zamknij

Wiadomości

Zmiana nazwy województwa na śląsko-małopolskie? RAŚ za całkowitym rozdziałem

2019-02-22, Autor: 

Petycja w sprawie zmiany nazwy województwa na śląsko-małopolskie została złożona. Dalszy los inicjatywy Stowarzyszenia Beskidzki Dom jest nieznany. Tymczasem Ruch Autonomii Śląska wydał oświadczenie. Jest z całkowitym rozdziałem terenu naszego województwa. O co w tym chodzi?

Reklama

Przypomnijmy, kilka dni temu gruchnęła wiadomość, że Stowarzyszenie Beskidzki Dom złoży w Katowicach petycję, o zmianę nazwy województwa na śląsko-małopolskie.

Inicjatorzy akcji są zdania, że nazwa „województwo śląskie” nie jest adekwatna do ziem wchodzących w skład województwa. - Tylko w połowie jest to Śląsk, w dodatku też niejednolity, bo jest jeszcze Śląsk Cieszyński, który jest osobną krainą, a Górny Śląsk, czyli dawny pruski to też osobna kraina. Z kolei Żywiecczyzna, Ziemia Częstochowska, Zagłębie i okolice Biała to Małopolska – wyjaśnił dr Grzegorz Wnętrzak, sekretarz Stowarzyszenia Beskidzki Dom. Więcej przeczytacie >>Województwo zmieni nazwę na śląsko-małopolskie? "Jesteśmy dyskryminowani"<<

Zgodnie z obietnicą, petycja została już złożona w urzędzie marszałkowskim i urzędzie wojewódzkim.

Tymczasem oświadczenie wydał Ruch Autonomii Śląska. Jerzy Gorzelik, przewodniczący RAŚ na wstępie podkreśla, że województwo śląskie w połowie składa się z terenów śląskich, a w połowie z małopolskich. - Zamieszkują je ludzie o odmiennej wrażliwości historycznej i bagażu kulturowym, ale również na co dzień zmagający się z różnymi problemami natury gospodarczej – czytamy.

Jak następnie dodaje Jerzy Gorzelik, ewentualna realizacja podniesionego w bieżącej debacie publicznej postulatu zmiany nazwy województwa ze śląskiego na śląsko-małopolskie dowartościowałaby część mieszkańców województwa, ale nie rozwiązała przy tym żadnego z istotnych problemów.

- Uważamy, że kierunek zmian reformy administracyjnej, powinien zostać wyznaczony tak, aby tereny powiatów zawierciańskiego, częstochowskiego, kłobuckiego, myszkowskiego oraz miasto Częstochowa utworzyły odrębne województwo lub zostały włączone do województw sąsiednich, a na pozostałych, nieśląskich obszarach woj. śląskiego zostały przeprowadzone konsultacje, w których mieszkańcy sami określą czy chcą pozostać w województwie śląskim. Proces reformy wymaga konsensusu społecznego, dlatego jesteśmy zdania, iż od początku powinien zostać rozpisany na co najmniej kilka lat, tak aby możliwa była minimalizacja jego kosztów – wyjaśnia przewodniczący RAŚ.

Jerzy Gorzelik przypomina, że jednym z głoszonych przez RAŚ od lat postulatów jest utworzenie jednego województwa górnośląskiego, którego tereny obejmą obszary Górnego Śląska znajdujące się dzisiaj w województwach opolskim i śląskim. - Uważamy, że takie rozwiązanie pozwoli zachować naszą wspólną pamięć historyczną, a nade wszystko umożliwi, w oparciu o wspólną tożsamość, budowę dynamicznego, nowoczesnego, europejskiego regionu – czytamy w oświadczeniu.

Czy popieracie pomysł Ruchu Autonomii Śląska?

Oceń publikację: + 1 + 121 - 1 - 60

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
  • ~dr_Moriarty 2019-02-22
    09:56:00

    Problemy pierwszego świata. Naprawdę nie ma niczego innego pilnego do roboty w tym województwie?

  • ~ 2019-02-22
    09:58:37

    92 22

    Ludzie !!! Na litość. Znowu się odgrzewa stare kotlety. Nie komentujcie, nie dajcie się wpuszczać w takie informacje. To jest typowe napuszczanie ludzi na siebie, teraz przez raś, jutro znowu przez kogoś. Zacznie się typowa mowa nienawiści i hejt internetowy. Po co to wszystko?

  • ~Alpha 2019-02-22
    10:17:02

    25 46

    Podział terytorialny to coś o czym warto rozmawiać. Dzisiejszy z pewnością nie jest optymalny, tylko jest efektem kompromisu z czasów SLD po wecie Kwaśniewskiego. Wówczas z pewnością "sami decydowaliśmy". Pomau czas to naprawiać.

  • ~morfeus12 2019-02-22
    10:30:38

    51 28

    Zdecydowanie popieram tę inicjatywę! 100% za włączeniem terenów małopolskich do województwa małopolskiego i czas wreszcie stworzyć jedno województwo górnośląskie połączone z terenów dzisiejszego Opolskiego i Śląskiego, tych, które faktycznie są śląskie. To co zrobiono w 99 roku jest naprawdę niepoważne.

  • ~ka22 2019-02-22
    10:49:09

    20 26

    ~morfeus12 -- odłączenie terenów małopolskich tak, np. mieszkańcy Żywca nie czują się Ślązakami, ale w jakim celu łączyć opolskie i śląskie wbrew Opolanom, którzy zdecydowanie walczyli o swoje województwo.

  • ~Arteks 2019-02-22
    10:59:32

    42 17

    @ka22 - tak to jest jak się robi reformy na kolanie z bezużytecznymi powiatami i malutkimi, biednymi województwami jak opolskie. Pragmatyczni Niemcy mają duże landy - a przez to większe możliwości finansowe i zarazem mniejsze koszty administracyjne. U nas dzięki takiej, a nie innej reformie trzeba utrzymywać multum niepotrzebnych stanowisk urzędniczych tylko z tego powodu, że kiedyś ktoś podjął kiepskie decyzje. Pomijam już kwestię dublowania się instytucji Urzędu Marszałkowskiego i Wojewódzkiego(!). A co do opolskiego to mieszkańcy Opola tak chcieli i sobie to wylobbowali u polityków mimo, że miasto Opole jest mniejsze od Rybnika, a województwo żyje głównie z rolnictwa i pracy w Niemczech mniejszości. Takie miasta nie powinny mieć uprawnień do bycia miastem wojewódzkim bo są miastami przeciętnymi. Nie to co Katowice gdzie na każdym kroku widać, że mamy do czynienia z poważnym metropolitarnym miastem.

  • ~Józef Brzozowski 2019-02-22
    12:09:45

    29 16

    A może to RAŚ odseparować za takie pomysły?

    Nazwa „województwo śląskie” nie podoba mi się z kilku powodów. Ale pomysł RAŚ, by doprowadzić do podziału województwa jest głupi i szkodliwy dla wszystkich mieszkańców.

    W obecnym, postpeerelowskim centralizmie liczy się siła. Województwo śląskie, po województwie mazowieckim jest najsilniejszym w wielu dziedzinach województwem. Rozbicie, to działanie na szkodę wszystkich mieszkańców.

    Ja jestem tylko emerytowanym górnikiem. Może pan Gorzelik wie lepiej, ale pamiętam jak tworzono reformę administracyjną w rządzie Buzka i była propozycja by Opolszczyznę dołączyć do Katowic, to w Opolu na rynku podstawiono stary zdezelowany autobus z hasłem: (cytuję z pamięci) Wszyscy, którzy chcą tu województwa katowickiego – wsiadać i wyp…

    Wolałbym całkowitej finansowej i gospodarczej autonomii gmin, ale jak to jest nie możliwe, to jestem za obecnym kształtem województwa. Nazwa jest mniej ważna, ale jak miałaby być adekwatna do obszaru, to zamiast nazwy „województwo śląsko-małopolskie”, wolałbym „województwo katowickie”.

  • ~dr_Moriarty 2019-02-22
    15:46:10

    18 20

    Drogi Arteksie, Opole jest mniejsze od Rybnika tylko jeśli chodzi o ilość mieszkańców. Powierzchniowo - tylko od Rybnika z podoklejanymi wiochami lub grubiorskimi pipidówami (-ice i podobne) nazywających się dumnie Rybnikiem. Miasto ma dużo większą historyczną, zwartą, zabytkową zabudowę i infrastrukturę. Poza tym dwie wyższe państwowe uczelnie, trzy teatry, filharmonię, znaną w całej Polsce estradę z historycznym festiwalem, oddział państwowego radia i telewizji, prężną strefę ekonomiczną... długo by wymieniać, o pradziejach miasta nie wspominając. Rybnik może prężyć muskuły w starciu tylko z takimi konkurentami jak Żory czy Wodzisław - zapomnianych przez boga miasteczkami, których mieszkańcy palenie węglowych śmieci uważają za normalkę . Rybnik to zawsze była górnicza wiocha. I mentalnie dalej nią jest. Za kilkanaście lat kiedy górnictwo upadnie, będzie tu bida z nędzą plus oczywiście syf w powietrzu. Rybnik to miasto bez przyszłości. Do Opola nie ma co nawet go porównywać.

    A jeśli chodzi o Katowice to mnie rozbawiłeś. Miasto z nieco ponad 200-letnią tradycją miejską. Na siłę zrobione (z zapadłej wsi ulicówki) stolicą województwa w wyniku takiego, a nie innego podziału poplebiscytowego. Szpetne, z porozrzucaną zabudową, praktycznie zbudowane wzdłuż linii kolejowej z Warszawy do Wiednia. Zniszczone przemysłem ciężkim. Brudne i brzydkie. Jedyne przyjazne miejsca, też zbudowane i wyczyszczone na siłę, takie jak Staromiejska lub Mariacka, po 10 latach wróciły do swego dawnego statusu punktu zgromadzeń lokalnej menelni. Młodzież już stamtąd uciekła. Brak jakiejkolwiek przyjaznej przestrzeni w centrum. Brak miastotwórczego rynku. Zamiast tego potężne, hałaśliwe arterie i tramwaje. W większości biurowców korporacje oferujące pracę na trzy zmiany za tysionc pińcet. Żenujące, najniższe stawki w polskiej administracji. Reprezentacyjna, historyczna ulica 3 maja w centrum pełna szmateksów. Kolorowe szyldy, pstrokacizna i infantylne reklamy. Syf w bramach odnowionych elewacji. Do tego wszechobecny PRL, i smog, który poczuli uczestnicy ostatniej konferencji. Z pewnością zrobili temu "poważnemu, metropolitarnemu miastu" reklamę w swoich państwach. Jeśliby miało istnieć województwo górnośląskie to tylko ze stolicą historyczną. Na pewno nie w "Kato". Zupełnie się nie dziwię Opolanom, że walczyli o swoje i nie chcą mieć z katowickim syfem i tutejszą, zacofaną mentalnością nic wspólnego.

  • ~dr_Moriarty 2019-02-22
    15:51:05

    19 11

    I oczywiście Opole jest położone na jednej z najważniejszych w Polsce i ważnych w Europie linii kolejowych - od granicy z Niemcami, przez Wrocław i Kraków, do granicy z Ukrainą. Rybnik ma JEDNOTOROWE połączenie do Katowic. Do Gliwic żadnego. To ci wspaniałe miasto. No ale przecież można rowerem ;)

  • ~Alpha 2019-02-22
    17:08:46

    11 4

    @dr_Moriarty

    Chyba wystrzeliła Ci słoma z gumofilca - to tak równając poziomem riposty do Twojej wypowiedzi. :)

    Cytując: "I oczywiście Opole jest położone na jednej z najważniejszych w Polsce i ważnych w Europie linii kolejowych"

    Przeczytaj to jeszcze raz. Powoli. :) Opole leży przy jednej z najważniejszych linii kolejowych, bo jest własnie zlokalizowana między GOP/Katowicami a Wrocławiem.

    Poza tym Opole to fajne miasteczko, z dużo ciekawszą historią i dobrymi lodami na rynku.

  • ~Arteks 2019-02-22
    17:36:33

    9 14

    @dr_Moriarty - ale po co rozwijasz wątek nie na temat? Ja jedynie zwróciłem uwagę, że Opole to miasto mniejsze od Rybnika ludnością - bo to fakt. Dużo słabsze od większości śląskich miast gospodarczo, także od Rybnika - największy zakład jaki mają to cementownia zatrudniająca 700 osób. Administracyjnie i naukowo jest lepsze bo wywalczyło sobie wojewódzkość - a to był atrybut dla którego lokowano tam takie instytucje jak telewizja czy wyższe uczelnie (jeszcze w latach 90. ich nie było!), historycznie jest ciekawsze od Rybnika, zabudowę ma bardziej zwartą, ma ładniejszy i większy dworzec ale mniejszy Rynek. Bardzo porównywalny deptak (Krakowska) do naszej Sobieskiego i co ciekawe nie ma takich dominantów jak nasza bazylika, K1 czy Focus. Oba miasta mogą się podobać i są do siebie podobne. Festiwal opolski to już historia. Ryjek ma większą oglądalność w telewizji od festiwalu piosenki. Opole ma dalej do autostrady od Rybnika, a co do tego ciekawego argumentu kolejowego o ważnej magistrali to Opole ma jeden pociąg międzynarodowy do Berlina, podczas gdy Rybnik ma 10 pociągów międzynarodowych - ale dla ciebie jest ważniejsze to, że nie mamy pociągów do Gliwic... (Tu też się mylisz bo jest weekendowa Kubalonka. :) Natomiast w porównaniu do Katowic, Opole wygląda tak jak Żory czy Wodzisław w porównaniu do Rybnika. I tu nie ma żadnego znaczenia to czy jakieś miasto ma bogatszą historię czy jej nie ma. Katowice to europejska metropolia w której można było organizować międzynarodowy kongres klimatyczny. Opole to miasto takie jakich pełno na trasie E30. Doceniam w Opolu to, że jego mieszkańcy są bardziej patriotyczni od mieszkańców śląskich miast. Na twoim przykładzie widać jak nam tego brakuje i jak zachwycamy się czasami nad czymś co jest daleko za "7 górami", a nie tym co mamy u siebie - czym zachwyciłoby się większość ludzi z innych miast które tego nie mają.

  • ~Arteks 2019-02-22
    18:10:34

    8 11

    @dr_Moriarty - wspomniałeś coś jeszcze o zacofanej mentalności. Zgadzam się z tobą, że jest z tym problem na Śląsku i wstyd za naszych jaskiniowców. I mi i tobie bardzo zależy na edukowaniu takich ludzi. Ale... przecież w opolskim też jest z tym różnie. I jeśli w jakieś miejscowości jest więcej Niemców to wiadomo, że będzie tam lepsze powietrze bo każdy Niemiec by się zapadł pod ziemię ze wstydu jakby przyjechał do niego kuzyn czy ciotka i zobaczyłaby jeszcze węgiel na placu albo kopcący komin. Ale przecież nie wszędzie mają mniejszość niemiecką, a na airly są punkty gdzie opolskie przypomina nasz Śląsk. U nas przynajmniej udało się przeforsować w sejmiku uchwałę antysmogową dla całego województwa. Wiadomo, że to przyniesie skutki w dłuższym okresie czasu ale przyniesie. Ogólnie więc staranie o województwo ze strony radnych chyba jest nawet większe niż w przypadku opolskiego.

  • ~hub381 2019-02-25
    14:51:41

    2 0

    Jak się czują obrażeni to zrobić referendum.
    Jestem za rozgraniczeniem ziem małopolskich,częstochowskich i utworzenie województwa GÓRNOŚLĄSKIEGO.
    Mieszkam na tych ziemiach jeszcze od czasów przedwojennych.
    RAŚ ma rację ! A kto się czuje nie "swojo"na śląsku to niech sobie mieszka w Małopolsce lub poza nim .
    Ta akcja,to po prostu"szowinizm",tyle czasu było spokojnie i na raz komuś się nie podoba woj.Śląsko-Zagłębiowskie .

  • ~hub381 2019-02-25
    14:52:16

    1 0

    Jak się czują obrażeni to zrobić referendum.
    Jestem za rozgraniczeniem ziem małopolskich,częstochowskich i utworzenie województwa GÓRNOŚLĄSKIEGO.
    Mieszkam na tych ziemiach jeszcze od czasów przedwojennych.
    RAŚ ma rację ! A kto się czuje nie "swojo"na śląsku to niech sobie mieszka w Małopolsce lub poza nim .
    Ta akcja,to po prostu"szowinizm",tyle czasu było spokojnie i na raz komuś się nie podoba woj.Śląsko-Zagłębiowskie .

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5309