zamknij

Opinie

Wasze opinie

Serwis www.rybnik.com.pl daje Ci możliwość wyrażenia swojej opinii na dowolny temat: skomentowania wydarzenia, wystawienia pozytywnej lub negatywnej oceny rybnickim firmom i instytucjom. Poniżej przedstawiamy ostatnio dodane przez internautów opinie.

 • ~Franek7 2021-04-10 16:10:00

  Nadchodzi Narodowy Program Kopernikański w nauce. To kolejny krok, który niszczy niezależność świata akademickiego i czyni z niego już otwarcie przybudówkę partii rządzącej.

  Kiedy słyszycie przymiotnik „narodowy”, to wiecie już, że zbliża się kolejny chory pomysł rządu. „Narodowa kwarantanna”, czyli nie wiadomo co i kiedy zostanie otwarte lub zamknięte. „Narodowy program szczepień”, czyli rześki 40-latek szczepi się przed 70-letnim cukrzykiem. Złapcie się zatem mocniej fotela. Nadchodzi Narodowy Program Kopernikański w nauce.

  Przygotował go oczywiście minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wraz ze swoimi doradcami, a rozmach tego projektu zapiera dech w piersiach. To nie żadne drobne odwierty pod Świnną czy przekop Mierzei Wiślanej, ale projekt, który może równać się z planami budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. I może mieć równie destrukcyjne efekty co projekt budowy wspomnianego portu w Baranowie.

  Narodowy Program Kopernikański obejmuje powołanie całej sieci instytucji. Już od 2022 mają zacząć działanie Międzynarodowa Akademia Kopernikańska, Centrum Badawcze Mikołaja Kopernika, Szkoła Główna Mikołaja Kopernika, a oprócz tego ustanowione zostaną Nagrody Kopernikańskie i Kopernikańscy Ambasadorowie.

  To potencjalnie tysiące etatów i miliardy złotych, które trafią do naukowców bliskich obozowi władzy. Ustawa wprost to zabezpiecza. Pierwszy skład członków akademii ma być mianowany przez premiera. Potem na ich wniosek skład ma uzupełniać prezydent. Pierwszy statut akademii ma przyznać minister edukacji i nauki. Pierwszy sekretarz akademii, czyli realnie szef akademii posiadający wielką władzę, ma być wskazany przez premiera. Reszta instytucji powiązana będzie z akademią sieciami zależności władzy. I tak np. sekretarz akademii (przypomnijmy, mianowany przez premiera) będzie wyznaczał Centrum Badawczemu statut i nadzorował prace centrum.

  Do podziału mogą trafić ogromne pieniądze. Cały program finansowany ma być z budżetu państwa z działu właściwego nauce. Nawet bez likwidowania innych instytucji naukowych można dokonać takiego drenażu środków z systemu, że programy badawcze pozostające poza kontrolą rządu staną się marginesem badań naukowych w Polsce. Tak można postąpić z funduszami Narodowego Centrum Badań i Rozwoju czy Narodowego Centrum Nauki. W świetle ustawy niepewna staje się przyszłość Polskiej Akademii Nauk. Struktura Akademii Kopernikańskiej odpowiada w przybliżeniu właśnie wydziałom PAN. Trudno uznać, że to przypadek. Następnym krokiem będzie zapewne likwidacja PAN, bo przecież nie ma sensu „dublować” instytucji.

  Z tym że projekt Akademii i innych instytucji to nie żadne dublowanie, tylko tworzenie nauki zależnej od rządzących. Najpierw były reformy Jarosława Gowina ograniczające samorządność uczelni i zwiększające ich zależność od polityków. Teraz mamy kolejny krok, który niszczy niezależność świata akademickiego i czyni z niego już otwarcie przybudówkę partii rządzącej.

  Mają to osłodzić stanowiska i duża gotówka. W programie Ambasadorów Kopernikańskich zasłużeni będą mogli dostać nawet 100 tysięcy euro na niejasne działania. Za wierność władzy przewidziano także nagrodę dożywotniego w zasadzie zatrudnienia. Członków akademii nie będzie można bowiem usunąć, a członkostwo obowiązuje do śmierci lub do osiągnięcia 80. roku życia. Jeśli jesteście wiernym władzy profesorem 55-latkiem, możecie więc dostać cukierków na następne 25 lat .

  Władza PiS demoralizuje. Zdemoralizowała już członków partii, zależnych dziennikarzy, rodziny polityków zasiadające w radach nadzorczych państwowych spółek. Kaczyński chce wszystkie sfery życia przerobić na modłę, na którą zorganizowane są dziś partia i państwo. Dobrzy ludzie to ludzie lojalni, bo przekupni, i pod nich trzeba tworzyć reguły.

  Wedle tych kryteriów przerobiono już media publiczne. Teraz czas na naukę. Po 2022 roku może być tak samo niezależna i obiektywna jak telewizja Jacka Kurskiego. Kopernik przewraca się w krypcie.

  MACIEJ GDULA
  KRYTYKA POLITYCZNA

 • ~artefaks 2021-04-10 14:43:56

  Kolego Zak. Co Wy tam ciągle baju , baju o tym Dubaju ? Jakaś kolejna fobia ? Czytałeś ,,Dziewczyny z Dubaju '' że Cię tak napadło? Jak poskładamy do kupy to co wyPISujesz to można wyciągnąć ciekawe wnioski . I zastanowić się czy Twoja zdolność do ekscytacji i odczuwania przyjemności przez Twój umysł jest niezbędna dla dobrego samopoczucia i spełnienia. Jeżeli jesteś jak to określasz ,, szarmancki dla kobiet " , a jednocześnie nazywasz je wściekłymi macicami . To jest chyba jakaś dysfunkcja i jest chyba coś wyraźnie nie halo ? Bo to chyba nie jest tylko zaprawione sokiem z buraka. Ale i ekscytacja ze stręczenia ?

 • ~Franek7 2021-04-10 14:35:17

  Polska pod rządami PiS to kraj jak z seriali Barei...

 • ~Onyx01 2021-04-10 14:16:19

  Nic się w regionie nie dzieje? Zyski z reklam muszą się zgadzać a w artykułach posucha że piszecie o tym co ktoś zbudował w grze? Proszę napisać na głównej że w 2001 zbudowałem w Simsach duży piętrowy dom i domy 3 sąsiadów.

 • ~Olaf100 2021-04-10 14:11:42

  corona kuciuś nie bój się :) jak krówki jak radny rybnicki Sączek w PGG I INNI w tych zarządach spółkach Orlenach się będą dalej tak paść to lud ich sam przegoni kwestia czasu

 • ~Longina b 2021-04-10 12:14:38

  Chaos prawny w wykonaniu PiS reaktywacja.Ten serial będzie trwał jeszcze dwa lata.

 • ~artefaks 2021-04-10 10:31:39

  Dzisiaj mija 75 rocznica odkrycia w lesie Katyńskim zwłok Polskich oficerów którzy zgineli za ojczyznę. Więc należałoby zachować trochę szacunku. Uczcić minutą ciszy , czy też zmówić modlitwę.

  PIS jakoś zapomina o tych bohaterach . Promując w zamian ,,innych " swoich bohaterów. Gdyż bohater gorszy wypiera bohatera lepszego. Co już uzasadniał M. Kopernik w traktacie o pieniądzach ( pieniądz z gorszego kruszcu , wypiera pieniądz z lepszego kruszcu ).
  Ale cóż można powiedzieć o rządzących uprawiających politykę danc makabre sięgająca korzeniami do mroków średniowiecza

 • ~artefaks 2021-04-10 10:17:34

  ,,Franek piszesz o walce rządu z covidem , a przecież wg.ciebie żadnej pandemii nie ma ."
  @Zak .Wybacz ale nie rozumiem. Według czołowych przedstawicieli PIS epidemia była już 2 razy odwołana ?
  A teraz maleją statystyki zakażeń . Więc jest sukces ?
  -czy to tylko propaganda sukcesu pokazywana w qwizji ?
  Bo jakoś to nie ma to pokrycia w rzeczywistości. W szpitalach chorych przybywa , również tych pod respiratorami.....
  A i zmarłych też coraz więcej.
  Więc Zak . Prosto i logicznie odpowiedz na też proste pytanie :
  -kto tu kłamie ?

 • ~artefaks 2021-04-10 10:09:23

  @Zak. Drogi przyjacielu . Już Orwell przewidział ciemnogrodzkie przekazy dnia. Chór owiec dostał od wodza reprezentowanego przez knura Napoleona do nauczenia kwestię którą miał wypowiadać w przypadku gdyby nie potrafili odpowiedzieć na zadane pytanie. A że w stadzie było najwięcej tępych baranów. Więc przystosowano ich wypowiadaną kwestię do ich możliwości percepcyjnych :
  ,, bee :) lepiej nogi cztery ,niż dwie "
  Zak mało wczoraj oglądałem telewizji . Ale potrafię pogląd na świat wypracować samodzielnie.
  Ten ,,ryży " to nie wiem do kogo bijesz ? Do Bońka , czy księcia Harrego ? Nie mniej bardziej ośmieszasz tu w siebie , niż w ich.
  Ale co powiedzieć o wyznawcy który wypromował mało znaną stronę www. A teraz się wstydzi soku z buraka ?
  Nie odrobiłeś lekcji i uciekasz od tematu ?

 • ~artefaks 2021-04-10 09:54:24

  ,,Oglądam relacje z obchodów w Warszawie. Masakra. Dwa kordony ( wojsko i policja ) odgradzają Kaczyńskiego od kochającego go narodu. "

  @Franek. Suweren się śpieszy by ich pokochać. Bo oni tak szybko odchodzą......

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.