zamknij

Wiadomości

Absolutorium dla prezydenta

2010-04-29, Autor: Patrycja Wróblewska
Stosunkiem głosów 17 do 8 rybniccy radni udzielili prezydentowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu miasta za 2009 rok.

Reklama

Pierwotny plan budżetowy zakładał, że dochody miasta w 2009 roku będą opiewać na kwotę 450 mln złotych, wydatki 596 mln zł, co dawało deficyt w wysokości 146 mln złotych. Skumulowany niedobór miał wynieść 277 mln złotych.


W rzeczywistości realizacja planu budżetowego wyglądała zupełnie inaczej. Miasto osiągnęło dochody w wysokości 482 ml zł, a wydatki 529 mln złotych. Przez to deficyt miasta został powiększony o 47 mln, a skumulowany niedobór wyniósł 175 mln złotych.


Po odczytaniu pozytywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach, radni zdecydowali o udzieleniu prezydentowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2009 rok.

Opozycja miała jednak do prezydenta wiele zastrzeżeń. Radnym nie podobało się to, że w planie pierwotnym budżetu zawarto mnóstwo inwestycji, które nie doczekały się realizacji. - Niewykonane inwestycje kolejny raz uratowały miasto przed nadmiernym wzrostem zadłużenia – zauważył niezależny radny, Stanisław Stajer. - Zmniejszenie wydatków na ten cel nie zawsze dobrze świadczy o gospodarzu miasta. Prezydent ponosi pelną odpowiedzialność za realizację zadań, które sam zaproponował – dodał.


Z kolei radny PO, Piotr Kuczera przypomniał o 3 hasłach, które towarzyszyły projektowi budżetu w 2009 roku. - Pan prezydent postawił na 3 kwestie: kanalizacja, drogi, oszczędzanie. Pierwsza jest wykonana prawie w 100%, lecz nie można z niej korzystać w większości z rybnickich dzielnic. Priorytetem drugiej jest łatanie dziur w jezdni. A trzecia jest wykonana kosztem obiecanych inwestycji – mówił.


Prezydent Rybnika, Adam Fudali odpowiedział na zarzuty radnych w charakterystyczny dla siebie sposób. - Pretensje opozycji są jak zwykle spowodowane tym, że nie do końca znają się na procedurach stosowanych w Polsce – powiedział. - Przecież to zupełnie normalne, że część inwestycji przerzuca się na kolejny rok. Ponadto zawsze zakłada się, że coś będzie kosztować więcej, a dopiero przetarg pozwala wybrać o wiele tańszą ofertę – wyjaśnił.

 

Absolutorium zostało uchwalone stosunkiem głosów 17 do 8. "Za" głosowali radni koalicji BSR-PiS, "przeciw" PO i niezależny radny, Stanisław Stajer.

 

Prezentację przedstawiającą realizację budżetu można znaleźć tutaj.

 

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (37):
 • ~qwerty 2010-04-29 09:11:52

  hahaha. Najbardziej rozsmieszylo mnie "drogi". Panie prezydencie - rzeczywiscie sa extra. Nalezy sie Panu pomnik. Przenoszenie inwestycji z jednego roku na drugi zwiazane jest z kampania wyborcza. trzykrotny wzrost nakladow na w 2010 r. drogi w porownaniu z rokiem 2009 o czyms swiadczy.

  0 0
 • ~ 2010-04-29 11:57:14

  ze zdjęć wynika, że niektórzy radni byli bardziej zainteresowani pozowaniem do zdjęć, aniżeli głosowaniem... cóż wybory tuż tuż...

  0 0
 • ~ 2010-04-29 13:08:57

  prezydent Fudali na emeryture trzeba wybrac nowego lepszego czas na zmiany

  0 0
 • ~taboret 2010-04-29 13:11:51

  449.631 zł na przebudowe sygnalizacji ul.Budowlanych–Kominka–Wandy, a zmiana na gorsze ... smutno :(

  0 0
 • ~Arteks 2010-04-29 13:26:40

  @gozo - ale skąd takiego wziąść? Fudali ma więcej wigoru i pomyłów niż Krząkała i Jędrośka razem wzięci ;) Ten ostatni nie wiem czy czasem nie zrerygnował ze startu bo o nim nie nic słychać... Rybnik ma identyczny problem co inne śląskie miasta. Na horyzoncie nie ma nikogo kto mógłby podjąć skuteczną walkę z obecnymi, skutecznymi włodarzami...
  @qwerty - typowe nudzenie pisane pewnie z braku pracy w danej chwili... przecież w minionych latach były gigantyczne inwestycje drogowe jak chociażby budowa nowego wiaduktu w ciągu ul. Wodzisławskiej (jeden z najdłuższych wiaduktów na Śląsku), całkowita modernizacja ul. Gliwickiej na terenie Rybnika, remont kapitalny Wyzwolenia i Mikołowskiej do skrzyż. z Przmysłową, zmodernizowano Rondo Wileńskie oraz Zebrzydowicką w czasie przebudowy wiaduktu kolejowego, zbudowano też nowe rondo i nowy odcinek drogi między Gliwicką a Wielopolską. Ja też chciałbym więcej! Ale z drugiej strony nie wygłupiajcie się pisząc, że ten obecny boom jest związany z kampanią wyborczą. Po prostu z roku na rok pojawia się więcej kas z unii które nasz prezydent z ekipą w waleczny sposób pozyskują dla miasta :) Jeśli dają to ma nie brać i nie robić?!

  0 0
 • ~ 2010-04-29 13:29:38

  Arteks - ty wazeliniarzu :) heehe

  0 0
 • ~ 2010-04-29 14:30:25

  tania zwyczajna kielbacha wyborcza,ten na temu na tym zdjeciu nawet lapy nie chce sie podniesc pozadnie,taki znudzony przy korycie

  0 0
 • ~werkk 2010-04-29 15:02:18

  Jak kto glosował przeczytacie na:http://bip.um.rybnik.eu/Default.aspx?Page=14

  0 0
 • ~mily pan 2010-04-29 15:29:34

  Prawda jest taka,Fudali bedzie Prezydentem Rybnika tak dlugo jak bedzie chcial ,czy sie to komus podoba czy nie.Po prostu nie ma dla niego godnego rywala, PO w Rybniku nie instnieje bo tak naprawde czym oni sie wyslawili jak tylko konkursem na deptak z 5 rysunkami ktorymi tak moge sie wytrzec pewna czesc ciala, to ich caly wklad w rozwoj Rybnika.

  0 0
 • ~ 2010-04-29 16:56:41

  Komentrz został usunięty ze względu na złamanie regulaminu. Redakcja

  0 0
 • ~ 2010-04-29 16:59:52

  Arteks tu sie wypowiadajom "zwykli" ludzie niy wynajmowani klakierzy pana Fudalego A. hehe

  0 0
 • ~ 2010-04-29 17:49:39

  po godzinie jazdy z Ligoty do Niedobczyc nie moge patrzec na tych NIEROBOW

  0 0
 • ~Bialy Rekin_1 2010-04-29 17:59:12

  19rekin - i właśnie ci "zwykli" ludzie po raz kolejny wybiarą Fudalego na prezydenta.
  Ciągle tylko ktoś pisze hasła w stylu "Fudali musi odejść" itp. A może by tak od razu zaproponować innego kandydata i napisać coś o jego pomysłach na rozwój miasta. Jędrośka ??? Ha,ha, ha. To jakiś żart. Prezydent musi mieć zaplecze polityczne, a on nie ma żadnego. Krząkała ??? On niestety może zagrozić Fudalemu. Piszę niestety, bo ten człowiek nie nadaje się na stanowisko prezydenta. Zresztą z jego wypowiedzi można wywnioskować, że wolałby być posłem niż prezydentem, więc po co go na siłę wciskać na ten stołek. Na razie jako poseł nic nie zrobił dla naszego miasta. A zasłanianie się stwierdzeniami, że on jest posłem wszystkich Polaków a nie tylko rybniczan, i musi dbać o interesy całego kraju a nie tylko regionu z którego został wybrany jest śmieszne. On jest po prostu nieskuteczny. Nic nie potrafi załatwić dla miasta, mimo że jego ugrupowanie polityczne jest u władzy.
  Obecnie najlepszym kandydatem jest Fudali i mam nadzieję, że wygra te wybory.

  0 0
 • ~magik 2010-04-29 18:17:06

  Ja i moja rodzina jak i znajomi głosowaliśmy na pana Fudalego. w 2002 i 2006 roku. Teraz już tego nie zrobię a z tego co wiem to moja rodzina sąsiedzi koledzy i koleżanki w pracy też mają zdanie o prezydencie takie jak ja czy li negatywne. Po prostu przestał być skuteczny, facet się zestarzał. Niech odejdzie z godnością bo zasługi ma na pewno. Ta kadencja jednak pokazuje już schyłek jego kariery. Zatrzymał się na obiecywaniu wszystkiego a realizacji nie ma już. Także nie sądzę aby wystartował w ogóle w wyborach bo kiedyś trzeba ze sceny zejść, po co przekreślać swój dorobek katastrofa jaka wystąpiła by gdyby wygrał znowu. Młodych nam trzeba i liczę na kogoś z PO... czekam na informacje kogo wystawią.

  0 0
 • ~mily pan 2010-04-29 18:38:17

  POkemony nie zapominajcie za akcja ZABIERZ BABCI DOWOD juz nie wroci poniewaz babcia pojdzie na wybory a wnuczek najwyzej dostanie kryka po plecach od babci to raz a dwa ludzie juz wiedza ze teraz sprzedawczykow juz nikt nie wybierze nawet na stroza kibla

  0 0
 • ~charlie 2010-04-29 19:03:56

  Nie ma sensu się powtarzać. Jednak przypominam Fudali wygra bo nie ma godnego przeciwnika. A wypisywanie bredni w internecie w stylu ja nie głosuję już na Fudalego, ani moja rodzina, ani znajomi, ani znajomi znajomych jest debilizmem na poziomie młodzieżówki PO. Na szczęście ludzie widzą, że Rybnik ciągle ewoluuje w dobrym kierunku. Fudali robi błędy, ale nie robi ich tylko ktoś kto nic nie robi. I tutaj prośba do PO wy lepiej nic nie róbcie bo waszych błędów już mam dosyć. Nie wiem czy moi znajomi ich znajomi itd. itd. ale ja mam.

  0 0
 • ~ 2010-04-29 20:00:50

  Bialy Rekin_1 i tu właśnie jest tyn sęk jak mawiali piyrwej. Otóż gdyby zacząć dyskusja kto za AF, to musieliby my zlyźć z kompów i siednąć se w innym miejscu i pogodać jak ludzie, a niy jak anonimowe stwory. Powiym tak (porównanie niy najlepsze, ale jo je prosty chopek) jak prezesem Rekinów był Szołtysek, to sie zdało jak mioł odchodzić, że wszystko runie, poleci na łeb na szyja, a tu sie okazało zupełnie co innego co zrobił pan Pawlaszczyk wszyscy widzą. Mie chodzi o to, że pan Fudali zatracił potrzeby wyborców, dlo niego przestali sie liczyć ludzie, my mieszkańcy tego miasta, dlo niego ważniejsze są pochwały z zewnątrz, jo niy czuja jako miyszkaniec tego miasta, że mie je lepiej niż, mieszkańcowi Wodzisławia, Jastrzymbia,czy Żor, a z tuby urzyndu miasta durh słysza jako Rybnik to potynga wszelako w naszym regionie. Wiync chyba coś je nie tak, prowda?

  0 0
 • ~charlie 2010-04-29 20:20:50

  Tylko, że wtedy jeszcze myślano, że nie będzie chętnego za Szołtyska, wszyscy wiemy jaka była sytuacja. Klub prawie przestał istnieć. Tutaj sytuacja jest zupełnie inna. My wiemy jacy są rywale Fudalego i wszyscy są daremni. Gdyby w czasie rządów Szołtyska wiedziano, że Pawlaszczyk jest chętny wszyscy by go brali w ciemno bo Szołtysek był zwyczajnie tragiczny. Porównanie kompletnie do mnie nie trafia. O.K mogę zagłosować na kogoś innego, tylko, że ja nie mam na kogo. Dajcie mi kogoś lepszego niż Fudali a na niego zagłosuję. Wy mi dajecie jakieś miernoty polityczne, które nic nie potrafią załatwić.

  0 0
 • ~ 2010-04-29 20:57:22

  a co takiego fudali zalatwil?

  0 0
 • ~kirk 2010-04-29 22:27:59

  Zgadzam się z wszystkimi, którzy mówią, że Fudali będzie tak długo prezydentem, jak długo będzie chciał (albo jak zdrowie mu pozwoli). Dlatego moim zdaniem powinien sobie "wyhodować" następcę, jakiegoś sprawnego młodego urzędnika, którego by oswajał z rządzeniem, pokazywał mieszkańcom a podczas zgłaszania kandydatów oficjalnie poparł. Dla Fudalego widzę miejsce w radzie miasta, w sejmiku śląskim czy nawet w parlamencie.

  0 0
 • ~ 2010-04-29 22:46:17

  Cieszmy się, że nie rządzi PełO, bo wtedy ze spodziewanych cudów i korupcji wykonana była by tylko druga pozycja i to w 500%.

  0 0
 • ~Arteks 2010-04-29 23:38:54

  @kirk - i tak właśnie może być jak piszesz tzn. Fudali kto wie czy w końcu nie wystrzeli do parlementu - być może mielibyśmy wreszcie posła, który potrafi coś załatwić dla naszego miasta i regionu, a w ciągu najbliższych kilku lat przygotuje odpowiedniego następcę tak jak zrobił chociażby Putin ;P Nie mam nic przeciwko takiemu scenariuszowi oby tylko był to następca równie skuteczny i pomysłowy co Fudali i jego ludzie.

  0 0
 • ~JP2 2010-04-30 00:33:24

  Bogdan55 -a gdzie twoja szczepionka na grype. Tak chciales sie szczepic a reszta robila z ciebie polewe he he Mam nadzieje ,że sobie kupiles bo zostało ich parw milionów i wsadziles sobie ją w czoło to może przejrzysz wtedy na oczy !!! Fudalego staremu rowerowi mówimy NIE :) Pozdro

  0 0
 • ~werkk 2010-04-30 07:24:37

  Tu niedługo możecie zobaczyć jak Rajcy glosowali.http://bip.um.rybnik.eu/Default.aspx?Page=14

  0 0
 • ~werkk 2010-04-30 07:28:15

  Arteks ja bym tej władzy nie porównywał z Putinem bardziej trafne porównanie byłoby z Łukaszenką.

  0 0
 • ~werkk 2010-04-30 07:34:17

  kirk można by tez wprowadzić monarchię wtedy by wogule nie było problemu z następcą a władza była by rekach jednej rodziny.

  0 0
 • ~qwerty 2010-04-30 09:54:21

  Arteks - co Ty pieprzysz (za przeproszeniem)? Zobacz sobie suche liczby i nie probuj nam wciskac, ze w poprzednich latach tez byly inwestycje w drogi. Masz tu liczby: 2007 : 43 mln, 2008 : 26 mln, 2009 : 58 mln, 2010 : 140 mln. Nadal chcesz z nimi polemizowac? Nie nadajesz sie do konstruktywnej rozmowy, probujesz mowic, ze czarne jest biale. Zapisz sie do PIS, tam takich potrzebuja.

  0 0
 • ~wojtek144 2010-04-30 09:55:53

  qwerty hahaha. Zamiast powtażać bezmyślnie zasłyszane plotki weź się chłopie do roboty. Nie masz bladego pojęcia o przyznawaniu pomocy w ramach funduszy UE. Rybnik ma swoje pięć minut na zrealizowanie potrzebnych inwestycji sam byudżet miasta nie wystarczy. Polityka proinwestycyjna prowadzona przez władze miasta jest skuteczna. W ogólnopolskich rankingach jesteśmy zawsze w ścisłej czołówce. Popatrzcie na ościenne miasta które zostały bardzo daleko w tyle (Wodzisław, Jastrzebie , Żory, Knurów). Przeciwnicy prezydenta powinni się jeszcze długo uczyć.

  0 0
 • ~charlie 2010-04-30 10:14:52

  Fudali coś robi dla tego miasta. Panowie posłowie jeszcze nic nie zrobili. Chcemy tylko jednego, nic więcej, chcemy pieniędzy na jedną bardzo ważną drogę, to banda nieudaczników tego nie potrafi przeforsować. Jak ja mam mieć takiego prezydenta miasta jak Krząkała to dziekuję bardzo, Mizerny karzeł polityczny. Jak to powiedział kiedyś jeden z premierów, do roboty, albo WON

  0 0
 • ~keram 2010-04-30 11:36:00

  Moim zdaniem - Prezydentowi (jak każdemu szefowi) przypisuje się zarówno osiągnięcia jak i porażki, na które pracował cały zespół. Jeżeli rzeczywiście Fudali jest takim dobrym szefem, to Urząd powinien funkcjonować równie dobrze i bez niego. Wziąwszy pod uwagę jak szerokim zakresem spraw zajmuje się Urząd Miasta to naiwne jest twierdzenie, że tylko dzięki pomysłom Fudalego Rybnik wygląda tak jak obecnie (czy źle czy dobrze to inna kwestia). Na pewno też łatwiej urzędującemu Prezydentowi akcentować swoją obecność i chwalić się osiągnięciami Rybnika niż jakiemukolwiek pretendentowi do tego stanowiska, ale obecnie wszelkie procedury powinny być na tyle stabilne, że - pomijając jakieś skrajne przypadki - zmiana na stanowisku Prezydenta pogorszyć sytuacji Rybniczan nie powinna, natomiast jest możliwe, że nowa osoba będzie kontynuować to co dobre, a przy tym wniesie od siebie także coś więcej, zauważy błędy tam, gdzie wszystkim wydaje się, ze jest dobrze, bo "zawsze tak było" itp. Kto by Prezydentem nie został na pewno też popełni błędy, które z "przyjemnością" forumowicze wytkną, a jak będzie mądry to nad naszymi uwagami przynajmniej się zastanowi

  0 0
 • ~qwerty 2010-04-30 11:50:12

  wojtek144 - to nie sa bezmyslnie zaslyszane plotki, tlyko dane z uchwal budzetowych. Jesli uwazasz, ze srodki z budzetu panstwa na drogi sa wieksze w czasach stagnacji gospodarczej 2009-100 niz w czasach boomu gospodarczego 2005-2008 to raczej nie mamy o czym rozmawiac. Co do rankingow to podniecaja sie nimi tylko zakompleksieni ludzie z prowincji, bo nie maja sie czym innym podniecac. Strefy ekonomiczne stoja puste, ulice podziurawione i zakorkowane, w miesicie prace mozna znalezc tylko w handlu - oto jaka wizje miasta propaguje nasz prezydent. Jesli Tobie sie podoba wizja tworzenia za Twoja kase bajeranckich wizualizacji, z ktorych nic nie wynika (vide wizualizacja i plan stadionu w kompleksie Ruda), to prosze bardzo. Jesli Ci sie podoba pomysl plastikowych dinozaurow w jednym z najlepszych miejsc w Rybniku jesli chodzi o wypoczynek - prosze bardzo. Jak Tobie ise podoba oddaie za "bezcen" najlepszych dzialek w miescie pod Focusa i Plaze bez zapewnienia realnej ilosci miejsc parkingowych w miescie - prosze bardzo. Ale mnie sie to nie podoba. Swoja droga jak masz takie pojecie o srodkach unijnych to sie nim z nami podziel.

  0 0
 • ~ 2010-04-30 12:37:28

  do tych co nosza ze soba wiadro wazeliny typu arteps,charli,i emeryt kreci bogdan co zrobil janik i piecha dla rybnika ?

  0 0
 • ~wojtek144 2010-04-30 12:42:21

  qwerty Ty czytasz między wierszami to nie są środki z budżetu państwa. Wydaje ci się że chcieć to móc, tak rozumują tylko ci którzy nie kierują żadnym biznesem i nie maja do czynienia z prawdziwymi pieniędzmi.Trzeba się mocno nagłówkować aby dostać dofinansowanie z UE, miasto potrafi to skutecznie robić. Ranking miast prowadzą niezależne instytucje które nie można posądzać o stronniczość. Wizja rozwoju miasta jest klarowna; najpierw infrastruktura (500 mil.zł. na kanalizację;budowa szerokopasmowego internetu, budowa dróg, rozbudowa sieci wodociągowej) potem możemy rozmawiać o innych problemach miasta. Co do inwestorów to nie znajduje się ich codziennie jak ty sugerujesz. Budowa Plazy i Fokusa to strzł w dziesiątkę, zapytaj młodych ludzi jeśli nie wierzysz. Gdyby Prezydent powiedział nie budujemy to przez najbliższe 10 lat taka inwestycja nie byłaby zrealizowana. Napisz co kryje się pod pojęciem "bezcennych działek" i co według ciebie powinno się znaleźć w tym miejscu. W tych dwóch galeriach jest ok. 800 miejsc parkingowych czyżbyś o tym nie wiedział.

  0 0
 • ~charlie 2010-04-30 16:41:00

  stfu1 a czy ja powiedziałem, że coś zrobili? nie, nic nie zrobili, tak samo jak nic nie zrobili Ci z PO. To, że popieram Fudalego nie oznacza, że popieram kretynów z PiS.

  0 0
 • ~ziupo 2010-05-01 10:02:01

  qwerty Po tylko czeka na zaproszenie od BSR do koalicji rządzącej, wręcz błagali by na kolanach, ale skoro są opozycją, to muszą atakować obecnego Prezydenta i koalicję rządzącą. Niestety nic ponad to atakowanie nie robią, nie potrafią przedstawić realnej, powtarzam REALNEJ, alternatywy. Przy czym alternatywa ta, jak wynika z definicji, musi być przynajmniej tak dobra, jak pierwotny pomysł, a nawet lepsza. Niestety ani PO ani SR nie mają nam nic takiego do zaproponowania. Wierz mi, ludzie by zagłosowali przeciwko, ale tylko wtedy gdyby istniał silny i wyraźny rywal godny obecnego Prezydenta. Społeczeństwo obecnie nie rzuca się na Zwyczajną Wyborczą (nazwa kiełbasy), oczekuje bardziej realnych planów i jednocześnie sposobu/ów ich zrealizowania (np: "zbudujemy obwodnicę" i rzetelnie wyjaśniamy i przedstawiamy: jaką, kiedy, gdzie, którędy, za ile, po co oraz dlaczego tak, a nie inaczej) - ot taki trend 'dojrzewającego' społeczeństwa (nie pamiętam kto dokładnie tak to kreślił, ale samo kreślenie wpadło mi w oko i zapadło w pamięci; siakiś/aś socjolog).

  0 0
 • ~ziupo 2010-05-01 10:06:19

  Aha, a co do lokalnego PiS'u to mam szczególną awersję do [p]osłów: BP i GJ oraz Pana SJ - ten to "zasłużył" się szczególnie w rybnickim sporcie, ale i nie tylko...

  0 0
 • ~wojtek144 2010-05-04 08:17:07

  charlie01 nie potrafi samodzielnie myśleć. Poglądy typowe dla nieudacznika który nie rozumie słowa "Demokracja".
  Prezydent potrafi rządzić i dlatego na dzień dzisiejszy nie ma godnego przeciwnika. Krząkała a tym bardziej Jędrośka nie dorastają mu do pięt.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował 10 maja w wyborach prezydenckich?
Oddanych głosów: 12297