zamknij

Wiadomości

Założyli fałszywe konta na PGG i kupili kilkaset ton węgla. Oszuści już z zarzutami

2022-06-20, Autor: 

Jeżeli mieliście problemy z kupnem węgla poprzez sklep PGG, to musicie wiedzieć, że działo się to m.in. przez takie osoby. Policjanci z KWP w Katowicach zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali 4 osoby, w tym właściciela jednego ze składów węgla, podejrzanych o nieuczciwe praktyki przy zakupie węgla od PGG.

Reklama

Posługiwali się danymi klientów i kupowali węgiel

Polska Grupa Górnicza kontroluje proces sprzedaży opału za pośrednictwem platformy internetowej. Uwagę PGG zwróciła jedna z firm, która w krótkim czasie dla klientów detalicznych odebrała duże ilości opału. O niepokojącym spostrzeżeniu PGG poinformowało śląskich policjantów, którzy przyjrzeli się firmie – jednemu ze składów opału z Małopolski.

Mundurowi z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą szybko stwierdzili, że przy zakupie opału przez firmę doszło do licznych nieprawidłowości. Podczas odbioru przez pracownika składu opału kolejnej partii nieuczciwie zakupionego węgla z terenu jednej ze śląskich kopalni policjanci dokonali zatrzymań osób: właściciela składu opału i kierowcę odbierającego węgiel, a w kolejnym dniu dwóch innych pracowników składu – dowiadujemy się w biurze prasowym KWP w Katowicach.

Stróże prawa przeprowadzili przeszukania na terenie firmy z Małopolski, zabezpieczając dokumentację związaną z zakupem węgla i sprzęt komputerowy. Śledczy ustalili, że nieuczciwy proceder polegał na zakupie w sklepie internetowym PGG węgla, posługując się danymi personalnymi byłych klientów składu opału, o czym dawni klienci nie byli informowani oraz na odbiorze zakupionego węgla z kopalni wykorzystując pełnomocnictwa z podrobionymi podpisami byłych klientów.

Skład opału posiadał w swojej bazie danych dane personalne dawnych klientów, którymi posłużono się w nieuczciwym procederze. Ponadto pracownicy składu pod pretekstem dostarczenia swoim byłym klientom węgla i nie informując ich, że ich dane posłużyły do zakupu węgla w sklepie internetowym PGG, wyłudzali od nich deklaracje składane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – dokumentu niezbędnego do odbioru węgla z kopalni. Tym sposobem doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem PGG – mówią mundurowi.

Śledczy szacują, że w ten sposób nieuczciwe zakupiono co najmniej kilkaset ton węgla.

Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zarzutów 3 osobom – właścicielowi składu opału oraz 2 pracownikom firmy. Osoby te zostały doprowadzone do Prokuratury Rejonowej w Tychach, gdzie usłyszały zarzuty oszustwa przy zakupie węgla na dane różnych osób fizycznych oraz podrobienia podpisów na pełnomocnictwach do odbioru węgla.

Podejrzani przyznali się do zarzutów i złożyli obszerne wyjaśnienia. Wszyscy zostali objęci policyjnymi dozorami, a właściciel składu i jeden z pracowników dodatkowo poręczeniami majątkowymi w wysokości 50 tysięcy złotych. Grozi im do 8 lat więzienia.

Śledczy z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą nadal zajmują się sprawą, przy której współpracują z PGG. Policjanci ustalają i przesłuchują kolejne osoby, na których dane i bez ich wiedzy nieuczciwie zakupiono węgiel. Straty PGG z tytułu nieuczciwego procederu mogły wynieść co najmniej kilkaset tysięcy złotych.

PGG: nie udostępniajcie swoich danych

Do sprawy odnosi się Polska Grupa Górnicza.

Notujemy próby licznych włamań na serwery sprzedażowe w trakcie sesji, czy usiłowania automatycznych zakupów przy pomocy botów zakupowych. Wszystkie takie próby są skutecznie blokowane, ponieważ, przewidując komplikacje i skalę popytu, wdrożyliśmy wiele nowoczesnych zabezpieczeń informatycznych, w tym opartych na mechanizmach sztucznej inteligencji, aby wyłowić wszelkie podejrzane zachowania. Dlatego potrafimy odfiltrować i w porę zneutralizować ryzyka. Odpowiednie informacje i wnioski kierujemy do organów ścigania – mówi Tomasz Rogala, prezes PGG S.A., apelując o ostrożność i zachowanie większego spokoju w trakcie zakupów paliwa z państwowej spółki, które jest dużo tańsze niż na rynku i bardzo rozchwytywane.

- Przestrzegamy naszych klientów, by w żadnym wypadku nie udostępniali komukolwiek danych personalnych i bankowych, których używa się do sfinalizowania transakcji w e-sklepie! – mówią przedstawiciele PGG S.A., ostrzegając przed korzystaniem z oferty fałszywych „pośredników”, którzy próbują wyłudzać pieniądze w zamian za rzekome „ułatwienie zakupów” - uzupełnia Tomasz Rogala.

Jak dodaje, platforma zakupowa PGG S.A. musi radzić sobie z ogromnym ruchem internetowym.

W godzinach udostępniania węgla do sprzedaży notuje się ponad 100 tys. prób połączenia z serwisem sklepu w ciągu jednej sekundy. Tak duże natężenie odwiedzin występuje już po odfiltrowaniu wejść z zagranicy oraz po zablokowaniu ataków typu DDoS, których celem jest sparaliżowanie serwisów internetowych PGG S.A – dowiadujemy się w PGG.

Oceń publikację: + 1 + 46 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
  • ~pawlmesten 2022-06-20
    11:41:22

    41 86

    Normalna prywatna firma byłaby szczęśliwa, że klienci się dobijają po jej produkty, Ale nie dotyczy to kawałka komunizmu czyli firm państwowych. Rozumiem, że można kogoś ścigać za kradzież ale ściskać kogoś za to że chciał kupić węgiel? Moim zdaniem ścigać powinno się tego, który stworzył taki patologiczny system. Za obecnej władzy własność państwowo w gospodarce rośni a z nią patologia wszelkiego rodzaju.

  • ~Cieśla 2022-06-20
    11:58:28

    86 11

    @pawlmesten chyba komentujesz jakiś inny artykuł. Nikt nie ściga nikogo za chęć kupienia węgla, tylko za nielegalne posługiwanie się cudzymi danymi i podrabianie pełnomocnictw.

  • ~pawlmesten 2022-06-20
    12:06:44

    26 66

    ~Cieśla zgadza się ale chory system zmusza ludzi do zachowań patologicznych.

  • ~Franz Kawka 2022-06-20
    12:21:42

    53 15

    Ekonomia niedoborów charakterystyczna dla gospodarki socjalistycznej. Spotykana dzisiaj tylko na Kubie, w Wenezueli i Korei Północnej.

  • ~Karolina# 2022-06-20
    13:08:21

    37 9

    "założyli fałszywe konta" - a jak to możliwe, że wyrób akcyzowy można kupować logując się ze zwykłego maila, tak jakbyśmy kupowali skarpetki w necie? Czy spółki skarbu państwa nie stać na tak sprofilowanie strony on-line, by każdy zalogowany był sprawdzalny? Od czego mamy e-dowody, ePUAP? Komu na takim sposobie logowania zależało, kto faktycznie na tym "programie " zarabia? Zatrzymani wykorzystali lukę, pewnie specjalnie stworzoną, tylko jakim sposobem im się to udało? Mnie o 15,59 po prostu "wyrzuciło" ze sklepu :)

  • ~batot 2022-06-20
    15:21:49

    19 5

    Powiem tak dla kogoś kto nie ma pojęcia o informatyce i transmisji danych, dostępności usług itd, to zapewne uwierzy w to co jest napisane w artykule.
    Natomiast dla profesjonalisty IT ten reportaż zawiera tylko 20% prawdy.
    Nie jest prawdą aby "boty" były odpowiedzialne za brak możliwości zakupu węgla w PGG. Oczywiście jak się ~100ton dziennie wystawiało (wcześniej) w sklepie to wiadomo poziom trudności zakupu węgla jest duży wynika to z rachunku prawdopodobieństwa do ilości osób próbujących.
    Boty tylko te prawdopodobieństwo małe jeszcze bardziej pomniejszyły ot tyle.
    Nie piszcie droga redakcjo takich głupot, że przez takie osoby i boty nie ma węgla w PGG bo to świadczy tylko albo o poglądach PIS'owych albo o totalnym braku przygotowania merytorycznego autora do tematu.
    Pozdrawiam.

  • ~norton 2022-06-20
    15:22:02

    13 4

    Ilu takich "Januszy" juz przekręt zrobiło i wycofali się z działalności ?
    Co stanie się z węglem zakupionym przez firmę?

  • ~admin 2022-06-20
    15:31:17

    12 12

    Batot: dlatego użyliśmy wyrażenia "m.in." czyli między innymi, zdając sobie sprawę, że jest wiele innych czynników składających się na problem, a o których pisaliśmy już wcześniej. W tym przypadku jest mowa o co najmniej kilkuset tonach, a jaką mamy pewność, że podobnych procederów nie ma więcej? Tym bardziej, że mundurowi nadal prowadzą czynności.

  • ~artefaks 2022-06-20
    16:44:40

    14 7

    ,,Tak duże natężenie odwiedzin występuje już po odfiltrowaniu wejść z zagranicy oraz po zablokowaniu ataków typu DDoS, których celem jest sparaliżowanie serwisów internetowych PGG S.A – dowiadujemy się w PGG".
    Jest to ewenement na skalę światową. Miliony osób usiłujący kupić opał odświeżając po kilka set razy dziennie stronę wywołało ,,ręczny " atak typu DDoS. I jak tu nie powiedzieć że nasza partia ma słuszną linię w zaspokajaniu podstawowych potrzeb egzystencjonalnych Polaków ?

  • ~Eugeniusz Jankowski 2022-06-20
    17:21:35

    14 2

    A gdzie są ci co kupili Kolumbijski węgiel niż dopłynął do Polski

  • ~artefaks 2022-06-20
    17:27:18

    9 9

    Komu wongiel ?, komu muchy na dziko ?
    SzuflandiaMaleJestPiekne/videos/mucha-na-dziko/897409047323166/

    Węgiel tylko na talony

  • ~Karolina# 2022-06-20
    20:26:46

    3 4

    ~norton 2022-06-20
    15:22:02
    5 3

    Ilu takich "Januszy" juz przekręt zrobiło i wycofali się z działalności ?
    Co stanie się z węglem zakupionym przez firmę?

    Kolego, Ci z artykułu z chwilą postawienia im zarzutów i przyznania się do winy są już bankrutami, właśnie stracili dorobek życia i nawet rozdzielność majątkowa im nie pomoże

  • ~Andrzej Kuśka 2022-06-20
    22:50:34

    16 2

    Oszustwo jest i nie podlega dyskusji ale pisanie że PGG poniosło straty to już absurd .Przecież dostali kasę za zamówiony w oszukańczy sposób węgiel, chyba że chcieli go przytrzymać i sprzedać po podniesieniu ceny.

  • ~deuter 2022-06-20
    22:50:59

    12 2

    No i mamy winnych... :) Teraz już na pewno węgiel będzie dostępny od ręki ( jest ? ) a jak nie to się znajdzie kolejnych winnych.....

  • ~Franek 7 2022-06-21
    07:26:27

    10 8

    Niektórzy (słusznie) twierdzą, że gdyby wpuścić socjalistów na pustynie to w pięć lat zabraknie tam piasku.
    Siedem lat temu dopuścili PiS do władzy i już zabrakło węgla, którego jak mówił Duda mieliśmy na 200 lat.
    No, No… Słuszna linie ma nasza partia.

  • ~Franek 7 2022-06-21
    07:40:27

    12 8

    Aaaaa i jeszcze taki cytat z klasyka:
    „Socjalizm to system, który bohatersko zwalcza problemy nieznane w innych systemach.”

    W każdym normalnym kraju, każdy obywatel mógłby bez problemu wejść na taką stronę i zakupić ile mu potrzeba z dowozem do domu. A w PiSowskim socjalizmie w kraju z największymi złożami węgla, wprowadzili kartki na węgiel i ścigają ludzi, którzy za dużo kupili.Jprd.
    Wypisz, wymaluj jak w aferze mięsnej w PRLu.

  • ~rzyt 2022-06-21
    09:45:26

    8 3

    Od kiedy będziemy kupować gaz na telefon? A może prąd przez internet?

  • ~Anonimmm 2022-10-03
    09:52:18

    0 0

    No kto by się spodziewał, że te oferty "pomoc w kupieniu węgla" to oszustwo, no kto by się spodziewał? Wymagają podania danych logowania, to jest pierwsza rzecz, która powinna ludziom włączyć czerwoną lampke, no co może pójść nie tak... Ale ludzie nie myślą

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 3548