zamknij

Wiadomości

Zmrok zapada coraz szybciej. Noście odblaski!

2018-10-15, Autor: 

Ta jesień jest wyjątkowa. Od dłuższego czasu możemy cieszyć się słonecznymi i ciepłymi dniami. Są one jednak coraz krótsze. Policja przypomina o noszeniu odblasków – szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Mogą one uratować nam życie!

Reklama

Używanie elementów odblaskowych szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, może uratować nasze życie. Dlatego też noszenie odblasków przez pieszych powinno stać się nawykiem. - Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. - przypominają mundurowi.

Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były widoczne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu).

- Jeśli przypniemy element odblaskowy do plecaka (z tyłu sylwetki) to oczywistym jest, że nie zostanie on zauważony przez kierowców nadjeżdżających z przeciwka i odwrotnie, gdy odblask będzie tylko z przodu, nie dostrzegą go kierowcy będący za nami. Bezpiecznie jest posiadać dwa elementy odblaskowe jeden z przodu i drugi z tyłu lub stosować takie rodzaje odblasków, które widać z obydwu stron sylwetki np. opaski odblaskowe – podkreślają policjanci.

Ponieważ samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie (więcej światła kierowanego jest na prawą stronę drogi), element odblaskowy należy umieszczać możliwie nisko sylwetki, wówczas wcześniej pada na niego snop światła.

Jeśli ktoś często korzysta z drogi poza obszarem zabudowanym to najlepiej będzie, jeśli zdecyduje się nosić kamizelkę odblaskową, szelki lub opaskę. Do tych elementów odblaskowych coraz bardziej przekonują się motocykliści i rowerzyści, którzy podobnie jak piesi są niechronionymi uczestnikami ruchu.

Oceń publikację: + 1 + 21 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
  • ~Cuthbert_Collingwood 2018-10-15
    10:35:40

    1 11

    Eeeyyyy, nie żebym się czepiał ale odblask nie musi być oświetlony wtedy, gdy "pada na niego snop światła." Bo to bzdura a kiedy pieszy jest w zasięgu świateł pojazdu - czyli od 40 do 60 metrów (jeżeli akurat nie da się jechać na drogowych) to może być za późno... odblask widoczny jest aż z 300 metrów i nie trzeba na niego świecić - światła drogowe mają te minium 100 metrów.

  • ~polk 2018-10-15
    13:00:35

    13 0

    @Cuthbert_Collingwood Odblask, jak sama nazwa wskazuje, odbija światło. Żeby światło zostało odbite, to musi na taki odblask padać. Jak zatem działa taki wspomniany przez Ciebie odblask, skoro nie trzeba na niego świecić?

  • ~Janusz_Cebularz 2018-10-15
    13:23:14

    16 0

    Łooo panie nowa fizyka. Element odbijający światło będzie odbijał również brak światła przez to będzie widoczny w absolutnej ciemności. Kurde a ja durny żarówki ledowe kupuję do mieszkania zamiast powiesić odblaski :(

  • ~Cuthbert_Collingwood 2018-10-16
    10:57:29

    1 2

    Czy światło ma idalną linię odcięcia czy jest rozproszone i trzeba na odblask świecić punktowo...? Na drodze to dobrze widać - światła świecą przed pojazdem do 60 metrów a drogowskaz 100 metrów przed, świeci światłem odbitym pomimo tego, że reflektor na niego bezpośrednio nie świeci...

    ...ech. Czytałeś jeden z drugim co napisałem czy jednak nie bardzo?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5087