zamknij

Wiadomości

Zwierzęta tak samo chorują i umierają z powodu smogu

2021-01-13, Autor: Wacław Wrana

Zwierzęta, w tym psy i koty, są narażone na negatywne skutki smogu tak samo jak ludzie, a nawet bardziej – przekonuje lekarz weterynarii Dorota Sumińska. I dodaje: dla dobra swoich obywateli polski rząd powinien tu i teraz zrezygnować z węgla, jako głównego paliwa zasilającego naszą gospodarkę.

Reklama

Wywiad z Dorotą Sumińską – lekarzem weterynarii, publicystką, propagatorką dobrego traktowania zwierząt.

Red.: Pani Doktor, jak trujący smog wpływa na zdrowie zwierząt?

Dorota Sumińska: Tak samo jak na ludzi. Nie ma żadnej różnicy. Zwierzęta w takim samym stopniu zapadają na choroby związane z wdychaniem zanieczyszczonego powietrza jak ludzie i tak samo żyją krócej z powodu funkcjonowania w trującej atmosferze.

Mało tego, gdy mówimy o naszych domowych przyjaciołach -  psach i kotach, to trzeba powiedzieć, że są one narażone na fatalne skutki smogu jeszcze bardziej niż ludzie. Pyły zawarte w atmosferze po jakimś czasie opadają. Pies biegający po chodniku czy buszujący po zaroślach nie tylko wdycha trujące cząsteczki, ale zlizuje je z sierści i łap. 

Smog ma wpływ na całą przyrodę, w tym na zwierzęta wolno żyjące. My – ludzie powinniśmy też pamiętać, że zgubne oddziaływanie smogu nie ogranicza się do jego wdychania. Przez zanieczyszczone powietrze pijemy skażoną wodę, jemy produkty roślinne wyrastające ze skażonej gleby.

Jakie konkretnie jednostki chorobowe dotykają zwierzęta żyjące w smogu?

Dokładnie te same, jakie dręczą ludzi. Obturacyjna choroba płuc, nowotwory, bezpłodność, kłopoty z trawieniem, zaburzenia psychiczne... Różnica polega na tym, że zwierzęta żyją krócej od nas. Te procesy w ich organizmach dzieją się szybciej, a do tego, do objawów zwierząt nie przywiązujemy tak dużej wagi jak w przypadku ludzi. 

Abstrahując od zwierząt, w mojej opinii smog ma kluczowy wpływ na rozwój największej światowej epidemii jaką są choroby nowotworowe. Od tej epidemii chyba tylko groźniejsza jest epidemia głupoty.

Czy da się jakoś chronić zwierzęta domowe przed skutkami smogu?

Nie. Na zwierzęta nie można nałożyć lockdownu i zamknąć ich w domu. Pies musi wyjść na spacer, choćby po to, by załatwić potrzeby fizjologiczne. Psu nie założymy maseczki.

Niestety, jest tylko jeden skuteczny sposób, by chronić ludzi i zwierzęta przed smogiem: całkowicie wycofać paliwo węglowe z użytkowania.

Widzę, że ma Pani dość radykalny pogląd na to, co powinny zrobić polskie władze w kwestii rozwiązania problemu ze smogiem.

Wycofanie węgla z polskiej gospodarki powinno nastąpić już lata temu. Rezygnacja z węgla do 2050 roku to żaden plan. Polski rząd powinien natychmiastowo zrezygnować z użycia węgla - tu i teraz. Życie i zdrowie obywateli jest najważniejsze, dlatego trzeba niezwłocznie przebranżowić przemysły oparte o energetykę węglową. To możliwe, ale trzeba chcieć i potrzebna jest wola polityczna. 

Powolne inwestowanie w odnawialne źródła energii to dobry kierunek, ale niewystarczający. W mojej opinii, by zaspokoić potrzeby energetyczne Polski, nieunikniona jest budowa elektrowni atomowej. Rozumiem obawy ludzi dotyczące atomu, ale pamiętajmy, że konwencjonalna energia cały czas zabija tysiące ludzi i zwierząt.

Jestem ciekaw, czy klienci Pani gabinetu są świadomi zagrożeń związanych ze smogiem?

Większość ludzi, z którymi mam styczność jest świadoma. O problemie smogu mówi się coraz więcej i to przynosi pozytywne skutki, jeśli chodzi o świadomość Polaków. Oczywiście, na Mazowszu gdzie mieszkam, to z pewnością nie jest tak gorący temat, jak na przykład na Śląsku czy w Małopolsce. Ja mieszkańcom południowej Polski szczerze współczuję i trzymam kciuki, by jakoś powietrza uległa jak najszybszej poprawie.

Dziękuje za rozmowę.

Rozmawiał Wacław Wrana

--

Przypominamy, akcja społeczna Karny Kopciuch to akcja pomocy obywatelom zatruwanym przez swoich sąsiadów. Zgłoszenia kopcących budynków przyjmowane są poprzez formularz na stronie www.karnykopciuch.pl.

Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy i organizacje ekologiczne:

Partnerami medialnymi akcji są:

Chcesz dołączyć do akcji? Napisz na adres kontakt@karnykopciuch.pl. Możesz też wesprzeć akcję Karny Kopciuch poprzez portal Zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/hmzhpa

 

Oceń publikację: + 1 + 13 - 1 - 39

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
 • ~zak 2021-01-13 14:46:32

  Bawią mnie pewne treści powielane przez inteligentnych ludzi cyt."Polski rząd powinien natychmiastowo zrezygnować z użycia węgla - tu i teraz. " czyli czym mamy ogrzewać mieszkania ? ciepłem zwierząt ? Oczywiscie trzeba ze smogiem walczyć , ale jakoś nie widać , żeby ten problem , spędzał sen z powiek władzom Rybnika

  74 24
 • ~Arteks 2021-01-13 18:20:14

  Najgorzej to mają się przychałupowe burki trzymane czasami na łańcuchu, stale wystawione na smród.

  36 64
 • ~sympatykrybnika 2021-01-13 18:51:04

  ~zak manipulator (sprytny i niezwykle trudny przeciwnik, który będzie kłamać, oszukiwać i mataczyć, by osiągnąć swoje cele, doprowadzi do nieporozumień, kłótni i osłabi twoją pewność siebie)
  Jeżeli już cytujesz używając „”, cytuj dokładnie. W przytoczonych słowach Pani lekarz weterynarii Doroty Sumińskiej nie ma słowa natychmiastowo.
  A tak między prawdą a Bogiem polski rząd powinien tu i teraz zrezygnować z węgla, jako GLÓWNEGO PALIWA zasilającego naszą gospodarkę, z naciskiem na główne paliwo.

  25 47
 • ~corona 2021-01-13 18:57:59

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  10 2
 • ~spirit-of-the-town 2021-01-13 19:30:33

  No, to już wiemy co się stało z tymi nutriami z Nacyny:)

  27 8
 • ~kamilos296 2021-01-13 20:09:06

  Czego tu nie wymyślą żeby tylko ciągnąć temat SMOGU za niedługą napiszą że nawet drzewom szkodzi ...

  49 17
 • ~Maksymilian Popeć 2021-01-13 20:12:48

  @zak - Rozumiem, że bawi Ciebie śmierć 50tyś osób rocznie przez spalanie węgla... cóż różni odchyleńcy są wśród nas. Wiadomo jest, że gdyby z dnia na dzień zakaz używania węgla, umarło by z zimna wiele osób, ale zapewne nie przekroczyłoby to liczbę 50tyś osób/ co rok. Więc jakby zrobić rachunek zysków i strat nawet tak radykalnego odejścia od spalania węgla z dnia na dzień, bez jakiegokolwiek wsparcia z rządu dla naprawdę potrzebujących, to bylibyśmy na plusie. Że można to zrobić szybko i w miarę sensownie wspomagać naprawdę potrzebujących pokazuje przykład Krakowa. Wszystkich jeszcze kopciuchów tam nie zlikwidowali, ale większość tych która mogła zrobiła to szybko, stad tak spektakularne efekty.

  20 48
 • ~toomann 2021-01-13 20:33:29

  Austria, będąca potentatem OZE, 8 stycznia była na krawędzi blackoutu i uratowało ją tylko zakupienie prądu od sąsiadów z elektrowni atomowych i WĘGLOWYCH.
  Polecam zapoznanie się z wypowiedzą rzecznika prasowego koncernu EVN Stefanem Zachem (np. na stronie ORF - „Beinahe-Blackout“: EVN fordert Konsequenz)

  41 9
 • ~zak 2021-01-13 20:35:02

  @Symaptykrybnika- jeszcze raz cytat tej pani CYT" Polski rząd powinien natychmiastowo zrezygnować z użycia węgla - tu i teraz " jeśli to nie znaczy " natychmiastowo" , to chyba naszego języka nie znasz. Ty jesteś manip[ulator , nie ja .
  @Maksymilian , nie bawi mnie śmierć -podobno 50 tys osób z powodu smogu , ale to wasza opcja -POwska rządzi w Rybniku i nic, albo prawie nic nie robi w kierunku żeby to zmienić . Może wpłyniesz na pana prezydenta żeby się chwycił roboty.
  Smog to śmierć , ale gadaniem tego nie zmienimy .

  25 13
 • ~Qwety 2021-01-13 21:07:03

  Wszyscy niby wiedzą, że smog szkodzi, a tereny zielone w mieście się kurczą, kolejne nowe działki przeznaczone pod komercyjne inwestycje, a nie np. PARKI,co pomogłoby walczyć ze smogiem. Więcej zieleni w mieście, to powinna być mantra tego miasta, które kiedyś nazywano miastem kwiatów, a które teraz jest wybetonowane do granic możliwości i zasupermarketyzowane, a mieszkańców jego ubywa szybciej, niż wynikało z prognoz.

  37 2
 • ~Arteks 2021-01-13 21:15:59

  @Qwety - nie przesadzajmy z tym zabetonizowaniem bo większość inwestycji powstało w miejscach gdzie wcześniej też były różne obiekty, przeważnie przemysłowe. Najbardziej betonowe centra mają Katowice czy Gliwice - bardzo mało zieleni w centrach. A Gliwice dodatkowo w miejscu dawnego kanału wypełnionego starymi drzewami w samym centrum miasta - puściły DTŚkę... Jestem zwolennikiem zazieleniania miasta. Mniej kasy na drogi - więcej na zieleń! W pierwszej kolejności należałoby zlikwidować parking w Parku Wiśniowiec, zakazać tam wjazdu autami, a te miejsca obsadzić nowymi drzewami i wytyczyć nowe alejki. Jestem też za tym aby zadrzewiony teren zielony za ul. Sybiraków przekształcić w park, a skwer na Curie-Skłodowskiej powiększyć o niepotrzebny w tym miejscu parking (są obok co najmniej 4 inne!). Popierasz?

  10 41
 • ~zak 2021-01-13 21:34:06

  Mnie brakuje terenów spacerowych , ale takich naprawdę ładnych i długich , nie lubię chodzić w kółko i obok domów. Moim zdaniem bulwary nad Nacyną powinny być na całej długości rzeki , aż do Rydułtów . Obsadzić to drzewami i to by dopiero była frajda dla spacerowiczów i rowerzystów - ok 10 km .O smogu już mi się nie chce pisać , bo to pisanie w próżnię .

  24 5
 • ~corona 2021-01-13 21:34:46

  Sympatykrybnika już od kilku lat pisze że jest koniec polskiego górnictwa. I ten cały baca jest jego góru. Co baca może wiedzieć o górnictwie jak oni nie fedrujoo.

  11 10
 • ~tf2 2021-01-13 22:07:56

  Tak Arteks, zacznijmy od początku.
  W pierwszej kolejności trzeba odśnieżyć czerwone pasy żeby samorządowcy mogli dojechać rowerami do pracy a później zlikwidować parkingi dla pracowników Urzędu Miasta. Zamiast nich postawić stojaczki dla rowerów.
  Niestety miasto jest od kilku lat coraz bardziej zabetonowane a inwestycje widać na przykładzie krzaku zalanego betonem na Placu Wolności, wg UM jest to ostoja zieleni. Jeżeli w ten sposób Pan Kuczera widzi zieleń i sposób na walkę ze smogiem, to zdecydowanie "Rybnik to miasto z gańbą".

  32 2
 • ~ 2021-01-14 00:29:04

  Arteks, ja myśle, ze te blokowe burki za to maja zrytą psyche, biedne zamknięte w 4 m2, 3 razy za dzień na siku i..., po 15 min, to dopiero jest holokaust dla takiego psa i kota. Powinni zakazać trzymania zwierząt na blokach, już nie wspomnę co dzieje się z ludźmi .
  P.S Arteks, te jak to mówisz wiejskie burki, mają więcej miejsca do s......a jak Ty do mieszkania.

  28 3
 • ~atu85 2021-01-14 07:09:21

  Smog zawsze bedzie przeszkadzał blokowcom , bo blokowcy myślą ze ciepło jest z grzejnika i na tym sie kończy wiedza blokowców gdzie i jak powstaje ciepło , kiedys to nikomu nie przeszkadzało , paliło sie wszystkim , każde mieszkanie na familokach mialo swój piec , a teraz lekki dymek i przeszkadza , posadzic wiecej drzew w rybniku a nie scierzki rowerowe i metry kwadratowe betonu

  22 13
 • ~Woziwoda 2021-01-14 17:17:02

  Pani Dorota Sumińska jest rewelacyjną propagatorką zwyczajów dzikich zwierząt. Przede wszystkim jednak doradza w sprawie zwierząt domowych. Podkasty jej cyklicznych audycji w radiu: https://audycje.tokfm.pl/audycja/33,Wierze-w-Zwierze.

  Nie wiem czy dobrze rozpoznaję na zdjęciu, za p. Sumińską wilk. Jest córką przyrodnika, który specjalizował się w wilkach.

  No i nie ma nic wspólnego z Michałem Sumińskim, który przez 20 lat (68-88) prowadził w telewizji program "Zwierzyniec".

  1 0
 • ~Woziwoda 2021-01-14 17:26:03

  Jak słyszę argumenty - rodzaju atu85 - to wydaje się, że normalny człowiek nie może być aż tak głupi. A jednak. Brednie o tym co tam kiedyś i nikomu nie szkodziło, lekki dymek, rzekomo głupi mieszkańcy bloków nie wiedzący skąd jest ciepło. Niejednokrotnie powtarzam z pełnym przekonaniem; ludzie o takiej mentalności bez najmniejszych skrupułów będą truć i narażać na kancerogeny nawet własną rodzinę, własne dzieci. Pójdą do szpitala onkologicznego i pieszczotliwie będą tłumaczyć swojemu dziecku: wiesz, ale ludzie zawsze tak zatruwali, nikomu to nie przeszkadzało. Człowieku, nie idź tą drogą, czy ścieżką. Dla atu85 może być ścierzką.

  3 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Z odmrożenia jakich usług cieszysz się najbardziej?


Oddanych głosów: 847