zamknij

Kultura, rozrywka i edukacja

Z przewodnikiem śladem rybnickich Żydów

2013-04-13, Autor: dk
Za tydzień rybniczanie ruszą w kolejny spacer z przewodnikiem. Tym razem uczestnicy marszu poznają losy Żydów z Rybnika, którzy żyli na przełomie XVII i XVIII wieku.

Reklama

Spacer zostanie zorganizowany w niedzielę, 21 kwietnia, o godzinie 12:00. Wędrówka śladami rybnickich Żydów rozpocznie się na rybnickim rynku.

Spacer poprowadzą Małgorzata Płoszaj - pasjonatka i specjalistka od historii rybnickich Żydów oraz Bożena Fojcik - przewodnik PTTK. Trasa wycieczki będzie wiodła ulicami: Zamkową, Miejską, Piłsudskiego, 3 Maja, przez Plac Wolności, Powstańców Śląskich, Sobieskiego, dalej na plac Kościelny i na rynek.

 

>> Czytaj wywiad z Małgorzatą Płoszaj

 

Spacer jest organizowany w ramach akcji pt. „Przewodnik czeka… w Rybniku”, przez rybnicki oddział PTTK i Wydział Promocji i Informacji UM.

Oceń publikację: + 1 + 22 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~norton 2013-04-13 12:22:08

  Świetna impreza - kolejna z cyklu. Pojawię sie na 10%. Cos wreszcie ruszyło w naszym mieście.

  0 0
 • ~piotrekdec 2013-04-13 15:55:11

  dziękuje Redakcji za usunięcie tych jakże "merytorycznych" wpisów jakie się tu pojawiły

  0 0
 • ~Maja_1 2013-04-13 16:23:50

  Takich dyplomów w Izraelu nie dostaje się za nic. Ta pani ładnie wszystko udokumentuje, jeszcze jedną laurkę jej wystawią...Co będzie dalej? Pani Płoszaj prawdopodobnie przykłada w ten sposób rękę do przejmowania nieruchomości, co do których żydzi żywią przekonanie, że kiedyś były żydowskie.

  0 0
 • ~piotrekdec 2013-04-13 17:07:14

  Maja_1: strzał hasłem które - gdybyśmy, żyli np. koło Białegostoku- można by podsumować pytaniem w stylu: czy twój dziadek sam dom "rodzinny" wybudował?

  0 0
 • ~czarny_julek 2013-04-13 17:15:53

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii. Redakcja

  0 0
 • ~norton 2013-04-13 19:48:28

  Przyjdzcie na imprezę poznacie Panią Płoszaj - możecie jej zadać pytanie ile kasy wyciąga od żydów za przejmowanie kamienic. Ale myślę, że nie przyjdziecie bo brak Wam odwagi by zadać takie pytanie prosto w twarz.

  0 0
 • ~piotrekdec 2013-04-13 23:45:56

  norton: dzięki za ten wpis

  0 0
 • ~wojtek_jj8 2013-04-14 07:16:47

  Do ~Maja_1 Czy nie przyszło Ci do głowy, że niektórzy ludzie posiadają pasję, poświęcają swój czas, nierzadko także swoje pieniądze, robią to bezinteresownie i są dlatego szczęśliwi.Żal mi takich jak Ty frustratów, dlatego coś Ci poradzę. Jak masz zainteresowania takie jak tropienie wszelkich afer, przekrętów itp., to zaciągnij się do CBA, CBŚ a może nawet do IPN.

  0 0
 • ~mploszaj 2013-04-14 09:55:09

  Witam serdecznie :-) Widzę, że temat nieruchomości jest bardzo intrygujący, więc zapraszam na spacer, na którym pokażę 2 (słownie: dwie) kamienice, które są nadal w rękach potomków rybnickich Żydów. Zostały "odzyskane" (po konfiskacie, która była na mocy dekretu Bieruta po wojnie) w latach 90-tych XX w., tj. wtedy, gdy temat ten mnie jeszcze nie interesował. Czyli niestety, nie ja pomagałam w ich odzyskiwaniu, a adwokaci, bo to ich zawód. Piszę niestety, gdyż tym samym nie miałam możliwości poznania ludzi, którzy kiedyś tu mieszkali, pracowali. Nie miałam możliwości porozmawiania, popytania, spisania wspomnień... Życzę miłej niedzieli i jeszcze raz zapraszam tych chętnych i tych niechętnych na spacer uliczkami naszego miasta :-) Małgorzata Płoszaj

  1 0
 • ~grzesnick 2013-04-14 13:15:14

  pani Małgosiu- to się nazywa trzymanie poziomu! Zazdroszczę dystansu do tych wylewających pomyje.

  0 0
 • ~Maja_1 2013-04-14 18:44:43

  Gwoli ścisłości. Uważam, że jeżeli żyją spadkobiercy dawnych właścicieli, to te nieruchomości należą im się jak psu buda. Przeciwna jestem natomiast sytuacji, w której gdy nie ma już żadnych spadkobierców, rękę po nieruchomość wyciąga np. Kongres Żydów Amerykańskich.
  Jeszcze jedno. "Czytając przedwojenną „Gazetę Rybnicką” często można spotkać nieprzychylne artykuły, krytykujące społeczność żydowską za na przykład niewspieranie finansowe budowy muru przy kościele św. Antoniego. A niby dlaczego mieliby wspierać?(śmiech)." to z wywiadu z panią Płoszaj. Nawiązując do ostatniego zdania, powiem krótko: my powinniśmy ocalić od zapomnienia, dbać, szanować ponosić koszty związane z ratowaniem kultury żydowskiej, natomiast żydzi, którzy byli mieszkańcami Rybnika nie musieli dla miasta i jego mieszkańców robić nic, "niby dlaczego?"
  Mam propozycje dla pani Płoszaj, aby z równą gorliwością zajęła się nieruchomościami, które rybniczanom zabrała władza ludowa. Parę kwiatków by się znalazło.

  0 0
 • ~piotrekdec 2013-04-14 18:56:39

  Maja_1: wielkie g warte te twoje analogie, jeśli przed wojna społeczność żydowska stanowiła dajmy na to 10% ludności to niby dlaczego miała dawać na mur budowli sakralnej innego wyznania, którego przedstawicieli w mieście była większość? ja bym tym od św. antoniego pokazał środkowy palec; jeśli nie widzisz różnicy między żebraniem kasy na mur kościoła, który sobie zachciała wybudować katolicka większość, a zadbaniem np. o kirkut będący w ruinie (bo np. większość potomków, tych którzy tam leżą zakończyło życie w piecu) to jesteś cienka intelektualnie

  0 0
 • ~piotrekdec 2013-04-14 19:00:07

  "jeśli przed wojna społeczność żydowska stanowiła dajmy na to 10% ludności to niby dlaczego miała dawać na mur budowli sakralnej innego wyznania, którego przedstawiciele w mieście byli większością?" -tak rzecz jasna miało brzmieć to zdanie

  0 0
 • ~norton 2013-04-14 21:01:04

  A co ma piernik do wiatraka? Pani Małgosia opowiadać będzie o czasie przeszłym a nie o teraźniejszości. Żydzi byli mieszkańcami naszego miasta - jest to fakt niezaprzeczalny, na spotkaniu będzie można dowiedzieć się wielu bardzo ciekawych informacji na ich temat. Od przeszłości nie uciekniemy.
  I nikt nikogo nie zmusza do udziału w całej imprezie.
  Jeśli Maja_1 tak dokładnie czyta to co powiedziała P.Płoszaj to niech przeczyta ze zrozumieniem jej komentarz pod postami. A wszystkim trzeźwo myślącym proponuję nie karmić trola.

  0 0
 • ~remik780 2013-04-16 01:51:17

  Nie przejmuj się Małgosiu jak ktoś już mądrze powiedział ,,głupota ludzka nie zna granic“
  Żal mi ludzi ograniczonych nie potrafiących otworzyć się na ,, innych“.
  Ludzi zamkniętych w swoich czterech ścianach z telewizorem i komputerem.
  Łatwo pisać na nim komentarze oparte często na telewizyjnej głupocie, czy nie lepiej poznać Żydów,Niemców,ewangelików i innych żyjących na co dzień obok nas osobiście by przekonać się jak wspaniałymi są ludźmi. Bo przecież nasz świat za oknem jest taki ciekawy często także dzięki swej wielokulturowości...

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Z odmrożenia jakich usług cieszysz się najbardziej?


Oddanych głosów: 1045