zamknij

Koronawirus w Rybniku. Informacje

77% Polaków popiera obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych

2020-04-10, Autor: tora

Od czwartku 16 kwietnia trzeba będzie zasłaniać nos i usta w miejscach publicznych. To jedna z ostatnich nowych decyzji ministra zdrowia. Jak pokazało badanie sondażowe BioStat® z Rybnika to obostrzenie popiera ponad trzy czwarte Polaków.

Reklama

W związku z przewidywanym nadchodzącym szczytem fali zachorowań na SARS-CoV-2 pracownia z Rybnika - Biostat® postanowiła zapytać Polaków o nastroje społeczne i gotowość do podejmowania kolejnych działań ochronnych.

Trzech na czterech Polaków mówi "Tak" obowiązkowi

Jak pokazują wyniki sondażu przeprowadzonego 9 kwietnia 2020 roku, trzech na czterech Polaków uważa noszenie masek w miejscach publicznych za dobry sposób ograniczania epidemii. Co więcej, podobnie wysoki odsetek respondentów popiera obowiązkowe zakładanie maseczek w miejscach publicznych. Zdecydowana większość Polaków aprobuje zalecenia ograniczające ryzyko zarażenia się koronawirusem, nawet jeżeli nie ma pełnej wiedzy o skuteczności tego typu postępowania. Niechętnie do tego typu zachowań podchodzi zaledwie co szósty pytany.

Odpowiedzialność za siebie i innych

- Wyniki sondażu pokazują, że zdaniem Polaków skuteczne sposoby ograniczenia epidemii to nie tylko samodzielne zabezpieczanie się przed kontaktem z osobami i powierzchniami zakażonymi, ale również odpowiedzialność za potencjalne zarażenie innych. Powszechnie stosowane są przecież takie środki higieny, jak częste mycie rąk, rękawiczki jednorazowe czy większy dystans społeczny. Po kilku tygodniach doświadczania rozmaitych ograniczeń, których celem jest zmniejszenie liczby chorujących na COVID-19, dokonujemy jako społeczeństwo pewnej selekcji zachowań, stosując chętniej i w sposób bardziej zdyscyplinowany te, których skuteczność wydaje się bardziej oczywista – komentuje Rafał Piszczek, prezes zarządu Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat sp. z o.o.

- Aprobatę większości z nas zyskują działania o czytelnym skutku w postaci zmniejszenia ryzyka zachorowania. Zmienia się więc nastawienie do noszenia maseczek w miejscach publicznych. O ile jeszcze kilkanaście dni temu osoby w maseczkach spotykano raczej sporadycznie, o tyle teraz wysoki jest zarówno poziom zrozumienia dla tego zachowania, jak i akceptacja dla wprowadzenia obowiązku noszenia maseczek ochronnych przez wszystkich przebywających w miejscach publicznych – dodaje Rafał Piszczek.

Po świętach odmrażanie gospodarki

Przypomnijmy, premier zapowiedział stopniowe odmrażanie gospodarki po świętach. Może to oznaczać stopniowe zdejmowanie niektórych obostrzeń. W związku z tym minister zdrowia Łukasz Szumowski zadecydował o wprowadzeniu od 16 kwietnia obowiązku zasłaniania ust i nosa, niekoniecznie maskami, w miejscach publicznych po to, by z powodu zwiększenia obecności osób w miejscach publicznych liczba zarażeń wirusem z Wuhan nie wystrzeliła w górę.

Oceń publikację: + 1 + 55 - 1 - 30

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (28):
 • ~Arteks 2020-04-10 19:12:27

  Jeszcze więcej - bo według jednego z ostatnich sondaży 79% - nie chce wyborów w takich okolicznościach.

  71 35
 • ~tommi 2020-04-10 19:42:25

  ten sondaż nie jest brany pod uwagę decydentów.

  26 14
 • ~Abisall 2020-04-10 19:42:41

  Może nie dokładnie w temacie ale...
  Mamy bardzo fajna okazję obserwować na żywo, bardzo skondensowane pewne mechanizmy komunikacji.
  Prześledźmy komunikaty z ostatnich kilkunastu tygodni i skonfrontujmy je z taką ciekawą teorią Noama Chomsky'ego
  ( nie, nie jest to podważanie zagrożeń wynikających z pandemii, tak Chomsky jest "strasznym" lewakiem a do tego Żydem i o zgrozo potomkiem rosyjskich Żydów)
  1. Rozpraszanie uwagi:
  Kluczowym elementem kontroli społecznej jest odwrócenie uwagi od istotnych spraw i zmian dokonywanych przez polityczne i ekonomiczne elity, poprzez ciągłe rozpraszanie uwagi i zalew opinii publicznej nieistotnymi informacjami. Strategia odwrócenia uwagi jest kluczowa, aby zapobiegać zainteresowaniu społeczeństwa podstawową wiedzą z zakresu nauki, ekonomii, psychologii, neurobiologii i cybernetyki.
  „Utrzymuj opinię publiczną odwróconą od realnych problemów społecznych, poprzez zniewolenie nieważnymi sprawami. Społeczeństwo musi być cały czas bardzo zajęte, bez czasu na myślenie”.

  2. Wygeneruj problem i zaproponuj rozwiązanie:
  Ta metoda jest również określana jako „problem – reakcja – rozwiązanie”. Stwórz taką sytuację (problem), która wywoła u odbiorców żądanie podjęcia natychmiastowych kroków, mających na celu rozwiązanie problemu lub zapobieganie mu w przyszłości. Na przykład: pozwól, by rozprzestrzeniła się przemoc, aby społeczeństwo zgodziło się na zaostrzenie norm prawnych w ochronie własnego bezpieczeństwa, za cenę swojej wolności. Wykreuj kryzys ekonomiczny, aby usprawiedliwić radykalne cięcia świadczeń socjalnych.

  3. Zmiany wprowadzaj stopniowo:
  Nie wprowadzaj radykalnych zmian drastycznie lecz stopniowo, przesuwaj granicę wytrzymałości i akceptacji krok po kroku, aż do granic wytrzymałości, rozbijając zmiany na kolejne lata. W ten sposób przeforsowano radykalne zmiany społeczno-ekonomiczne latach 80. i 90., które doprowadziły do ukształtowania się ekonomii neoliberalnej: minimum świadczeń, prywatyzacja, niepewność jutra, elastyczność zatrudnienia, masowe bezrobocie, wypłaty na niskim poziomie, brak gwarancji godnego zarobku – wprowadzenie takich zmian jednocześnie wywołałoby rewolucję.

  4. Strategia odroczenia:
  Kolejny sposób na wprowadzenie niemile widzianej zmiany to przedstawienie jej jako „bolesnej konieczności”, którą koniecznie będziemy musieli wprowadzić w przyszłości.
  Ludziom łatwiej jest zaakceptować widmo przyszłego poświęcenie, niż wprowadzić zmianę od razu. Ponadto społeczeństwa mają tendencję do naiwnej wiary, że „wszystko będzie dobrze” i że być może uda się uniknąć poświęcenia. Taka strategia daje więcej czasu na oswojenie się ze świadomością zmiany, a także przyjęcie jej w atmosferze rezygnacji, kiedy przyjdzie czas by wcielić ją w życie.

  5. Mów do społeczeństwa jak do dziecka:
  Większość reklam i komunikatów kierowanych do opinii publicznej wykorzystuje język oraz sposób argumentowania, jakiego używa się, przemawiając do dzieci lub osób umysłowo chorych, a więc uproszczony i wręcz infantylny. Im bardziej chcesz zamglić obraz rzeczywistości swojemu rozmówcy, tym bardziej staraj się infantylizować komunikat. Dlaczego?
  „Jeśli będziesz mówić do osoby, jakby miała ona 12 lat, to po wpływem sugestii prawdopodobnie odpowie lub zareaguje bezkrytycznie, tak jakby rzeczywiście miała 12 lub mniej lat”.

  6. Skup się na emocjach, a nie na racjonalności:
  Wykorzystywanie emocji to klasyczna technika mająca na celu odstawienie racjonalnej analizy i zdrowego rozsądku jednostki na bok. Co więcej, użycie języka odpowiednio nacechowanego emocjonalnie daje możliwość podświadomego zaszczepienia idei, pragnień, lęków, niepokojów, impulsów, a przez to wywołanie określonych zachowań.

  7. Utrzymuj ludzi w ignorancji:
  Uczyń społeczeństwo niezdolnym do zrozumienia metod sprawowania kontroli.
  „Edukacja oferowana niższym klasom musi być na tyle uboga i na przeciętnym poziomie, aby przepaść ignorancji pomiędzy niższymi a wyższymi klasami utrzymywała się, a techniki kontroli pozostawały niezrozumiałe dla niższych klas”.

  8. Promuj przeciętność:
  Spraw, aby społeczeństwo uwierzyło, że bycie głupim, wulgarnym i niewykształconym jest w porządku.

  9. Wzmacniaj w ludziach poczucie winy:
  Pozwól, aby jednostki uwierzyły, że są jedyną osobą winną swoich niepowodzeń przez niedostatek inteligencji, zdolności lub własnych starań. Dzięki temu, zamiast buntować się przeciwko systemowi ekonomicznemu, który stawia jednostkę w niekorzystnej sytuacji, będzie ona żyła w poczuciu winy i dewaluacji własnej wartości, prowadząc do depresji. W takim stanie osoba stanie się bierna i niezdolna do podejmowania działań mających na celu zmianę systemu. Bierność oznacza brak rewolucji.

  10. Poznaj ludzi lepiej niż oni są w stanie poznać siebie:
  Przez ostatnich 50 lat szybki postęp w nauce spowodował rosnącą przepaść pomiędzy zasobami wygenerowanej wiedzy a tym, co jest dostępne (i tłumaczone) dla szerokich mas. Dzięki biologii, neurobiologii i psychologii elity władzy są w stanie posiąść zaawansowaną wiedzę na temat jednostek, jak i społeczeństwa, co pozwala im poznać człowieka lepiej, niż on sam może znać siebie. Oznacza to, że będąc w posiadaniu tej wiedzy można mieć większą kontrolę nad jednostkami, niż one same nad sobą.

  74 21
 • ~pprywatne 2020-04-10 19:47:15

  Na całym Świecie zrobili z ludzi idiotów...

  52 29
 • ~Franek7 2020-04-10 19:50:38

  Ponad 70% obywateli uważa, że wybory nie powinny się teraz odbyć tylko po opanowaniu epidemii i co z tego?

  50 19
 • ~hromqwe 2020-04-10 20:03:33

  Powiem tak .Tak jak Rywanol maseczka nie zaszkodzi .Ale nie gwarantuje ochrony przed korona .....Założenie maseczki ,i pójście w Miasto nikogo nie zabezpiecza ,a jedynie redukuje zakażanie innych ,jeśli kichasz lub kaszlesz .Maseczka to prewencja ,nie gwarancja .Są specjaliści w tej dziedzinie ,którzy negują maseczki .Ja wiem jedno : ograniczyć wychodzenie z domu ,a jak musisz zachowaj 2 metry .Myj dłonie ,a 2 Razy dziennie całe ciało .Ograniczysz "nie zapobiegniesz" zachorowanie na korona .Opowieści o maseczkach to biznes .

  38 22
 • ~HakunaMatata 2020-04-10 20:03:37

  Czyli mimo iż wiadomo, że maseczki nie chronią (jeśli już, to powinni je nosić tylko zarażeni i to w sytuacjach bliskiego kontaktu z innymi, a i nie dłużej niż przez dziesięć minut), mimo iż wielu źle je nosi (nos odkryty...), a dla osób nieprzyzwyczajonych stanowią jeszcze większe zagrożenie (bo co chwila je poprawiają i dotykają wtedy twarzy), ludzie popierają taki obowiązek? Ktoś mi wytłumaczy dlaczego?

  51 16
 • ~Franz Kawka 2020-04-10 20:04:30

  A dzisiaj śmietanka pislamskich oszustów pod pomnikiem występowała stadnie nie trzymając odstępu 2 m i bez maseczek. To jak to jest jedni muszą a inni nie?

  91 18
 • ~karolVTEC 2020-04-10 20:06:24

  90% tych maseczek daje taką samą ochronę przed wirusami, jak prezerwatywa zrobiona ze starej skarpetki chroni przed nieplanowanym zapłodnieniem :)

  76 20
 • ~hromqwe 2020-04-10 20:12:39

  Druga sprawa czy maseczki pomogą ,jak zacznie się sezon komarów ???
  Z tym dylematem pozostawiam tych co na siłę wciskają maseczki które produkuje ich znajomy lub krewny .Merkel ,do niedawna autorytet w UE sama mówi ,że 80 % ludności spotka na swojej drodze korona wirusa .Chcesz ocaleć siedź w domu ,nie ufaj maskom i innym specyfikom .Kurwa tak trudno to zrozumieć .Tych co pierdolą o maskach ,a nie sprecyzują ich działania powinni karać więzieniem

  34 21
 • ~Maksymilian Popeć 2020-04-10 20:28:31

  Jakoś tych fanów maseczek nie widziałem na ulicach przez zimę, gdy wirus syfu spowodował śmierć 110 ludzi / dzień

  27 19
 • ~andrew61k 2020-04-10 20:34:34

  Witam ,w pełni popieram decyzję Ministerstwa Zdrowia co do wprowadzenia obowiązku noszenia maski zakrywającej usta i nos na twarzy. Szkoda tylko , ze te rozporządzenie wchodzi dopiero od przyszłego czwartku , 16 kwietnia . Uważam , że taki nakaz noszenia maski w miejscach publicznych poza domem jak w sklepie czy w aptece powinien być już wydany o dużo wcześniej wraz z decyzją używania obowiązkowo rękawiczek ochronnych . Ja osobiście zacząłem zakładać maskę i rękawiczki już od 20 marca , wyjeżdzając chociażby do sklepu po zakupy i wierzcie mi , że w tym czasie jeszcze nikt nie nosił maski na twarzy , co budziło u wielu ludzi wielkie zdziwienie patrząc na mnie , a rękawiczki ochronne to tylko u kasjerki na kasie . Wiem , że taka maska może mnie w pełni nie uchroni przed wirusem , ale jest to zawsze jakieś dodatkowe zabezpieczenie oprócz założonych rękawiczek przed osobą , która może być potencjalnym nosicielem zarażonym koronawirusem . Dlatego uważam , że gdyby wprowadzono obowiązek zakładania masek dużo wcześniej , ilość osób zarażonych byłaby dużo mniejsza . Pozdrawiam wszystkich , życząc zdrowia , prosząc jednocześnie o dostosowanie się do decyzji naszego Ministra Zdrowia Szumowskiego i nie czekać do przyszłego czwartku , tylko zakładać i ochraniać swoją twarz maską nie ważną jaką i z czego wykonaną - już od jutra , żeby zapobiec tej fali wzrostu zachorowań i wrócić do normalnej codzienności , bo o to nam wszystkim chodzi i do tego dążymy !

  30 48
 • ~spirit-of-the-town 2020-04-10 21:04:13

  ~Abisall, również nie na temat chyba - większość opisanych przez Ciebie praw z powodzeniem realizuje kościół od dawien dawna, niestety.

  11 9
 • ~rosthost1 2020-04-10 21:21:53

  Arteks zobaczysz ze jesli beda wybory korespondencyjne to na nastepne niekomu juz nie bedzie chcialo sie chodzic.

  21 9
 • ~rosthost1 2020-04-10 21:24:25

  ~hromqwe - problem w Niemczech jest taki ze tam dalej ludzie chodza na miasto i specery jak glodne kaczki.

  12 14
 • ~Arteks 2020-04-10 22:19:03

  @rosthost1 - jak dojdzie do wyborów korespondencyjnych to będą to wybory niekonstytucyjne, a ich wybór nielegalny. Czy wszyscy politycy PiS myślą, że społeczeństwo które przyzwyczaiło się już do standardów demokratycznego państwa na to pozwoli? Nie chciałbym aby w Polsce doszło do odpowiednika "Arabskiej wiosny ludów", a ty byś chciał? Nie? To proszę - apeluj do swojej partii aby się opamiętała. Bo z takim socjalem jaki PiS zrobił dla ludzi - mogliby spokojnie rządzić co najmniej 2 kadencje - ale niech nie próbują przejmować władzy w sposób niedemokratyczny, a takim czymś mogą być wymyślone na prędko wybory korespondencyjne których nie ma w konstytucji. W konstytucji jest stan nadzwyczajny który umożliwia przesunięcie wyborów.

  31 16
 • ~Idaho 2020-04-10 23:23:50

  Firma, w której pracuję ma swoją spółkę w Chinach. Nasi Chińczycy nie potrafili tego zrozumieć, że jeszcze nie chodzimy w maskach. Inna sprawa to taka, że maski wymagają przestrzegania pewnych procedur. Z pewnością jednak nie zaszkodzą. Jestem przekonany, że jeszcze długo wejście do samolotu, pociągu, autobusu, czy kina będzie wymagało maski. Ciekawe, jak sobie poradzą na meczach piłkarskich....:)

  18 8
 • ~rzyt 2020-04-11 06:27:14

  Ja jestem za maseczką wyposażoną w chip radiowy zaaprobowany przez RODO, który aplikuje środki odkażające na aktywne miejsca tejże.
  PZPN także musi zaakceptować szaliki, które na meczach będą ograniczały rozpoznanie tzw. szalikowców.
  @Arteks, biletów nie będzie potrzeba, bo chip pozwoli automatycznie pobrać z konta pieniądze za przejazd "zrównoważonym transportem miejskim".
  Wyborów nie będzie potrzeby przeprowadzać, bo chipy dają informację o preferencjach każdego "zachipowanego".
  Ciekawe, czy przejdzie opcja chipów z wymienną baterią, czy bez możliwości wymiany?
  Niektóre chipy mogą być zaopatrzone w funkcję dyscyplinującą "switch off".
  Pozdrowienia

  13 8
 • ~luxOn997 2020-04-11 07:21:35

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  3 1
 • ~Maksymilian Popeć 2020-04-11 08:00:02

  Dziś rano warto założyć maseczki, ale te prawdziwe antysmogowe. I przy okazji spróbować na mapie znaleźć jeszcze jeden tak zapylony region w PL jak to jest w Rybniku... mission impossible a praktycznie 3/4 Polski ma dziś takie same warunki wietrzne i temperaturowe...

  18 5
 • ~monterpl 2020-04-11 08:38:31

  Minister zdrowia ma inne zdanie:
  https://www.wiesci24.pl/2020/04/07/minister-zdrowia-kpi-z-maseczek-na-twarz-szokujace-nagranie-z-szumowskim/

  8 5
 • ~ 2020-04-11 09:31:05

  Popec, niestety. Moi prymitywni sasiedzi (choc lepsze słowo byloby chamy) kopcili juz po poludniu, choć cieplo bylo. Mentalnosc chamskiego rybniczanina - cos czego nie przeskoczysz. I taki ma nad tobą władze, truje cię w świetle prawa. Chamom wolno wiecej niestety

  19 8
 • ~zak 2020-04-11 10:04:57

  @ ~ pierwszy raz się z tobą zgodze , bo wczoraj miałem podobną sytuację , która o 16.00 wygoniła mnie z podwórka do domu , tak śmierdzialo . Miałem interweniować , ale żona mnie od tego odwiodła , boi się o szyby w oknach , bo z takich chamem nigdy nie wiadomo.

  13 7
 • ~Robert Kowalewski 2020-04-11 13:39:07

  Co najmniej tydzień za pózno.
  Ale podobno lepiej pózno niż wcale.

  8 4
 • ~Franek7 2020-04-11 14:43:03

  Poniżej informacjami tym, że w połowie lutego rządowa Agencja Rezerw Materiałowych wyprzedała za bezcen 30 tys maseczek, które dziś są na wagę złota. W normalnym kraju minister Sasin został by odwołany ale my nie jesteśmy normalnym krajem:


  Półtora miesiąca temu Agencja Rezerw Materiałowych wyprzedała ze swoich magazynów zapas profesjonalnych pełnotwarzowych masek. Po 10 złotych za sztukę. Jednocześnie ogłaszała przetarg na zakup nowych masek, które mają zostać dostarczone w listopadzie.
  Archiwalne ogłoszenie o przetargu z lutego na sprzedaż niemal 63 tysięcy pełnotwarzowych masek, nadal można odnaleźć na stronie internetowej Agencji Rezerw Materiałowych.
  "Sprzedaż towaru będzie prowadzona w trybie negocjacji. Istnieje możliwość negocjacji cen w zależności od kupowanej ilości towaru. Negocjacje będą przeprowadzone w drodze bezpośrednich rozmów lub w formie korespondencyjnej" – takie warunki ogłosiła ARM.
  Urzędnicy zaproponowali cenę 10 złotych za "pełnotwarzową maskę neoprenową Panoramasque".

  9 7
 • ~Jacek Kamiński 2020-04-11 15:24:16

  do zak:
  pierwszy raz dałem Ci plusa.
  Zdrowych Świąt!

  6 0
 • ~Mariola Smolak 2020-04-12 01:18:36

  Nie popieram .Hipokryzja Level master. To samo z rocznicą smoleńską
  https://www.youtube.com/watch?v=O7IlH-bb5_o&feature=emb_logo

  6 3
 • ~Robert Kowalewski 2020-04-12 10:42:33

  Czego Pani nie popiera?
  Noszenia maseczek?
  Ten link ..to przepraszam za wyrażenie porażka.

  9 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za obowiązkowym szczepieniem przeciw Covid-19?
Oddanych głosów: 667