zamknij

Biznes

Zasłona milczenia nad Plazą

2005-11-18, Autor:
Trzy tygodnie temu na terenie budowanego parku rozrywki Plaza niespodziewanie natrafiono na zbiorniki z ropą. Jak na razie inwestor i miasto nie chcą powiedzieć co zrobiono z tym „kukułczym jajem”.

Reklama

Na początku listopada zgłosił się do nas informator, który przekazał nam niepokojącą informację. Twierdził, że przed Wszystkimi Świętymi na terenie Plazy budowlańcy natknęli się na pozostawione w ziemi zbiorniki z paliwem. Na tym terenie kilkanaście lat temu znajdowała się baza transportowa PKS z małą stacją paliw.

 

O zbiorniki z paliwem spytaliśmy więc na placu budowy. Spanikowani pracownicy Strabagu (główny wykonawca) odesłali nas do kierownika projektu – Stanisława Koziarza. Kierownik jednak był... na urlopie i obiecał porozmawiać „o tym” po swoim powrocie do pracy .

 

Najwyraźniej nad zdarzeniem zawieszono zasłonę milczenia. Potwierdziła to reakcja rzeczników prasowych Plazy Centers i Urzędu Miasta, którzy powiedzieli, że nic nie wiedzą o sprawie. Na nasze pytania pierwsza zareagowała rzecznik Plaza Centers – Justyna Durmaj, która 3 listopada przysłała do nas komunikat następującej treści:

„(...) informuję, że podczas prac na terenie budowy wykopano stare zbiorniki z ropą naftową. Natychmiast skontaktowano się z wydziałem ochrony środowiska w tej sprawie i wszystkie poczynione działania są prowadzone zgodnie z prawem i zaleceniami wydziału ochrony środowiska oraz wespół z Urzędem Miasta.”

 

Dzień później powyższe informacje o znalezionych zbiornikach z paliwem potwierdził rzecznik Urzędu Miasta Rybnika – Krzysztof Jaroch. – Nie ma powodów do obaw. Jeśli wystąpiło jakiekolwiek skażenie gleby to ma ono charakter punktowy. Inwestor otrzymał z Urzędu Miasta stosowne wytyczne jak postępować w takiej sytuacji. M.in. zostaną pobrane do badań próbki gleby. Nie ma też mowy o skażeniu Nacyny – powiedział rzecznik. Na pytanie kto pokryje koszty utylizacji odpadów, rzecznik jednoznacznie odpowiedział: – Właścicielem gruntu jest Plaza Centers i to właśnie inwestor musi ponieść te koszty. Niestety, miasto sprzedając grunt nie było w stanie przewidzieć takiej sytuacji.

 

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w sprawie unikano rozgłosu ze względu na dobro inwestora. Takie postępowanie za słuszne uznał też prof. Joachim Kozioł - dyrektor Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku. – Nie znam sprawy, ale w takich przypadkach - jeśli nie ma poważnego zagrożenia ekologicznego, to rzeczywiście informowanie opinii publicznej jest niewskazane. Taka informacja mogłaby wywołać niepotrzebną panikę – tłumaczy prof. Koziarz. Profesor dodał również, że inwestor ma wiele szczęścia, że sprawa wyszła teraz, a nie w trakcie dalszych prac. – Przypominam sobie sytuację, kiedy tuż przed otwarciem kampusu, podczas końcowych prac ziemnych firma budowlana natrafiła na niewypał z czasów II wojny światowej. Boje się myśleć co by było, gdyby pocisk nie został odnaleziony i zdetonowany – wspomina profesor Koziarz.

 

Sprawą jednak niepokoją się mieszkańcy bloków osiedla Dworek, którzy wiedzą o znalezisku. To oni z końcem października widzieli, że „coś” wypompowywano z placu budowy. – Od kilku tygodni musimy znosić ciągły hałas i zapylenie.  Jakby tego było mało docierają do nas informacje o skażeniu środowiska. Nie wiem czemu nikt nie informuje co się tam dzieje – mówi chcący zachować anonimowość mieszkaniec osiedla Dworek.

 

Rzeczywiście zarówno rybnicki magistrat, jak i inwestor milczą na temat tego, co zrobiono z paliwem. Na informacje w tej sprawie czekamy już ponad tydzień. Jaki jest wynik prowadzonej (lub nie prowadzonej) utylizacji będziemy na bieżąco informować.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~bob budowniczy 2005-11-18 17:37:37

  Ciekawe że kogoś dziwi fakt zakopania zbiorników z ropą na terenie dawnej bazy transportowej?Przecież w PRL nie takie rzeczy zakopywano.
  Co do generalnego wykonawcy firmy Strabag - to cieszy się ona takim presiżem że nie pozwoli sobie na żadne prowizorki , zwłaszcza w ramach ekologi.Z tego co wiem to wszelkie odpady z tej budowy są zagospodarowane zgodnie z istniejącymi przepisami.Z innej beczki dodam że życzyłbym wszyskim podwykonawca takiej solidności w płatnościach jaką ma STRABAG.Wiem to z własnego doświadczenia.Niestety nie o wszystkich generalnych wykonawcach można to powiedzieć.Ci co prowadza własne firmy widzą o co chodzi.Pozdrawiam !

  0 0
 • ~CiTy 2005-11-18 21:59:37

  Być może z tej Plazy nic nie będzie... Może się wycofa z Rybnika... Może się przeniesie do innego miasta? Może być wszystko!

  0 0
 • ~HAN 2005-11-19 11:31:20

  Wszyscy wiemy City ze cieszyl bys sie jak by sie tak stalo, ale jest to tylko w swerze twoich marzen.

  0 0
 • ~CiTy 2005-11-19 12:50:25

  Nie, nie chcę żeby tak się stało. Myślę co może zrobić firma. Trzeba będzie to przenieść (tą ropę), albo plaza zrezygnuje w co niewątpliwie wątpię. Coś z ty zrobią i ruszą dalej, ale z opóźnieniem.

  0 0
 • ~ 2005-11-19 14:45:55

  O wkońcu jakaś dłuższa dyskusja :].A co do tej ropy szkoda że to nie jest pole naftowe:]

  0 0
 • ~Arteks 2005-11-19 16:54:30

  City, Plaza przenosi swoją inwestycję do Jastrzębia. Trochę mi smutno ale niech tam Jastrzębiacy wreszcie mają coś wielkomiejskiego.
  Podobno powstanie na terenie dawnej kopalni Moszczenica. Podziemny parking ma mieć pojemność 5000 samochodów i mieścić się będzie w dawnych chodnikach kopalni ;)

  0 0
 • ~CiTy 2005-11-19 20:03:20

  Słucha, Arteks wiem, że sobie jaja robisz. Przecież głupi nie jestem i wiem, że z powodu jakiegoś złoża ropy nie będą przenosili inwestycji do Jastrzębia tylko przeniosą może tą ropę. Nie znam się na tym. W każdym bądź razie na byłej KWK Moszczenica ma powstać park przemysłowy.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 817