zamknij

Wiadomości

„Słodkie cegiełki” pomagają w budowie kościoła na Nowinach

2013-02-22, Autor: dk
Budowniczy kościoła powstającego na Nowinach zaskakuje swoją kreatywnością w zdobywaniu funduszy na dalszą budowę świątyni. Pierwszym z jego pomysłów są „słodkie cegiełki”, z których dochód będzie przeznaczony na budowę murów kościoła.

Reklama

Pomysł na stworzenie „słodkich cegiełek” zrodził się w głowie ks. Marka Bernackiego w czasie wizyty u ojców Franciszkanów w Panewnikach. – Ojcowie sprzedawali cegiełki w formie słodkości zbierając środki na inne cele. Bardzo mi się spodobał ten pomysł, widziałem też, że ludzie są zainteresowani i postanowiłem, że takie „słodkie cegiełki” mogą pomóc również nam – opowiada ks. Marek Bernacki.

„Słodkie cegiełki” to wafelki z nadzieniem w trzech smakach: czekoladowym, orzechowym i waniliowym. Na pudełku znajduje się wizerunek patronki kościoła, Matki Boskiej Częstochowskiej oraz wizualizacja kościoła i szczegółowe informacje na temat budowy.

 

Pomysł ks. Marka Bernackiego spotkał się z życzliwym przyjęciem parafian. Udało się sprzedać około 1,5 tysiąca „słodkich cegiełek”. Rybniczanie nabywali je za dobrowolną ofiarę. Zebrane pieniądze będą przeznaczone na budowę murów kościoła.

 

Akcja sprzedaży „słodkich cegiełek” powoli dobiega końca, jednak ks. Marek Bernacki zapewnia, że to nie koniec jego pomysłów na pozyskanie środków. – W dzisiejszych czasach nie wystarczy już zwykłe zbieranie ofiar. Trzeba wyjść do ludzi i pokazać im coś kreatywnego, a oni na pewno się tym zainteresują – tłumaczy budowniczy kościoła na Nowinach. Proboszcz nowej parafii póki co nie zdradził nam szczegółów swojego nowego pomysłu. Wiemy tylko, że będzie on realizowany w czasie świąt Wielkiejnocy.

 

Przypomnijmy, że parafia pw. Matki Boskiej Częstochowskiej na Nowinach została ustanowiona przez abp. Wiktora Skworca 26 sierpnia 2012 roku. Metropolita katowicki poświęcił też kaplicę kościelną, salki i probostwo. – Mamy już zaplecze kościoła, mamy kaplicę, w której się modlimy, jednak najważniejsze prace, czyli budowa budynku świątyni dopiero przed nami – mówi ks. Marek Bernacki.

 

>> Zobacz galerię zdjęć z poświęcenia kaplicy w parafii na Nowinach

Oceń publikację: + 1 + 13 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (26):
 • ~Marcin74 2013-02-22 09:09:21

  Skopiowanie pomysłu Franciszkanów to nie kreatywność a zwykłe naśladownictwo. Lepiej żeby Pan ksiądz (i wszyscy oni) poświecili energie i pieniądze (nie swoje przecież) na coś, co przyniesie wymierną korzyść wszystkim a nie tylko zdeklarowanym wyznawcą.
  Redakcjo rybnik.com.pl - to dobrze, że promujesz lokalny biznes (chwała Waszej bezinteresowności) ale zastanówcie, się czy ma sens pisać i promować biznes (KK), który nic nie wnosi do miejskiej kasy a jedynie z niej wyciąga. Takie działanie są ze szkodą dla czytelników rybnik.com.pl oraz mieszkańców Rybnika.

  1 0
 • ~jojo 2013-02-22 09:41:00

  A mnie ciekawi czy w/w ksiądz ma pozwolenie na handel artykułami spożywczymi.Może redakcja napisze jakie są przepisy w tym zakresie.

  1 1
 • ~marek_manka@o2.pl 2013-02-22 09:46:16

  Jesteście żałośni.. skoro nie chcecie brać w tym udziału, nikt Wam nie każe, wasze pieniądze zostają w kieszeniach, a pieniądze jak już, to pochodzą od wiernych a nie z miejskiej kasy, więc czasem warto pomyśleć zanim coś się napisze. Ks. Marek to wspaniały człowiek, który swoim podejściem do sprawy, osiągnie wiele. Genialny pomysł. Pozdrawiam.

  1 1
 • ~automotory@op.pl 2013-02-22 10:27:53

  Jestem Katolikiem. Chodzę do Kościoła co niedziela. Żyję wg. 10 przykazań. Ale odkąd pojawił się "pomysł" budowy nowego Kościoła na nowinach, od razu stuknąłem się w czoło, bo PO CO???? Coraz mniej ludzi chodzi na mszę w nd, szczególnie Nowiny, u św. Jadwigi pustki.
  W pracy kilkanaście osób jest z Nowin - sami ateiści, albo "wierzący niepraktykujący" ks. Marek Biernacki uczył mnie religii w szkole, dobrze Go wspominam-powiedzmy że taki kumpel-nauczyciel, mam nadzieję że przeczyta ten wpis. Jego nie krytykuję, ale budowę kościoła - owszem. Lepiej by przeznaczyć te fundusze na remont pozostałych obiektów sakralnych.

  1 1
 • ~Max 2013-02-22 10:40:40

  To jest sposób na wyciąganie kasy z kieszeni biednych matek....Bo przecież rozwydrzone dzieci będą maltretowały swoje mamy, by kupiły im wafelki!!No i własnie, gdzie sanepid, pozwolenia na handel żywnością, a może to po prostu wyłudzanie pieniędzy? A co z podatkiem dochodowym? Czy Skarbówka wie o tym?
  Pa

  1 1
 • ~kachna@online.de 2013-02-22 11:11:22

  Bo Kościoły muszą być w" zasięgu ręki" , tak jak biedronki ,wygoda dla ludzi , tylko fakt jest , że coraz mniej ludzi chodzi do kościoła i tendencja idzie w górę . Smutne - ale prawdziwe , czasy się zmieniają a my zmieniamy się z nimi - czy na lepsze ? ?? Będzie to kiedyś puste stało , i kto to utrzyma ? Kiedyś , przed laty była jedna parafia ( Stary Kościół) , ale ludzi nie brakowało i to tyle . Więc też się pytam PO CO ? Wyrzucone pieniądze , można by na inne cele przeznaczyć .Z całym poszanowaniem dla Ks.Bernackiego.

  0 2
 • ~ 2013-02-22 11:39:37

  Galapa co masz na myśli pisząc "Stary Kościół"?

  0 0
 • ~ 2013-02-22 11:51:48

  od małego ciekawił mnie zwrot "BÓG ZAPŁAĆ" a wierni płacą więc coś nie tak

  0 0
 • ~mewa74 2013-02-22 12:42:56

  Rafał, starym kościołem określa się w Rybniku kościół MB Bolesnej w samym centrum miasta. Za to bazylika, "antoniczek" to zawsze był "nowy kościół".

  1 0
 • ~dominika40 2013-02-22 15:45:49

  Ja na Wielkanoc proponuję akcję "szyneczkowe cegiełki". Najlepiej takie paczuszki po kilogramie - oplata wiadomo CO ŁASKA. Popyt gwarantowany!!!

  1 1
 • ~faziorek 2013-02-22 16:50:19

  Mimo, że wierzę w Boga to nie wierzę we wspólnotę kościoła, księży, którzy nie potrafią nic przekazać w większości swoich wypowiedzi, pedofilii w kościołach itd.
  To muszę przyznać, jest to jedyny ksiądz, którego szanuję, uczył mnie niegdyś w szkole i jest jednym, któremu nie zależy na tym by się nachapać pieniędzmi parafian. Człowiek, który ma wiedzę na tematy które przekazuje ludziom, jest to ktoś kto moim zdaniem nie minął się z powołaniem, o ile możemy mówić o powołaniu.
  Cieszę się, że po kilku latach mogę zobaczyć tego Pana, który dalej wierzy w swoje ideały i wciąż idzie do przodu by pokazywać innym, że są ludzie stworzeni do pewnych celów i warto ich szanować. Więc, jeżeli nie znacie tego człowieka to zanim napiszecie o nim opinię i go oczerniać będziecie, posłuchajcie co ma do powiedzenia.
  Pozdrawiam Brat.

  0 1
 • ~ 2013-02-22 18:15:57

  kto widział wizualizacje tego totalnego bezguścia architektonicznego zaprojektowanego prawdopodobnie przez jakiegoś amatora za "bóg zapłać" wie, że nigdy nie powinno zostać wybudowane. domyślam się, że tą plebanie projektowała ta sama sierota...

  1 0
 • ~ 2013-02-22 18:19:26

  tu to "cudo" można zobaczyć:
  http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,nowiny-budowa-kosciola-rozpocznie-sie-wiosna,wia5-3266-12862.html#comment54192

  0 0
 • ~alicja 2013-02-22 19:32:27

  Nie rozumiem o co Wam chodzi?! Chcesz dajesz, nie chcesz nie dajesz i nie ma potrzeby się z tym afiszować. Ks. Marek to wspaniały człowiek i kapłan, potrafi sobie zjednać ludzi. Umie zachęcić dzieci i młodzież do przyjścia do Kościoła i chwała mu za to! Szczerze powiem też uważałam , ze budowa tego Kościoła jest zbędna, ponieważ Kościołów w Rybniku jest dużo ale ludzi w nich mało. Ale skoro się buduje i ja należę do tej parafii to chodzę. I powiem, że ludzi na mszach św. w niedzielę jest dużo i to nie tylko parafianie. Rewelacją jest msza prowadzona przez Ks. Marka - szybko zwięźle i na temat, a kazania Ks. Roberta - rewelacja.

  0 1
 • ~alejaja 2013-02-22 20:56:05

  po cholerę kolejny budynek sekty rzymsko-katolickiej, mało tego chadziajstwa wszędzie, znów kolejne szpecące otocznie architektoniczne dziadostwo! Kraju Polan, powstań z kolan!

  1 0
 • ~grafryb 2013-02-22 22:40:58

  automotory@op.pl przejdz sie na 11tą w niedzielę, to zobaczysz te kilkanaście osób, zresztą tkie samo kilkanaście osób było w popielec.

  Nikt Wam nie każe chodzić do kościoła, nikt od Was kasy nie bierze. A to, że powstaje kolejna Biedronka to was nie razi?

  0 1
 • ~wuyon 2013-02-23 00:17:28

  większośc z was jest po prostu żałosna!!!
  Kś. Marek to jeden z najbardziej ogarniętych księży w naszym mieście a Wy wszyscy pieprzycie od rzeczy bo nie znacie go osobiście hah żal mi was szczupaki :)
  To jest wspaniały człowiek który pomaga innym i nie chodzi mu o pieniądze tak jak sobie myślicie.!!
  A słodkości? To dla mnie wspaniały pomysł :)
  I nie wiem który raz z kolei hejterzy mam do was nawijać byście ujeli się ze wszelkiej krytyki bo jeżeli to jest waszą mocną stroną to jesteście z pierwszej z dziesięciu klepek swojej durnej zbyt niskiej inteligecji!!

  0 1
 • ~superelektro 2013-02-23 08:09:00

  Powiedział co wiedział, a że niewiele wiedział ..... . Nie mam nic do poszczególnych księży. Są wśród nich również tacy z prawdziwym powołaniem. I dobrze że są. Natomiast jak słyszę ( czytam ) że gdzieś tam budują nowy przybytek sakralny ( a przecież w PŚ jest napisane " nie będziecie mi budować świątyń " to coś mnie bierze. Ile to już lat budują ŚOP w Warszawie ? Na czyich gruntach i za czyje pieniądze ? Może wypadało by zaznajomić się z tematem jeżeli chce się zabierać głos w sprawie ? Pamiętam że jako nastolatek kiedy szło się na mszę a organy zagrały i wierni śpiewali jakąkolwiek pieśń to mało szyby z okien nie wypadały. A dziś ? Kościół w 3/4 pusty i każdy coś tam sobie mruczy pod nosem. Za kilka ( kilkanaście ) lat będzie larum jak zaczną kościoły sprzedawać i na dyskoteki przebudowywać, gdyż nie będzie ich za co utrzymać, tak jak już się dzieje np. za zachodnią granicą. Szkoły są zamykane gdyż mają zbyt mało uczniów a pustych kościołów coraz więcej i wciąż buduje się nowe. Gdzieś trzeba przecież księży zatrudniać. Garnizony wojskowe polikwidowali, ale diecezje i kaplice garnizonowe pozostały nawet w miastach w których jedynym żołnierzem jest żołnierz który przyjechał do domu na przepustkę. Komu i po co to było potrzebne ? Ten kto chce znajdzie drogę do Boga. Ja zasuwałem co niedziela 11 km w jedną stronę do kościoła i jakoś mi to nie przeszkadzało, a dziś kościół musi być na każdej ulicy, a jak dłuższa to dwa. Tak jak ktoś wyżej napisał. Podnieśmy się z kolan.

  1 0
 • ~automotory@op.pl 2013-02-23 09:53:00

  superelektro - jedna z lepszych wypowiedzi, jakie kiedykolwiek zamieściłeś! I tak jak mówisz, 99% racji masz. Kościoły są zamykane u sąsiadów i myślicie że do nas to nie przyjdzie? MAX 10 lat... I tak jak pisze superelektro kiedyś w kościele to każde miejsce było zajęte, a Ci co się spóźnili, to stali obok ławek... Wszyscy śpiewali, że aż ciarki przechodziły, a dzisiaj? Nie dość że organistka fałszuje, ksiądz swoją wersję śpiewa, a wierni co któryś tam zna refren czy 1-szą zwrotkę.... Teraz porównajcie Nas-katolików, a muzłumanów......

  1 0
 • ~1floyd 2013-02-23 18:13:31

  Z tego co kojarzę dzwony w kościele na Nowinach pochodzą z likwidowanego kościoła gdzieś z Holandii. Gdzie trafią dzwony z nowo budowanego kościoła?. Nowiny mają coraz mniej mieszkańców, coraz mniej ludzi uczestniczy w mszy św. po co nowy kościół?. Chyba że mieszkańcy nowego oś Wrzosy go zapełnią.

  1 0
 • ~ 2013-02-23 20:28:47

  DO MARCINA MACIONCZYKA - Twoja wypowiedż nie trzyma się kupy, ani d..y! Czytam po raz któryś Twój post i uważam go za zbędny, pusty i w żaden sposób niemerytoryczny! Starasz się uderzyć w ks. Marka & w Redakcję Rybnik.com.pl, a Twoje argumenty są na poziomie Ruchu Palikota, czyli Dużo Krzyku i Zamieszania, a nic Konkretnego! Jak wspomnieli inni, ks. Marek, to jeden z niewielu kapłanów z powołania. I mówi to osoba, która z Kościołem na bakier.
  MARCINIE MACIONCZYKU - co Twoim zdaniem jest działaniem ze szkodą na czytelników tego portalu? Sądzę, że jedynie takie prymitywne komentarze jak Twoje. Puste, jałowe i gó..o warte!
  A to, że KK padnie wiemy wszyscy...

  0 1
 • ~cige 2013-02-24 00:12:12

  Przez frakcję kardynałów pedałów abdykuje Benedykt XVI niestety.

  1 0
 • ~ 2013-02-24 13:39:41

  Wojtek.Ryb - Co Twoim zdaniem zyskuje przeciętny mieszkaniec Rybnika na promowaniu nowej lokalnej, filii biznesu KK? Jaki wymierny zysk Twoim zdaniem przyniesie nowa świątynia w naszym mieście? Stawki ryczałtu jakie płacą prowadzący parafie są uzależnione od ilości mieszkańców parafii (nie od zysku). Poprzez powstanie nowej parafii nie zmieni się ogólna ilość mieszkańców (nowa parafia przejmie część osób z parafii już istniejącej). Wpływ do państwowej kasy się nie zmieni. Nikt na tym nie zyska prócz KK (np.: działka, budynki na własność i 0 podatku od nieruchomości, nowi księża i ich utrzymanie, wszystkie koszty związane z utrzymaniem świątyni - przecież dopłacamy do tego jako podatnicy) promowanie takiego biznesu, nie tworzy miejsc pracy od których są odprowadzane podatki, biznesu, który nic nie wnosi do kasy, a jedynie z niej wyciąga pod postacią ulg, zwolnień, dopłat itp. uważam za szkodliwe. Podsumowując: KK to prywatny biznes i nic mi do tego. Promowanie tego biznesu uważam za złe (z powodów, które wypisałem wyżej).

  1 0
 • ~gorkaz55 2013-02-24 18:44:02

  A czy tewn pan odprowadził podatek dla Rostowskiego czy czy jego polskie prawo nie obowiązuje

  1 0
 • ~IS 2013-02-24 23:52:44

  Czy Pan w Niebiesiech rzeczywiście potrzebuje kolejnej nieruchomości??? Czy jest ona potrzebna wyłącznie organizacji uzurpującej sobie wyłączność na dostęp do Pana???

  1 0
 • ~superelektro 2013-02-25 07:36:16

  Wojtek.Ryb. Przeglądnij może dzisiejszą prasę. Zmienisz zdanie kiedy zobaczysz co działo się w KKM pod płaszczykiem i za przyzwoleniem KK. Kasa, misiu kasa. Tylko to sie liczy dla tej organizacji. Tym bardziej trzeba odnajdywać takich ludzi jak ksiądz Marek ( którego nie znam osobiście ) i powierzać im zadania, ale nie takie jak budowa kolejnego kościoła który i tak będzie pusty. Popatrz kto jeszcze chodzi do kościoła. Jeżeli ktoś jest głęboko wierzący to pomodli się i w domu i jego modlitwa też zostanie wysłuchana.

  0 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Z odmrożenia jakich usług cieszysz się najbardziej?


Oddanych głosów: 919