zamknij

Wiadomości

19 marca w naszym regionie wyłączą telewizję analogową

2013-03-08, Autor: 
Trwa proces wyłączania naziemnej telewizji analogowej. 19 marca przestanie działać nadajnik w Wiśle. To oznacza, że od tego dnia dostępu do telewizji analogowej nie będą mieli m.in. mieszkańcy Świerklan, Jejkowic, Gaszowic i Lysek.

Reklama

Zgodnie z harmonogramem wyłączeń telewizji analogowej, 19 marca dostęp do telewizji analogowej utracą mieszkańcy południowej części województwa, od granicy z Czechami po gminy sąsiadujące z Rybnikiem: Świerklany, Jejkowice, Gaszowice i Lyski. W samym Rybniku sygnał analogowy zostanie wyłączony 20 maja (wtedy nastąpi wyłączenie nadajnika w Katowicach).

Mieszkańcy Rybnika i okolic, którzy mają antenę ustawioną na nadajnik w Wiśle, żeby nadal odbierać telewizję naziemną, muszą przełączyć się na telewizję cyfrową. W dekodery do odbioru telewizji cyfrowej wyposażonych jest większość nowych telewizorów. Do odbiorników starszego typu można dokupić dekodery zewnętrzne (tuner DVB-T). Wyłączeniem telewizji analogowej nie muszą się martwić użytkownicy kablówek i telewizyjnych platform cyfrowych.

Policja ostrzega, że proces cyfryzacji próbują również wykorzystywać nieuczciwi przedstawiciele różnych płatnych dostawców sygnału telewizyjnego. Okłamują klientów, że telewizja cyfrowa jest odpłatna i proponują podpisanie rzekomo korzystnej umowy. - Przypominamy, że oferta naziemnej telewizji cyfrowej jest bezpłatna, a nowy dekoder czy antenę, można już kupić za kilkadziesiąt złotych w każdym ze sklepów ze sprzętem RTV. Zalecamy, aby odpowiedni dekoder kupić właśnie u takich doświadczony sprzedawców, którzy z pewnością udzielą fachowej pomocy w tej dziedzinie – apeluje policja.

Po numerem telefonicznym bezpłatnej infolinii 800 007 788 można również otrzymać niezbędną pomoc w postaci np. informacji o dostosowaniu swojego odbiornika telewizyjnego do odbioru naziemnego sygnału cyfrowego. Wszelkie niezbędne informacje na temat cyfryzacji telewizji naziemnej dostępne są również na stronie internetowej cyfryzacja.gov.pl.

W styczniu pisaliśmy również o złej jakości sygnału telewizji cyfrowej w naszym regionie: Miała być cyfrowa rewolucja, a są piksele na ekranie

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (21):
 • ~frbro 2013-03-08
  11:04:23

  0 0

  Może ktoś wie, co się stanie z TVT? Jak będzie można je odbierać?

 • ~Ksenopita 2013-03-08
  11:12:21

  0 0

  Czemu sugerujecie ludziom, że będą musieli kupić nową antenę? Ja telewizję cyfrową odbierałem na 20cm antence w kształcie pionowego druta postawionej na telewizorze. Kupiłem ją tylko dlatego bo wyglądała ładniej od kawałka druta przewieszonego przez telewizor, który równie dobrze, a może nawet lepiej tą cyfrową telewizję łapał. Było to 10 lat temu daleko od Polski.

 • ~jojo 2013-03-08
  11:17:25

  0 0

  A do czego potrzebna Ci TVT ?

 • ~ 2013-03-08
  11:33:59

  0 0

  Jeśli już chcecie informować o takich rzeczach to róbcie to rzetelnie!
  Brednie piszecie i tyle. Nie wszyscy w tych gminach odbierają sygnał ze Skrzycznego, tak jak nie wszyscy w Rybniku odbierają z Katowic. Mogę się z wami założyć, że po 19 marca w Świerklanach czy Jejkowicach niektórzy ludzie nadal będzie mieć telewizję analogową, a w Rybniku niektórzy mogą jej nie mieć.

 • ~ 2013-03-08
  12:02:32

  0 0

  Cokolwiek by rzec: ponoć statystyczny Kowalski dwóch rzeczy nie może sobie nigdy odmówić: pakietu telewizji cyfrowej i taniego alkoholu. Natomiast tzw. telewizję, w szczególności w tej obecnej - zinfantylizowanej, socjotechnicznej, merkantylnej, PR'owskiej formule, z pożytkiem dla zdrowia umysłu, należałoby sobie podarować...;-)

 • ~ 2013-03-08
  12:21:57

  0 0

  mam antenę skierowaną na KATOWICE i czasami sygnał jest super, a czasami mam piksele, przerywa. Czy to się zmieni po 19 maja? nie po, kupowałem antenę, sprzęt, by teraz mieć loterię w szumnie nazwanej telewizji cyfrowej.
  no i co z TVT?

 • ~MQ 2013-03-08
  13:12:49

  0 0

  TVT nie nadaje analogowa, więc co się ma stać z telewizją której nie ma.

 • ~minowa 2013-03-08
  15:18:05

  0 0

  To w Świerklanach i Jejkowicach nie można odbierać z Katowic Kosztowy ? To przecież bzdura jakaś !

 • ~lidka1310 2013-03-08
  18:16:52

  0 0

  Darmowa Cyfrowa Telewizja Naziemna-Dobre tylko ze 33zł za radio i telewizje dalej trzeba płacić a w tym samym czasie Cyfra plus z 13 zł proponuje 500kanałow.

 • ~ 2013-03-08
  19:13:34

  0 0

  Wspaniała wiadomość, mam nadzieję że następnym krokiem będzie zakodowanie sygnału i likwidacja abonamentu. Niech płacą ten podatek wyłącznie ci którzy chcą tę hodowlę lisów utrzymywać.

 • ~slmen 2013-03-09
  00:30:34

  0 0

  ~Przypominamy, że oferta naziemnej telewizji cyfrowej jest bezpłatna. Wreszcie koniec ze złodziejskim abonamentem radiowo-telewizyjnym ! Nic tam nigdy sensownego po za teleexpresem i programem Elżbiety Jaworowicz nie pokazali a teraz wszystko będzie można wreszcie bezpłatnie oglądać. Prawie 40 lat na to czekałem!

 • ~Adaśko 2013-03-09
  01:06:52

  0 0

  A kto nas pytal o zdanie.w tym kraju kazdy robi co chce.jaka wladza taki kraj

 • ~superelektro 2013-03-09
  07:49:39

  0 0

  nti, i tu masz 100% racji. Ale " nasi " wybrańcy stwierdzili że nie ma potrzeby dzielenia narodu na tych co mogą ich oglądać i co nie mogą. Tylko kto by wtedy chciał oglądać ( i to za pieniądze ) te zakazane, pełne frazesów na użytek maluczkich mordy ? Było by to najrozsądniejsze. A jeżeli chodzi o mnie i znakomitą większość to mi to loto czy jest nadawana analogowo czy cyfrowo. Tak czy tak od dłuższego czasu nie ma w niej nic godnego uwagi. Na Święta po raz n-ty, jak zawsze dostaniemy Kevin sam w domu, w drugi dzień świąt Książę w Nowym Jorku lub odwrotnie i za to mamy płacić abonament.Cholernie podoba mi się amerykańskie rozwiązanie stosowane w kablówkach. Masz w domu kabel na którym jest chyba około 500 ( o ile nie więcej ) różnych kanałów płatnych i darmowych. No i na płatnych nie ma reklam, natomiast na darmowych ogląda się prawie wyłącznie reklamy do których zasadnicza nadawana treść jest niewielkim dodatkiem. Tym sposobem czterdziestominutowy film potrafi trwać nawet 2 godziny. Wybierasz z klawiatury który z kanałów chcesz oglądać, przy użyciu kk wykupujesz czas dostępu i bez wychodzenia z domu, podpisywania umów itp. itd. odbierasz aż Ci się wyczerpie opłacony czas. Opłata stała za dzierżawę terminala to bodaj że 1,5$ / miesiąc niezależnie czy oglądasz cokolwiek czy nie. Już widzę jak wszyscy rzucają się na wykupowanie dostepu do TV-1 czy 2

 • ~ 2013-03-09
  11:14:11

  0 0

  Witam,ja już pare miesięcy odbieram telewizje cyfrową z dekodera DVB-T nic nie mam nowego stara antena i mam pytanie dotyczące programów TVP1,2, te właśnie programy odbieram najgorzej jakość sygnału jest w granicach max 40% a pozostałe polsat tvn,itd 80% czy po włączeniu juz na nasz region analogu a włączenie cyfrowego odbioru jakość tych programów sie poprawi czy musze nową antene lub tym podobnym ??

 • ~Teddy 2013-03-10
  12:23:22

  0 0

  ~slmen..tępy jesteś ja but czy tylko udajesz?? Abonament radiowo-telewizyjny płacisz za posiadanie odbiornika RTV a nie za oglądanie, a cyfrowa TV oznacza, ze nie musisz wykupować pakietów Cyfry, Polsatu ani "kochanej" VECTRY" za grube pieniądze, itd żeby oglądać podstawowe kanały tych telewizji. Co do sygnału to po kontakcie z UKE w Siemianowicach wiem, ze sygnały na terenie Rybnika są za słabe bo Skrzyczne pracuje obecnie na 25kV a nie na 100, więc daje może być taka sytuacja, ze na Kościuszki jest Full a na 3 maja (położonej dużo niżej) sygnał ma już tylko 8% a to za mało, żeby go z tuner złapał. Nowe transpondery będą dostawiane ale dopiero wtedy, kiedy okaże się że są problemy z sygnałem, ale nie wiadomo, kto wtedy będzie płacił za nowe transpondery bo kontrakt obowiązywał na tą ilość, która już stoi a niestety UKE dopiero w kwietniu będzie badało poziom sygnału w naszym regionie bo do tej pory bawili się gdzie indziej. Nie zdziwię się, jak 50% mieszkańców regionu nie będzie miało wcale TV po wyłączeniu analogówki i nie będą mieli satki czy kablówki. Jak zwykle w tym kraju wszystko robi się od dupy strony :-(

 • ~aztecs 2013-03-10
  12:30:26

  0 0

  Mam antenę skierowaną na Skrzyczne ze wzmacniaczemi, odbieram MUX-1 i do niedawna odbierałem MUX-4 z komina Elektrowni Rybnik. Teraz MUX-4 zacina co 10-15 sekund. Nic nie daje zmiana kierunku anteny czy też regulacja mocy. Wymieniłem nawet dekoder i dalej to samo. Dzwoniłem do BOK Polsatu i po prawie godzinie główkowania ustalono iż coś zakłóca sygnał z nadajnika.
  W zwiąku z tym mam pytania:
  - Czy są tu osoby, które miały problemy z MUX-4 i mają je nadal?
  - Czy głosiliście ten fakt w BOK? Bo tam twierdzą, że pierwsze słyszą o problemach z sygnałem w Rybniku. Jeśli jest to problem nadajnika to powinniśmy zgłosić to w jak największej ilości by się wzięli za naprawę.
  - Czy w okolicy komina pojawił się jakiś obiekt, który mógłby zakłocać sygnał?

 • ~lexodes 2013-03-11
  07:50:40

  0 0

  go070 możesz wymienić antenę na kierunkową - podobno są najlepsze do odbioru tv cyfrowej. Ale lepiej się wstrzymaj, może wzmocnią sygnał. Czy wie ktoś co z kanałami analogowymi, które są w blokach np. z vectry, itp. tą za która się płaci kilka zł. w czynszu? Ona zostanie też wyłączona? Swoją drogą czemu w RSM nie umożliwia odbiory tv cyfrowej z anteny zbiorczej na dachu?? Chodzi o te parę zł które pobiera a po włączeniu sygnału cyfrowego nie będzie mogła??

 • ~qwer 2013-03-11
  15:21:33

  0 0

  lexodes tylko zwróć uwagę ze płaci to kilkadziesiąt tysięcy lokatorów RSM więc to nie ,parę złotych, i nigdy RSM nie zgodzi się na wystawienie anten na dachach.Z programami Vectry nic się nie zmieni bo już dołożyli kanały i podnieśli oczywiście opłatę w czynszu.

 • ~Kwinto 2013-03-11
  18:34:28

  0 0

  Słabiutki ten artykuł ludzie i tak nic z niego nie wynoszą, więc wtrącę dwa słowa.
  Proponuję wstrzymać się z zakupami anten do maja kiedy to całkowicie nasz region przejdzie na DVB-T. Docelowo sygnały będa mocniejsze, szczególnie jeśli chodzi o mux2 i mux3. Od 19 marca bedzie można próbować odbioru ze Skrzycznego wszystkich trzech muxów
  mux1 -k.55 (leci już docelowo synchronicznie z Katowicami)
  mux2 -k.38 (docelowo k.58 z końcem roku? )
  mux3 -k. 41 (od 19 marca)
  Odbiór ze Skrzycznego nie jest zły w końcu nadajnik jest 1250mnpm i nawet parę lat wstecz kiedy dopiero testowano dvb-t nie miałem problemu z odbiorem (południe Rybnika)
  -------------------
  Katowice przechodzą z analogu na pełne DVB-T w maju, tutaj na razie chyba niewiele się zmieni, choć moc mux3 woła o pomstę do nieba.
  Tak więc mamy:
  mux1 -k.55 (synchronicznie z Wisłą)
  mux2 -k.49
  mux3 -k. 51 (docelowo k.41 zsynchronizowany z Wisłą i Częstochową) Teoretycznie już 19 marca Emitel mógłby włączyć ten kanał, ale nie zapowiada się na to.
  ---------------------
  Jeśli chodzi o anteny, wiadomo że tutaj dużą rolę odgrywa miejsce zamieszkania i ukształtowanie terenu, jednak z moich testów wynika że bardzo dobrze spisuje się stara zwykła siatka+dobry zasilacz. Logarytmiczna strzałka czy nawet droga Televes DAT45 poległa, szczególnie na muxach z Ostravy. Tak więc najpierw ustawiamy i testujemy stare anteny, a potem kupujemy coś nowego.

 • ~ 2013-03-12
  08:01:36

  0 0

  witam a ja mam pytanie czy z podstawowego gniazdka vectry za 2.60 co jest w czynszu pójdzie dalej analog czy cyfrowy sygnał.bo liczyłem że będę mógł odbierać cyfrowy a słyszałem że zostaje po staremu?

 • ~marwal 2013-03-12
  09:44:30

  0 0

  z tego co mi wiadomo to VECTRA w trosce o klientów ze starymi telewizorami nie ma na razie zamiaru przejść na sygnał cyfrowy, oczywiście można podpisać z nimi umowę i za kilkadziesiąt złotych miesięcznie mieć już dzisiaj pakiet cyfrowych kanałów z Vectry

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5036