zamknij

Wiadomości

10 lat Polski w Unii. Jak zmieniał się Rybnik?

2014-04-30, Autor: 
10 lat temu Polska weszła do Unii Europejskiej. Na integracji europejskiej skorzystało też nasze miasto, które znalazło się wśród samorządów, pozyskujących najwięcej środków unijnych. Która z inwestycji była najważniejsza? Jaki projekt najbardziej pożyteczny? Te pytania zadaliśmy rybnickim samorządowcom i działaczom społecznym. Politycy opozycji zwracają też uwagę na potknięcia minionej dekady.

Reklama

Adam Fudali twierdzi, że największą i najbardziej rozwojową dla miasta inwestycją współfinansowaną ze środków unijnych była budowa kanalizacji sanitarnej. – To była epokowa inwestycja o największym budżecie, która pozwoliła na kompleksowe uporządkowanie gospodarki ściekowej w mieście – ocenia prezydent. – Unikalne w skali kraju i bardzo nowatorskie było wprowadzenie w Rybniku elektronicznej karty miejskiej e-karta. Mamy ją od 2006 roku, a inne miasta naszego województwa dopiero teraz wprowadzają takie rozwiązanie – mówi Adam Fudali.

Wiceprezydent Joanna Kryszczyszyn podkreśla, że bardzo ważne dla miasta były projekty edukacyjne. - Uważam, że najbardziej trafionym projektem był „Mam zawód mam pracę w regionie”, a także „Rybnicka szkoła przyszłości”. Dla rozwoju miasta najważniejsze projekty to: „Dodajcie nam skrzydeł” (aktywizacja osób niepełnosprawnych intelektualnie), „Szkoła dobrych pomysłów” (innowacyjne zadania w zakresie animacji, zajęć przy współpracy uczelni wyższych), „Nowoczesny uczeń w nowoczesnej szkole” (gra obywatelska, kursy akademickie dla młodzieży, działania profilaktyczne) – wymienia Joanna Kryszczyszyn.

>> Jak zmieniał się Rybnik dzięki funduszom unijnym?

Przewodniczący Rady Miasta Rybnika, Andrzej Wojaczek uważa, że najbardziej trafiona inwestycja, zrealizowana dzięki funduszom europejskim to budowa kanalizacji sanitarnej. Oprócz tego wymienia remonty dróg, a także programy walki z niską emisją. – Wiele zyskujemy dzięki środkom z Unii Europejskiej. Dzięki nim mamy wyremontowane takie drogi jak: Gliwicka, Wodzisławska, Żorska czy Raciborska. Poza tym niezwykle ważne było odnowienie budynków przy ulicy Andersa na Paruszowcu, a także modernizacja kąpieliska „Ruda” i rybnickiego stadionu – wylicza Andrzej Wojaczek.

Grażyna Kohut, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku zwraca uwagę, że bardzo ważne dla młodych mieszkańców miasta i okolic było wyposażenie „Tygla” w trzy profesjonalne pracownie oraz windę. Zdaniem Grażyny Kohut, Rybnik najbardziej rozwinął się dzięki budowie kanalizacji oraz stworzeniu w Boguszowicach nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej.

Poseł Marek Krząkała przypomina modernizację i przebudowę Rybnickiego Centrum Kultury. W opinii Marka Krząkały budowa kanalizacji sanitarnej choć była największym projektem unijnym w Rybniku, nie do końca została dobrze zrealizowana.  – Niestety inwestycja nie objęła swoim zasięgiem wszystkich dzielnic. Ponadto była realizowana ze środków przedakcesyjnych, co oznacza, że miasto musiało dołożyć ponad dwukrotnie więcej środków własnych niż inne samorządy. Dodatkowo ponad dwuletnie opóźnienie i znaczne nieprzewidziane utrudnienia dla mieszkańców przy realizacji kładą się cieniem na tej inwestycji – podsumowuje poseł PO.

 

Opozycyjny radny Piotr Kuczera wśród najlepszych dla rozwoju miasta unijnych inwestycji wymienia wprowadzenie e-karty oraz remonty głównych dróg dojazdowych do Rybnika m.in. ulicę Żorską i Wodzisławską. Radny ma jednak kilka zastrzeżeń co do tych projektów. – E-karta to bardzo dobry pomysł, ale niestety niedokończony. Elektroniczna karta miejska miała nie tylko funkcjonować w autobusach, ale również na parkingach czy basenach. Natomiast jeśli chodzi o modernizację dróg to słabym punktem tych inwestycji były opóźnienia oraz brak powiązania przebudowy całych fragmentów infrastruktury komunikacyjnej. Przykładem pozostaje remont ul. Wodzisławskiej i pozostawienie „wąskiego gardła” w postaci nieposzerzonego przejazdu pod wiaduktem – komentuje Piotr Kuczera z PO.

Piotr Masłowski, który zawodowo zajmuje się funduszami europejskimi podkreśla wagę budowy kanalizacji sanitarnej. – Realizacja nie była może perfekcyjna, ale projekt na pewno pozytywnie wpłynął na miasto, jak z powodu stanu środowiska, tak i gospodarczo. Poza tym bardzo ważna była termomodernizacja placówek edukacyjnych. To jest pomysł na walkę ze smogiem i obniżenie kosztów funkcjonowania szkół. Szkoda, że tych projektów nie jest więcej i miasto nie korzysta z programu KAWKA – komentuje Piotr Masłowski.


Prezes CRIS dodaje, że miasto nie wykorzystało potencjału związanego z nowymi technologiami. – Elektroniczna karta miejska i publiczne punkty dostępu do Internetu w Rybniku to był rewelacyjny pomysł. Portmonetka jest jednak fikcją, za parkingi nikt nie płaci w ten sposób, a statystyki e-karty służą do blokowania rozwoju sieci połączeń. Co więcej e-karta utrudnia życie osobom z niepełnosprawnościami i dyskryminuje osoby spoza Rybnika. Poza tym zastanawiam się, jak dwuetapowy projekt Miejska Sieć Szerokopasmowa w Rybniku o wartości 22 milionów zmienił życie przeciętnego rybniczanina? Ja na razie tego nie odczuwam – podsumowuje Piotr Masłowski.

Jak Wy oceniacie projekty unijne, zrealizowane w Rybniku? Które Waszym zdaniem były najbardziej trafione i najlepiej wpłynęły na rozwój miasta? Czekamy na Wasze opinie.

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
  • ~bolo 2014-04-30
    17:13:56

    20 0

    panie fudali:
    Kanalizacja owszem jest zrobiona, rok po zakończeniu prac na kanalizie sanitarnej miasto kopało w tym samym miejscu rury pod kanalizę burzową. Wynik tej inwestycji jest taki że mamy najdroższe ścieki w Polsce. Dziękujemy
    Remonty dróg owszem, zrobione, ale kosztem kilku lat w korkach, a remont mostu na raciborskiej był "świetnie" zgrany z remontem samej ulicy. tylko rok rozbieżności. Szczęście dla was że Unia nie połapała się w jak te remonty były prowadzone. Dziękujemy za korki
    Dziękujemy też panu frelichowi za likwidację szkolnictwa zawodowego kilka lat temu.
    Dziękujemy za walkę z emisją poprzez dotację do solarów na gigantyczne kwoty, solary które działają w lecie a nie w zimie kiedy się najwięcej pali w piecu. Tymczasem dotacja do pieców niskoemisyjnych lub innych czystszych źródeł są minimalnej wartości.

    Dziękujemy za dwukrotny rozrost administracji w urzędzie miasta za pana kadencji. Pozwolenie na budowę załatwia się dwa miesiące a tymczasem w powiecie dwa tygodnie.

    Dziękujemy za reklamy kulturalne i niedziałające tablice na przystankach.
    Dziękujemy za zbiórkę selektywną odpadów których miasto nie wywozi wtedy kiedy powinno.

    Temu panu już dziękujemy.

  • ~Arteks 2014-04-30
    17:31:55

    0 1

    Ostatnio często jakoś się zgadzam z przedstawicielami opozycji bo faktycznie e-karta w Rybniku to projekt dobry w zamierzeniu i istocie ale... niewykorzystany. E-karta daje niekończące się warianty przeróżnych ofert i kombinacji, a nasz ZTZ wykorzystuje zaledwie 10% możliwości tego systemu. Jeśli chodzi o kanalizację, drogi czy różnego rodzaju remonty instytucji i szkół to miasto dość dobrze wykorzystało środki finansowe. Jeśli jednak chodzi o kwestię transportu zbiorowego, rewitalizacji tkanki miejskiej, tworzenia nowych obiektów, baz naukowych itd to miasto w poprzedniej kadencji za wiele nie zrobiło. To powinno być priorytetem w następnej kadencji. Zostawmy już remonty dróg i zajmijmy się innymi problemami. Rybnik odstaje od innych dużych miast jeśli chodzi o funkcjonowanie komunikacji publicznej. Zła komunikacja publiczna równa się gorszemu komfortowi życia, większym korkom, problemom z parkowaniem i przeciążeniem naszych ulic, a także większymi kosztami jakie ponoszą sami mieszkańcy na dojazdy autami, a nie rzadko inwestowaniem w kilka pojazdów w jednej rodzinie. Nie było też jakichś spektakularnych inwestycji w Rybniku związanych z budową przejść podziemnych, poszerzeniem wiaduktów, budową kładek dla pieszych, nowoczesnych ścieżek rowerowych - tego mi brakuje w naszym mieście.

  • ~qwer 2014-04-30
    18:26:33

    11 0

    Chwalą się jak jakby to robili za swoją kasę a to nie sztuka dostać i coś zrobić tylko zrobić za swoje.Pierw kolejne rządy sprzedały ten kraj za bezcen a teraz się chwalą co to nie zrobili z pieniędzy unii. Paranoja.

  • ~wera 2014-04-30
    20:44:27

    16 0

    Kanalizacja to jest standard a nie jakiś cud za który należy sie kolejna kadencja

  • ~dizers 2014-04-30
    21:23:25

    12 0

    __________to jest nieważne ! ważne jest że piecha już widniejej na bilbordach , piękny , odmłodzony , uczciwy ! nic tylko głosować

  • ~majka15_26 2014-04-30
    21:54:16

    0 8

    Miasto zmieniło się i bardzo rozwinęło po wejściu do UE.Ostatnio już pod innym artykułem pisałam o tym.
    Wiele z inwestycji nie zostałoby w ogóle zrealizowanych (jak choćby kanalizacja), a jeśli znalazłyby się na to pieniądze w budżecie UM to w dalekiej przyszłości. Dużo dobrego zadziało się od 2004 roku w Ryniku.Nie piszę tego dlatego, że jestem zwolenniczką Adam Fudalego, czy taką bezkrytyczną euroentuzjastką.Jestem realistką i widzę niedociągnięcia, zaniedbania, ale dostrzegam zmiany na lepsze.Ja tak zwyczajnie lubię to miasto i cieszę się, że "zastrzyki pieniędzy z Brukseli" liftingują, zmieniają, ożywiają nasz Rybnik. Malkontentom mówię nie.

  • ~Jan R. 2014-04-30
    22:07:05

    8 0

    Najgorsze jest to, że nasz gównodowodzący cieszy się, że u nas jest lepiej niż w naszych miastach partnerskich na Ukrainie.

  • ~jurempus 2014-04-30
    22:20:03

    5 0

    dzisiaj jechałem o 15 przez RYbnik TRAGEDIA miasto kompletnie zakorkowane.jeżeli Pan Panie Fudali myśli że Rybnik jest cudny to prosze to powiedzieć kierowca którzy stoją w korkach a zapewniam Pana że nie jeden niewytrzymie i powiem co o tym wszystkim mysli

  • ~truman20 2014-04-30
    22:39:31

    4 0

    ~majka15_26 - "zastrzyki pieniędzy z Brukseli"? Zadanie matematyczne: Ktoś daje ci 100zł, ty w tym czasie dajesz mu 150zł. Jaki zastrzyk pieniędzy dała ci ta osoba? Dzięki uprzejmości Pana Konrada z bardzo fajnego kanału na yt, taki mały wierzchołek góry lodowej z ostatniej chwili dla fascynatów wspaniałej UE: https://www.youtube.com/watch?v=zwHjOWrhTIk

  • ~turistas 2014-04-30
    23:36:05

    9 0

    ...Biedronka tu, Biedronka tam. Drogi zbudowali, miejsca pracy pozamykali. Podstawówki polikwidowali, dzieci do autobusów powsadzali. Kanalizację utworzyli, policji i straży miejskiej dołożyli. Niech pilnują Nas do wieczora, na mandaty za byle co zawsze jest dobra pora. Chcesz się napić piwa w parku? SM od razu siedzi Ci na karku! Chcesz zgłosić wykroczenie - jak się już pofatygują to jak cud i objawienie! W Rybniku jesteś Wolnym obywatelem, zrób coś bez zgody władzy, zrównają Cię z gów*em i zielem... Taka to unia piękna i kształtuje moją wolność, zanim się obudzisz, przeklniesz władzy zdolność.

  • ~superelektro 2014-05-01
    10:26:04

    7 0

    Do wszystkich euroentuzjastów. Z dotacjami jest dokładnie tak jak z kredytami. Fajnie się bierze, ale powoli przychodzi czas że trzeba będzie oddawać i dokładać. Skąd wtedy weźmiemy ? Pieniądze nie biorą się z nikąd. Ktoś musiał je wpłacić żeby były. A ponieważ następni chętni już przebierają nóżkami aby tak jak Polska wyżebrać z unijnej kasy coś dla siebie więc czas kiedy będziemy płatnikiem netto zbliża się milowymi krokami. I co wtedy ? Będziemy piszczeli że znowu zostały podniesione podatki ? Bo tylko tyle możemy. Płacz i płać. To czego nie zrobił Hitler wywołując drugą wojnę światową w której życie straciły miliony ludzi, unia zrobiła w kilka lat bez jednego wystrzału. A my się z tego jeszcze cieszymy . Spróbujcie na spokojnie, bez emocji przeanalizować czy i co jeszcze możemy zrobić sami bez konsultowania sprawy z unią. Nic. Polska sprzedała swoją suwerenność za ileś tam miliardów euro.

  • ~qwerty 2014-05-02
    09:05:48

    2 0

    Fudali budowal kanalizacje w okresie najwiekszego boomu budowlanego, dlatego wyszla tak drogo. Zory, Wodzislaw budowaly kanalizacje pozniej i wyszlo ich to taniej. Drogi? Nie rozsmieszajcie mnie. Nie dosc, ze zenujaco zorganizowane remonty, to jeszcze chocby Mikolowska czy Rudzka nie zostaly wyremontowane i nie wiadomo kiedy beda. Inne miasta maja nowe stadiony (Gliwice, Tychy), aquaparki (Ruda Sl.), czy inne duze inwestycje - hala widowiskowa w Gliwicach, remont lodowiska w Tychach. My dalismy rade podpicowac stary stadion (plany byly takie super - zadaszenie calego stadionu itd) czy tez reanimowac poPRLowskiego trupa w postaci przestarzalego basenu w Boguszowicach. Aha - i jeszcze mamy plastikowe dinozaury w Kamieniu, bo Fudali nie mial ani pomyslu ani srodkow na to, zeby wykorzystac ten jeden z najlepszych obszarow pod rekreacje w naszym regionie. Na dodatek inne miasta przy okazji wejscia do Unii daly rade pozyskac nowe miejsca pracy w miescie (Tychy, Zory itd). A Rybniku od 17 lat nie powstal zaden zaklad pracy, ktory na poczatek stworzylby chocby 50 miejsc pracy.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5078