zamknij

Wiadomości

140 gmin i powiatów kontra rząd: „przesuńmy termin wyborów”

2020-03-31, Autor: 

Śląski Związek Gmin i Powiatów apeluje o zmianę terminu wyborów Prezydenta RP. Samorządowcy są zgodni, że ich przeprowadzenie wobec rozprzestrzeniania się koronawirusa, to wielkie ryzyko dla życia i zdrowia mieszkańców.

Reklama

- Sprzeciwiamy się organizacji wyborów prezydenckich 10 maja w warunkach epidemii. Ich termin trzeba przesunąć. To powinna być decyzja ponad wszelkimi podziałami - mówi Piotr Kuczera, Przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, prezydent Rybnika.

Samorządowcy podkreślają, że sprzeciw wobec wyborów wynika wyłącznie z troski o mieszkańców wspólnot lokalnych. Nie chcą go wpisywać w spór polityczny prowadzony na poziomie centralnym.

Przeprowadzenie wyborów w dobie izolacji

Samorządy lokalne przypominają, że wybory to nie tylko kampania i sam dzień głosowania, ale również związane z ich przygotowaniem prace techniczno-organizacyjne, które trwają wiele tygodni. Gminy lada dzień powinny rozpocząć czynności przygotowawcze. W wielu przypadkach będą one prowadzone w aktualnie zamkniętych placówkach oświatowych, gdzie zwykle ulokowane są lokale do głosowania. W przygotowania te zostanie zaangażowanych tysiące pracowników jednostek samorządu terytorialnego w całej Polsce, co znacznie zwiększy ryzyko ich zachorowania.

- Do 6 kwietnia należy utworzyć obwody do głosowania, a do 10 kwietnia powinni się zgłosić kandydaci do obwodowych komisji wyborczych – wylicza Klemens Podlejski, Burmistrz Miasta i Gminy Żarki, członek Zarządu Związku i dodaje: - Jednocześnie w całym kraju wprowadzono zasady, które mają na celu ograniczanie skupisk większych niż dwie osoby. Prezydent oraz rząd RP nieustannie apelują o zachowanie izolacji, która ma kluczowe znaczenie w zahamowaniu szybkiego rozprzestrzeniania się zachorowań.

Szereg problemów i ważna przestroga

W środowisku samorządowym od kilku tygodni pojawiają się głosy, które wprost wskazują, że pogarszająca się sytuacja w kraju utrudnia, a właściwie uniemożliwia przygotowanie wyborów. Dlatego też w przyjętym 30 marca stanowisku Śląski Związek Gmin i Powiatów stawia uzasadnione pytanie, jak przygotować wybory w bezpośrednim kontakcie nie tylko z wyborcami, ale też członkami komisji i pełnomocnikami komitetów wyborczych

Obawy artykułowe przez środowisko samorządów lokalnych wynikają także z doświadczeń innych krajów w Europie. Informacje przekazane przez media związane z niedawno zorganizowanymi we Francji wyborami lokalnymi pokazały, że w ich wyniku nastąpił istotny wzrost zachorowań. Miało to miejsce zarówno po stronie wyborców, jak i komisji wyborczych.

- Te doświadczenia powinny być dla nas przestrogą – podsumowuje Piotr Kuczera, Przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, Prezydent Rybnika.

W stanowisku Śląskiego Związku Gmin i Powiatów wskazano szereg podstawowych problemów, które mają kluczowe znaczenie w kontekście podjęcia decyzji o przesunięciu terminu organizacji najbliższych wyborów, tj.:

1. rosnąca obawa o życie i zdrowie ludzi zarówno pracowników samorządu, szkół, jak i członków komisji obwodowych, przedstawicieli komitetów wyborczych oraz wyborców;

2. brak podstaw do zmuszania konkretnych pracowników samorządu i jednostek podległych do tego, by podejmowali czynności związane z wyborami, w sytuacji, w której obawiają się oni o swoje zdrowie;

3. brak możliwości ukonstytuowania się obwodowych komisji wyborczych, ogromne problemy organizacyjno-techniczne w zakresie przeszkolenia takich komisji ze względu na ograniczenia w poruszaniu się i spotykaniu z uwagi na wprowadzone obostrzenia związane z izolacją osób;

4. brak na rynku środków ochrony osobistej, w tym płynów dezynfekujących, maseczek i rękawiczek, w które należy wyposażyć wszystkie pracujące przy wyborach osoby (a w przypadku chwilowej ich dostępności ceny tych produktów są bardzo wysokie, tym samym środki przyznane na organizację wyborów mogą okazać się niewystarczające);

5. brak zachowania zasad równości i reprezentatywności wyborów – tysiące osób poddanych kwarantannie domowej, brak precyzyjnych wytycznych w zakresie głosowania korespondencyjnego (pracownicy Poczty Polskiej nie obsługują osób będących w kwarantannie);

6. olbrzymie kłopoty z uzyskaniem zaświadczeń o prawie do głosowania i dopisaniem do listy wyborców.

Przeczytaj treść stanowiska ŚZGiP ws. wyborów: https://www.silesia.org.pl/upload/files/Dominika/stanowisko_ws_wyborow___ZGiP_30.03.2020.pdf

ŚZGiP – jest największą regionalną organizacją samorządową w Polsce, zrzeszającą obecnie 140 jednostek samorządu terytorialnego z woj. śląskiego (w tym wszystkie miasta na prawach powiatu), jego misją jest służba na rzecz dobra publicznego w województwie śląskim poprzez wspieranie społeczności i samorządów lokalnych (www.silesia.org.pl).

Oceń publikację: + 1 + 71 - 1 - 43

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (34):
  • ~Arteks 2020-03-31
    15:16:13

    Lekarze na nie, samorządowcy na nie, dziennikarze na nie, społecznicy i członkowie komisji na nie, społeczeństwo na nie - odrealniony Kaczyński i jego statyści na tak.

  • ~Natalka616 2020-03-31
    15:25:31

    Myślałam, że nigdy tego nie napisze...

    Arteks zgadzam się z Tobą...
    Fantazja jednego odrealnionego człowieka

  • ~Tadeusz Dybała 2020-03-31
    15:26:58

    60 71

    Już po mału wygrywamy, cierpliwości. Zresztą i tak nikt do komisji z mojej ręki nie pójdzie.

  • ~ 2020-03-31
    15:31:07

    41 59

    Ustawa o stanie nadzwyczajnym może określić podstawy, zakres i tryb wyrównywania strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela". Co to oznacza w praktyce? Noo, oznacza podstawy do roszczeń o odszkodowania z tytułu strat majątkowych... - Ten aspekt jest BARDZIEJ istotny niż wybory, bo oznaczałoby to katastrofę finansów publicznych Polski w niewyobrażalnej skali.. To DLATEGO ! totalniani inspirowani doradcami zagranicy -"życzącymi nam dobrze'' - tak bardzo chcą STANU NADZWYCZAJNEGO. Oni po prostu chcą , żeby Polska gospodarka i finanse publiczne były W KATASTROFALNYM STANIE ! ! !

  • ~siarzewski 2020-03-31
    15:49:17

    68 13

    Wróble na drzewach ćwirkają że decyzja o odwołaniu wyborów już zapadła. Teraz jeszcze tylko robi się propagandę (w czym akurat obecna władza osiągnęła mistrzostwo) oraz kombinuje się jak to zrobić prawnie bez wprowadzaniu stanu wyjątkowego.

    A ze spraw bardziej przyziemnych. Organizacja wyborów to spora operacja organizacyjno-logistyczna. Przy aktualnych ograniczeniach nierealna do spełnienia. Ponadto należy wziąć pod uwagę czynnik podstawowy - czy ktokolwiek odważy się za te 350zł podjąć obowiązki członka komisji wyborczej.

    ------

    Droga redakcjo. Ograniczcie ilość reklam na waszym portalu, bo już mój leciwy komputer nie daje rady z waszą stroną.

  • ~luxOn997 2020-03-31
    15:50:52

    48 14

    Trzeba być idiotą żeby wierzyć w termin wyborów.

  • ~Lahcim 2020-03-31
    16:11:19

    60 30

    ~rekin59 było nie przejadać pieniędzy na bieżąco to by było na wydatki podczas kryzysu. Kupowało się głosy na potęgę i wydawało na bzdurne projekty to teraz nie ma. Zrzucanie tego na opozycje to jak mówienie, że się zadłużyło bo była dobra okazja. Wystarczy tylko myśleć i mieć trochę pojęcia o ekonomii. PIS tego niestety nie potrafi.

  • ~Lahcim 2020-03-31
    16:20:39

    50 22

    ~luxOn997 trzeba być jeszcze większym idiotą żeby o tym wiedzieć a mimo wszystko ludzi trzymać w niepewności, samorządy zmuszać do przygotowań i przy okazji straszyć ich konsekwencjami "Niech ci samorządowcy, którzy teraz buńczucznie zapowiadają, że złamią prawo, liczą się ze stratą stanowisk" - Terlecki.

  • ~kir76 2020-03-31
    16:40:54

    36 19

    "nikt do komisji z mojej ręki nie pojdzie" - kogo można "mieć w ręce"- albo osoby nie zdolne do samodzielnego myślenia, albo osoba wypowiadająca te słowa jest taką osobą? Chyba, że jakaś tajna organizacja lub co gorsze sekta ma taką moc sprawcą? W tym wypadku myślę jednak, że odpowiedź nie jest trudna: to urojenia autora tekstuk.

  • ~Tadeusz Kiełkowski 2020-03-31
    16:48:11

    19 4

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~kir76 2020-03-31
    16:48:49

    30 11

    ... najbardziej boli to, że przez "gierki" polityczne z zwykłych ludzi robi się idiotów... wiadomo, że wyborów nie będzie-to jest fakt (nikt na siebie nie weźmie takiej odpowiedzialnosci... jest tylko pytanie kto na tym fakcie najwięcej ugra!!!

  • ~ 2020-03-31
    16:52:50

    35 39

    Czyżby nawoływali do złamania konstytucji?
    Gdyby tak można było "sobie przesuwać", to PO "rządziłaby" 100 lat.

  • ~waldus 2020-03-31
    17:15:51

    25 47

    Zgodnie z prawem wybory powinny sie odbyc. Niestety w obecniej sytuacji kampanie prowadzi tylko prezydent Duda. Inni sa prawie "wylaczeni". Nawolywanie jednak do bojkotu albo przesuniecia to dzialania niedemokratyczne i niekonstytucyjne. Dlatego dla utrzymania Panstwa i powagi wladzy wybory powinny sie odbyc. Inaczej holota bedzie miala wrazenie ze moze dyktowac panstwu co im tam do glowy przyjdzie. Skutki trudne do przewidzenia ,ale moga byc gorsze niz organizacja wyborow w erze wirusa. Zwracam uwage ze Bawaria przeprowadzila wybory samorzadowe w dniu 14.03 i 29.03.

  • ~Jan R. 2020-03-31
    18:02:38

    17 12

    Proszę sobie otworzyć na tej stronie https://wybory.gov.pl/prezydent2020/pl/kodeks/48 tekst ujednolicony Kodeksu wyborczego i przeczytać na czym z grubsza polega głosowanie korespondencyjne - Rozdział 6a (Art. 53a - 53l). Można to ogarnąć w przypadku małej liczby wyborców. Jeżeli wrzucimy wyborców po 60-ce i tych na kwarantannie to nie wiem kto to ogarnie pod rządami obecnych przepisów. Nie podaję przykładu Bawarii ponieważ nie wiem na czym u nich to polega. Być może nie jest to tak bardzo skomplikowane jak u nas. Jestem prawie o tym przekonany.

  • ~Tadeusz Kiełkowski 2020-03-31
    18:04:14

    26 14

    ~Tadeusz Dybała
    A zato z mojej komisji pójdą z ręki, nogi i łokcia.

  • ~Jacek Kamiński 2020-03-31
    18:05:47

    28 18

    do waldus:
    70 % Polaków przeciwko majowym wyborom . A ty nazywasz ich hołotą... Przykład Bawarii... tak odbyły się KORESPONDENCYJNIE.
    Zatem poczekaj jeszcze. Szeregowy Poseł zmieni zdanie i...jego wyznawcy jednym głosem piać będą, iż wyborów zorganizować nie można.

  • ~Franek7 2020-03-31
    18:05:53

    39 28

    Duży 38 milionowy kraj a nie potrafi sobie poradzić z jednym obłąkanym.

  • ~Mael 2020-03-31
    18:08:16

    25 9

    W Bawarii zakończyła się w niedzielę druga tura wyborów samorządowych. W regionie, gdzie koronawirus pojawił się w Niemczech w pierwszej kolejności, jest już ok. 14 tys. zakażonych, obowiązują też ograniczenia w poruszaniu się.

  • ~ 2020-03-31
    18:18:31

    28 32

    Sejm obecnie pracuje nad tym , żeby wszyscy którzy mają ochotę , lub boją się o zdrowie ,mogli głosować korespondencyjnie . To też żle ? jak zagłosujesz listownie to chyba się nie zarazisz szanowna opozycjo.

  • ~peha 2020-03-31
    18:24:19

    34 20

    Wiadomo że wybory się nie odbędą, ale potrzebny jest ten wyborczy szum by przykryć beznadziejna sytuację w służbie zdrowia.

  • ~PogromcaSzkodnikow 2020-03-31
    18:33:44

    16 21

    Franek7

    Spoko. Mailowe zgloszenie do Rybnickiej Komendy juz wyslane.

  • ~Franek7 2020-03-31
    18:45:16

    25 22

    Zak, korespondencyjnie to trzeba pójść na pocztę że u nadać swoją kartę wyborczą gdzie łatwo się zarazić. Ja aktualnie unikam chodzenia na pocztę. Jak już to sensownie byłoby przez internet. Problem jest też taki, że kampania wyborcza w zasadzie się nie toczy. Kampania wyborcza czyli swoisty targ w czasie którego obywatela można przekonać lub nie. Może ty tez byś w końcu zrozumiał, że PiS to bolszewizm i zmienił poglądy i kandydata? Nie dowiemy się tego.Nie możemy z tego powodu podjąć obiektywnej decyzji na kogo zagłosować. O szwindlu z Jakubiakiem nie wspomnę, któremu ktoś podrzucił 140.000 podpisanych list poparcia żeby PiS miał słupa w wyborach bo gdyby wszyscy się wycofali to wyborów nie będzie. Ten sam Jakubiak w ostatnich wyborach parlamentarnych w zeszłą jesień zdobył 3500 głosów. Wszystkie kraje na świecie i Europie odwołały wybory planowane w najbliższym czasie, nawet Rosja. Tak wiec spadamy standardami demokracji poniżej Rosji i Białorusi.

  • ~ 2020-03-31
    18:56:49

    24 31

    Franek7 - myślę , że 99 procent wyborców wie na kogo będzie głosować . Jeśli ty jesteś niezdecydowany , to podpowiem ci - głosuj na PAD :)

  • ~Arteks 2020-03-31
    19:22:13

    26 22

    @mael - nie porównuj mało znaczących wyborów w jednym landzie do wyborów głowy państwa. W Bawarii przynajmniej doszło do jakieś kampanii wyborczej - u nas nie. Tam możliwe, że mają z takim typem głosowania doświadczenie. U nas nie mamy. Poza tym wczoraj ok. 14.30 przed pocztą na Grunwaldzkiej na Nowinach stało z 20 osób!. Jakie kolejki byłyby gdyby nagle kilkanaście milionów ludzi musiało nadać listy? Wybory korespondencyjne prawie w ogóle nie poprawiłyby bezpieczeństwa bo możliwość zarażenia przeniosłoby się z lokali wyborczych na poczty i kolejki do nich. Po prostu porzućmy ideę wyborów i zaniechajmy tego szalonego pomysłu w obecnym czasie. Wolę już aby długopis dłużej sobie poudawał, że rządzi - nawet kilka miesięcy niż narażanie ludzi na różnego rodzaju utrapienia i potencjalne zarażenie.

  • ~Franek7 2020-03-31
    20:21:31

    20 18

    Pogromco nie rozśmieszaj mnie z tym zgłoszeniem bo mam zajady. Ja wiem co mi można wiec takie twoje strachy na lachy budzą we mnie politowanie. Możesz nawet do Ziobry napisać. Na wszelki wypadek powtórzę, że rząd nie ma prawa ograniczać naszych swobód bo nie wprowadził żadnego ze stanów nadzwyczajnych. Nie trzeba zatem stosować się do obostrzeń wprowadzonych przez rząd bo są nielegalne i wbrew konstytucji. Żadnych kar czy mandatów nie przyjmować bo nawet wniosek do Sądu będzie im wstyd wysłać. Wie to każdy student pierwszego roku prawa.

  • ~waldus 2020-03-31
    20:31:34

    18 9

    ~Jacek Kamiński: 14.03 wybory "normalne", 29.03 czyli wybor prezydenta "korespondencyjnie, No tak to co prawo czy wola ludu wazniejsze? "Konstytucja, Konstytucja, Konstytucja" zdaje sie darli sie jeszcze niedawno, a teraz chca przekladac?. To jak prawo, to wybory powinny byc zorganizowane, byc moze i "listownie", ale jednak. Panstwo ma byc silne, a nie "mientkie".


    ~Mael; a mimo to Niemcy przyjmuja chorch z innych krajow. Symbolicznie, ale gest maja.

  • ~Jacek Kamiński 2020-03-31
    20:34:36

    14 15

    zaku!
    Pochwalasz sejmowe prace nad głosowaniem korespondencyjnym. Uświadom sobie jednak, iż by nie łamać prawa, będzie mogło się ono odbyć PÓŁ ROKU po uchwaleniu ustawy. Zatem to taka przykrywka, temat zastępczy by przykryć złą sytuację w kraju. A wkrótce będzie znacznie gorsza w aspekcie zdrowotnym i tragiczna w ekonomicznym.

  • ~ 2020-03-31
    21:31:18

    18 19

    No i możecie łyknąć soku z buraka. Chcieliście wprowadzenie stanu wyjątkowego dla waszych prymitywnych, partyjnych interesów. Po wyborach co? Z powrotem wygaszamy? Marionetkowi pseudo-politycy, usłużni i śmieszni już biegli "protestować" i wzywać do złamania konstytucji a stary Kaczyński znowu ich rozegrał jednym ruchem.
    Biedaczka Kidawa myślała, że jej się upiecze i schowa się za Bosakiem, który miał być kandydatem nowej koalicji K-KO.

  • ~Franek7 2020-04-01
    07:32:12

    16 10

    To PiS zlikwidował kiedyś możliwość głosowania korespondencyjnego a uzasadniał to możliwością manipulacji i fałszerstw. A dziś jak jest im to na rękę to chce przywrócić. Ci za obłuda.

  • ~Franek7 2020-04-01
    07:35:37

    13 10

    Pani Witek we wczorajszym orędziu powiedziała, że nie można wprowadzić stanu wyjątkowego bo groziło by nam ograniczanie swobód obywatelskich..... Buuuuahahahaha.

  • ~Franek7 2020-04-01
    10:44:50

    10 6

    Etiopia przekłada wybory do parlamentu z powodu koronawirusa. Miały się odbyć pod koniec sierpnia.

    https://www.onet.pl/?utm_source=m.facebook.com_viasg_wiadomosci&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&pid=e6b731bc-b6f8-4464-b166-e44ca3767dd9&sid=b177a2c9-166f-4113-9b28-185bbe554807&utm_v=2

  • ~Arteks 2020-04-01
    11:41:43

    15 10

    Są nowe wyniki badania opinii publicznej. 79% społeczeństwa chce przeniesienia terminu wyborów. Kto jest ważniejszy dla władz naszego kraju - społeczeństwo czy dziwoląg z Żoliborza?

  • ~crun 2020-04-01
    12:15:47

    12 7

    Głosowanie musi się odbyć przed odebraniem 500+
    Miesiąc może jeszcze pociągną, później na zasiłki dla bezrobotnych nawet nie starczy.
    Jak pińcsetbiorcy zagłosują na jedynego kandytata to będą podziękowania dla wyborców, następnie zabiorą i tłumaczenie że ekonomia... etc.

  • ~ 2020-04-01
    15:08:04

    8 7

    koalicja eu jak zwykle robi politykę i kalkulację po trupach liczą na to że dzięki pandemii jak się ludziom pogorszy komfort życia zyskają trochę głosów więcej dla swojej marionetki kidawy,poza tym liczą na to że jak nie będzie prezydenta zastąpi go marszałek senatu i wtedy będą mogli wetować ważne ustawy w tym pakiet antykryzysowy itd

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5052