zamknij

Wideo

Eko Serwis - wydanie 85. Rekordowe zanieczyszczenie powietrza

>

W kolejnym Eko Serwisie wracamy do problemu smogu w województwie śląskim, a zwłaszcza w Rybniku który w ostatnim czasie pobił niechlubny rekord zanieczyszczenia powietrza. Pytamy również o to, w jaki sposób miasto, mieszkańcy i władze samorządowe szukają rozwiązania tego problemu.

2017-01-31 Autor: redakcja
Oceń publikację: + 1 + 19 - 1 - 20

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~Zbigniew Martyniak 2017-02-10
  12:03:23

  1 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Zbigniew Martyniak 2017-02-10
  12:10:43

  10 1

  Jak powstaje smog

  Powietrze jest specyficzną strefą. Zanieczyszczenia w niej będące mogą się z łatwością przemieszczać. Zależne jest to od wysokości emitora (np. komina) i panujących warunków meteorologicznych. Unoszone zanieczyszczenia po pewnym czasie ulegają sorpcji (osiadają na powierzchni ziemi) lub są sprowadzane na nią wraz z opadem. Te, których średnica jest poniżej 200mm unoszą się dłużej przyjmując postać aerozoli. Te o średnicy nie większej niż 20mm zazwyczaj usuwa opad, cięższe przyciąga siła ciężkości. Powietrze podlega ciągłemu mieszaniu; jeśli ukształtowanie terenu jest niekorzystne, na dodatkowo niewielkim terenie (np. miasto), a dzień bezwietrzny może dojść do kumulacji zanieczyszczeń i powstania tzw. smogu.

  Smog siarkowy występuje w wielkich aglomeracjach w klimacie umiarkowanym. Jest efektem spalania węgla w połączeniu z dużą koncentracją sadzy oraz tlenków siarki i węgla. Wynikiem oddziaływania na organizmy zwierzęce i ludzi są schorzenia dróg oddechowych i układu krążenia. W przypadku smogu fotochemicznego powstaje on w klimacie subtropikalnym lub tropikalnym. Tworzy się ze spalin samochodowych, które zawierają czad, węglowodory i tlenki azotu. Działające na nie promienie słoneczne wywołują reakcje zachodzące pomiędzy nimi, co warunkuje powstanie substancji o właściwościach silnie utleniających. Smog fotochemiczny uszkadza drogi oddechowe.

  Nasz kraj zanieczyszczają głównie elektrownie i elektrociepłownie, kopalnie, zakłady przetwórcze, metalurgiczne i chemiczne, rolnictwo, komunikacja i gospodarka komunalna.

  Tlenki azotu (NOx), tlenki węgla (COx), związki ołowiu (90%), węglowodory, dwutlenek siarki (SO2) i sadza zasilające atmosferę w postaci produktu spalania tzw. etyliny są wydalane przez silniki spalinowe. Znaczna koncentracja tych toksycznych substancji często jest przyczyną powstawania smogu.
  A z tym nikt nie chce walczyć a możliwości technologiczne są. Wczoraj dowiedziałem się na spotkaniu anty-smogowym, że czystych technologi węglowych nie ma. Że prąd jest z gniazdka w ścianie a nie z węgla atak jak mleko jest supermarketu a nie od krowy.
  https://www.youtube.com/watch?v=H9ylr3895WM

 • ~Zbigniew Martyniak 2017-02-10
  16:20:26

  6 0

  Wczoraj na spotkaniu antysmogowym dowiedziałem się , że czystych technologi węglowych nie ma. Panowie walczący ze smogiem proszę tutaj cytat z artykułu. Wiedza potęgą...
  ,,Jednocześnie proponują poprawę jakości powietrza m.in. poprzez rozszerzenie sieci ciepłowniczych i budowę nowoczesnych elektrociepłowni, rozwijanie i wprowadzenie technologii czystego węgla oraz zastosowanie elektrofiltrów w kominach domów jedno- i wielorodzinnych. Naukowcy zadeklarowali przy tym potencjał badawczy, umożliwiający aktywne uczestnictwo uczelni w proponowanych działaniach.
  http://slask.onet.pl/petycja-naukowcow-politechniki-slaskiej-ws-uchwaly-antysmogowej/7qpj0pt

 • ~Zbigniew Martyniak 2017-02-10
  16:23:28

  8 1

  Czyste technologie węglowe istnieją.
  Korzyści z nich:
  1. Prakoksik lepszy 3 razy od błękitnego paliwa
  2. Prąd elektryczny
  3. Ciepło dla ludności za 1/2 obecnej ceny.
  https://www.youtube.com/watch?v=H9ylr3895WM&t=38s

 • ~ 2017-02-11
  11:49:32

  16 0

  Pytanie dla twórców filmu. Czy macie dostęp do zanieczyszczeń powietrza w Rybniku z lat siedemdziesiątych czy osiemdziesiątych? W tych latach wychowywałem się w naszym Rybniku. Nie raz pamiętam, że powietrze było dużo gorsze niż w dniach dzisiejszych. Wiem, że wtedy nie było takiej aparatury pomiarowej, tylko pisząc o rekordowym smogu macie na uwadze ostatnie lata. Dlaczego już w latach osiemdziesiątych nikt nie myślałem o problemie smogu?

 • ~Stanisław Nowak 2017-02-13
  12:03:28

  11 0

  islamista i ludzie włączający myslenie
  Przecież zjawisko to ciągnie się przez dziesięciolecia , a stopień zanieczyszczenia powietrza w wielu miejscowościach zwłaszcza na Górnym Śląsku w minionym okresie był większy. Przykładowo w Rybniku , opad pyłu w tonach na kilometr kwadratowy w latach 1976 – 1980 wynosił: Śródmieście 325, Chwałowice303, Paruszowiec319, przy normie 250 . Obszar ponad 10 – krotnych przekroczeń średniorocznych stężeń pyłu zwieszonego obejmował rozległe tereny województwa ciągnące się szerokim pasem od granicy z Czechosłowacja aż do Zawiercia, Olkusza i Trzebini. W tym kontekście obecne zanieczyszczenia powietrza znacznie niższe niż w minionych latach może być permamentnie zwalczane w sposób efektywny ekonomicznie , przy wykorzystaniu wielu środków prowadzących do celu. Zasadnicza eliminacja smogu niemal wyłącznie poprzez restrykcyjne ograniczenia zużycia węgla budzi zasadnicze zastrzeżenia. Prowadzi to nieodparcie do twierdzenia , że walka ze smogiem jest w istocie walką z wydobywaniem węgla w Polsce.. Mnóstwo informacji na temat smogu i jego zwalczania na www,nwsd.pl

 • ~Zbigniew Martyniak 2017-02-13
  12:42:05

  0 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~dawidk 2017-02-23
  15:52:11

  1 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Gre Gu 2017-03-01
  22:58:39

  0 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Sonda

Jak wypadnie reprezentacja Polski na Mistrzostwach Europy w Niemczech?

Oddanych głosów: 555