zamknij

Koronawirus w Rybniku. Informacje

Wydobycie w KWK Jankowice wstrzymane do 10 maja!

2020-05-04, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

A więc jednak! Sztab Kryzysowy Polskiej Grupy Górniczej S.A. podjął decyzję o przedłużeniu okresu wstrzymania produkcji w kopalniach Murcki Staszic i ROW Ruch Jankowice do 10 maja. W rybnickiej kopalni stwierdzono 104 zarażenia wśród pracowników!

Reklama

Przypomnijmy, już kilka dni temu pisaliśmy o tym, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że kopalnia Jankowice wstrzyma wydobycie na dłużej. Potwierdzenie tej informacji nastąpiło dzisiaj wraz z komunikatem PGG.

- Decyzja spowodowana jest pandemią koronawirusa COVID-19 i troską o bezpieczeństwo pracowników. O przedłużenie okresu wstrzymania produkcji wnioskowały do sztabu dyrekcje obydwu kopalń. Sztab wyraził zgodę, ponieważ zdrowie pracowników oraz ich bezpieczeństwo jest dla spółki priorytetem. Poprzez czasowe wstrzymanie produkcji PGG S.A. chce maksymalnie obniżyć ryzyko zachorowań wśród pracowników i sprawić, by po okresie epidemii zakłady mogły normalnie i bezpiecznie funkcjonować – czytamy w komunikacie Polskiej Grupy Górniczej.

W kopalni Murcki-Staszic czterech tysięcy pracowników niezbędne zadania wykonuje tylko 1,2 tys. osób łącznie pod ziemią i na powierzchni zakładu. Normalnie pracuje jedynie dział wentylacji, zastępy ratownicze, wykonywane są pomiary i roboty konieczne ze względu na bezpieczeństwo przeciwpożarowe, jak np. doszczelnianie zrobów. W dwóch wyeksploatowanych ścianach prowadzone są niezbędne prace likwidacyjne. W jednej ścianie trwa proces łączenia jej dwóch części po wydłużeniu frontu ściany i połączeniu się prądów powietrza.

- Normalny ruch zakładu górniczego wstrzymany został również w rybnickiej kopalni Jankowice (ROW), gdzie załogę pod ziemią zredukowano o więcej niż połowę, do ponad tysiąca osób. Jak już informowaliśmy Ruch Jankowice musi utrzymywać odstawę urobku z sąsiedniej kopalni Chwałowice. Oprócz tego wszelkie roboty zabezpieczające mają na celu zapewnienie prawidłowej wentylacji, ochrony przeciwpożarowej oraz odwodnienia wyrobisk górniczych. Z uwagi na konieczność zminimalizowania zagrożeń pożarowego i zawałowego trwa odświeżanie frontu na ścianach Z-11a w pokładzie 408/1, Z-10 w pokładzie 408/2 i Z-5 w pokładzie 417/1. Prace te wykonywane są siłami czterech brygad ścianowych. W trzech ścianach (Z-7 w pokładzie 409/1, M-3 w pokładzie 505 i Z-2a w pokładzie 501/3) w Jankowicach prowadzone są prace likwidacyjne, konieczne dla bezpieczeństwa przeciwpożarowego z uwagi na okres inkubacji pożaru endogenicznego pod ziemią – dowiadujemy się.

W kopalni Jankowice zakażonych jest na chwilę obecną 104 pracowników, w kopalni Murcki-Staszic 81 w kopalni Sośnica 29. Na kwarantannie przebywa ponad 1200 osób.

Oceń publikację: + 1 + 36 - 1 - 17

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~Katarzyna Sokoll 2020-05-04 09:34:32

  W tytule błąd, 10 kwietnia już raczej był dawno...

  24 5
 • ~joszkobroda 2020-05-04 09:35:34

  jeszcze 11 miesiecy?matko boska

  32 3
 • ~ 2020-05-04 09:50:35

  Juz dawno powinny byc zamkniete pozostale kopalnie! Dlaczego czekacie az tam bedzie 100 zarazonych???? Dlaczego nikt nie mysli o normalnych mieszkancach miasta ??? Dlaczego wlazicie do tylka gornikom, a o tysiace ludzi sie nie dba? Gornicy rozlaza sie po calym miescie i zarazaja na prawo i lewo

  90 65
 • ~joszkobroda 2020-05-04 09:57:30

  ja chodze tylko na lewo

  36 25
 • ~goliat 2020-05-04 10:09:01

  ~ , dobry jesteś, jak umiesz górnika wyłonić z tłumu. Dobre, teraz jeszcze powiedz, ze to oni od dziś opanują galerię handlową, bo nie maja co z 15, i 16-tkani robić.

  71 22
 • ~Rajmund III 2020-05-04 10:13:42

  Pracuje na kopalni i roznoszę zarazki tak jak TY.Skąd wiesz że to ty ich nie roznosisz.

  78 22
 • ~sympatykrybnika 2020-05-04 13:54:12

  Trochę z boku tematu zarażenia wśród pracowników i wstrzymania produkcji w kopalniach Murcki Staszic i ROW Ruch Jankowice do 10 maja. Ale Sztab Kryzysowy Polskiej Grupy Górniczej S.A. na pewno wie, że
  „kapitalizacja polskiego lidera rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych zbliża się do 1 mld zł. Columbus Energy jest wart na giełdzie już niemal połowę tego co Tauron, jeden z największych państwowych koncernów energetycznych.” Spółka zajmuje się wyłącznie przyszłościowymi technologiami – fotowoltaiką, pompami ciepła, magazynami energii, stacjami ładowania samochodów elektrycznych i rozwojem oprogramowania, które to wszystko ma spinać. W 2019 roku jej przychody (202 mln zł) były trzykrotnie wyższe niż w 2018 roku (62 mln zł), a te z kolei były dwa razy wyższe niż w 2017 roku, który z kolei był trzykrotnie lepszy od 2016 roku. W 2019 roku wypracowała blisko 12 mln zł zysku netto – dziesięciokrotnie więcej rok do roku – oraz ponad 22 mln zł zysku EBITDA.
  Sztab Kryzysowy Polskiej Grupy Górniczej S.A. musi dzisiaj myśleć i skutecznie działać na odcinku walki z koronawirusem, ale także z tym co petem, a działalność takiego Columbus Energy, to na pewno jeden z graczy na rynku energetyki w naszym kraju!!!
  Dla dociekliwych więcej na https://wysokienapiecie.pl/28916-columbus-energy-wart-tyle-co-pol-taurona/ .

  7 3
 • ~sympatykrybnika 2020-05-04 14:08:36

  Jeszcze pod uwagę Sztabu Kryzysowego Polskiej Grupy Górniczej S.A.
  Wynikające z epidemii mniejsze zapotrzebowanie na energię w Niemczech w ubiegłym miesiącu przełożyło się na spadek produkcji energii w niemal wszystkich technologiach – najbardziej w elektrowniach węglowych.
  Wzrost i to spory odnotowała tylko fotowoltaika.

  8 5
 • ~sympatykrybnika 2020-05-04 14:18:17

  Jeszcze pod uwagę Sztabu Kryzysowego Polskiej Grupy Górniczej S.A. co mówi prezes PGE Wojciech Dąbrowski:
  „PGE jest częścią ekosystemu społecznego i gospodarczego i nie może funkcjonować w oderwaniu od niego. Przy czym transformacja energetyczna musi być przeprowadzona w sposób niezagrażający polskiej gospodarce, a Grupa Kapitałowa PGE z racji swojej siły ma wyznaczać trendy w sektorze. Będziemy chcieli wykorzystać mechanizmy finansowe służące celowi neutralności klimatycznej w oparciu o racjonalny harmonogram. Za kluczowy element powodzenia w realizacji celów uznaję nastawienie pracowników spółki i ich zorientowanie na współpracę. Transformacja w kierunku OZE musi być i będzie realizowana ze stroną społeczną.”

  2 8
 • ~sympatykrybnika 2020-05-04 15:58:14

  Jeszcze pod uwagę Sztabu Kryzysowego Polskiej Grupy Górniczej S.A. W marcu nie było dobrze!!!

  Agencja Rozwoju Przemysłu – Ceny polskiego węgla kamiennego dla energetyki w marcu br. WZROSŁY o 0,25 proc. wobec lutego, a ceny dla ciepłownictwa były WYŻSZE o 3,5 proc. - podała.

  Na rynkach międzynarodowych marzec był kolejnym miesiącem SPADKU CEN WĘGLA. W europejskich portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) ZMALAŁY one w odniesieniu do lutego o 0,2 proc. i były o 28,8 proc. NIŻSZE niż przed rokiem.

  ARP – Krajowe wydobycie i sprzedaż węgla w marcu br.: W trzecim miesiącu roku kopalnie wyprodukowały 5,1 mln ton tego surowca (wobec ponad 5,4 mln ton w marcu 2019), a sprzedały ok. 4,5 mln ton (wobec ponad 5 mln ton rok wcześniej). Różnica między wielkością miesięcznego wydobycia i wielkością sprzedaży zbliżyła się do 0,6 mln ton. NIESPRZEDANY WĘGIEL trafił na przykopalniane zwały, gdzie w końcu marca leżało już ponad 7,6 mln ton surowca wobec ok. 7,1 mln ton miesiąc wcześniej oraz 2,4 mln ton przed rokiem.

  3 6
 • ~corona 2020-05-04 19:10:31

  Wszystko wporządku, fotowoltaika fotowoltaiką. Ale co z utylizacją Paneli ? Polska cebula sprowadza z zachodu wyeksploatowane panele po niższych cenach. Bo Niemiec wymienia na nowe a w ramach utylizacji sprzedaje polskiemu Niemcowi który z kolei handluje tym w Polsce. Tak samo z ogniwami w samochodach elektrycznych, produkcja ogniw jak i ich utylizacja generuje więcej szkodliwych substancji do atmosfery niż samochód na LPG. Prośba do sympatykarybnika. Nie spamuj tutaj bo kto chce to doczyta w internecie. Przecież z głowy tego nie wyrwałeś. Ewentualnie proszę adminów portalu by rozprawili się z tego typu spamem.

  6 5
 • ~Bartodziej_te 2020-05-04 19:29:23

  I co wy na to górnicy i inni specjaliści którzy cały czas mówili ze nie można zatrzymać kopali bo sie zaciśnie i inne tego typu pierdy. Chodzicie i rozpowiadacie bzdury bez żadnego większego zastanowienia się .Co usłyszycie w na dole to jest dla was święte .

  10 9
 • ~sympatykrybnika 2020-05-04 20:12:43

  Szanowny ~corona – Spam to niechciane lub niepotrzebne wiadomości elektroniczne. Najbardziej rozpowszechniony jest spam za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz w Usenecie. Część użytkowników doświadcza spamu w komunikatorach (np. ICQ czy Gadu-Gadu lub Messengerze), a także w SMS. Zwykle (choć nie zawsze) jest wysyłany masowo. Istotą spamu jest rozsyłanie dużej ilości informacji o jednakowej treści do nieznanych sobie osób. Nie ma znaczenia, jaka jest treść tych wiadomości. Aby określić wiadomość mianem spamu, musi ona spełnić trzy następujące warunki jednocześnie:
  • Treść wiadomości jest niezależna od tożsamości odbiorcy.
  • Odbiorca nie wyraził uprzedniej, zamierzonej zgody na otrzymanie tej wiadomości.
  • Treść wiadomości daje podstawę do przypuszczeń, iż nadawca wskutek jej wysłania może odnieść zyski nieproporcjonalne w stosunku do korzyści odbiorcy.
  To po pierwsze wpisu nie są wysyłane masowo i nie dają podstaw do przypuszczeń, iż nadawca (~sympatykrybnika) wskutek jej wysłania może odnieść zyski nieproporcjonalne w stosunku do korzyści odbiorcy (RYBNIK.COM.PL).

  WysokieNapiecie.pl Jest największą w Polsce redakcją zajmującą się energetyką i elektromobilnością oraz najczęściej czytanym portalem o tej tematyce. Według naszych czytelników potrafimy o tym pisać jak nikt inny. Każdego miesiąca notujemy ponad 1,5 mln odsłon, a nasze artykuły bezpośrednio na WysokieNapiecie.pl oraz w portalach partnerskich czyta ok. 250-350 tys. osób. W 2019 roku liczba odsłon przekroczyła 11 milionów.
  To po drugie z głowy tego nie wyrwałem, lecz z tego portalu. Te informacje bardzo pasują do poruszanych tematów.

  2 4
 • ~mokujin 2020-05-04 20:47:21

  @corona - nie wiem jak dosadnie Ci to powiedzieć zanim rzeczywistość sama Cię tym nie uderzy ale Twój świat się kończy. Szczególnie ten który przedstawia (głównie Tobie, jak najprościej) handel fotowoltaiką jakby w stu procentach, absolutnie w całości składał się z handlem używanymi panelami z Niemiec. Także ten który uważa że fotowoltaika w dobie suszy i niezachmurzonego nieba nie ma potencjału by zastąpić węgiel, szczególnie ten wydobywany kilometr pod ziemią w zakładach które przegapiły swoją szansę by się zmodernizować.

  4 1
 • ~internauta 2020-05-04 20:50:36

  Powinno się ratować małe firmy a nie wielkie państwowe molochy studnie bez dna prosty przykład taki stolarz , murarz, czy akrobata będzie wiernie płacił te 1300zł zusu i innych składek do 67 lat a górnik w wieku 45 lat w sile wieku pobierze więcej emerytury niż całe życie zawodowe odprowadzał składek . Może się mylę poprawcie mnie.

  18 8
 • ~nico9876 2020-05-05 06:18:10

  To jest kłamstwo KWK Jankowice cały czas wydobywa ,proszę szanownego dziennikarza podnieść zad i się zorientować.

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno zrezygnować z udzielania dotacji organizacjom pozarządowym?
Oddanych głosów: 467