zamknij

Wiadomości

Zniknęła kładka w centrum Rybnika

2020-10-07, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Zniknęła stara, drewniana kładka w centrum Rybnika, która łączyła brzegi Nacyny. W jej miejscu ma powstanie nowy obiekt, oparty na kompozytowej konstrukcji.

Reklama

Ze sporym poślizgiem, ale jednak. Przypomnijmy, w połowie maja pisaliśmy o tym, że kładka w centrum miasta została zamknięta dla pieszych. Pomost łączący brzegi Nacyny w pobliżu ul. Raciborskiej nie nadawał się już od użytkowania. Konstrukcja nośna kładki była na tyle uszkodzona, że stwarzała realne zagrożenie dla pieszych czy rowerzystów.

- Ze względu na bardzo zły stan techniczny obiektu w tym roku zostały zaplanowane środki na wybudowanie jej od podstaw. Przetarg nieograniczony został rozstrzygnięty w formie zaprojektuj i wybuduj, a firma GRANI-TEC z Rybnika zaoferowała najkorzystniejszą ofertę – mówiła Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu.

Rozpoczęcie prac jednak się opóźniło. Ruszyły teraz i mają zakończyć się na początku listopada. Inwestycja kosztuje prawie 430 tysięcy złotych brutto.

Oceń publikację: + 1 + 48 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~bombi 2020-10-07
  15:42:53

  22 5

  Myślałem, że ukradli...

 • ~Arteks 2020-10-07
  17:06:06

  18 72

  Najwyższy czas! Bo trochę wstyd, że w czasach kiedy budujemy pełne betonu estakady, parkingi wielopoziomowe, wiadukty i węzły bezkolizyjne dla aut - w samym centrum miasta tolerowaliśmy drewnianą kładkę w kiepskim stanie... Gdyby tak władze miasta zechciały budować takie kładki/przejścia podziemne dla pieszych - być może uniknęlibyśmy wielu wypadków, byłoby też bezpieczniej i jakieś proporcje inwestycyjne byłyby zachowane. Przez lata inwestycje transportowe w Rybniku dotyczyły tylko aut.

 • ~Maksymilian Popeć 2020-10-07
  17:34:13

  12 28

  @artefakc - broniąc łgarza, który twierdzi, że wirusa nie ma się co bać, tylko się ośmieszasz. Niech Morawiecki powie to samo zdanie, każdej z rodzin, w którym ktoś umarł na Covid.

 • ~DobryK 2020-10-07
  17:35:01

  69 11

  Ta drewniana kładka wpisywala się świetnie w otoczenie, nie raziła w oczy i utrzymywała kolorystyczną harmonię z naturą, wstawianie w jej miejsce kompozytowej konstrukcji która będzie się oczywiście świecić jak psu jajca to conajmniej wstyd dla włodarzy.

 • ~Maksymilian Popeć 2020-10-07
  17:35:27

  4 11

  Sorrki za powyższy komentarz, nie tu miał się pojawić.

 • ~Maksymilian Popeć 2020-10-07
  17:36:54

  14 11

  @DobryK - drwniana kładka pasowała do otoczenia które było przed przebudową terenu przy Nacynie. Teraz po wycięciu solidnych drzew, bardziej pasuje już kompozytowa.

 • ~absurdalny 2020-10-07
  17:47:05

  88 10

  430 tysi za mostek w czasach kryzysu, a przedszkolanki do zwolnienia, wielkie brawa dla UM.

 • ~boulder.dash 2020-10-08
  10:19:52

  16 0

  @absurdalny - dokładnie! Rozumiem, że jest kryzys i to nie tylko w Rybniku, ale we wszystkich większych miastach. Jedne mają małe problemy, inni większe. Ale 430tyś. za rozebranie i postawienie nowego mostku? Dajcie mi tyle, to znajdę i działkę i wybuduję nowy dom. Będzie pasywny, wygodny i pomieści dużą rodzinę. Ale będzie to przemyślane, metraż odpowiedni, technologie, etc. A nasze miasto niestety zachłysnęło się hossą, która dawno minęła i ciągnie na kredyt absurdalne pomysły. Nie jestem np. przeciwko drogom rowerowym, ale niektóre rozwiązania są absurdalne. Na siłę zmniejszane ilości miejsc parkingowych na pobocznych drogach po to by rowerzysta miał swoje pół metra asfaltu. A, że daną drogą przejeżdża tylko 10 aut na godzinę (w tym 50% mieszkańców) to już nikogo nie obchodzi. Żadnego przewidywania w naszym UM. Jest kasa to budujemy, kredyty bierzemy, a spłacać - no to się spłaci, kiedyś, damy radę a jak nie to wybiorą innych i nie nasz problem. A jak trzeba pieniędzy to obetniemy tam gdzie najłatwiej. Diagnoza była fajna, do 2go sezonu. Potem już nudne, a co nam to dało? Chwilowy medialny szum, bo raczej nic większego. Partnerów biznesowych i duże firmy zdobywa się na targach, pismach/portalach branżowych i trzeba się zgłaszać z konkretami, a nie czekać na oferentów. Ile to już razy nasze miasto dało się naciągnąć? Auchan przy Wodzisławskiej, Carrefour miał więcej wybudować, etc. To były tylko obietnice, ale nic na papierze nie podpisane. A popatrzcie na Gliwice - Auchan, Leroy, zjazd, Outlet/Factory. Powstały tam, bo oni zawalczyli, ale też byli konsekwentni w wymogach.

 • ~Lateks 2020-10-08
  21:22:44

  3 1

  420 tys zł na kładkę nad rzeką? To oni chyba chcą czołgiem po niej przejeżdżać....

 • ~Dador 2020-10-09
  11:27:01

  0 2

  Wymiana tej kładki była w planach od dawna. W czym więc problem? Czy teraz każda miejska inwestycja będzie torpedowana z powodu cięć w oświacie? No ogarnijcie się ludzie. Miasto musi funkcjonować normalnym trybem.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy dodatek energetyczny to lepszy pomysł niż dodatek węglowy?
Oddanych głosów: 405