głupczykiem (przedstawicielami Stowarzyszenia 17-stka) i innymi ludźmi dobrej woli postanowili zorganizować zbiórkę na windę. Więcej >>Od 12 lat wnosi sparaliżowanego syna po schodach. #NaprawimyTO!<<

W międzyczasie udało nam się dowiedzieć, że pani Justyna od kilku lat prosiła Zarząd Gospodarki Mieszkaniowej o pomoc. Najpierw pojawiła się koncepcja budowy rampy. Jak wyjaśniał nam wtedy Artur Gliwicki, dyrektor ZGM – pomysł okazał się niemożliwy do spełnienia ze względu na brak miejsca przed blokiem. Zapewnił jednak nas, że Zakład pomoże rybniczance i jej synowi poprzez budowę fundamentu pod windę >>Miała być rampa, są strome szyny. Kto pomoże niepełnosprawnemu Filipowi?<<

Rybniczanie okazali się bardzo hojni, w ekspresowym tempie udało się zebrać potrzebną kwotę >>Udało się! Zebrano pełną kwotę na windę dla Filipa<<

Mimo to pojawiły się kolejne „schody”. Okazuje się, że budowa windy z lewej strony wejścia do klatki będzie trudna. - Poprosiłem projektantów, by zlokalizowali miejsce postawienia fundamentów. W oparciu o wywiad branżowy stwierdziliśmy, że od lewej strony schodów konieczne jest dokonanie całej listy uzgodnień z inwestorami sieci podziemnej. Ten proces byłby dość długotrwały – wyjaśnił Artur Gliwicki.

ZGM na spotkaniu z przedstawicielami zbiórki i panią Justyną przedstawił inne koncepcje rozwiązania problemu. - Optymalnym rozwiązaniem byłaby winda z prawej strony klatki, gdzie nie ma uzbrojenia. Jedyny problem to konieczność uzyskania zgody od sąsiadki, której okno byłoby bezpośrednio przy windzie. Kolejnym rozwiązaniem byłby montaż platformy przyschodowej lub stworzenie podjazdu od strony balkonu. - Ta ostatnia opcja wiązałaby się jednak z uzyskaniem zgód oraz wybudowaniem chodnika – zauważa dyrektor ZGM.

„To są jaja”

Tymczasem w środowisku organizatorów zbiórki wrze. Nie mogą uwierzyć w to, że przez tyle lat nagłaśniania tematu ZGM nie podjął się nawet sprawdzenia tego, co znajduje się pod ziemią przy bloku na Poligonowej. - Zakład cały czas tłumaczył się, że nie ma pieniędzy. Obiecywał, że coś zrobią z tą sprawą. Gdy już pieniądze się znalazły, nagle wyrasta problem jakichś kabli. To są jaja! - słyszymy od osób blisko związanych z akcją zbierania pieniędzy.

Jak dodają, w działaniu Zakładu brakuje logiki. - Ta dziewczyna przez 5 lat słyszała, że problem tkwi w braku pieniędzy. Kiedy w końcu wzięliśmy się do roboty, to nikt się nie zająknął, że w ogóle grunt nie był sprawdzany, czy coś w nim jest – mówią rozgoryczeni.

Emocje targają też Mariuszem Wiśniewskim, który jednak nie chce szerzej komentować całej sytuacji. - Dla mnie absolutnym priorytetem jest to, aby winda była. Chodzi nam o realną pomoc pani Justynie, a nie „odfajkowanie” faktu, że coś zostało zrobione – mówi nam.

Z kolei sama pani Justyna podchodzi do problemu ze spokojem. - Opcja z windą po drugiej stronie schodów odpada. Sąsiadka nie zgodziła się na to, co jest zrozumiałe. Osoba przebywająca w windzie „zaglądałaby” do jej okien. W ostateczności, jak nie będzie innej opcji, niech powstanie ta platforma. To lepsze niż nic. Nie mam pojęcia jak to wszystko się ułoży – słyszymy.

ZGM: winda może powstać

Wracamy jeszcze raz do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. - Dlaczego nikt w Zakładzie nie sprawdził wcześniej, co znajduje się pod ziemią? - pytamy Artura Gliwickiego. - Od początku jak sprawuje tutaj funkcję dyrektora sygnalizowano mi, że warto tej pani pomóc. Cały czas w ZGM funkcjonowała wersja zbudowania podjazdu schodowego bez budowania fundamentów, które mogłyby kolidować z czymkolwiek. Analiza po stronie ZGM zakładała z góry, że wykonamy platformę, która zmieści się w obrysie schodów. Dlatego doszliśmy do wniosku, że nie było potrzeby przeprowadzać analizy – tłumaczy nasz rozmówca.

Do Artura Gliwickiego też dotarła informacja, że sąsiadka nie zgadza się na montaż windy po jej stronie. Dyrektor ZGM ma jednak pewne rozwiązanie, które pozwoli ominąć uzbrojenie podziemne i naziemne. - Moglibyśmy położyć fundament po lewej stronie schodów, ale z dala od podestu. Wykonalibyśmy niejako most łączący windę z podestem. Kazałem już go zaprojektować. Maksymalnie ile się da, wykonamy to własnymi siłami bez ogłaszania przetargu – zapowiada Artur Gliwicki.

Jak zakończy się tam sprawa? Będziemy wracali do tematu.

Oceń publikację: + 1 + 27 - 1 - 18

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (25):
 • ~pprywatne 2019-03-06 14:22:57

  Nic dziwnego, przecież w Rybniku raczej mało co się "da" zrobić pożytecznego.

  80 17
 • ~marys76 2019-03-06 14:37:33

  Sytuacja do przewidzenia. Pod poprzednim artykułem dodałem komentarz. Chyba jestem jasnowidzem.
  https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,udalo-sie-zebrano-pelna-kwote-na-winde-dla-filipa,wia5-3266-39743.html

  24 7
 • ~palaczzasypowy 2019-03-06 14:40:02

  najpierw trzeba było się dowiedzieć czy można taką windę postawić a potem zbierać pieniądze,a idąc dalej,jak nie odpowiada to można się wyprowadzić w bardziej ludzkie warunki.

  39 99
 • ~nairuk 2019-03-06 15:22:36

  a ile zajmują te instalacje podziemne, jaka szerokosc od konstrukcji schodów.
  Może windę wybudować odsunięta od konstrukcji schodów na odległość pozwalającą nie naruszać instalacji podziemnych i połączyć ją z konstrukcją schodów mostkiem wspartym na fundamencie widy i związanym z konstrukcja schodów.
  Ludzie latają w kosmos a nie da się wybudować windy dla niepełnosprawnego dziecka?!?!?
  Nagłaśniać sprawę w mediach ogólnopolskich, jak pojawia się kamery to i osoby widzące problem zaczną widzieć szanse ich rozwiązania.

  64 9
 • ~Piotr Czaja 2019-03-06 15:22:51

  prosze sprawdzic jak wykonano podjazd przy ulicy Slawikow 11C ktory nikomu nie przeszkadza tam tez da sie taki zrobic nie traccie nadziei bedzie dobrze POWODZENIA!

  45 2
 • ~Piotr Czaja 2019-03-06 17:12:11

  Pani sasiadce zycze zdrowia -zeby nigdy nie musiala korzystac z podjazdu -- tylko jak upora sie z wlasnym sumieniem?

  41 17
 • ~Piotr Czaja 2019-03-06 17:17:25

  palaczsasypowy -dales pokaz egoizmu i znieczulicy

  26 7
 • ~palaczzasypowy 2019-03-06 17:21:08

  egoizmu? to co robili rodzice przez 12 lat?,jak widać sąsiadka wychodzi z założenia,nie rób komuś dobrze nie będzie ci źle i wcale się jej nie dziwię,dlatego jedynym rozwiązaniem jest wyprowadzenie się.

  16 34
 • ~master4k 2019-03-06 17:59:03

  @ kazo64

  Pytanie mam: A czy Twoi znajomi wnosili na 4 piętro niepełnosprawnego 12 latka, czy może co najwyżej 3-4 letnie dziecko w zwykłej spacerówce? Widzisz różnicę? W ogóle próbowałeś kiedykolwiek nosić gdziekolwiek 12 latka na specjalnym wózku? Pomyślałeś co będzie za kilka lat? Przecież Filip dalej rośnie. To nie jest worek kartofli, a Pani Justyna nie wygląda na strongmena. Pieniędzy Ci szkoda? Przecież się pewnie nawet nie dorzuciłeś. 100% cebuli.

  79 6
 • ~tf2 2019-03-06 18:08:56

  Padło rozwiązanie: " rozwiązaniem byłby montaż platformy przyschodowej". W czym problem?

  17 4
 • ~ka22 2019-03-06 19:23:11

  "Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono "
  Szokujące, że komuś może przeszkadzać społeczna, dobrowolna zbiórka na pomoc matce niepełnosprawnego dziecka. W sumie to już nastolatka, który niedługo będzie ważył tyle co mama.
  Pani Justyno, dla mnie jest Pani herosem. Powodzenia

  42 4
 • ~mars 100 2019-03-06 19:32:16

  Może dobrym rozwiązaniem byłby schodołaz.

  7 3
 • ~master4k 2019-03-06 19:45:05

  @ kazo64

  Czy mam rozumieć, że nazywasz Panią Justynę naciągaczem? Powinieneś się wstydzić, jeśli w ogóle wiesz czym jest wstyd.

  W takim razie napisz nam proszę na co jeszcze właściwie powinniśmy zbierać. Co Twoim zdaniem zasługuje na zrzutkę? Co aprobujesz? Bądź tak miły i wskaż ze trzy strategiczne cele prócz wspomnianych bezdomnych, na których IMHO i tak pewnie nic nie dajesz.

  Lojalnie ostrzegam, że jeśli kiedyś będzie zbiórka na wystrzelenie Cię na księżyc, to przeznaczę na ten szczytny cel całą swoją wypłatę. A może nawet dwie. Tylko nie zapomnij wysłać kartki^^.

  31 6
 • ~ka22 2019-03-06 19:48:58

  kazo 64 -- nie używaj słów, których znaczenia nie rozumiesz. Posługiwanie się funkcją kopiuj - wklej nie świadczy o inteligencji.

  23 4
 • ~rzyt 2019-03-06 19:58:08

  Trzeba zapytać prezydenta, bo ci zastępcy nie są z Rybnika i to nie jest ich problem. WOŚP w Rybniku nie wypalił. A może dałoby się windę wymalować czerwoną odporną na ścieranie farbą?

  11 9
 • ~JanekZRydów 2019-03-06 20:14:46

  Moim skromnym zdaniem, jeśli się zbiera pieniądze na urządzenie budowlano-techniczne, to trzeba poznać stan prawny związany z budową takowego obiektu. Przecież nie żyjemy w próżni, a większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że opór urzędu potrafi być skuteczny.
  Na nic teraz biadolenia, skoro zabrało się za sprawę od d...y strony.

  20 5
 • ~Dintojra 2019-03-06 20:31:12

  kazo64 pisze: "Te cytaty po prostu obrażają moją inteligencję i zdrowy rozsądek."
  Jak można obrażać coś czego nie ma ?

  Niestety ludzie z opcji politycznej reprezentowanej przez tego "człowieka" już tacy są.

  16 8
 • ~rob78 2019-03-06 20:58:24

  kazo64, tu jest mowa o 12 letnim inwalidzie, a nie o polityce czy zbiórce kasy dla Tadzia R. Klupnij sie w głowe, ale uważaj żeby echo ci jej nie rozwaliło.

  29 3
 • ~Piotr Czaja 2019-03-06 22:02:57

  kazo 64nie ma slowa trzymie moze masz na mysli trzymam- nie bede ci wypominal kogo popierasz politycznie prosze Cie poducz sie ortografii polityke zostaw w spokoju

  14 5
 • ~Piotr Czaja 2019-03-06 22:16:53

  kazo 64 POwaznie ci radze najpierw zalatw swoja potrzebe w PiSuarze potem umyj raczki i idz spac

  12 8
 • ~Lateks 2019-03-06 22:24:15

  Prawie sto lat temu (1935) wybudowano kolejkę na Kasprowy Wierch, całość robót trwała niecałe 7 miesięcy. Dziś windę na wysokość 2m nie da rady wybudować przez 12 lat? Zapomniałem wtedy nie było tylu wspaniałych i bardzo potrzebnych urzędników. Chociaż był argument w postaci ochrony środowiska. Tutaj tyle jest szczęścia że zajmuje się tym radny z koalicji rządzącej, w przeciwnym przypadku wątpię by tą windę wybudowano na 18-te urodziny syna p. Justyny...
  Swoją drogą wybudować nie ma komu, chociaż sądzę że pierwszy murarz z elektrykiem by to zainstalowali bez uszkadzania kabli czy rurociągów. Ale za takie wybudowanie czegoś bez pozwoleń setek urzędów kara byłaby kilkadziesiąt razy większa niż za jazdę po pijaku.
  I to w czasie kiedy z budynku nadzoru budowlanego odpadają połacie betonu...

  22 4
 • ~wuyon 2019-03-06 22:28:51

  Cóż. Polska to kraj absurdów.
  Sprawdźcie utwór dedykowany Filipkowi oraz jego mamie:

  https://youtu.be/VovnEZ-FXmk

  4 3
 • ~nairuk 2019-03-07 08:27:31

  @kazo64
  wykazuje Pan brak zrozumienia akcji, oskarża Pan Panią Justynę o lenistwo, brak zaradności i próbę wyłudzenia poprawy życia a to osoby trzecie (organizatorzy akcji) zauważyli że tej kobiecie trzeba pomóc. Pański brak empatii i brak próby postawienia się w sytuacji tej kobiety poraża, jak dobrze że ludzi dobrej woli jest więcej. Ogromnie mi przykro że próba polepszenia komuś trudnej sytuacji jest dla Pana tak niekomfortowa że musi Pan pisać tyle przepełnionych złą energią postów.

  15 3
 • ~morfeus12 2019-03-07 10:36:11

  Ciekawe ilu inżynierów nad tym główkowało... Nie można do tych masywnych schodów żelbetowych zamocować na kotwach chemicznych wsporników stalowych? Wtedy odejdzie konieczność realizacji pełnego fundamentu....

  6 0
 • ~Mariusz Wiśniewski 2019-03-07 23:32:14

  ~kazo64 - jeden z Twoich komentarzy: "...

  ~kazo64 2019-03-06 19:39:37

  Cytaty autora:
  1.Absurd w Rybniku!
  2.To się w głowie nie mieści!
  3.Takie rzeczy mogą zdarzyć się chyba tylko w Polsce.
  4.Jedenaście schodów stanowiło zarówno dla młodego człowieka, jak i kobiety codzienne zdobywanie szczytu.
  4."To są jaja”

  Ka22~Pani Justyno, dla mnie jest Pani herosem. Powodzenia.

  Te cytaty po prostu obrażają moją inteligencję i zdrowy rozsądek. "

  Powiem krótko: te cytaty nie mają CZEGO obrażać".... :)
  Śpij zdrowo i hejtuj sobie dalej, ale proszę - nie epatuj innych swoją "inteligencją"... ;)

  8 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1041