zamknij

Wiadomości

Znamy przyczynę śmiertelnego upadku Bjorga Lambrechta

2019-08-27, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Prokuratura Rejonowa w Rybniku ustaliła, co było przyczyną wypadku belgijskiego kolarza - Bjorga Lambrechta. Okazuje się, że zawodnik najechał na odblask na drodze. Śledczy chcą też przesłuchać Czesława Langa – dyrektora Tour de Pologne i jednego z lekarzy organizatora wyścigu.

Reklama

Jak tłumaczy Malwina Pawela-Szendzielorz, Zastępca Prokuratora Rejonowego – śledczy zdecydowali się przekazać informacje ze względu na zeznania dwóch świadków. Są to kolarze z UAE Team Emirates.

- Jeden z nich został przesłuchany w Krakowie, drugi w Zakopanem. Ich informacje są kluczowe, bo jechali tuż za Bjorgiem Lambrechtem. Obaj widzieli, jak Belg najechał kołem na element odblaskowy wtopiony w jezdni – mówi nasza rozmówczyni.

Punktowy element odblaskowy jest małym kwadratem o wymiarach 10x10 cm. Wystaje 1,8 cm nad jezdnią.

- Umieszczany jest obok krawędzi jezdni. W miejscu wypadku było kilka takich punktów i niestety Bjorg najechał na jeden z nich. Jezdnia w czasie wyścigu była mokra. Kolarz najechał na odblask, stracił panowanie nad kierownicą. Skręcił w prawo, a potem gwałtownie w lewo. To widać na nagraniu, którym dysponujemy. Pech w tym, że uderzył w betonowy przepust. Gdyby nie to, nic by mu się nie stało

- tłumaczy Malwina Pawela-Szendzielorz.

Peleton poruszał się bowiem z prędkością około 35 km/h. Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności, śledczy uznali, że doszło do nieszczęśliwego wypadku.

- Będziemy jeszcze chcieli przesłuchać pana Czesława Langa – dyrektora Tour de Pologne i jednego z lekarzy organizatorów. To kwestia ustalenia gdzie mieszkają

- dowiadujemy się.

Prokuratura zbada też, czy faktycznie u Bjorga Lambrechta stwierdzono nagły spadek poziomu cukru we krwi.

Przypomnijmy, do fatalnego w skutkach wypadku doszło 5 sierpnia w Bełku na ulicy Palowickiej podczas 3. etapu Tour de Pologne. Kolarz wypadł z drogi i całą siłą uderzył w murek nad przepustem kanalizacyjnym.

>>Dramat na TdP. Nie żyje Bjorg Lambrecht
>>Co mówią świadkowie o wypadku Bjorga Lambrechta?

Oceń publikację: + 1 + 32 - 1 - 15

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~ 2019-08-27 20:45:04

  To co organizatorzy wyścigu nie wiedzieli że tego typu odblask stanowi jak się okazało śmiertelne niebezpieczeństwo? Lang powinien za to beknąć.

 • ~Mael 2019-08-27 21:23:04

  Typowe elementy odblaskowe oznaczające krawędź jezdni wbudowane są po zewnętrznej stronie jezdni za oznakowaniem poziomym (ciągłym pasem o szerokości 24 cm).

  31 2
 • ~Zoltan666 2019-08-27 23:34:02

  @Greg80, to jest wyścig uliczny. Na ulicach jest mnóstwo elementów "potencjalnie" zagrażających bezpieczeństwu kolarzy (bariery, słupy oświetleniowe, znaki drogowe, oznakowanie poziome, wpusty uliczne itp, itd). Ty powinieneś beknąć bo jak się okazuje jesteś ekspertem od śmiertelnych niebezpieczeństw a nikogo o nich nie poinformowałeś :D

  100 5
 • ~81mountains 2019-08-28 09:15:35

  Według mnie jeśli jest coś na drodze co stanowi niebezpieczeństwo, to nie powinno tego być. Szkoda mi tego kolarza, zginął przez przypadek.

  13 19
 • ~leokadia 2019-08-28 11:31:16

  wczoraj najechałam rowerem na jeden z takich odblasków który znajdował się po wewnętrznej stronie drogi patrząc od linii i o mało co nie wytrącił mi kierownicy z rąk dobrze że nic nie jechało akurat

  7 18
 • ~ 2019-08-28 21:12:30

  Pamiętacie śmiertelny wypadek aktora z filmu "Szybcy i wściekli" prywatnie jechał super samochodem , przyczyną wypadku były te same zatopione w jezdni odblaski!!!!!!!!!!!!!!!!!!stracił panowanie nad kierownicą i rozbił się na latarni w pogodny dzień zaznaczam. A niekiedy spotyka się to cholerstwo na osi jezdni!!!!!!!!!!!!!??????? Ale co my obywatele mamy do powiedzenia???NIC - SYSTEM RZĄDZI!!!!!!!!!!!!!!!!!

  8 9
 • ~Tadeusz Kiełkowski 2019-08-28 22:16:56

  ~maxo Jeszcze większym cholerstwem są krawężniki na krawędzi jezdni. NIC - SYSTEM RZĄDZI!!!!!!!!!!!!!!!!!

  14 3
 • ~Jacek11 2019-08-29 14:58:28

  Moim zdaniem jechał zbyt szybko.

  0 9

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 425