zamknij

Wiadomości

Za długie parkowanie pod Galerią Śląską musisz zapłacić

2020-03-04, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Kolejny parking przed sklepem wielkopowierzchniowym w Rybniku stał się płatny. Od 1 marca za postój pojazdu musimy płacić przed Galerią Śląską. Dlaczego tak się stało?

Reklama

Po parkingu przed Kauflandem na Zebrzydowickiej i Netto na Sławików przyszedł czas na miejsca postojowe przed Galerią Śląską. Od 1 marca klienci Carrefoura i innych sklepów mieszczących w Galerii muszą płacić za parkowanie przy ul. Gliwickiej.

I tak jak możemy się dowiedzieć z informacji na miejscu, klienci Carrefoura mogą bezpłatnie parkować przez 2 godziny. W tym celu należy pobrać bilet z parkometru i umieścić go za przednią szybą. Za każdą kolejną godzinę będziemy musieli płacić 5 złotych.

Jeżeli chodzi o niedziele i święta – kierowcy za cały dzień uiszczają 15 złotych. Osoby niepełnosprawne nic nie płacą.

W przypadku braku ważnego biletu narażamy się na karę 95 złotych.

Jak dowiadujemy się w Galerii Śląskiej do połowy marca klienci mają czas na zaznajomienie się z nowymi zasadami, a konsekwencje jeszcze nie są wyciągane. Po tym czasie rozpoczną się kontrole zaparkowanych samochodów.

Dlaczego Galeria zdecydowała się na ten krok? Powód jest prozaiczny. Podobnie jak w przypadku Kauflanda czy Netto jest to forma walki z kierowcami, którzy na wiele godzin pozostawiają samochody na sklepowych parkingach, tym samym odbierając miejsce klientom sklepów. Sytuacja przy Galerii Śląskiej staje się trudna zwłaszcza podczas imprez masowych na stadionie czy sezonu na kąpielisku Ruda.

Czy w Rybniku jest więcej płatnych parkingów przed sklepami? Dajcie nam znać.

---

Tymczasem do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w 2019 roku dotarło ponad sto sygnałów od konsumentów, dotyczących parkingów przy sklepach Biedronka i Aldi. O nieprawidłowościach i negatywnych doświadczeniach klientów sklepów informowali również rzecznicy konsumentów. Parkingami tymi zarządza między innymi spółka TD System. Klienci zwracają uwagę na niejasne zasady korzystania z parkingu, złe oznakowanie a także skarżą się na to, że firma odmawia uznania reklamacji.

Choć pierwsze 60 lub 90 minut parkowania (w zależności od lokalizacji parkingu) dla klientów sklepu jest bezpłatne, aby z tego skorzystać, trzeba pobrać bilet parkingowy z parkomatu i umieścić go za przednią szybą samochodu w dobrze widocznym miejscu. Jeśli klient sklepu tego nie zrobi, zarządca parkingu nalicza opłatę w wysokości 150 zł albo 90 zł.

Jak informuje UOKiK, ze skarg konsumentów wynika, że parkingi są niewłaściwie oznakowane, przez co konsumenci nie wiedzą, że należy pobrać bilet. Często zdarza się też, że konsumenci drukują bilet, ale nie umieszczają go we wskazanym miejscu – na przykład zabierają go ze sobą. Ich reklamacja jest później rozpatrywana negatywnie, mimo że przesyłają firmie bilet i paragon ze sklepu. Firma jest nieugięta również w sytuacjach, gdy konsument zostawił bilet w samochodzie, ale ten przy zamykaniu drzwi zsunął się z deski rozdzielczej na podłogę. Zdarza się również, że zanim zdążą pobrać bilet i wrócić z nim do samochodu, obsługa parkingu wystawia wezwanie do zapłaty.

- Konsument nie może być wprowadzany w błąd. Absolutnie niedopuszczalna jest sytuacja, gdy parking jest źle oznakowany i korzystający nie wie, czego się od niego wymaga. Oczekiwanie w takich sytuacjach płatności, zwłaszcza w dużej wysokości, jest nieprzyzwoite. Podstawowym prawem konsumenta jest prawo do informacji. W postępowaniu zweryfikujemy pod tym kątem regulaminy i praktyki zarządcy parkingów przy sklepach Biedronka i Aldi – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Prezes Urzędu przygląda się działaniom firmy TD System i analizuje, czy nie naruszają one zbiorowych interesów konsumentów, co dałoby podstawy do wszczęcia postępowania właściwego.

- Na razie postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnemu przedsiębiorcy. Nie wykluczamy kolejnych działań dotyczących także parkingów przy innych sieciach – dowiadujemy się.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 81 - 1 - 51

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~Wi4n 2020-03-04 12:19:34

  Ciekawe jak będzie z płynnością pobierania biletów w okresach wzmożonego ruchu w galerii.
  Chcąc mieć pewność braku "mandatu" należy pobierać bilecik nawet w sytuacji odebrania paczki z paczkomatu czy odebrania jedzenia z budki przed galerią?
  Mam nadzieję, że nie będzie przypadków kiedy ktoś będzie chciał wystawić "mandat" za nieuiszczenie opłaty za parkowanie w niedzielę/święta gdy ktoś tylko do paczkomatu przyjedzie. 15zł za możliwość zaparkowania 2min w celu odebrania paczki byłoby niefajne.

  77 32
 • ~Stasek 2020-03-04 12:56:25

  Nie dziwię się. Teren prywatny to mogą pobierać opłatę za parkowanie. Brak biletu... cóż, na parkingach miejskich też jest kara, bodajże 30 zł, galerie chyba 50...

  Aby wyeliminowac " źle poinformowanych" prościej było zrobić szlabany.

  Jakoś nie spotkałem się z kolejkami do parkomatow do wnoszenia opłat w focus czy plaza.

  65 6
 • ~Arteks 2020-03-04 13:27:57

  Nawet nie pomyślałbym, że tak szybko do nas ten dojdzie taki trend. Na zachodzie to standard jeśli market jest położony blisko centrum, że płaci się za parkowanie ponad czas potrzebny na zakupy. Tak więc bezpłatne eldorado na prywatnych parkingach powoli w Rybniku się kończy... Niestety przez nieudolność miejskich służb nadal można w centrum znaleźć wiele miejsc gdzie auta zostawia się "za darmo" i to wcale nie gdzieś w zaułkach... Niedawno idąc na Raciborskiej poniżej d. Delicji - stało sobie na deptaku 6 samochodów... To samo na Zamkowej, pod TZR też jest dość "słynne" (bo mówią mi o tym nawet znajomi z SWD) miejsce dla darmusów, podobnie Wieniawskiego czy Klasztorna to dzikie parkingi. Dziwię się władzom miasta i Straży Miejskiej bo przecież w takim mieście jak Rybnik po 1) nie ma żadnego problemu ze znalezieniem wolnego miejsca na płatnych parkingach po 2) miasto mogłoby zwiększyć wpływy, a jednocześnie zniechęcać do przyjeżdżania autami do centrum tych których nie stać na płatne parkowanie. W wielu miejscach rozwiązaniem powinny być nie tylko blokady - ale jeśli ktoś parkuje na deptaku lub chodniku - LAWETA i wywóz auta i obarczenie kosztami właściciela.

 • ~Maksymilian Popeć 2020-03-04 14:07:38

  W sumie to i dobry powód by nie jeździć do Kerfura. Nie dość, że mają bajzel cenowy to jeszcze teraz dojdzie bajzel parkingowy. Od czasu gdy wprowadzili płatność w focusie i plazie nie wydałem tam od tego czasu ani złotówki, gdyż nigdy już się tam nie pojawiłem.

  96 40
 • ~Stasek 2020-03-04 14:38:56

  ~Wi4n, Wjazd na parking oznacza akceptację umowy najmu ( cytuję regulamin) . Jeżeli nie zgadzasz się z regulaminem możesz w ciągu 10 min opuścić parking. Tu chyba jest odpowiedź na Twoje pytania dot paczkomatu i pieczonego kurczaka.

  53 2
 • ~kukulka123 2020-03-04 14:41:35

  już tam więcej nie zrobię zakupów nie będę czasu marnowała na jakieś parkomaty i płaciła za parking żeby drobne zakupy zrobić

  69 43
 • ~Franz Kawka 2020-03-04 17:21:06

  I bardzo dobrze, latem nie było tam miejsca bo "spryciarze" z kąpieliska Ruda zostawiali tam auto na cały dzień.

  67 7
 • ~Dintojra 2020-03-05 00:02:22

  Maksymilian Popeć pisze: " W sumie to i dobry powód by nie jeździć do Kerfura. Nie dość, że mają bajzel cenowy to jeszcze teraz dojdzie bajzel parkingowy. Od czasu gdy wprowadzili płatność w focusie i plazie nie wydałem tam od tego czasu ani złotówki, gdyż nigdy już się tam nie pojawiłem.[/quote]
  Ty chyba nie bardzo "kumasz" w jakich czasach żyjesz, albo ścieminiasz... jaka płatność ? 2 godziny masz za free, robiąc zakupy... więc za co niby płaciłeś ?
  Sorry pi....sz jak potłuczony.
  Rozumiem te wszystkie firmy, one kupiły teren i płacą od niego podatki, po to by klienci mieli gdzie zaparkować i mogli wydać u nich pieniądze... ale jak to w PL, przejeżdżają sobie na basen, to po co płacić za jakiś parking ? stanę sobie na Carrefoure co nie ?
  a Ty Maksiu przyjedziesz zrobić zakupy za swoje ciężko zarobione pieniądze i nie masz gdzie zaparkować, bo zażywający kąpieli zajęli wszystkie miejsca.

  21 3
 • ~KSnake 2020-03-05 01:00:58

  W końcu będzie można spokojnie przyjechać na zakupy. Tak samo jak w Focusie czy Plazie, od kiedy parkingi są płatne.

  Dodam jeszcze, że miasto powinno postawić parking wielopoziomowy właśnie w okolicach Rudy i Carrefoura, w miejscu parkingów trawiastych, funkcjonujących w okresie letnim i podczas imprez na stadionie. Stamtąd puścić linię autobusową i mamy gotowy Park&Ride z prawdziwego zdarzenia, który mocno odkorkowałby centrum. Ale to jest zbyt oczywiste, za proste i nie do przełknięcia przez włodarzy. Bo po co tworzyć coś, co o zgrozo, mogłoby działać!?

  27 7
 • ~Maksymilian Popeć 2020-03-05 07:22:48

  @Dintojra - tak pamiętam jeszcze kolejki do sklepów za komuny. Nie mam zamiaru z tych kolejek w dalszym ciągu korzystać przez jakieś durne bramki i kasowniki. Tym bardziej że odkąd je wprowadzili w plazie i focusie taka bida się tam zrobiła, że nie ma na co i gdzie 5zł wydać. Ba nawet nie ma co pooglądać... Olaboga, ileż to dni w roku jest takich że przez Rudę nie ma jak na Kerfurze zaparkować? 5 dni? 7 dni w roku? No faktycznie wówczas to przeogromny problem zaparkować 15metrów dalej przy meblowym... A w ogóle kto jeździ na zakupy gdy jest 34st C, chyba tylko masochiści.

  7 16
 • ~Arteks 2020-03-05 08:41:19

  @MaksymilianPopeć - kolejki za komuny? Przecież teraz też w tych tanich sklepach jak Biedronka czy Lidl są kolejki, nie za towarem ale do kas. Bardzo mi się podobają te zasady. Niech wreszcie dotrze do kierowców, że powierzchnia to rzecz cenna, a jej właściciele przestają być frajerami. Ktoś kto ma chałupę z placem też nie pozwoliłby sobie na to aby jacyś pracownicy czy klienci sąsiada przyjadą i zagracą mu plac. A jeśli kogoś nie stać na parking za parę złotych to żaden z niego klient tylko żebrak. @KSnake - nasze władze mogłyby zrobić wszystko co by tylko chciały bo Rybnik to jedyne miasto na Śląsku z przesadzoną ilością miejsc parkingowych w samym centrum (nie tylko na jego obrzeżach) ale ich polityka w tym obszarze jest niekonsekwentna i niespójna. Przykładowo wybudowali w centrum parking za 19 milionów. Zapowiedzieli zmiany i likwidację miejsc przy ulicach by... zlikwidować zaledwie 3 miejsca parkingowe przy Miejskiej... Innych działań nie ma. Ba... SM nie reaguje na kierowców którzy stoją na zakazach np. na deptakach jakie wymieniłem w powyższych wpisach.

  6 16
 • ~Maksymilian Popeć 2020-03-05 16:31:33

  @Arteks - obok mnie na osiedlu zrobili parkingi tylko dla mieszkańców "za zezwoleniem". Nastawiali znaków, wylali sporo farby i nadrukowali zezwoleń. Sęk w tym że, prócz mieszkańców i ewentualnie znajomych / rodziny przyjeżdżającej do niej, nikt tu kompletnie nie parkował i nie parkuje - po prostu nie ma tu kompletnie nic innego. Tu przy kerfurze jest podobnie, przez 6dni w roku, gdy na Rudzie jest full, pewnie trochę osób tam parkuje. Ale na pewno nie tyle, ażeby zakleić cały parking! I przez taką pierdołę, przez 320 dni w roku, będzie trzeba dymać po bilecik a jak zapomnisz to jesteś stówkę w plecy. I zamiast upraszczać ludziom życie, doszliśmy do takich czasów, że każda pierdoła i każdy kawałek życia jest uregulowany. Same nakazy i zakazy - "bo ludzie durni". I jak się ma ludzi za durniów, to jak w samospełniającej się przepowiedni, oni niestety później tacy są...

  7 4
 • ~hromqwe 2020-03-05 19:32:41

  Prawidłowo .Niech króliki z króliczoka płacą .Nie stać na garaż ,czy wykup miejsca parkingowego ,dowalić po 20 dychy za godzine cwaniakom

  5 6
 • ~hromqwe 2020-03-05 19:40:36

  Stać Cię na Samochód .Zainwestuj w garaż ,lub wykup miejsce parkingowe.Kiedyś na Wrębowej tak zrobiono .1 karta do parkowania gratis na mieszkanie ,drugi samochód płatny. Chcieliście wojny Blokowianie - właściciele posesji .Macie to jak w banku ,że zobaczę samochód na parkingu sklepu stojący więcej niż 2 godziny .To dzwonię na straż lub policję .Wy nam chcecie wpajać ekologię ,to My wam zasady .....!!!!!!

  5 2
 • ~Arteks 2020-03-05 20:01:17

  @hromqwe - a czy koło Galerii Śląskiej jest jakiś blok? Nie. Właściciel parkingu wprowadza te zmiany głównie z powodu wypoczywających na Rudzie i kibiców ze stadionu. I ma rację. To jego plac. Niech ci którzy chcą tam pobyć dłużej ze swoim autem za to płacą. Słabe to jest z tą wojną... Bo przecież w przypadku palenia węglem nie chodzi tylko o ekologię ale również o godność życia. Ogrzewanie chałupy za pomocą kopciucha w XXI wieku to dziadowanie. To żenujące, że ktoś musi w ogóle apelować do chałupowców w tej sprawie.

  2 9

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował 10 maja w wyborach prezydenckich?
Oddanych głosów: 12293