zamknij

Wiadomości

Zabytek odzyska blask? Miasto wyłoży 150 tys. na XVIII-wieczny dwór w Stodołach

2021-05-26, Autor: 

Na najbliższej sesji rady miasta rybniccy rajcy zdecydują, czy magistrat ma udzielić dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy elewacji pocysterskiego dworu w Rybniku-Stodołach. Zabytek powstał w XVIII wieku. Miasto na ten cel chce wyłożyć z budżetu 150 tys. złotych.

Reklama

Jeden z projektów uchwał, który pojawi się w czwartek na sesji rady miasta dotyczy dotacji. Miasto chce przeznaczyć spółce Pamira 150 tys. złotych na „prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane, polegające na remoncie elewacji zewnętrznych pocysterskiego dworu w Rybniku-Stodołach, wpisanego do rejestru zabytków”.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, samorząd wg prawa może to zrobić, zwłaszcza gdy zabytek znajduje się w gminnej ewidencji zabytków.

- Jednym z zadań własnych gminy jest ochrona dziedzictwa kulturowego, w szczególności w zakresie ochrony i opieki nad zabytkami. Realizując to zadanie Rada Miasta Rybnika ustaliła w drodze uchwały zasady udzielania dotacji celowych na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków miasta Rybnika – dowiadujemy się.

O dotację konserwatorską wniosła spółka Pamira. Kwota dotacji z budżetu Miasta to 22,73% kosztów całkowitych remontu samych tylko elewacji budynku.

- Ochrona i opieka nad zabytkami stanowią jedną ze zbiorowych potrzeb mieszkańców, istotną pod względem zachowania cennego materialnego dziedzictwa w kontekście ciągłości dziejowej miasta. Długo nieużytkowany i zaniedbany obiekt zabytkowy znajduje się obecnie w trakcie gruntownego remontu i wreszcie ma szansę odzyskać dawną świetność i blask. Dwór w Stodołach stanowi świadectwo zjawiska określanego jako „specificum Silesiae”, dzięki zakorzenieniu w bogatej historii Górnego Śląska, którą tworzyli także mnisi w białych habitach. Po latach opuszczenia i zaniedbania nadarza się możliwość przywrócenia cennego zabytku do użytkowania i wyglądu, zgodnego z wiedzą historyczną o jego pierwotnym stanie – czytamy w uzasadnieniu.

---

Osada Stodoły stanowiła własność opactwa cystersów w Rudach. Zakonnicy gospodarzyli tu od XIII do początków XIX wieku, gdy na terenie państwa pruskiego nastąpiła kasacja zakonu.

Budynek dworu powstał z inicjatywy Bernarda III opata cystersów (1735-1753) i wybudowano go w 1736 r. „w manierze włoskiej, aby zepsuty polski smak architektoniczny uszlachetnić”1 .

Po kilkudziesięciu latach, kiedy kontrybucje i działania militarne zostawiły swoje piętno na pałacyku, kolejny opat Augustyn (1753-1783) w 1774 r., wyremontował i przebudował obiekt nadając mu dzisiejszą postać. On też zlecił, aby wnętrza pałacyku ozdobił freskami malarz Franciszek Sebastini, pracujący dla zakonu cystersów. Murowany, dwukondygnacyjny budynek z cegły, nakryty mansardowym dachem z lukarnami, wzniesiony został na planie prostokąta. Ślady barokowo-klasycystycznego wystroju architektonicznego, pomimo zniszczeń dworu, zachowały się jeszcze na jego elewacjach.

Na podstawie badań architektonicznych oraz dokumentacji ikonograficznej2 , powstał program prac konserwatorsko-renowacyjnych, a następnie projekt architektoniczno-budowlany dotyczący remontu konserwatorskiego elewacji dworu w Stodołach oraz jego adaptacji do nowej funkcji.

---

Przypomnijmy, w drugiej połowie 2020 roku rozpoczęła się długo zapowiada inwestycja w Stodołach. Ma tam postać ośrodek sportowo-rekreacyjny oraz apartamenty. Pierwszy etap prac obejmuje przebudowę dworu i terenu wokół niego. Powstanie hotel, dwie restauracje i kompleks odnowy biologicznej >>Duża inwestycja w Stodołach ruszyła z kopyta. Przebudowują pocysterski dwór<<

 

1. August Potthast, Historia Dawnego Klasztoru Cystersów w Rudach na Górnym Śląsku; dzieło z 1858 r. w tłum. Jarosława Dziemidowicza, wyd. Rudy 2008, s. 106; pierwszy polski przekład dzieła archiwalnego, napisanego na zamówienie księcia raciborskiego Wiktora I Maurycego z rodu von Hohenlohe

2. m.in. fotografii inwentaryzacyjnej, ukazującej ww. obiekt z połowy XX wieku, opublikowanej w Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce (T.VI Województwo Katowickie, Zeszyt 11 Powiat Rybnicki, Józef Lepiarczyk, Wyd. Warszawa Instytut Sztuki PAN 1964 r.)

Oceń publikację: + 1 + 27 - 1 - 17

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
  • ~Piotr Czaja 2021-05-26
    18:18:38

    9 1

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~Piotr Czaja 2021-05-26
    18:26:24

    9 1

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~Abisall 2021-05-26
    18:49:26

    65 23

    Dali proboszczowi na bazylikę, to i prywaciarzowi na dwór dadzą.
    A że przeciętny rybniczanin, prócz zerknięcia z zewnątrz na budynek, psinco z tego będzie miał to co to cię to podatniku obchodzi.

  • ~sianio 2021-05-26
    19:27:32

    74 23

    To mnie doicie za każdy postój w Rybniku,zwiększacie podatki,lodowiska z oszczędności nie otworzyliście,biadolicie że kasy nie ma bo wirus grasuje,a prywaciarzowi szczodrą ręką sypiecie na remont jakiejś starej budy.Jeśli chce remontować to niech to robi ale za swoje a nie za pieniądze ogółu.Oj szybko się uczycie panowie radni od Obajtków jak ciągnąć kasę od społeczeństwa na swoje prywatne cele.A co się tyczy radnych,to trzeba pamiętać przy następnych wyborach
    czy potrafią odróżnić interes społeczeństwa od interesu jakiejś tam spółki.Chyba że nasi radni już siedzą w tej spółce i do końca kadencji chcą jeszcze coś uszczyknąć od miasta.Wstyd Panie Prezydencie,wstyd.Żałuję że głosowałem na Pana

  • ~snupi36 2021-05-26
    20:05:37

    64 19

    To chyba jakiś żart . Nie ma w Rybniku innych potrzeb niż dofinansowanie developera który zamierza na tej inwestycji zarabiać.
    Drogi dziurawe, ale krawężniki z granitu, prywatna inwestycja w hotel z pieniędzy podatników jakie zyski nam przyniesie, którzy składamy się na to rozdawnictwo hojną ręką. Pytam się.

  • ~snupi36 2021-05-26
    20:21:32

    40 10

    No to już wiem, wyjaśniłam sobie , Dotacja należy się za sponsoring gali Człowiek Roku. No i w planach bloki na terenach cysterskich . Pięknie pomyślane, a ile się należy ? Co łaska ?

  • ~jeden1 2021-05-26
    20:32:27

    28 11

    spoko, najlespsze są tunele rowerowe chyba dla nutrii bialych i ciemnofutrzastych ;]]

  • ~ 2021-05-26
    21:55:28

    20 51

    Na koniec kupi to jakiś dojczland i będzie 150 tyś do przodu . TSUE wyda wyrok , żeby to zabezpieczyć , a Trzaskowski z Hołownią to poprą , bo jakże tak się zachodowi sprzeciwiać ?:) :))
    Po co nam taki zabytek jak w Niemczech tego jest zatrzęsienie:)

  • ~dzideq 2021-05-26
    23:30:39

    25 4

    Za takie grosze można dziś najwyżej ściany raz pomalować lub postawić rusztowanie

  • ~siarzewski 2021-05-27
    11:18:41

    8 12

    Czy lokalne duchowieństwo to słyszało ??

    Stodoły były wsią należącą do zakonu. Czy zatem będziecie się ubiegać o zwrot swojego byłego majątku ?? Co z tego, że kasata zakonu cysterkiego na ziemiach pruskich (czyli wtedy na terenach innego państwa) była w 1810 roku, a sam majątek wielokrotnie zmieniał właścicieli. Przecież "nam się należy"....

  • ~Franek 7 2021-05-27
    22:50:23

    3 1

    Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport w sprawie budowy promów w Szczecinie. To oficjalne potwierdzenie opinii, że całe to przedsięwzięcie było postawione na głowie. Nic tu się nie mogło udać, oprócz propagandowego widowiska z położeniem tzw. stępki.

  • ~Właściciel psa i kota 2021-05-28
    10:24:27

    2 1

    Moment ! Miasto sponsoruje prywatnego inwestora ? Jak inwestor nie ma pieniędzy, to bierze się za remont...Tak, tak - czytałem - "Jednym z zadań własnych gminy jest ochrona dziedzictwa kulturowego, w szczególności w zakresie ochrony i opieki nad zabytkami itd, itp" A to miasto nie ma "swoich" zabytków, które trzeba ratować ? To musi publiczną kasę ładować w "prywatnego" ? Jak Pamira Investments buduje Heritage Resort to niech buduje ale za swoje...http://www.pamira.pl/

  • ~Henryk Postawka 2021-07-04
    16:11:26

    0 0

    Pytanie do władz miasta. Co się stało z makietami cystersów (efekt projektu Stowarzyszenia ze Stodół). Co się stanie z makietą tablicy (przy dawnej szkole, w której uczyła ciocia Karola Wojtyły) Współautor , Henryk Postawka

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5054