zamknij

Wiadomości

ZTZ: rybniczanie pożegnają najstarsze autobusy

2013-09-20, Autor: dk
Trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W ramach akcji mieszkańcy naszego miasta m.in. uroczyście pożegnają najstarsze, wycofane już z ruchu autobusy.

Reklama

Już jutro rybniczanie ostatni raz pojadą dwoma wycofanymi z eksploatacji autobusami: Karosą B741 (ostatni autobus klasy MEGA tej marki w Rybniku) oraz Jelczem 120M (ostatni „czerwony autobus” w Rybniku). Akcja odbędzie się na terenie zajezdni przy ulicy Brzezińskiej.

Do zajezdni będzie można się dostać specjalnie przygotowanymi kursami obsługiwanymi przez najnowsze ekologiczne autobusy, które obsłużą następujące przystanki według kolejności:
-Rybnik Dworzec Autobusowy, odjazd o godzinie 9:45 i 11:00
-Rybnik Maroko Nowiny Budowlanych, odjazd o godzinie 9:48 i 11:03
-Rybnik Maroko Nowiny Szkoła, odjazd o godzinie 9:49 i 11:04
-Rybnik Maroko Nowiny Chabrowa, odjazd o godzinie 9:51 i 11:05
-Rybnik Smolna Reymonta, odjazd o godzinie 9:54 i 11:09
-Rybnik Śródmieście Dworzec Kolejowy, odjazd o godzinie 9:57 i 11:12
-Rybnik Śródmieście Plac Wolności, odjazd o godzinie 10:01 i 11:16
-Rybnik Zajezdnia PST Transgór SA.

 

Przejazd autobusem w tych kursach będzie bezpłatny dla osób za okazaniem specjalnego biletu – można go znaleźć na stronie internetowej ZTZ. Bilet będzie również dostępny u rewizorów przed wejściem do specjalnych autobusów. Posiadacze imiennej e-karty po zarejestrowaniu w autobusie będą mogli mogli wziąć udział w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami.

 

Na miejscu rybniczanie będą mieli możliwość zwiedzenia warsztatów, gdzie na co dzień autobusy są przygotowywane do eksploatacji.

Z zajezdni autobusy odjadą około godziny 11:30 i 13:00 obsługując przystanki według kolejności:
-Rybnik Śródmieście Plac Wolności
-Rybnik Smolna Reymonta
-Rybnik Śródmieście Urszulanki
-Rybnik Maroko Nowiny Chabrowa
-Rybnik Maroko Nowiny Szkoła
-Rybnik Maroko Nowiny Budowlanych
-Rybnik Dworzec Autobusowy

Z kolei w niedzielę, 22 września  będzie obchodzony Europejski Dzień Bez Samochodu. Przez cały dzień przejazd na wszystkich liniach ZTZ dla właścicieli samochodu, na podstawie dowodu rejestracyjnego oraz dokumentu tożsamości będzie bezpłatny. Darmowy przejazd specjalnym autobusem jest również przewidziany dla uczestników wycieczki „Przewodnik czeka…w Rybniku” (czytaj więcej).

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
  • ~ 2013-09-20 16:02:40

    jak się żegna autobus ? , kwiaty, orkiestra, msza , znicze, wieńce , przemówienie

    20 0
  • ~p1chrunch 2013-09-20 16:18:52

    Ekopierd(ziele/ole)c toczy ten świat...


    Jelcze, Karosy i Ikarusy w Rybniku to duża historia naszej komunikacji. 120M biły rekordy pod względem żywotności. Jedyne, co ma rybniczanin z tego faktu, to to, że Jelcz pojeździł ponad 20 lat, a Mercedes pojeździ 10. Pieprzę tą całą ekologiczność. Najważniejsza jest żywotność wozu, dzięki której można nim pojeździć i podstawić jako rezerwę. Ja tam przechodzę obok starszych Jelczy czy Karos i czuję się dobrze. Nie kicham, nie łzawię, nic. A na takich, co próbują przymiotnikowi "ekologiczny" nadać pozytywne znaczenie, kładę lachę.

    14 0
  • ~p1chrunch 2013-09-20 16:21:04

    Uroczysta eutanazja Jelczy dokona się z kolei za pół roku.

    2 0
  • ~ 2013-09-20 16:38:14

    do dzis mam przed oczami jak jeździliśmy takimi autobusami na obozy harcerskie (potem jeździłem w tirze- kwaterka) , 70 % dzieci wypadało z tych busów i wymiotowało :) ja tez , to byly czasy :)
    a ogórek pks - gliwice-łącza to juz hardcore ze hej. - jest co wspominać

    5 0
  • ~turistas 2013-09-20 18:29:08

    Pamiętam takiego (wtedy jeszcze czerwony) w którym z tyłu szyba trzymała się ledwie na uszczelce;) Na każdej dziurze miałem wrażenie, że zaraz wypadnie... ale szyba się trzymała - autobus jeździł. Jak p1chrunch wspomniał, kiedyś to się liczyły przejechane kilometry, lata pracy - wszystko było robione na lata. A dziś kupisz lodówkę w markecie, minie gwarancja i leć po nowe... W starych pojazdach - auta - czy motory - wszędzie były kalamitki do smarowania - bo nakładano nacisk na bezawaryjność. Te czasy niestety już za nami.

    10 0
  • ~ 2013-09-20 18:56:43

    bedzie koks! , dziw*i! strzelanina! ZAPRASZAMY!

    3 0
  • ~fandango1972 2013-09-20 19:13:29

    Nareszcie. Flota ma być nowoczesna, wygodna i bezpieczna.

    0 3
  • ~merina 2013-09-21 07:38:58

    ja od małego lubię bardzo jeździć autobusami mimo tłoku i jadę dziś wraz ze synem pożegnać te dwa egzemplarze :) wzięłabym sobie jeden na plac

    2 0
  • ~ 2013-09-21 08:26:14

    ciekawe kiedy te śmierdzącze rozwalone many z pks rybnik wycofaja już lepsze te jelcze

    0 3
  • ~ 2013-09-21 08:32:29

    Dlaczego nie może być chociaż jednego dnia normalnie w tym mieście? Chociaż jeden dzień nie drenować kieszeni WSZYSTKICH mieszkańców, tzn także tych bez samochodu? Może dlatego, że to oczywiste, że ktoś kto posiada samochód nie wsiądzie nigdy do autobusu = ZTZ nie straci ani grosza a zarobi po staremu i to z "promocją" że niby coś za darmo.

    0 8
  • ~coffeeholic 2013-09-21 09:22:03

    Nieśmiertelny napis "Ne vystupovát!", otwierane drzwi na zewnątrz "zanim to było modne", pomieszczenie trzykrotnie większej liczby osób od limitu producenta, przyciski STOP w suficie, wiecznie śmierdzące siwe rurki i czarna tapicerka a'la skóra - ach ta Karosa... Niby stara i niepotrzebna, ale nowe autobusy (eko-sreko-super-hiper) chyba dalej bije na głowę ;-)

    13 0
  • ~Murzin 2013-09-21 12:48:08

    @Karol Sadorski

    PKS Rybnik z tego co kojarzę przejęła Pszczyna

    1 0
  • ~Arteks 2013-09-22 16:26:28

    Od dłuższego czasu w ruchu była już tylko jedna karosa (swoją drogą całkiem fajny i wytrzymały czeski autobus) ale zdarzało się na forum, że okoliczni kompleksiarze wypominali Rybnikowi, że "karosy u was jeżdżą"... Argument będzie wytrącony. A dla mnie nie tyle ważne jest co jeździ w komunikacji co bardziej jak ona funkcjonuje. W Rybniku komunikacja ma jeszcze wiele wad aczkolwiek ZTZ pewne postępy robi w ostatnich latach. Największym z nich jest postulowany na forum (przez kilka lat przeze mnie) system przetargowy w którym narzuca się przewoźnikowi jakość taboru którym ma obsługiwać konkretne linie. Dzięki temu od kilku lat zdecydowanie zaczęło przybywać fabrycznie nowych autobusów na naszych drogach.

    0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?




Oddanych głosów: 1421