zamknij

Wiadomości

„Mocarz” powalił ponad 200 osób na Śląsku. W Rybniku też nie było spokojnie

2015-07-13, Autor: bf
Miniony weekend w województwie śląskim był niespokojny. Ogólnopolskie media rozpisywały się nad falą zatruć po zażyciu dopalaczy „Mocarz”. Ponad 200 osób musiało być hospitalizowanych. Towar znalazł się już na liście substancji zakazanych. Z kolei kilkoma osobami po dopalaczach musieli zająć się nasi strażnicy miejscy.

Reklama

Jak powiedziała nam sierż. Anna Karkoszka, rzecznik KMP w Rybniku, dyżurny policji nie odnotował incydentów związanych z dopalaczami i osobami, które zażyły te specyfiki. - Pod tym względem było spokojnie. Nie odnotowaliśmy, by ktoś miał trafić do szpitala po zażyciu dopalaczy – wyjaśniła policjantka.

Jednakże, wczoraj około godziny 17.30 miał miejsce incydent wymagający interwencji straży miejskiej. - Dyżurny przyjął zgłoszenie o kilku osobach, które znajdowały się pod wpływem nieznanych środków. Zgłoszenie dotyczyło skwerów przy ul. Kościuszki. Na miejscu patrol odnalazł osoby, które były nieprzytomne. Funkcjonariusze wezwali pogotowie ratunkowe – powiedział Dawid Błatoń, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Rybniku.

Podczas oczekiwania na przyjazd karetki, jeden z mężczyzn odzyskał przytomność i zaczął zachowywać się agresywnie. - Mężczyzna nie reagował na polecenia wydawane mu przez strażników, w konsekwencji czego funkcjonariusze użyli wobec niego środków przymusu bezpośredniego. Po przybyciu na miejsce pogotowia ratunkowego i przebadaniu mężczyzny podjęto decyzję o przewiezieniu go do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr. 3 w Rybniku. Z uwagi na agresywne zachowanie mężczyzny zespół karetki poprosił strażników o asystę podczas transportu – dodał Dawid Błatoń.

Handel dopalaczami to problem, z którym jeszcze nikt sobie w Rybniku nie proadził. Choć na początku tego roku rybnicki Sanepid zamknął lokal na Gliwickiej, to handlarze "upominkami" znaleźli nowy sposób zbytu. Pamiętajmy, że dopalacze mają niszczycielski wpływ nie tylko na osobę, która zażywa te niebezpiecznie specyfiki, ale na całą rodzinę. Więcej na ten temat porozmawialiśmy z terapeutami z Ośrodka Leczenia Uzależnień, Opieki Psychiatrycznej i Pomocy Rodzinie „Integrum”.

Jak informuje Katarzyna Malcherczyk, kierownik sekcji higieny pracy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rybniku, od 3 do 12 lipca w Rybniku zatruło się 26 osób - najmłodsza miała 16 lat.

Śląska policja ostrzega:

 

Zabezpieczony przez policjantów „Mocarz” ma postać zielonego suszu roślinnego przeznaczonego do palenia. Przeprowadzone badania wykryły w nim syntetyczne kanabinoidy, po wypaleniu których występują efekty bardzo podobne do tych, jakie wywołuje marihuana i haszysz, tyle, że nawet kilkaset razy silniejsze.

 

Efektem ich zażycia są m.in. zmiana nastroju i samopoczucia, błogostan, euforia, halucynacje, czasami depresja, apatia i urojenia. Następuje wzrost ciśnienia krwi, tachykardia, przekrwienie gałek ocznych, zaburzenia koordynacji ruchowej, zawroty głowy, zaburzenia uwagi, wysuszenia śluzówek. Zagrożona jest szczególnie młodzież, u której po przyjęciu tych substancji najczęściej dochodzi do trwałych zmian funkcji ośrodkowego układu nerwowego.

 

Badania wskazują na dwukrotnie większe zagrożenie wystąpienia psychozy schizofrenicznej. Uważa się, że stosowanie kanabinoidów w okresie dojrzewania i rozwoju mózgu sprzyja późniejszemu pojawianiu się zespołów psychotycznych i zaburzeniom pamięci. Używanie kanabinoidów skutkuje ostrymi zmianami w układzie oddechowym ze stanami zapalnymi, kaszlem oraz przewlekłym zapaleniem oskrzeli oraz zaburzeniami funkcji układu krążenia, zagrażającymi szczególnie osobom z niedokrwienną chorobą serca.  

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (38):
 • ~lukaszn84 2015-07-13 10:43:43

  no tak jakieś młodzi debi.... biorą to i trzeba karetkę wzywać co może byś potrzebna do wypadku, co jak co brałeś to płać za leczenie, niech rodzice płacą za gówniarzy, widać że polska to słaby kraj nie potrafi sobie dać rady z dopalaczami.....

  109 0
 • ~visa 2015-07-13 10:50:18

  lukaszn84 dlaczego akurat do wypadku, przecież wypadek też jest spowodowany przez debila

  0 52
 • ~ 2015-07-13 11:10:07

  A wszystko wina penalizacji. Gdyby było u ans jak w Czechach, że posiadanie nieznaczynych ilości na własny uzytek byłoby wykroczeniem a nie przestępstwem w rozumieniu Kodeksu Karnego, to by w ogóle nie było dopalaczy. Dopalacze są dobrem substytucyjnym dla konopi indyjskiej, ponieważ są "legalne" a konopia nie. Głupota naszych rządzących nie zna granic.

  20 0
 • ~ariss19 2015-07-13 11:12:28

  Lukaszn84 zgodzę się z tobą niech płacą za leczenie ale dlaczego rodzice oni są bogu ducha winni czy oni wiedzą co ich pociecha robi na dworze z kolegami

  1 3
 • ~moto16 2015-07-13 11:14:01

  visa -nie każdy wypadek jest spowodowany przez debila ,chyba że masz na myśli po jednej stronie ty samochodem z rodziną na wakacje a po drugiej idiota po dopalaczach za kółkiem no to ok.w ogóle jakim trzeba być idiotą żeby to łykać czy jarać .nie powiem bo kiedys też było się gówniarzem i człowiek wszystkiego chciał spróbować ale maryśka to była maryśka a krecha to krecha a nie zlepek samej chemii nikomu nie znany. nie odważył bym się w życiu takiego gówna wziąźć ale jak widac po tych w szpitalach debili nie brakuje

  8 0
 • ~Maja_1 2015-07-13 11:35:17

  ~moto16 Napisałeś: "w ogóle jakim trzeba być idiotą żeby to łykać czy jarać .nie powiem bo kiedys też było się gówniarzem i człowiek wszystkiego chciał spróbować ale maryśka to była maryśka a krecha to krecha a nie zlepek samej chemii nikomu nie znany. nie odważył bym się w życiu takiego gówna wziąźć ale jak widac po tych w szpitalach debili nie brakuje"
  Tak piszesz dzisiaj, gdy nieco zmądrzałeś z wiekiem. Skoro jednak wtedy chciałeś wszystkiego spróbować, podejrzewam, że i po Mocarza sięgnąłbyś, gdyby coś takiego było dostępne.
  O tym, że nie wszystko jest dla ludzi i nie wszystkiego w życiu trzeba spróbować wie wielu młodych ludzi i tego się trzyma. Niektórzy, tak jak Ty przed laty uważają, że wszystkiego trzeba spróbować. Jak sam napisałeś: debili nie brakuje.

  12 0
 • ~visa 2015-07-13 11:39:33

  moto16 co do marysi to się zgadzam ale czy sprawiedliwe by było płacić za leczenie po dopkach a za choroby sercowo naczyniowe nie płacić, i w ogóle każdy palacz papierosów powinien płacić za leczenie, czy myślisz inaczej

  4 0
 • ~norton 2015-07-13 11:52:33

  Głupotą szanowna młodzieży nie jest penalizacja czegoś co jest szkodliwe dla zdrowia a zażywanie tego świństwa.Zwolennikom zielonego zielska proponuję wizytę w najbliższym MONARZE i porozmawianie z pensjonariuszami - już wyleczonymi. Od czego zaczynali swoją "zabawę" z narkotykami i innymi tego typu sprawami.
  Zero tolerancji dla narkotyków.

  25 0
 • ~ 2015-07-13 11:55:12

  @Norton - czyli zero toleracnji dla papierosów, alkoholu i kawy? :) Bo kofeina, alkohol i nikotyna to równiez narkotyki - tylko zalegalizowane przez prawo.

  2 8
 • ~chudziutki 2015-07-13 12:03:26

  Witam, biorą (testują) na własne życzenie to dlaczego ja mam ratować ich za m.in. moją kasę którą płacę do NFZ, a dla normalnych ludzi brakuje - bo limity,bo kolejki,bo lekarz akurat zajmuję się jakimś czubem (samobójcą) który jest po "mocarzu" a niech odchodzą przysłowiowy + na drogę.Pozdrawiam

  25 0
 • ~norton 2015-07-13 12:03:59

  Znasz kogoś kto po wypiciu kawy bądź herbaty (będąc pod negatywnym wpływem substancji zawartych w nich) zaatakował kogoś bądź zatruł się tak jak po dopalaczach bądź innym syfie?
  Pewne rzeczy nie są dla wszystkich ludzi - jak widać nie wszyscy chcą to zrozumieć.

  15 1
 • ~norton 2015-07-13 12:08:26

  Chudziutki dlaczego odmawiasz komuś pomocy? Dlaczego uważasz, że oni nie płacą składek i jedynie Ty ponosisz koszty ich leczenia? Uważam, że po wyjściu ze szpitala powinni zostać objęci obowiązkowym leczeniem. Spotkanie z psychologiem i psychiatrą.

  0 1
 • ~ozung1 2015-07-13 12:12:02

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 0
 • ~visa 2015-07-13 12:13:02

  chudziutki wyjaśnij mi z czym normalny człowiek ma przyjść do doktora, bo na pewno nie z przeziębieniem ponieważ nikt mu nie kazał się przeziębiać, wystarczyło się dobrze ubrać i nie stać w przeciągu

  1 8
 • ~moto16 2015-07-13 12:13:36

  visa -ja nigdzie nie napisałem o leczeniu więc nie wiem do czego zmierzasz. do maji1--dziewczyno albo kobieto być może kiedyś byłem gówniarzem i jak sam napisałem wszystkiego człowiek chciał spróbować ale nie wszystkiego spróbował .kiedyś też ostrzegali przed heroiną i nie odważyłem się na nią więc nie gadaj mi głupot że skusiłbym się na jakieś gówno typu mocarz czy cos podobnego.tak jak kiedyś tak i dzisiaj można się pobawić,wypić i zapalić .i wszystko można zrobić normalnie i z głową.jest jednak pewna granica której niektórzy nie mają i to jest debilizm .

  8 0
 • ~ 2015-07-13 12:21:29

  Norton pod wpływem kawy lub herbaty nie, ale po alkoholu tak. a papierosy powodują masę chorób i więcej zgonów w ciągu tygodnia niz marihuana powoduje przez 1000 lat :)

  2 2
 • ~ozung1 2015-07-13 12:23:40

  Młodzi by nawet zjedli kocie g*wno...

  9 0
 • ~norton 2015-07-13 12:25:53

  Masz jakieś dane z badań z 1000 lat? Przedstaw je proszę - z chęcią do nich zerknę. Widzę, że wybiórczo czytasz moje posty - jak napisałem powyżej: "Pewne rzeczy nie są dla wszystkich ludzi - jak widać nie wszyscy chcą to zrozumieć. ". Mamy dosyć zalegalizowanych używek i nie widzę powodu by legalizować następne.

  4 0
 • ~Maja_1 2015-07-13 12:41:13

  ~moto16 Gdybać sobie możesz. Młodzi ludzie między innymi dzielą się na tych, którzy sięgają po środki odurzające i na takich, którzy nigdy tego nie robią. Żaden zdegenerowany narkoman nie miał w planach tego, że narkotyki mają go zdegenerować, gdy zaczynał swoje eksperymenty. Dla mnie debilizmem jest świadome sięganie po coś, co ma zmienić świadomość. Ty wyraźnie jesteś dumny, że była marycha i krecha. A ja się pytam, czego krecha? Cukru pudru?

  3 0
 • ~pampers 2015-07-13 13:08:43

  brawo maja idealne pytanie "czego krecha" po odpowiedzi porównajmy pochodne od tych z mocarza :)

  1 0
 • ~Benq 2015-07-13 13:38:26

  Niech zdychają po tym gównie i następni już nie ruszą

  12 0
 • ~ 2015-07-13 15:49:19

  w jakim ja kraju mieszkam to już wolałbym żeby ćpunom zalegalizować marihuanen niż te całe dopalacze

  1 0
 • ~ 2015-07-13 16:10:18

  kaj to idzie kupić bo bych se zakurzył ?

  7 0
 • ~pampers 2015-07-13 18:53:33

  popytaj kurierów z poczty co z paczkami latają codziennie dziesiątki muszą tego dostarczać a władza to ma w dupie bo nikt do paczki nie może zajrzeć. nadawca K-UBIKA jakaś mieścina ze skrytką pocztową i co ? paczki nadają sie same

  5 0
 • ~Eberhard Mock 2015-07-13 20:41:26

  Pokrzykującym, że alkohol i papierosy to większe zło niż marihuana pragnę przypomnieć, że palacze zielska zwykle też jarają jeszcze fajki i zalewają pałę alkoholem. Są to zwykle boroki nie potrafiące "na trzeźwo" poradzić sobie w świecie, choć za żadne skarby nie przyznają się do tego. Są cool bo palą zielsko, po którym mózgi im się lasują i stają się jeszcze większymi łajzami niż na początku.

  4 1
 • ~ 2015-07-13 21:09:30

  o incydenty z dopalaczami nie pytałbym pani rzecznik, tylko rybnickie szpitale, z których docierają informacje o 76 "mocarzach" od początku lipca

  5 0
 • ~Szopa 2015-07-13 21:57:48

  czyżby Piasta dalej handluje ;)

  1 0
 • ~ 2015-07-13 22:20:34

  O czym wy tu wszyscy piszecie przecież prezydent Europy nasze słonko Donald T. już kilka lat temu zlikwidował problem dopalaczy, wszyscy piali z zachwytu- szczególnie na tym portalu.

  1 0
 • ~ 2015-07-13 23:44:43

  Policja nic nie może zrobić z dopalaczami ponieważ cały czas jest zmieniany skład dopalacza, a na opakowaniu jest również etykieta z zakazem spożywania i jest to wyłączne do celów kolekcjonerskich i dlatego jest z tym tak ogromny problem.

  4 0
 • ~goliat 2015-07-14 00:08:37

  Najgorsze jest to , że ten faktycznie chory stoi w kolejce a ten c....l co wciąga nawet ptasie odchody dostaje full serwis, najlepiej walnąć sete albo dwie i położyć się przed drzwiami izby przyjęć i jeszcze po karetkę zadzwonić, wtedy cię obsłużą jak należy !, to jest jak z mandatem-przekroczysz płacisz, tutaj to samo-wiesz co bierzesz -płać za hospitalizację, nie zajmuj miejsca tym naprawdę chorym.

  8 1
 • ~rzyt 2015-07-14 16:42:29

  Czy pracownika zachowującego się podejrzanie /po odurzeniu/ można skierować na przebadanie ? Wg KP nie. Więc zgodnie z prawem mam mu pozwolić pracować przy obrabiarce, która w jego stanie jest dla niego zagrożeniem? Kto wtedy poniesie winę? Przy takich zagrożeniach widać jak nasze prawo jest kulawe....Konsultowałem taki przypadek z prawnikiem, służbami BHP i doradcami podatkowymi zajmującymi się obsługą działu personalnego...Szkoda gadać i coś robić, bo ćpun może cię po sądach ciągać. Nie ma możliwości zbadania na okoliczność zażywania środków odurzających gdy delikwenta nie przywiezie policja.

  3 1
 • ~superelektro 2015-07-15 08:00:44

  Sprawa jest prosta jak konstrukcja cepa. Chcącemu nie dzieje się krzywda. Wolny człowiek w podobno wolnym kraju ma prawo żreć pić palić co mu się tylko podoba i nikomu nic do tego. Więc jeżeli zechce mu się zejść z tego najlepszego ze światów ( innego nie ma więc ten musi być najlepszy ) to jego sprawa i też nikomu nic do tego. Nie należy mu w tym przeszkadzać. Jednego idiotę mniej to czysty zysk dla społeczeństwa jako całości.

  1 0
 • ~moto16 2015-07-15 10:33:26

  maja -co ty pierdzielisz ,od zapalenia raz czy dwa trawki albo spróbowania kreski jeszcze nikt narkomanem nie został .gorzej jak posmakuje ,się spodoba i no to wtedy jak ktoś nie ma rozumku albo silnej woli to wielka szkoda .i dobrze wiesz o jaką kreskę mi chodzi więc skończ robić z siebie idotkę .i tak dla jasności dyskusji .nie jestem dumny z tego że kiedyś czegoś tam próbowałem ale też nie płaczę w niebogłosy tak jak ty że jesteś czysta i należysz do tych mądrych i świadomych .najgorsze jest to że idą takie czasy że za niedługo nie będziesz mogła się ze znajomymi napić piwka lub drinka w jakiejś knajpie dyskotece czy ogródku czy w galerii bo nie wiadomo czy ktoś ci czegoś nie dosypie .

  3 0
 • ~moto16 2015-07-15 10:40:42

  i wtedy już nie będziesz czysta i świadoma

  2 0
 • ~Lahcim 2015-07-15 16:26:35

  Mi się wydaje, że to wszystko jest efekt naszego prawa antynarkotykowego, wsadzanie do więzienia za najmniejszą ilość. Dilerzy i użytkownicy widząc, że substancje stosowane w dopalaczach nie są nielegalne czują się bezpieczniejsi i nawet jeśli zostaną złapani to nie grozi im więzienie. Wydaje mi się, że sposobem na walkę z dopalaczami byłaby depenalizacja narkotyków (już nie mówię o legalizacji) jak w Portugalii czy Czechach i skupienie się na prewencji a nie karaniu. Zapalenie spliffa czy jointa jest dużo bezpieczniejsze niż eksperymentowanie z chemicznymi specyfikami (czy nawet alkoholem). Co do mocniejszych narkotyków to użytkownicy byli, są i będą i wyplenienie tego do końca nie jest możliwe, pozostaje jedynie edukowanie i ściganie sprzedawców.

  1 0
 • ~goliat 2015-07-16 00:06:42

  Lahcim ciebie chyba też p.....o, przykład -wycieczka szkolna twoje dzieci na nią jadą, a tu kierowca wypala potężnego jointa przed jazdą-byłbyś szczęśliwy i pewny za niego? Czy to by było bezpieczne wg tego co piszesz? Użyj tego co jest pofałdowane, jeśli jest!

  0 1
 • ~superelektro 2015-07-16 08:11:17

  Jesteś pewny że tak się nie dzieje nawet teraz ?

  0 0
 • ~ 2015-07-18 08:30:03

  Norton jak czytam co ty wypisujesz to słabo sie robi... co mnie interesuje czy wyjdziesz po kawie i cos zniszczysz, komus napie*dolisz ? NIKOTYNA, KOFEINA, ALKOHOL są uzywkami o dzialaniu psychoaktywnym. Jezeli nie wiesz co to działanie psychoaktywne, bo myslisz ze to latanie nacpanego kolesia, to wroc do szkoly albo chociaz sie dokształć w temacie o ktorym piszesz. Kazda substancja wpływająca na OUN jest narkotykiem. Nie pie*dol tylko nazywaj rzeczy po imieniu.

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich?
Oddanych głosów: 3660