zamknij

Wiadomości

Zlikwidowali „kopciucha”, gaz nie dotarł. Zamiast domu mają "lodówkę"

Bartłomiej Furmanowicz 2021-11-20, Autor: 

Mieszkańcy jednego z domów przy ul. Poloczka w Grabowni zachowali się jak przykładni obywatele. Zlikwidowali „kopciucha” na rzecz gazu, który miał zostać podłączony do ich budynku w październiku. Dzisiaj marzną, bo spółka nie dotrzymała terminu. Mają w domu 11 stopni, byłoby jeszcze gorzej, gdyby nie stary kaflok.

Reklama

Chcieli dobrze, dzisiaj marzną

Miało być szybko, przyjemnie i bez problemów. Taką wizję usłyszeli na spotkaniu Polskiej Spółki Gazownictwa z mieszkańcami Grabowni. Rzeczywistość okazała się zgoła inna. Dzisiaj – w listopadzie – muszą ogrzewać dom butlami gazowymi i starym kaflokiem. Tylko na parterze. W pozostałej części domu temperatura nie przekracza 13 stopni Celsjusza (gdy byliśmy w domu termometr wskazywał 12 stopni).

Mieliśmy „kopciucha”, ale go odłączyliśmy. Raz, że zbliża się termin zakazu korzystania z takich pieców. Dwa – dostaliśmy zapewnienie z PSG, że 29 października będziemy mieli gaz na 100%. Jesteśmy z żoną już starzy, nie chce nam się cały czas schodzić do piwnicy i sypać węglem - wspomina Czesław Setla, właściciel domu na ul. Poloczka.

W budynku w zasadzie wszystko jest gotowe. Problem w tym, że nadal nie ma skrzynki w pobliżu domu, brakuje też zaledwie 1,40-metra rury łączącej z pobliskim gazociągiem.

Ile można czekać na kawałeczek rurki? Umowę z PSG podpisaliśmy już w kwietniu. Wcześniej byliśmy z żoną na zebraniu informacyjnym ze spółką. Tego samego dnia zgłosiłem chęć przyłączenia się do gazu. Na spotkaniu mówili nam nawet, że PSG praca idzie tak sprawnie, że uruchamiają gaz z miesiąc do przodku. Mieliśmy więc nadzieję, że podłączymy się już we wrześniu – mówi nam rybniczanin.

Przyszedł jednak wrzesień, a temat nadal zawieszony. Mieszkaniec Poloczka dowiedział się od projektanta, że skrzynka może pojawić się dopiero w… grudniu lub styczniu.

Zdębiałem. Dzwoniłem do gazowni w Rybniku, nikt nie odebrał telefonu. Spróbowałem się czegoś dowiedzieć poprzez Warszawę. Usłyszałem, że do 2 dni ktoś do mnie zadzwonić. Do dzisiaj czekam na telefon. Od nikogo niczego nie mogę się dowiedzieć. Dobrze, że kupiliśmy bojler na prąd, bo nawet nie mielibyśmy ciepłej wody – słyszymy.

Pan Czesław postanowił osobiście pojawić się na Chrobrego, dowiedział się jedynie, że może wykonać już na swojej działce wykop pod skrzynkę.

Podsumowując: mimo szybkiej reakcji małżeństwa, temat „przeleżał” na biurkach decydentów przez ponad 4 miesiące. Nasz rozmówca zaznacza, że było mnóstwo czasu na załatwienie sprawy.

„Zrealizujemy przyłącze”

Co na to Polska Spółka Gazownictwa? Otrzymaliśmy odpowiedź od Grzegorza Cendrowskiego, rzecznika tejże spółki:

„Podłączenie ww. klienta do sieci gazowej jest częścią bardzo dużej inwestycji polegającej na gazyfikacji trzech dzielnic miasta Rybnik: Ochojec, Golejów i Grabownia. W ramach tego zadania, które realizowane jest od początku 2020 r., zostało wybudowanych ponad 35 km sieci gazowych. Zakres działań i ich poziom skomplikowania sprawiły jednak, że doszło do nieznacznego opóźnienia w jego realizacji.

20 października została zakończona budowa ostatniego etapu inwestycji i nastąpiło zgłoszenie jej do użytkowania przez Powiatowy Nadzór Budowlany w Rybniku. Celem przyśpieszenia przyłączania odbiorców, jeszcze przed zakończeniem budowy gazociągów, Gazownia w Rybniku rozpoczęła proces zawierania indywidualnych umów przyłączeniowych. Wszystko po to, by w momencie zakończenia budowy gazociągów mieć już dokumentacje projektowe na każde przyłącze i od razu zlecić ich realizację.

Dzięki temu od 20 października mogliśmy rozpocząć w Golejowie budowę 128 nowych przyłączy. Do dnia 16 listopada zrealizowano już 89, a pozostałe zostaną wybudowane do końca tego miesiąca. Przedmiotowe przyłącze, o które Pan pyta zrealizujemy do 22 listopada, o czym odbiorca został poinformowany”.

Czy Wy również macie takie same problemy, jak małżeństwo w Grabowni? Dajcie nam znać!

--- 

O problemach wymiany kopciuchów pisaliśmy nie tylko w kontekście przyłącza do gazu. Już na początku 2020 roku alarmowaliśmy, że brakuje na tyle dużo firm, które byłyby w stanie wymienić w Rybniku 18 tys. pieców >>Liczby nie kłamią. Rybnik nie zdąży wymienić 18 tys. kopciuchów<<

Druga sprawa to problem w brakach samego sprzętu >>Bez szans na likwidację kopciuchów w tym roku. Są ogromne braki kotłów i pomp ciepła<<

Oceń publikację: + 1 + 22 - 1 - 88

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (32):
  • ~VeB 2021-11-20
    17:13:50

    11 9

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~Teoretyk 2021-11-20
    17:56:52

    121 7

    Jedna zasada: nie masz przyłącza - nie wywalaj pieca.

  • ~Longina b 2021-11-20
    18:20:31

    "Miałam sen,przepiękny sen,śniła mi się wspaniała przyszłość,postawiliście na PiS i zj*****cie wszystko"

  • ~artefaks 2021-11-20
    18:32:13

    41 12

    @Teoretyk. Warunkiem uzyskania dotacji jest likwidacja dotychczasowego źródła ciepła.
    A wyobrażasz sobie jaki będzie płacz jak wytną borsigi ?
    Może widziałeś reportaż jak w Radlinie na ul Młyńskiej w blokach zainstalowali nowe źródła ciepła ?

  • ~ 2021-11-20
    19:06:16

    19 11

    Ja nie mam takiego problemu, jak małżeństwo z Grabowni , odpowiadam , bo redakcja pyta:)

  • ~Arteks 2021-11-20
    19:15:18

    @artefaks - twoje przypuszczenia być może są oparte na płaczu za mułem, sam też płakałeś jak i inne brudasy... Ludzie z bloków są dostosowawczy i już dzisiaj płacą niemało za swój komfort. Różnicy między węglem i gazem nawet nie poczują bo każdy kto ma budynek dobrze zaizolowany i ocieplony przyzna, że koszt ogrzewania jednym lub drugim jest podobny. A do czasu wyłączenia ciepłowni na węgiel wszystkie bloki w mieście będą ocieplone, cieplutkie i przygotowane do tej operacji. Natomiast wiele przedwojennych chałup czy tych z PRL nie nadaje się do remontu tylko do wyburzenia. Pisali o tym niektórzy obrońcy węgla i nie mogę im nie wierzyć jako tym którzy mają do czynienia na co dzień z grzybem, stęchlizną, wyeksploatowaniem. Szacun dla tych którzy kupują stare chałupy dla parceli i je burzą jak np. te które niedawno zniknęły na Reymonta. :)

  • ~clubutd 2021-11-20
    19:33:40

    Arteks brudasem to żeś jest ale chyba ty gorolu ,mieszkosz zapewne w króliczoku na jednym z rybnikich osiedli ,czytom twoje komentarze i mom wrażenie typowy gorol kierymu albo jego rodzinie oberschlesien i węgiel życie uratowoł . ja jo wiem wy w blokach mocie prąd z gniazdka i ogrzewanie a z ciepłowni kiero poli obietnicami wyborczymi Pis-u. Jak sie nie podobo to wypad ale niech fater czy matka oddo emerytura kopalniano i wracejcie se w swoje lepsze strony

  • ~Kwinto 2021-11-20
    19:46:49

    91 5

    ~Arteks nie przesadzaj już tymi porównaniami bloki a domy. Mieszkam w typowej kostce wybudowanej w latach 50-tych i uwierz te domy to nie są żadne rudery do wyburzenia. Takie budynki spokojnie można dostosować do dzisiejszych standardów. Problem mają ci co przez lata tylko mieszkali a nie remontowali, to oni chcieliby dzisiaj dalej używać kopciuchów, bo dostosowanie domu pod piec 5 klasy nagle staje się ogromnym wyzwaniem i ogromnym kosztem -ocieplenie elewacji/dachu, wymiana okien wymiana instalacji CO...
    Nie jest tajemnicą że ogrzanie starej zaniedbanej kostki to ok 6-8ton węgla na sezon, więc gdzie tu mowa o gazie czy pompie ciepła.
    Wracając do wątku, znam sporo osób które nie mogą doczekać się na gaz, niestety mieszkamy w Polsce biurokracja była jest i widać że nadal będzie.

  • ~Arteks 2021-11-20
    19:57:15

    @kwinto - nie wiem czy pamiętasz bardzo ożywione dyskusje przed uchwaleniem uchwały antysmogowej. Wtedy nie było 2-3 obrońców smrodu jak obecnie ale cała rzesza. To oni pisali, że nie da się tradycyjnego kwadracioka z PRL zmodernizować tak aby palić gazem. I podawali konkretne przykłady na to. Jednym z nich jest zagrzybienie starego budynku. Jak słusznie motywowali, piec dodatkowo ociepla dom od dołu. Piec gazowy tego nie robi więc grzyb pochłonie takie budynki jeszcze szybciej niż obecnie. Jestem zwolennikiem wyburzania tego co niepraktyczne i co się nie sprawdziło. Nie mam nic przeciwko nowym domom które są budowane z normalnych materiałów (nie np. z hasioków!) i w nowych standardach odnośnie izolacji, ocieplenia czy ogrzewania. @ciubutd - dzięki za twoją wycieczkę personalną i zrzut hejtu na kogoś kto się ośmiela zwracać uwagę smrodzącym. Ale jednego nie rozumiem. Albo się jest brudasem i się jest z tego dumnym albo się jest brudasem i się tego wstydzi! Każdy kto się babra piecem, węglem i popiołami się zwyczajnie nie szanuje. Możesz sobie popyskować na miastowych ale to wy się musicie dostosować do tego co uchwalił sejmik województwa - wespół z Ruchem Autonomii Śląska(!). ;) Jak się nie podoba do wypad do Korei Północnej albo Albanii gdzie będzie można jeszcze długo bezkarnie smrodzić, a nie wyganiać kogoś kto mieszka od urodzenia na Śląsku i szanuje ten region, a czasami broni przed tymi którzy się z niego śmieją...

  • ~clubutd 2021-11-20
    20:07:33

    77 24

    Arteks jak byś szanowoł to byś sie choć nauczy godać po naszemu chocioż trocha ,węgiel był jest i bydzie przez nabliższe lata, do korei albanii to se ty możesz zapakowac rajzentasza i tam jechać . Jak by nie te pieronskie kopalnie kiere z dziada pradziada dowajom robota to dopiero by było. Wy przeciwniki węgla atakujecie tych co mieszkajom w domach jednorodzinych a nic nie godocie z czego te wasze bloki są ogrzewane . i godom ci synek za mułem nie tyńsknia bo pola węglem a teraz eko groszkiem na piecu 5 klasy a ten wasz ruski gaz wom bokiem wyjdzie jak bydziecie ruskowi płacić majątek

  • ~Teoretyk 2021-11-20
    20:07:52

    64 5

    @artefaks - z tekstu nie wynika, że małżeństwo ubiegali się o dotacje, druga sprawa to, że mają stary piec kaflowy (co też podważa dotacje). Niestety popełnili błąd, jak to się mówi "lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu". To jest wszystko pokłosie tych alarmów smogowych, kampani antyweglowej oraz straszenie karami. Pisałem to dwa lata temu, że nie ma infrastruktury, ale ekolodzy ekologami "bo śmierdzi".

  • ~artefaks 2021-11-20
    20:23:43

    46 6

    ,,Różnicy między węglem i gazem nawet nie poczują "
    @Arteks. Sorry ,ale jesteś kompletnym ignorantem.
    Grzejesz się z taniego źródła węglowego które jest w 100 % zamortyzowane więc taryfa za ciepło jest tu bardzo niska.
    Załóżmy że zakończy się sukcesem przełączenie systemu na gaz. Widzę że kompletnie nie orientujesz się w cenach paliw i wartościach opałowych itd.
    Będzie tu sporo droższy gaz i do ceny tej będzie doliczona jeszcze amortyzacja z nowych inwestycji i to już nie będzie przyjemne. Jak czytałeś w artykule jest problem z dostawą gazu do nowych źródeł. Jeśli borsigi wygaszą , a wygaszą. To przy problemach z gazem pozostanie kolejne rozwiązanie przejściowe na olej opałowy który jest jeszcze droższy od gazu. Lub przejście na prąd który kosmicznie bedzie drożał.
    Co może niedługo skutkować tym że połowa Nowin stanie się pustostanami .Dlatego dobra rada .Masz swój kwadrat . To sprzedaj , zamień dopóki rynek lokalowy tego jeszcze nie przegryzł

  • ~kopciuch2020 2021-11-20
    20:24:45

    65 5

    W tym kraju biurokracja i durne przepisy są na pierwszym miejscu,a nie ludzie i ochrona środowiska.
    Podłączenie gazowe niesamowita ilość dokumentów, urzędników, durnych przepisów po drodze ,umowa z gazownią,wydział dróg,wydzial ksiąg wieczystych,geodezja,architektura,nadzór budowlany, kierownik budowy, projekty, mapki,dziennik budowy, kominiarz,a na końcu TAURON i niezłe rachunki. Trzeba mieć dużo zdrowia.

  • ~kurier 2021-11-20
    20:25:49

    25 14

    W takiej sytuacji powinna pomóc rodzina. Ja bym tak rodziców czy dziadków nie zostawił.

  • ~artefaks 2021-11-20
    20:28:11

    27 1

    @~Teoretyk. Piec węglowy musieli wpisać do deklaracji jeżeli oczywiście ubiegali się o dotacje. Piec kaflowy najwidoczniej nie pozostał wpisany ( potraktowany jako nie używane wyposażenie mieszkania). A teraz po prostu się przydał
    Ale to oczywiście jest tylko wysoko prawdopodobne przypuszczenie

  • ~Teoretyk 2021-11-20
    21:31:28

    22 0

    @Arteks korzystniej pod względem awaryjności będzie dla blokowisk, żeby grzały was mniejsze ciepłownie gazowe, niż EC Chwałowice, z jednej prostej przyczyny o nazwie awaryjność infrastruktury. Odbije to się oczywiście na kosztach ogrzewania. Chociaż z tego co zaobserwowałem na blokowiskach to grzeją tylko boczne mieszkania i te na parterze, a reszta jedzie "na darmusa". Super postawiłeś argument pod zagrzybienie w PRL kostce "Jednym z nich jest zagrzybienie starego budynku. Jak słusznie motywowali, piec dodatkowo ociepla dom od dołu." - jaki problem zostawić nie zaizolowane rury z CO albo dołożyć grzejnik. Chociaż w piwnicy powinno być chłodniej, że względu na spiżarnie, a swoją drogą jak nie ma wentylacji to pojawia się grzyb.

  • ~tuptyś 2021-11-20
    22:07:09

    40 9

    W Chwałowicach taka sama sytuacja. Kuzynka wymieniała piec na kocioł gazowy ale PSG nie wykonała przyłącza gazu. I co na to tzw prezydęt 0,49

  • ~Kwinto 2021-11-20
    22:08:24

    25 9

    ~Arteks problem jest taki że przy ogrzewaniu gazem, aby było ono efektywne potrzebne jest ogrzewanie podłogowe. Niestety w starych budynkach przy drewnianych stropach jest to raczej niewykonalne. Owszem wchodzą nowe technologie typu specjalne maty w których są zatopione rurki...itp , ale trzeba jeszcze kilku lat aby u nas się to przyjęło. Co do grzyba, przy nieocieplonej kostce walczyłem z nim całe życie, obecnie nie mam nawet plamki bo ściany nie przemarzają . W piwnicy obecnie też jest dużo lepiej, piec chodzi non stop , więc nie ma różnic temperatur, jak za czasów kopciucha. W częściach ogrzewanych zniknęła wilgoć i mam stałe ok 18-20 stopni. Co będzie w przyszłości nie wiem, ale gazu raczej sobie nie wyobrażam, i przede wszystkim nie chcę.

  • ~Macik765 2021-11-20
    22:40:09

    13 21

    Kwinto rok temu zmieniłem z wegla na gaz w starym poniemieckim mieszkaniu (100m2) i zaręczam ci że jest całkiem efektywnie na grzejnikach. Koszta w zeszłym sezonie 2300 zł za stałe 23C. Z gotowaniem i CWU. Tym co straszą o astronomicznych kosztach gazu polecam wziąć do ręki kalkulator i policzyć ile obecnie kosztuje kWh ciepła pozyskana z węgla a ile z gazu. Z gazu 22-23 grosze po podwyżkach. W zeszłym roku wychodziło podobnie do węgla w tym roku póki co gaz jest tańszy od wegla bo w ostatnich 2 msc cena węgla wystrzeliła w kosmos. Serio weźcie sobie to policzcie zanim zaczniecie sypać mitami o tym ile ten gaz nie wyjdzie w porównaniu do węgla...

  • ~artefaks 2021-11-20
    23:15:00

    22 3

    @~Macik765. Ceny surowców energetycznych są ze sobą ściśle skorelowane i nie ma cudu że podwyżka jednego z nich nie pociągnęła innego

  • ~rudobrody 2021-11-20
    23:36:10

    14 5

    @artefaks
    "Grzejesz się z taniego źródła węglowego które jest w 100 % zamortyzowane więc taryfa za ciepło jest tu bardzo niska."

    Że co proszę? Taryfa za ciepło z EC Chwałowice jest niska? Jak Ty to liczyłeś?
    Ogrzanie ciepłem od nich daje 2x wyższe koszty niż ogrzanie gazem ziemnym co sam sprawdziłem.
    Niskie ceny za ciepło to ma ER i wtedy wychodzi niemal taka sama cena jak ogrzewanie gazem ziemnym.

  • ~rudobrody 2021-11-20
    23:43:17

    21 2

    @~Kwinto
    "~Arteks problem jest taki że przy ogrzewaniu gazem, aby było ono efektywne potrzebne jest ogrzewanie podłogowe. "

    Co wcale nie jest prawdą. Przy odpowiednio dobranych grzejnikach ściennych może być na podobnym poziomie.
    Ogrzewanie podłogowe także ma swoje wady.

    "Niestety w starych budynkach przy drewnianych stropach jest to raczej niewykonalne. "

    Co niewykonalne? Ogrzewanie podłogowe? A sucha zabudowa to co?

    "Co do grzyba, przy nieocieplonej kostce walczyłem z nim całe życie, obecnie nie mam nawet plamki bo ściany nie przemarzają . W piwnicy obecnie też jest dużo lepiej, piec chodzi non stop , więc nie ma różnic temperatur, jak za czasów kopciucha. W częściach ogrzewanych zniknęła wilgoć i mam stałe ok 18-20 stopni. "

    Pleśń na ścianie to nie tylko kwestia temperatury ściany ale również wilgotności powietrza wewnątrz. W nieocieplonej kostce też można nie mieć pleśni, wystarczy utrzymywać odpowiednią wilgotność wewnątrz.
    O temperaturze punku rosy słyszałeś?

  • ~Karolina# 2021-11-21
    07:32:42

    9 4

    chyba się pośpieszyli, za baaardzoo....

  • ~artefaks 2021-11-21
    08:06:39

    7 13

    @Rudobrody.
    Cena gazu niestety pójdzie mocno w górę . Wyprzedzającym tego wskaźnikiem jest np. cena LPG który kosztował 2 PLN i mniej. A teraz jest mocno powyżej 3 PLN . Widziałem nawet 3,60.
    ER jest w trakcie wygaszania. O ile wiem stacje ciepłownicze zasilające między innymi mieszkańców znajdują się o ile pamiętam na blokach 1 ,3 i 5. Blok 1 został już wygaszony. Blok 3i 4 są następne do wygaszenia. a później 5 i 6.
    Czyli żeby utrzymać dostawy ciepła będzie konieczność zainwestowania w nowe źródła. Więc i tu przestanie być raczej tanio.
    Jeżeli jesteś mieszkańcem bloku mieszkalnego to masz minimalne szanse na to żeby zainstalować indywidualne ogrzewanie gazowe w swoim mieszkaniu ( potrzebna zgoda administratora)
    Ciepło z Chwałowic może nie jest dla większości tanie. Ale mówienie o czymś co jest tanie , a co drogie jest rzeczą względną i polega to na porównaniu podobnych produktów. To co teraz wydaje się drogie to w następnej odsłonie może w korelacji do innych droższych już produktów wydać się tanie. @Rudobrody . Jak będziesz lał na CPN paliwo po 12 , to z rozrzewnieniem będziesz wspominał paliwo które kiedyś kosztowało tylko 6 złotych.
    Rudobrody. Tanio to już było. A potem przyszedł pis i się to skończyło.... Podróżujemy do San Esckobar , które to leży gdzieś w Venezueli

  • ~Kwinto 2021-11-21
    09:20:08

    8 3

    ~rudobrody
    Ogrzewanie podłogowe? A sucha zabudowa to co?

    Dlatego piszę że nie niemożliwe, aczkolwiek u nas jeszcze rzadko stosowane. To już jest grubszy remont całej kondygnacji, więc póki co każdy idzie w stronę ekogroszku czy pelletu.
    Co do gazu i grzejników nie jestem ekspertem, nie testowałem.. ale w nowych budynkach pod gaz już nie tylko na podłodze robi się ogrzewanie ale i na ścianach kładzie rurki, aby powierzchnia grzejna była jak największa. Z pewnością najbliższe lata pokażą jak w praktyce sprawdza się ekologiczne ogrzewanie w różnych budynkach.

  • ~artefaks 2021-11-21
    10:07:34

    4 8

    @Kwinto. Zabudowa instalacja na (w ) ścianach jest łatwiejsza do realizacji niż w podłogach i obieg może być wspomagany ( w zależności od konfiguracji) grawitacją. To są plusy. Minusem jest odczuwalny komfort cieplny użytkownika ( trzeba dać wyższą temperaturę niż w podłodze). Nie zapomnijmy również trudnościach w ustawieniu mebli (jak ściany grzeją , nie można zastawiać meblami). Dużą wadą będzie też osadzający się na ścianach grzejnych kurz.
    Jest to też powrot do tradycji kiedy w starych domach nie posiadających instalacji grzewczej zaczęto stosować tkzw. ogrzewanie etażowe które ogrzewało pomieszczenie w którym nie było pieca
    Kwestia doboru wielkości ,typu grzejników i regulacji instalacji grzewczej jest czynnością niezbędną , ale wtórną.
    Sama instalacja rozprowadza jedynie efektywnie ciepło które jest w wytwarzane w źródle , a źródło zamienia energię zawartą w paliwie na energię cieplną

  • ~rudobrody 2021-11-21
    10:48:59

    6 4

    @artefaks,
    "Cena gazu niestety pójdzie mocno w górę . "

    Już to słyszałem 2 i 3 lata temu a potem ceny gazu spadły o 15%...
    15 lat temu ropa naftowa już także miała tylko drożec a spadla do 30 USD.

    "Wyprzedzającym tego wskaźnikiem jest np. cena LPG który kosztował 2 PLN i mniej. A teraz jest mocno powyżej 3 PLN . Widziałem nawet 3,60."

    Powiem szczerze że zawsze mnie bawiły takie wyprzedzające wskaźniki. A potem często okazuje się że jednak było inaczej.

    "ER jest w trakcie wygaszania.
    Czyli żeby utrzymać dostawy ciepła będzie konieczność zainwestowania w nowe źródła. Więc i tu przestanie być raczej tanio."

    To jest pytanie co będzie po elektrowni węglowej. Kogeneracja ma przywileje odnośnie sprzedaży energii elektrycznej i ciepła. Pytanie jak będą kalkulowane ceny. Ale zgoda że powinno byc drożej.

    "Jeżeli jesteś mieszkańcem bloku mieszkalnego to masz minimalne szanse na to żeby zainstalować indywidualne ogrzewanie gazowe w swoim mieszkaniu ( potrzebna zgoda administratora)"

    Ciężko temat. Zwykle niewykonalny.

    "Ciepło z Chwałowic może nie jest dla większości tanie. Ale mówienie o czymś co jest tanie , a co drogie jest rzeczą względną i polega to na porównaniu podobnych produktów."

    Porównałem. Jabłko do jabłka. Ten sam dom: ogrzewany raz z EC Chwałowice, drugi raz z kotła gazowego wewnątrz budynku.
    Przewaga kosztow dla gazu ziemnego wyszła mi dwukrotna.

    "To co teraz wydaje się drogie to w następnej odsłonie może w korelacji do innych droższych już produktów wydać się tanie. "

    Tak ale nie wiemy co okaże się drogie a co tanie w przyszłości. Jeśli ogarniemy ITER to całe OZE, spalanie węgla itd będzie można odłożyc na półkę.

    "Rudobrody. Tanio to już było. A potem przyszedł pis i się to skończyło..."

    Wysoka inflacja to nie jest wyjątkowe zjawisko dzisiaj na świecie. Więc tłumaczenie jej tym że rządzi PiS i wprowadził programy socjalne jest sporym nadużyciem...
    Ceny energii rosną w całej Europie jak i w reszcie świata. A tam PiS nie radzi. Innych produktów też. Więc grajmy fair i nie zwlajamy winy wszystkiego na PIS. Nie masz żadnej gwarancji że gdyby rządził ktoś inny to takiej ceny by nie było, tak samo jak takiej inflacji.

    "Podróżujemy do San Esckobar , które to leży gdzieś w Venezueli"

    Trochę przesadzasz. Spójrz w przeszłość. Niejeden kraj zwiększał rozwój gospodarczy poprzez zwiększenie wydatków socjalnych. Jakoś na Wenezueli nie skończyli - wprost przeciwnie.

    Przyczyny kryzysu w Wenezueli leżą trochę gdzieś indziej...

  • ~rudobrody 2021-11-21
    10:51:15

    14 0

    @artefaks,
    A skoro likwidujemy ER węglowa to może spalarnie odpadów tam zrobimy?

    Infrastruktura jest, nawet odpady można koleją wozić. Same zalety :-)

  • ~artefaks 2021-11-21
    22:04:55

    3 6

    @rudobrody. A jakie były przyczyny kryzysu ekonomicznego w tak bogatym kraju ?
    - odpowiedź jest taka że populistyczno-socjalistyczny rząd po przejęciu przed 22 laty władzy. Rozdymali programy socjalne do granic możliwości. Zarżneli biznes i inwestycje zagraniczne.
    Pytanie skąd my to akurat znamy ? I nie łódźmy się że to u nas będzie trwało u nas aż 22 lata. Bo Wenezuela była na początku znacznie od nas bogatsza.....

  • ~rudobrody 2021-11-21
    23:38:57

    6 1

    @artefaks,
    Nie. Wenezuela ma budżet kraju oparty praktycznie w całości o eksport ropy naftowej a tym samym jej dochody zależą wprost od ceny ropy naftowej na rynkach. Owszem mieli duże programy socjalne. Problem w tym że nie potrafili/chcieli ich ograniczyć po spadku ceny ropy.
    Do tego brak inwestycji z przemysł wydobywczy jak i brak inwestycji w inne gałęzie przemysłu bo liczył się tylko przemysł wydobywczy, w widocznie uznano że ceny ropy zawsze będą tak wysokie a wydobycie zawsze na tak wysokim poziomie, spowodowały gigantyczny deficyt po spadku cen ropy i spadku wydobycia. Do tego duże dochody z eksportu ropy sprawiły że uznano że nie warto było inwestować w inne gałęzie przemysłu, szczególnie eksportowego. A tym samym nie było czym zastąpić dziury po spadku dochodów z eksportu ropy.

    O ile wiem polska nijak nie jest tak uzależniona od eksportu tylko jednego surowca więc taka sytuacja nam nie grozi. Także moim zdaniem do Wenezueli nam bardzo daleko.

  • ~Łukasz Ziętkiewicz 2021-11-21
    23:42:00

    9 0

    Ja mam umowę przyłączenia gazu z datą 30 marca 2020 r . .mamy koniec 2021 a oni nie zaczeli jeszcze budowy gazociagu .. taki mamy klimat...

  • ~Zbigniew Martyniak 2021-11-24
    18:49:35

    5 0

    Przykładny obywatel powinien nie wymieniać pieca tylko się w nim nauczyć palić. Dym z komina o tym świadczy a to 30-40 procent straty na paliwie. Dodatkowo alarmy smogowe po władze miast wiedzą, że gaz to paliwo ,,tymczasowe,, w UE i wywołuje efekt cieplarniany. Wiedza z podstawówki. Dofinansowania do pieców na gaz są...nielegalne. Ponadto wiedzą, że są czyste technologie węglowe ale kogo to obchodzi. Dodam, że od polowy lat osiemdziesiątych skutecznie zlikwidowali zgazowanie naziemne węgla. Lepiej kupić z USA ładowany w Wyborgu koło Petersburga....o geotermi nie wspomnę bo władze mają ,,wizję,,

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5268