zamknij

Wideo

Eko Serwis - wydanie 85. Rekordowe zanieczyszczenie powietrza

>

W kolejnym Eko Serwisie wracamy do problemu smogu w województwie śląskim, a zwłaszcza w Rybniku który w ostatnim czasie pobił niechlubny rekord zanieczyszczenia powietrza. Pytamy również o to, w jaki sposób miasto, mieszkańcy i władze samorządowe szukają rozwiązania tego problemu.

2017-01-31 Autor: redakcja
Oceń publikację: + 1 + 19 - 1 - 20

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
  • ~Zbigniew Martyniak 2017-02-10
    12:03:23

    1 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~Zbigniew Martyniak 2017-02-10
    12:10:43

    10 1

    Jak powstaje smog

    Powietrze jest specyficzną strefą. Zanieczyszczenia w niej będące mogą się z łatwością przemieszczać. Zależne jest to od wysokości emitora (np. komina) i panujących warunków meteorologicznych. Unoszone zanieczyszczenia po pewnym czasie ulegają sorpcji (osiadają na powierzchni ziemi) lub są sprowadzane na nią wraz z opadem. Te, których średnica jest poniżej 200mm unoszą się dłużej przyjmując postać aerozoli. Te o średnicy nie większej niż 20mm zazwyczaj usuwa opad, cięższe przyciąga siła ciężkości. Powietrze podlega ciągłemu mieszaniu; jeśli ukształtowanie terenu jest niekorzystne, na dodatkowo niewielkim terenie (np. miasto), a dzień bezwietrzny może dojść do kumulacji zanieczyszczeń i powstania tzw. smogu.

    Smog siarkowy występuje w wielkich aglomeracjach w klimacie umiarkowanym. Jest efektem spalania węgla w połączeniu z dużą koncentracją sadzy oraz tlenków siarki i węgla. Wynikiem oddziaływania na organizmy zwierzęce i ludzi są schorzenia dróg oddechowych i układu krążenia. W przypadku smogu fotochemicznego powstaje on w klimacie subtropikalnym lub tropikalnym. Tworzy się ze spalin samochodowych, które zawierają czad, węglowodory i tlenki azotu. Działające na nie promienie słoneczne wywołują reakcje zachodzące pomiędzy nimi, co warunkuje powstanie substancji o właściwościach silnie utleniających. Smog fotochemiczny uszkadza drogi oddechowe.

    Nasz kraj zanieczyszczają głównie elektrownie i elektrociepłownie, kopalnie, zakłady przetwórcze, metalurgiczne i chemiczne, rolnictwo, komunikacja i gospodarka komunalna.

    Tlenki azotu (NOx), tlenki węgla (COx), związki ołowiu (90%), węglowodory, dwutlenek siarki (SO2) i sadza zasilające atmosferę w postaci produktu spalania tzw. etyliny są wydalane przez silniki spalinowe. Znaczna koncentracja tych toksycznych substancji często jest przyczyną powstawania smogu.
    A z tym nikt nie chce walczyć a możliwości technologiczne są. Wczoraj dowiedziałem się na spotkaniu anty-smogowym, że czystych technologi węglowych nie ma. Że prąd jest z gniazdka w ścianie a nie z węgla atak jak mleko jest supermarketu a nie od krowy.
    https://www.youtube.com/watch?v=H9ylr3895WM

  • ~Zbigniew Martyniak 2017-02-10
    16:20:26

    6 0

    Wczoraj na spotkaniu antysmogowym dowiedziałem się , że czystych technologi węglowych nie ma. Panowie walczący ze smogiem proszę tutaj cytat z artykułu. Wiedza potęgą...
    ,,Jednocześnie proponują poprawę jakości powietrza m.in. poprzez rozszerzenie sieci ciepłowniczych i budowę nowoczesnych elektrociepłowni, rozwijanie i wprowadzenie technologii czystego węgla oraz zastosowanie elektrofiltrów w kominach domów jedno- i wielorodzinnych. Naukowcy zadeklarowali przy tym potencjał badawczy, umożliwiający aktywne uczestnictwo uczelni w proponowanych działaniach.
    http://slask.onet.pl/petycja-naukowcow-politechniki-slaskiej-ws-uchwaly-antysmogowej/7qpj0pt

  • ~Zbigniew Martyniak 2017-02-10
    16:23:28

    8 1

    Czyste technologie węglowe istnieją.
    Korzyści z nich:
    1. Prakoksik lepszy 3 razy od błękitnego paliwa
    2. Prąd elektryczny
    3. Ciepło dla ludności za 1/2 obecnej ceny.
    https://www.youtube.com/watch?v=H9ylr3895WM&t=38s

  • ~ 2017-02-11
    11:49:32

    16 0

    Pytanie dla twórców filmu. Czy macie dostęp do zanieczyszczeń powietrza w Rybniku z lat siedemdziesiątych czy osiemdziesiątych? W tych latach wychowywałem się w naszym Rybniku. Nie raz pamiętam, że powietrze było dużo gorsze niż w dniach dzisiejszych. Wiem, że wtedy nie było takiej aparatury pomiarowej, tylko pisząc o rekordowym smogu macie na uwadze ostatnie lata. Dlaczego już w latach osiemdziesiątych nikt nie myślałem o problemie smogu?

  • ~Stanisław Nowak 2017-02-13
    12:03:28

    11 0

    islamista i ludzie włączający myslenie
    Przecież zjawisko to ciągnie się przez dziesięciolecia , a stopień zanieczyszczenia powietrza w wielu miejscowościach zwłaszcza na Górnym Śląsku w minionym okresie był większy. Przykładowo w Rybniku , opad pyłu w tonach na kilometr kwadratowy w latach 1976 – 1980 wynosił: Śródmieście 325, Chwałowice303, Paruszowiec319, przy normie 250 . Obszar ponad 10 – krotnych przekroczeń średniorocznych stężeń pyłu zwieszonego obejmował rozległe tereny województwa ciągnące się szerokim pasem od granicy z Czechosłowacja aż do Zawiercia, Olkusza i Trzebini. W tym kontekście obecne zanieczyszczenia powietrza znacznie niższe niż w minionych latach może być permamentnie zwalczane w sposób efektywny ekonomicznie , przy wykorzystaniu wielu środków prowadzących do celu. Zasadnicza eliminacja smogu niemal wyłącznie poprzez restrykcyjne ograniczenia zużycia węgla budzi zasadnicze zastrzeżenia. Prowadzi to nieodparcie do twierdzenia , że walka ze smogiem jest w istocie walką z wydobywaniem węgla w Polsce.. Mnóstwo informacji na temat smogu i jego zwalczania na www,nwsd.pl

  • ~Zbigniew Martyniak 2017-02-13
    12:42:05

    0 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~dawidk 2017-02-23
    15:52:11

    1 1

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~Gre Gu 2017-03-01
    22:58:39

    0 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5078