zamknij

Wiadomości

Abp Skworc odwołuje dyspensę. Procesje Bożego Ciała do 150 osób

2020-05-29, Autor: bf

Metropolita katowicki opublikował nowe zarządzenie odnośnie do sprawowania posługi duszpasterskiej i liturgicznej. Odwołuje w nim dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej. Co się jeszcze zmieni w naszych kościołach?

Reklama

Rząd luzuje kolejne obostrzenia, a co za tym idzie – robi to również Archidiecezja Katowicka. Abp. Wiktor Skworc informuje w najnowszym zarządzeniu, że z dniem 6 czerwca odwołana zostaje ogólna dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy św.

- W obecnej sytuacji utrzymuje się dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz tych, którzy czują obawę przed zarażeniem. Wiernych, którzy z uzasadnionej racji nie mogą uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii, zachęcam do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła, korzystania z transmisji telewizyjnych, radiowych bądź internetowych oraz do stosowania praktyki Komunii św. duchowej – pisze abp Wiktor Skworc.

Rygory sanitarne jednak dalej obowiązują. Wierni nadal muszą nosić maski w kościołach (z wyjątkiem celebransa). Należy zachować dystans pomiędzy sobą, a parafie muszą dezynfekować powierzchnie.

Jednakże za zgodą rodziców i z zachowaniem wszystkich rygorów sanitarnych przywraca się posługę służby liturgicznej, w tym ministrantów, lektorów, kantorów oraz scholi, a także udzielanie komunii św. w kościele przez nadzwyczajnych szafarzy.

Archidiecezja Katowicka nadal zaleca też wiernym przyjmowanie komunii św. na rękę, a celebransom tę formę jej udzielania.

Kuria przywraca ponadto odwiedziny chorych i procesje Bożego Ciała. Te jednak mogą być organizowane wokół kościoła bez konieczności budowania osobnych ołtarzy.

- Należy przy tym zastosować najnowszą normę służb medycznych, według której w zgromadzeniach poza budynkami kultu może uczestniczyć do 150 osób, a także stosowne zalecenia sanitarne. Zalecam także wystawienie Najświętszego Sakramentu do adoracji wiernych po ostatniej Mszy św. przedpołudniowej do Mszy św. wieczornej – informuje abp Skworc.

Zarządzenie arcybiskupa obowiązuje od 30 maja (z wyjątkiem zniesienia dyspensy).

Oceń publikację: + 1 + 42 - 1 - 64

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~Esprit 2020-05-29 11:52:36

  Lekarz z Mediolanu skrytykował niefrasobliwe podejście Włochów do pandemii, która nadal się nie skończyła. "Nie każcie nam raz jeszcze przeżywać i przechodzić przez te trzy miesiące, które właśnie minęły, wyłącznie z powodu waszego kretynizmu".

  55 15
 • ~zenek65 2020-05-29 11:57:27

  a kogo jeszcze odchodzą słowa Skworca

  37 40
 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-05-29 12:21:41

  Komunie powinny byc duchowe. Jedna zarazona osoba i bedzie jak na kopalni - tylko trudniej bedzie wylapac ludzi, ktorzy byli na mszy - bo nikt takich danych nie ma.

  46 15
 • ~Franz Kawka 2020-05-29 12:46:09

  Ten człowiek powinien zrobić najpierw porządek w swojej instytucji a później mówić ludziom co mogą a czego nie. W przeciwnym razie jego słowa są warte tyle co zeszłoroczny śnieg.

  51 30
 • ~rybnikus 2020-05-29 14:54:50

  ~zenek65. mnie Polaka obchodzą te słowa bo dla nas Polaków, polskość to normalność.

  22 33
 • ~Jan Korzeński 2020-05-30 11:03:31

  Widocznie nadszarpnięto portfele biskupów przez te kilka niedziel . Niestety tylko patrzeć jak zaraza się rozniesie na nowo ale co to biskupa obchodzi pieniądze będą za pogrzeb a i za komunię bo już się zbliżają .

  7 1
 • ~artefaks 2020-05-30 11:18:14

  ~Jan Korzeński 2020-05-30 11:03:31
  Widocznie nadszarpnięto portfele biskupów przez te kilka niedziel

  W Tarczy IV zadbano skutecznie o zrefinansowanie tych braków.Pracownikom obniżą pensję o połowę , obniża wymiar etatu. Ale dadzą to co zabrali rydzykowi, Bóg zapłać.

  2 1
 • ~rybnikus 2020-05-30 15:15:53

  ~artefaks, oczywiście nic nie udowodnisz więc kłamiesz jak każda czerwona małpa z GW_prawda.

  2 4
 • ~silesia-first 2020-05-31 18:40:27

  Polski kler z partią, a partia z polskim klerem, widać sukienkowych nie obchodzi to, że narażają
  tym sposobem na niekontrolowany wzrosy zachorowań na Górnym Śląsku, i tak poziom nowych zachorować nie był kontrolowany w trakcie obostrzeń jak się je zniesie to infekcje znow uderzą nas z wykładniczą siła, cóż mszczą się lata zaniedbań w zakresie finansowania służby zdrowia a zwłaszcza przedewszystkim samego pacjenta, akurat polska nie ma żadnych argumentów do znoszenia obostrzeń a już na pewno na Śląsku. Dlatego potrzbujemy silnej autonomii by ogarnąć własne sprawy nie dość że dzieli nas tożsamość, historia to obecnie dzielą nas zresztą polski inne problemy i zupełnie inne potrzeby i inne zagrożenia niż w reszcie polski, koronowirus to tylko jaśniej pokazuje.

  2 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za obowiązkowym szczepieniem przeciw Covid-19?
Oddanych głosów: 487