zamknij

Biznes

„Solidarność” apeluje do pracodawców: „skróćcie pracę w Wigilię Bożego Narodzenia”

Jak co roku NSZZ „Solidarność” apeluje do pracodawców z branży handlowej o skrócenie pracy 24 grudnia, tj. w Wigilię Bożego Narodzenia. List w tej sprawie wystosował Piotr Duda – przewodniczący „Solidarności”.

Reklama

- Zbliża się grudzień, a wraz z nim najpiękniejsze polskie święta – Boże Narodzenie. Dlatego jak co roku zwracam się do Państwa z gorącym apelem o skrócenie czasu pracy Państwa placówek handlowych w Wigilię Bożego Narodzenia. Wigilia to dla Polaków dzień niezwykły. Dzień, który w rodzinnym gronie zdecydowana większość z nas spędza przy Wieczerzy Wigilijnej, czekając na przyjście naszego Zbawiciela – Jezusa Chrystusa. Ale to również dzień gorączkowych przygotowań, na które zwyczajnie potrzeba czasu. Praca w tym dniu, w godzinach popołudniowych, to zdecydowanie zły obyczaj – pisze w liście Piotr Duda.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” zwraca też uwagę, że przedłużanie godzin pracy sklepów w Wigilię do godz. 16.00 czy nawet 18.00 nie ma ekonomicznego uzasadnienia. - Natomiast dla naszych rodzin i dzieci ma swoje negatywne skutki, a w wielu przypadkach wręcz uniemożliwia pracownikom spędzenie tego wyjątkowego czasu wspólnie z rodziną – dodaje przewodniczący „S”.

Jak zauważa dalej Piotr Duda, apel NSZZ spotyka się z coraz większą przychylnością pracodawców - coraz więcej placówek kończy pracę już o godz. 14.00. - W imieniu pracowników, ich rodzin, a szczególnie wypatrujących pierwszej gwiazdki dzieci – serdecznie Państwu za to dziękuję! Podtrzymując ten dobry obyczaj, jak co roku apeluję, aby i w tym roku Państwa sklepy zamknąć najpóźniej do godz. 14.00 – czytamy w liście.

Przyłączacie się do apelu „Solidarności”? Czy godziny pracy w Wigilię Bożego Narodzenia powinny być wyraźnie skrócone?

Oceń publikację: + 1 + 61 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~lukaszn84 2014-11-26 15:35:30

  to jest polen coś małego i niewyraźnego na mapie świata, gdzie są biali murzyni a pracodawcy chcą żeby za 1200zł ich po rękach całować, porażka!!! w tym kraju nic się nie zmieni no chyba że ktoś mądrzejszy z poza polski będzie nami rządzić !!!

  42 0
 • ~ 2014-11-26 18:45:41

  Proponuję, aby Pan Duda zaapelował o zamknięcie szpitala w wigilię o 14-tej. Pracujące tam pielęgniarki też mają rodziny i chciałyby spędzić ten wyjątkowy czas z rodziną. One też mają dzieci, które wypatrują pierwszą gwiazdkę. Problem w tym, że pielęgniarki nie należą w większości do Solidarności. Mają swój związek zawodowy. Za nimi Duda nie stanie.

  0 33
 • ~Benq 2014-11-26 20:36:46

  Sklep to nie szpital, więc po co tak idiotyczne porównanie? Sklepy powinny być otwarte max do 13-14, a nie do 17, bo gorolowi jednemu z drugim się przypomniało, że karpia na kolację nie kupił.

  42 0
 • ~opeltest 2014-11-26 20:47:16

  Duda ze swojej wypłaty niech finansuje różne akcje,jak związki wylądują za bramami zakładów pracy i utrzymywać się będą ze składek to nie będzie takich jak Duda itp.wszystkich to przestanie interesować
  Ja nie chcę dopłacać do związków i płaczków górników

  20 0
 • ~mewa74 2014-11-26 20:49:03

  Don Tytus, o niektórych zawodach kiedyś pięknie się mówiło "zawód z powołaniem" i tak się składa, że zawód pielęgniarki
  do niego należy. Są kategorie zawodów, które muszą pracować w święta, ale handel na pewno do nich nie należy.

  28 0
 • ~jurempus 2014-11-26 22:40:16

  Don Tytus podaj jedne powiązanie szpitala z sklepem spożywczym...sa takie instytuje takie jak szpital,straz pożarna,policja w których ludzie muszą byc cały czas w gotowości...I uwierz oni tez maja wigilię może nie w rodzinnym gronie ale mają swoją...A handel tego dnia powinien byc max do 14 jak ktos nie zdążył kupić sobie rybki to sorry każdego szkoda

  10 0
 • ~roy 2014-11-27 08:08:56

  mogą apelować co roku apele i wezwania jak i tak kretyni się obudzą o 15:59 i pójdą na zakupy, tylko armagedon może zmienić zachowania niektórych ludzi, czysta plaga bezmózgowców hurra po sklepach szaleje, ja na to leje, prezenty kupię w necie, wiadomo przyjdą wcześniej kurierem a kuchnia nie moja brocha ale mam odpowiedzialnych współmieszkańców, zawsze wcześniej są przygotowani a co reszta zrobi? Szanujmy się. Amen.

  8 0
 • ~superelektro 2014-11-27 08:49:05

  mewa74, jurempus, Benq, z tego co pamietam to od ładnych kilkunastu lat w ogóle nie ma obowiązku świadczenia pracy i niektórzy nie pracują więc w czym problem ? Czasy kiedy każdy dorosły obowiązkowo musiał być zatrudniony ( nie mylić z pracą ) bezpowrotnie minęły. Rozwiązanie jest proste. Kto chce pracuje i ma za to zapłacone a kto nie chce nie pracuje i godzi się z brakiem wynagrodzenia za ten dzień. Prowadzę działalność od prawie 30 lat i nigdy nie było z tym problemów. Wcześniej zatrudniałem kilkanaście osób i zawsze dało się pogodzić interesy tych co chcieli w tym dniu zostać w domu z interesem firmy. Odrobina dobrej woli i zrozumienia z obu stron i można załatwić wszystko. Pan Duda jako związkowiec niech się zajmie tym co należy do zadań związków i nie wp...la się w kompetencje pracodawcy nie biorąc za to żadnej odpowiedzialności. Takich jak pan Duda czy Ikonowicz doradzaczy i uszczęśliwiaczy bez bladego pojecia o prowadzeniu działalności jest na pęczki tylko że w tym temacie są zieloni jak szczypiorek na wiosnę. Problemem raczej jest to że niektórzy chcieli by w tym dniu zostać w domu i mieć za niego zapłacone a nie chcą brać lub nie mają już urlopu. Tak się nie da. Nie da się zjeść ciasteczka i mieć ciasteczko.

  0 2
 • ~Escape 2014-11-27 08:59:21

  roy:) chodzisz do kościoła co niedziele co ?:) ?:)

  1 0
 • ~mewa74 2014-11-27 14:33:41

  Superelektro, ale jakoś nie wierzę, że masz swój sklep otwarty w Wigilię i to do 17.00 lub później. Przecież tu nikt nie mówi o całym dniu wolnym, ale naprawdę nie da się tego dnia skrócić godzin handlowych. Przecież ludzie i tak w godzinach popołudniowych po sklepach nie chodzą, większość szykuje się w domu do uroczystości.

  4 0
 • ~superelektro 2014-11-29 09:09:29

  Zdziwiła byś się ile przedłużaczy, żarówek i światełek choinkowych sprzedaje się właśnie tego dnia. Śmiejemy się że ludzie siedzieli bez światła i dopiero z okazji świąt kupują żarówki. Wszyscy którzy właśnie " obudzili się " są tak zdesperowani że za niebotyczne pieniądze kupują nawet to co ze względu na cenę leżało pół roku albo i dłużej. Sądzę że w innych branżach jest podobnie i dla tego właściciele chcą aby załoga była w komplecie. U mnie ten dzień od zawsze jest traktowany " lajtowo ". Spotykaliśmy już z ciut innym nastawieniem do pracy. Jakiś drobny poczęstunek, życzenia, upominki, i od południa powoli kobiety wybywały do domów. Około 16 " na pokładzie " zostawał kapitan i czasem ktoś jeszcze. A w okolicy 17 ja też zmykałem do domu. Czyli można. Obecnie kiedy jest tylko jedna pracownica ( dobra przyjaciółka raczej ) w ogóle nie ma problemów tego typu, chociaż czasem bywa ostra jazda w przypadku różnicy zdań. W...lają mnie natomiast takie apele jak pana Dudy. Dla wiekszości pracodawców nie mają znaczenia, gdyż ci od lat mają wypracowane sposoby jak ustawić pracę w tym dniu żeby wszyscy byli zadowolenie na tyle na ile jest to mozliwe, a ci którzy nie mogą puścić pracowników wcześniej i tak tego nie zrobią gdyż z jakiejś przyczyny nie mogą. Ale pan Duda zaistniał. Upomniał się o pracowników przecież. Ktoś wyżej napisał że pan Duda i jemu podobni obudzą się kiedy związki zostaną " wyprowadzone " z zakładów. Oby stało się to jak najszybciej.

  0 0
 • ~ 2014-11-30 00:17:05

  Moim zdaniem,to w Wigilię powinno się pracować tylko do 14 (oprócz służ ratowniczych : Policja ,Straż,Pogotowie,Straż Graniczna.)
  A nie tak jak to jet sklepy hipermarkerty do 18:00 czysty bezsens...A komu się spomni że zapomniał coś kupić ...trudno jego problem ,jak ma czas na imprezy latanie bezsensu po sklepach to mogł se zrobić liste zakupów.
  Gdybym był dyrektorem jakiego kolwiek zakładu czy to sklepu nie patrzyłbym na swoich wyższych szefów ..do 14 i dziękuję za pracę...
  Niech w koncu coś te związki wywalczą,a nie tylko listy petycję piszą ...

  2 0
 • ~Adaśko 2014-12-14 00:54:22

  Co to jest solidarnośc?Dawno już sprzedali ludzi pracy dla swojej politycznej władzy.Żadnych związków,a w szczególności solidarności już nie ma.To są politycy,a nie związkowcy.

  4 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3542