zamknij

Wiadomości

Zenon Keller laureatem Honorowej Lampki Górniczej

2020-10-04, Autor: bf

Rozpoczęły się 51. Rybnickie Dni Literatury. Dzisiaj w Teatrze Ziemi Rybnickiej poznaliśmy tegorocznego laureata Złotej Honorowej Lampki Górniczej. Wyróżnienie otrzymał Zenon Keller – jeden z najbardziej rozpoznawalnych rybnickich fotografów i dziennikarzy.

Reklama

TZR miało dzisiaj miejsce uroczyste otwarcie 51. Rybnickich Dni Literatury. Jak co roku podczas gali przyznawana jest Złota Honorowa Lampka Górnicza. W tym roku otrzymał ją Zenon Keller - rybnicki fotograf, fotoreporter oraz dziennikarz.

Oto opis laureata za Kultura.rybnik.eu:

Przyszedł na świat w 1942 roku we Włodzimierzu Wołyńskim. Przeniósł się na Śląsk, a w 1978 roku zamieszkał w Rybniku. Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, brał także udział w konkursach fotograficznych, zdobywając czołowe miejsca. Zajmował się dokumentowaniem wszystkich najważniejszych wydarzeń w Rybniku i Rybnickim Okręgu Węglowym, ma na swoim koncie m.in. wyróżnienie „Zasłużony dla Miasta Rybnika”.

Fotografował z samolotu i balonu, pod ziemią i nad wodą, a wiele z tych zdjęć tworzyło później autorskie wydawnictwa albumowe. Rybnik na jego zdjęciach jest miastem pełnym życia, kolorów i urokliwych zakątków, jego miastem. Efektem szacunku Zenka Kellera dla tradycji był album
"Dawniej i dziś", gdzie skonfrontowano stare pocztówki z widokami Rybnika ze współczesnymi odpowiednikami tych miejsc w jego obiektywie.

Tysiące klatek tworzących historię Rybnika przekazał do rybnickiego muzeum, kolekcję jego zdjęć ma też muzeum w Wodzisławiu. Setki negatywów i zdjęć pozostało w jego domu i wciąż się zdarza, że z okazji przeróżnych jubileuszy i rocznic publiczne instytucje pytają o dokumentację fotograficzną mogącą je uświetnić.

Niestety, Zenon Keller nie mógł dzisiaj odebrać osobiście Lampki. Wyróżnienie odebrała jego żona – Mirosława.

- Gdyby pan Zenon tu był, to na pewno dokumentowałby to wydarzenie. To dla niego ważny dzień. Pragniemy go pozdrowić, życzyć mu dużo sił. Z wielką radością wręczam ten symbol rybnickiej ziemi – oznajmił w TZR prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Mirosława Keller nie kryła wzruszenia.

- Choroba mojego męża nie pozwoliła mu dzisiaj tutaj być, wzruszyłam się, nie wiem co mam mówić. To jest prawda, miał to szczęście w życiu, że jego praca była pasją. Zadowolenie, satysfakcja – to mu dawało energię do życia – dodała.

Tuż po wręczeniu nagrody, na deskach teatru odbyła się premiera spektaklu Teatru Safo – „Chachary”. Sztuka oparta jest na motywach książki Józefa Musioła.

Oceń publikację: + 1 + 25 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~Zoltan666 2020-10-04
  22:48:59

  29 4

  To właśnie Pan Keller sprawił, że w latach szkoły podstawowej zainteresowałem się fotografia a dzisiaj pracuje w tym fachu. Gratulacje.

 • ~pprywatne 2020-10-05
  01:48:42

  11 20

  Raport na temat planu COVID-19. Warto się zapoznać, jeśli nie usuną linka.
  https://www.youtube.com/watch?v=FtQikcvs8_M&feature=youtu.be

 • ~ 2020-10-05
  10:01:49

  14 13

  do prywatnego - obserwuję twoje komentarze od dłuższego czasu. Jesteś mistrzem teorii spiskowych . Zawsze straszyłeś Polaków . Najpierw Grecją potem Wenezuelą. Pisałeś też, że trują nas z samolotów tymi Chemitrals , powodującą obojętność i lęk u ludzi. Ostatnio pisałeś o przymusowym szczepieniu na koronawirusa i kolejnym lockdownem (przymusowe szczepienia zbliżają się wielkimi krokami). Straszyłeś też totalnym lockdown. I często „kiedy Polacy powiedzą dość”. Brakuje ci jeszcze komentarza, że planeta ziemia jest płaska. Taka postawa nazywa się schizofrenią paranoidalną. Potrzebny jest dobry lekarz, chociaż obawiam się, że już za późno.

 • ~pprywatne 2020-10-05
  10:42:35

  8 10

  ~artefakc - Wszystko o czym pisałem się sprawdza, może nie w 100% ale się sprawdza. Poczekaj i się przekonasz. Może zacznij myśleć sam i mniej oglądaj wiadomości w TV to też dostrzeżesz inne rzeczy.
  Uwierz mi, że jestem daleki od teorii spiskowych, przepowiedni itp. spostrzegam i kojarzę tylko fakty.

 • ~77Monia 2020-10-05
  10:50:30

  7 7

  ~pprywatne Masz rację, ludzie są ślepi albo odrzucają rzeczywistość. W sumie to się im nie dziwię bo to wszystko zostało zaplanowane przez specjalistów. Tak jak pisałeś że czas pokaże a teraz niech wykonują polecenia:
  Zostań w domu
  Nie stój za blisko
  Załóż maskę
  Klaszcz, klękaj
  Ściągnij aplikację
  Szpieguj i kapuj
  Głosuj na swojego Pana
  Usługuj swojemu Panu
  Podporządkuj się bezmyślnie
  Oglądaj telewizję i czytaj mainstreamowe artykuły
  Nie zadawaj pytań, nie kwestionuj

 • ~ 2020-10-05
  11:54:21

  6 7

  do prywatnego - napisz co z mojego-twojego wyliczenia się sprawdziło. Tylko fakty, nie lewackie hasła.

 • ~pprywatne 2020-10-05
  13:19:29

  5 6

  ~artefakc

  Grecja - Pieniądze drukuje się u nas na potęgę
  Wenezuela - Pieniądze tracą u nas na wartości (wszystko drożeje)
  Chemitrails - To się odbywa - Poszukaj dokumentów i raportów na rządowych stronach.
  Lockdown - Był i będzie kolejny - może będzie nazywał się "inne obostrzenia lokalne" ale będzie
  Szczepienia - To się przekonasz, no może będą "dobrowolne" (tak teoretycznie)

  A, o lekarza dla mnie się nie martw i spróbuj otworzyć oczy, czytaj między wierszami, interpretuj właściwie wiadomości.

 • ~1floyd 2020-10-05
  13:31:37

  13 0

  Lata temu, było mi dane poznać bliżej Pana Zenona. Pasjonat fotografii którą żył, i potrafił zarazić innych. Doskonale wczuwał się w klimat miejsc i wydarzeń które uwieczniał obiektywem swego aparatu. Czy to wydarzenia kulturalne, sportowe, czy krajobrazy. Nie każdy pasjonat fotografii ma taki talent. Do tego super gawędziarz, i to ze sporym poczuciem humoru. Rzadko można spotkać, tak pozytywnie zakręcone swoją pasją osoby. Przez kilka dekad, był naczelnym fotografem Rybnika. Szkoda że, zdrowie nie pozwoliło mu na osobisty odbiór tej nagrody. Naprawę już dawno mu się należała.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 580