zamknij

Organizacje pozarządowe

Zespół Szkół w Czerwionce: czy warto założyć własną firmę?

2014-12-16, Autor: 
Jakie są blaski i cienie własnej działalności gospodarczej? Jak skutecznie wypromować nowo powstałą firmę? Na jakie wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy w Czerwionce-Leszczynach? Odpowiedzi na pytania szukali uczniowie Zespołu Szkół w Czerwionce podczas konferencji zorganizowanej w ramach projektu „Własna firma – lubię to! Część 2”.

Reklama

Konferencja adresowana była do pełnoletnich uczniów, którzy wkrótce ukończą liceum czy technikum i podejmować ważne decyzje dotyczące swojej przyszłości zawodowej. Prelegenci pokazali uczniom, że jedną z dróg realizacji marzeń może być własna firma. - Dla mnie działalność gospodarcza jest nie tylko sposobem zarabiania pieniędzy, ale przede wszystkim możliwością realizacji własnych pasji – mówiła Agnieszka Groborz, właścicielka eduSmart Szkołę Angielskiego i Kreatywnej Akademii smartHeads, a także laureatka konkursu „Własna firma - lubię to!”.

Bizneswoman opowiadała młodzieży również o trudnościach i cieniach prowadzenia własnej firmy. Zwracała uwagę, że – w przeciwieństwie do pracy na etacie – przedsiębiorca niejednokrotnie pracuje przysłowiowe 24 godziny na dobę. - Praca na własne konto daje jednak tak dużą satysfakcję, że pojawiające się trudności do do pokonania. Zwłaszcza, jeśli możemy liczyć na wsparcie najbliższych nam osób – twierdzi Agnieszka Groborz.

Właściciel agencji reklamowej i producent filmowy – Adrian Grad wygłosił prelekcję na temat narzędzi marketingowych dostępnych dla nowo powstałych firm. - Na wizerunek przedsiębiorcy składają się takie elementy jak identyfikacja wizualna, promocja w mediach społecznościowych, reklama w mediach. Nieodłączną częścią wizerunku jest jednak jakość świadczonych usług czy sprzedawanych produktów – zwracał uwagę Adrian Grad.

Uczestnicy konferencji mieli również okazję dowiedzieć się na jakie wsparcie mogą liczyć lokalni przedsiębiorcy ze strony samorządu. O tzw. jednym okienku, ulgach podatkowych oraz dostępnych terenach pod inwestycje opowiedziała Katarzyna Strzelczyk z Wydziału Rozwoju Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Podczas konferencji nagrody otrzymali również laureaci konkursu „Własna firma-lubię to!” - Agnieszka Groborz, Jacek RybkaMarek Szymura.

Konferencja, która odbyła się 10 grudnia w Zespole Szkół w Czerwionce-Leszczynach zorganizowała Fundacja Kreatywny Śląsk. Wydarzenie było częścią projektu „Własna firma – lubię to! Część 2” współfinansowanego przez Gminę i Miasto Czerwionka-Leszczyny. Mecenasem projektu jest NWR Karbonia.

> Zobacz więcej zdjęć z konferencji

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
  • ~superelektro 2014-12-17
    09:33:43

    11 0

    Nie jeden by nie zaczynał, gdyby mógł przewidzieć finał. A finału niestety przewidzieć się nie da. Przepisy dotyczące działalności gospodarczej zmieniają się jak w kalejdoskopie. To co dziś jest dozwolone jutro wcale może dozwolonym nie być. Warto naprawdę mocno się zastanowić aby nie obudzić się z ręką w przysłowiowym nocniku. Najjaśniejsza RP to nie Anglia gdzie przepisy obowiązują po kilkadziesiat lat a najmniejszy nawet przedsiębiorca jest traktowany jak przedsiębiorca a nie jak złodziej. U nas niestety pomimo upływu czasu obowiązuje hasło z czasów komuny. Dajcie mi człowieka a ja zrobię tak że odechce mu się wszystkiego.

  • ~marcin14 2014-12-17
    20:11:05

    13 0

    Koszty prowadzenia działalności w początkowym etapie są za wysokie. Na początek trzeba mieć odłożony worek pieniędzy.

  • ~marekm71 2014-12-18
    20:44:25

    10 0

    Blaski i cienie dla uczciwego przedsiębiorcy. Praca 18-20 godzin dziennie świątek piątek i niedziela, ZUS od nowego roku 1100 zł, po opłaceniu wszystkich podatków (VAT, PIT itd) i opłat, zostaje mniej niż minimalna płaca. Nie masz znajomości, nie chcesz dawać łapówek, chcesz wszystko robić zgodnie z przepisami, podatkami i zasadami, to lepiej poszukaj pracy na etacie bo nawet najniższa krajowa Ci się bardziej opłaci.

  • ~superelektro 2014-12-20
    18:09:44

    10 0

    Koszty prowadzenia działalności w ogóle są zbyt wysokie. Najbardziej wnerwia mnie jednak wybiórcze stosowanie przepisów w sposób który maksymalizuje dochody SP. Jeżeli ktoś prowadzi dwie lub więcej niezależnych działalności np. handel i usługi transportowe to dochody musi zliczyć i opodatkować łącznie. Ale jeżeli na jednej działalności poniesie stratę a na innej osiagnie dochód , to już nie wolno mu rozliczyć straty pokrywając ją dochodem z innego źródła. Może ją rozliczyć jedynie dochodem uzyskanym na tej konkretnej działalności. Czemu więc dochody się sumują a straty już nie ? To wie tylko minister finansów. Następna sprawa. Kiedy podpisuje się jakikolwiek dokument dla US to na końcu znajduje się pouczenie że : jestem świadomy że zeznanie nieprawdy lub zatajenie jakiejkolwiek istotnej informacji grozi ....itp, itd. I w tym przypadku traktuję się przedsiębiorców jako świadomych i zdolnych do podejmowania czynności prawnych i wszelkich zobowiązań z tym związanych. Ale nie są już takimi świadomymi i zdolnymi do tych czynności kiedy chcą zrezygnować z np. ubezpieczania się w ZUS-sie. Wtedy taki delikwent bardzo szybko zostaje przywrócony " do pionu " z wszelkimi tego działania konsekwencjami. I nikogo nie obchodzi że on nie zarobił ani złotówki czy wręcz poniósł stratę. ZUS musi zapłacić, a jeżeli nie zapłaci to komornik skarbowy mu o tym obowiązku przypomni. Oczywiście doliczając swoje koszty. Jeżeli nadal jeszcze chcecie zakładać działalność to macie skłonności samobójcze.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4879