zamknij

Wiadomości

Abp Skworc z okazji Barbórki: likwidacja kopalń jest ekonomicznie palącą koniecznością

2020-11-30, Autor: 

W aktualnej sytuacji trzeba odwagi i kół ratunkowych, solidarnej tarczy, sprawiedliwości i miłości społecznej, aby szybko, bo w perspektywie dwóch dekad, rozwiązać nabrzmiałe problemy górniczej branży, której los jest przesądzony – mówił arcybiskup Wiktor Skworc w homilii skierowanej do górników w przeddzień Barbórki.

Reklama

Metropolita katowicki odprawił mszę św. w intencji pracowników kopalń i ich rodzin w niedzielę w parafii Podwyższenia Krzyża w Katowicach. To kościół leżący w sąsiedztwie kopalni Wujek, która już w 2021 roku ma zostać wchłonięta przez "Murcki-Staszic". Msza była elementem tegorocznych obchodów święta górników, które przypada w najbliższy piątek.

Abp Skworc: Dzięki Waszej pracy póki co mamy energię elektryczną i ogrzane mieszkania

Arcybiskup sporo uwagi w swoim kazaniu poświęcił przeobrażeniom w górnictwie. Podkreślił, że biblijne wezwanie „czyńcie sobie ziemię poddaną” górnicy powinni realizować w sposób roztropny.

– To dzięki rozumnej eksploatacji, dzięki Waszej pracy póki co mamy energię elektryczną i ogrzane mieszkania, dlatego słowami „Bóg zapłać” dziękujemy za codzienny fedrunek i znojny trud; za zmaganie się pod ziemią z żywiołami, do których dołączył, zwłaszcza w I połowie tego roku, koronawirus – mówił abp Skworc.

"Gdzie umiera kopalnia, pozostaje niszcząca pustka"

Arcybiskup katowicki przypomniał podpisane 40 lat wcześniej porozumienia jastrzębskie i zapisane w nich „wezwanie do racjonalnej gospodarki złożami węgla”.

– Aktualnie oznacza to proces restrukturyzacji, który powinien być związany z równoległym, a nawet poprzedzającym procesem inwestycji, lokowanych przede wszystkim w miastach górnośląskiej metropolii, zbudowanych na węglu i dla węgla. W przeszłości nie zawsze o tym pamiętano, o czym możemy się naocznie przekonać, choćby patrząc na Bytom, Mysłowice i Piekary. Pamiętajmy więc, że tam, gdzie umiera kopalnia – matka żywicielka pokoleń, pozostaje niszcząca pustka i dochodzi do destrukcji człowieka, jego rodziny i infrastruktury – zauważył.

Likwidacja kopalń - paląca konieczność

– W aktualnej sytuacji trzeba odwagi i kół ratunkowych, solidarnej tarczy, sprawiedliwości i miłości społecznej, aby szybko, bo w perspektywie dwóch dekad, rozwiązać nabrzmiałe problemy górniczej branży, której los jest przesądzony, tym bardziej że likwidacja trwale nierentownych kopalń jest ekonomicznie palącą koniecznością. Związana z tym redukcja zatrudnienia powinna odbywać się na zasadzie dobrowolności i być wsparta programem osłon socjalnych, wypracowanych w dialogu z partnerami społecznymi, których zadaniem jest nie tylko obrona praw pracowniczych, lecz i partycypacja w procesach restrukturyzacji i modernizacji Górnego Śląska, zagłębia cennych wartości, które wraz z likwidacją górniczej branży nie powinny zaniknąć – apelował abp Skworc.

W mszy wzięli udział mieszkańcy Brynowa, górnicy i ich rodziny, przedstawiciele kierownictwa kopalni „Wujek” oraz Polskiej Grupy Górniczej. Obecni byli m.in. prof. Barbara Piontek, przewodnicząca Rady Nadzorczej PGG oraz prezes Tomasz Rogala wraz z zarządem spółki.

Czy arcybiskup ma rację mówiąc, że likwidacja nietentownych kopalń to paląca konieczność?

Oceń publikację: + 1 + 27 - 1 - 61

Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,abp-skworc-z-okazji-barborki-likwidacja-kopaln-jest-ekonomicznie-palaca-koniecznoscia,wia5-4-3955.html

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
  • ~Dark Side 2020-11-30
    20:37:41

    15 7

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~PogromcaSzkodnikow 2020-11-30
    21:06:57

    67 52

    dokladnie tak..

    Bog zaplac gornikom za ich prace - BOG - a nie podatnik.

    Gornicy - chyba juz nie macie zludzen, ze gornictwo uciagnie wiecej niz 5 lat?

    Nawet juz Kosciol sie z tym pogodzil.

  • ~ 2020-11-30
    21:13:55

    6 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~kir76 2020-11-30
    21:17:49

    65 39

    ...po raz kolejny Abp Skworc udowadnia, że jest po prostu urzędnikiem państwowym... Najważniejsze nie jest dobro ludzi... tylko dobro - właśnie kogo? Pan Abp Skworc kolejny raz próbuje wcisnąć coś "ciemnocie" - tylko to już nie te czasy!!! Kościół to ludzie i w tym "siła" , a nie hierarchowie - coraz bardziej zakłamani i bez autorytetu!!!

  • ~spirit-of-the-town 2020-11-30
    21:30:58

    55 21

    A co kościół jest w stanie dać aby złagodzić tą palącą konieczność restrukturyzacji? Oprócz swych modłów oczywiście, bo jak dotąd nie słyszałem aby modlitwą można było jakikolwiek rachunek zapłacić.

  • ~ 2020-11-30
    22:30:42

    35 13

    Ha ha ha ... rozbawilo mnie.

    Szef lokalnego kosciola - gornicy, macie przesr..e

    Czekamy na odwrotna wypowiedz.

  • ~dontmove 2020-11-30
    23:10:39

    64 36

    ze tak zapytam - kim jest ten dziadek? ekonomista? gornikiem? nie - jest zwyklym facetem, ktory wybral latwe i przyjemne zycie w sukience :) a palaca koniecznoscia jest raczej likwidacja funduszu koscielnego, uczciwe opodatkowanie, rozliczenie sie ze skandali pedofilskich, wyprowadzenie religii ze szkol, ukrocenie przekonania kleru o wlasnej nieomylnosci, stawiania sie ponad prawem, obnoszenia sie z bogactwem, obludy i falszu, mieszania sie w polityke. rybnik.com.pl wiem, ze jego gadka jest wam na reke ale nie publikujcie pierdoletow dziadka, ktorego zdanie nikogo nie interesuje

  • ~Stanisław Nowak 2020-12-01
    00:05:03

    46 26

    Chcą likwidacji górnictwa węglowego, a co w zamian ?! Niemcy mają to za sobą poprzez kosztowne działania osłonowe na które Polskę po prostu nie stać. Rozumiem niechęć do górnictwa płynącą z braku rzetelnego przedstawienia , a więc kompleksowego rachunku ekonomicznego efektywności wydobycia łącznie z kosztami społecznymi jego przyśpieszonej likwidacji. To nie górnictwo jest głównym problemem gospodarczym Polski, ale grubo ponad bilionowy dług publiczny .

  • ~prs 2020-12-01
    00:15:39

    37 31

    Ale odleciał. Odchodząc od własnych zasobów, skażemy się na biedę i uzależnienie od energii z zewnątrz. Która będzie później zajebiście droga, jak nie będzie musiała konkurować z naszą.Ubytek połowy miliona miejsc pracy na Śląsku (wyliczenie wraz z pośrednio zależnymi od górnictwa miejscami pracy ) nie musi doprowadzić do katastrofy społecznej, ale na pewno oznacza katastrofę energetyczną.

  • ~PogromcaSzkodnikow 2020-12-01
    07:54:10

    32 11

    Stanisław Nowak,

    tak wiemy jak gornicy sie znaja na podatkach - tak samo jak na dobrych zartach.

  • ~PogromcaSzkodnikow 2020-12-01
    07:59:43

    39 20

    prs,

    i tak juz kupuje TANSZA ENERGIE od Niemiec..

    wiec zadnej katastrofy nie bedzie - tylko zostanie wiecej pieniedzy w kieszeniach Polakow.

    Wystarczy pozamykac w kopalnie i zainwestowac pieniadze w OZE..

    i cale te twoje „pol miliona” bezrobotnych znajdzie zatrudnienie w nowych zakladach pracy..

    tylko tam nie bedziecie mogli sikac po kolegach dla zartow..

    a gwalt na koledze zakonczy sie wiezieniem.. lacznie z wypieprzeniem na bruk kierownika zmiany i uwaleniem wszystkich dodatkow dla calej zmiany - gdzie doszlo do gwaltu - na caly rok.

    Taki normalny zaklad pracy - nie burdel jak ten wasz k..rwi dolek.

  • ~ 2020-12-01
    08:15:42

    28 22

    Tak jak tu już parę razy pisałem, albo pozamykamy kopalnie i potem stopniowo elektrownie węglowe, albo wyjdziemy z UE. Jeżeli chcemy być członkiem UE to nie może być tak, że my tu sobie śmieci i odpady w domowym kotle palimy a w elektrowniach drogi węgiel a na Zachodzie stawiają wszystko na OZE. Tak jak Pan Pogromca pisze, nasz prąd jest prawie najdroższy w Europie, jeżeli by wziąć pod uwagę siłę nabywczą Polaków to realnie do zarobków jest NAJDROŻSZY. Jest najdroższy m.in. dlatego że płacimy za "smrodzenie" kary. Mamy "najbrudniejszy" prąd w UE i za to płacimy kary. Każdy kto ma choć trochę oleju w głowie wie, że im dłużej przy węglu będziemy się upierać tym droższe to dla nas będzie.

    Kopalnie należy ekspresowo zamykać, węgiel do elektrowni(tańszy niż nasz) importować m.in. z Rosji, Kolumbii czy Australii. Pieniądze nie marnowane na utrzymywanie skansenu górniczego należy przeznaczać na szeroko pojęte OZE. Ten scenariusz jest już realizowany, niestety trochę za wolno, ale cieszy, że nawet Kościół Katolicki nastawia psychicznie społeczeństwo na konieczne zmiany.

  • ~ 2020-12-01
    08:20:53

    33 21

    O nie, to gdzie po zamknięciu kopalń chłopaki będą się bić członkami po twarzach ?
    Gdzie będzie można nasrać komuś do kasku ?
    Gdzie będzie można oszczać nogę kolegi ?

    Tyle pytań a tak mało odpowiedzi.

  • ~Idaho 2020-12-01
    09:51:21

    11 2

    @Piotr Kowalski : zostawiłbym orkiestry górnicze, o ile jeszcze jakieś są.

  • ~ 2020-12-01
    10:34:11

    17 13

    Tak Idaho, zostawmy zabytkowe części kopalni jako dziedzictwo historyczne minionych czasów. Takie jak Guido, Luiza czy Ignacy, do tego orkiestra górnicza. Nie jestem przeciw górniczemu dziedzictwu ale przeciw dotowaniu drogiego niewydolnego skansenu minionych czasów w którym chłopaki dobrze się bawią.

  • ~Marco2 2020-12-01
    11:57:48

    1 2

    DAMY RADĘ ! Alleluja i do przodu !

  • ~Krzysztof Sz 2020-12-01
    16:12:47

    16 1

    Mam jedno pytanie. Jak już pozamykają te wszystkie kopalnie to czym zapewnią dostawę energii elektrycznej i ogrzeją 40-sto milionowy naród ? Co będzie zamiast węgla? Tak sobie tylko pytam...

  • ~ 2020-12-01
    17:50:48

    2 10

    Panie Krzysztof Sz, zakładam że posiada Pan samochód osobowy, ile szybów naftowych jest na terenie Polski? Czy Polska pokrywa całe swoje zapotrzebowanie na ropę naftową poprzez jej wydobycie na własnym terytorium ? Nie. Tak samo może być z kopalniami. Kopalnie od lat są nierentowne, nasz węgiel jest drogi. Z ekonomicznego punktu widzenia lepiej jest importować węgiel, zwłaszcza że zapotrzebowanie maleje. Tak jak już pisałem, elektrowni i elektrociepłowni w dłuższej perspektywie czasowej UE i tak nam nie pozwoli opalać węglem, więc bezcelowe jest utrzymywanie kosztownego wydobycia. Na krótką metę bloki węglowe należy zastąpić gazowymi, na dłuższą metę kilkoma elektrowniami atomowymi , farmami wiatraków generujących prąd czy też fotowoltaiką. Instalacje fotowoltaiczne są na tyle tanie, że mając nie zacieniony dach warto je montować choćby po to aby w lato zmniejszyć rachunki za prąd prawie do zera, nawet pomijając magazynowanie nadwyżki w sieci.

    Rozwiązań jest wiele, należy tylko przetrzeć pył węglowy z oczu, bo zdaje się, że wielu przez ten pył nie dostrzega, że przez ostatnie 40lat świat poszedł do przodu.

  • ~Stanisław Nowak 2020-12-01
    22:52:40

    5 0

    Pogromca... pożyjemy, uwidzimy. W wyniku czego gospodarstwa domowe w Polsce mają o jedną trzecią tańszą energie elektryczną niż średnia w Europie?! Gdybyś Pan miał trochę wiedzy ekonomicznej patrzyłbyś na sprawę trochę rozważniej. Polecam mądry artykuł prof. ... A. Lisowskiego o roli jaką węgiel powinien odgrywać w naszej gospodarce... Przegląd Górniczy nr 7/2020

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5075