zamknij

Wiadomości

Wybory: wystarczy 3 tys. głosów by zostać senatorem?

2013-03-25, Autor: Wacław Wrana
21 kwietnia odbędą się w naszym regionie wybory uzupełniające do senatu. Jeśli mieszkańcy okręgu rybnickiego podtrzymają niechlubną polską tradycję i zamiast iść głosować pozostaną w domach, może okazać się, że do zdobycia mandatu senatora zwycięzcy wystarczy ledwie 3 tysiące głosów!

Reklama

W wyborach do senatu obowiązuje bezpośrednia ordynacja wyborcza, a głosowanie odbywa się w jednomandatowych okręgach wyborczych. Oznacza to, że w przypadku wygaśnięcia mandatu senatora, konieczne są wybory uzupełniające. Problem w tym, że zainteresowanie ogłaszanymi w  nadzwyczajnym trybie wyborami jest znikome.

Ostatnie wybory uzupełniające do senatu w naszym regionie odbyły się w 2004 roku po śmierci senatora Adama Graczyńskiego. Wówczas frekwencja w wyborach uzupełniających wyniosła ledwie 3,61%. W kraju ostatnie wybory uzupełniające do izby wyższej parlamentu odbyły się 6 lutego 2011 roku w okręgu pilskim. Frekwencja wyniosła tam 6,31%.

Wyborcy w rybnickim okręgu wyborczym (obejmuje: Rybnik, powiat rybnicki i powiat mikołowski) pójdą do urn 21 kwietnia – na ten dzień zaplanowano wybory uzupełniające do senatu po śmierci senatora Antoniego Motyczki. Lokalni politycy zgodnie przewidują, że również i w tych wyborach frekwencja oscylować będzie wokół 5%.

Pokusiliśmy się więc o wyliczenia, jakie mogą być konsekwencje tak mizernej frekwencji. Według naszych wyliczeń, nie można wykluczyć, że przy 5-procentowej do wygrania wyborów wystarczy 3 tysiące głosów!

Skąd te wyliczenia? Po kolei:

1. Zakładamy 5-procentową frekwencję wyborczą.

2. Liczbę uprawionych do głosowania zaokrąglamy do 247 tysięcy obywateli. Do urn pójdzie więc 12 350 osób.

3. W 2011 roku kandydat Platformy Obywatelskiej Antoni Motyczka wygrał wybory z 35-procentowym poparciem. Naszym zdaniem, ten wynik będzie szalenie trudny do powtórzenia przez któregokolwiek z kandydatów. Z dwóch powodów. Po pierwsze, przewaga w sondażach PO nad konkurentami nie jest już tak wyraźna jak 2 lata temu. Po drugie, oddane głosy rozdzielą się aż na 8 kandydatów (w 2011 roku startowało tylko 5 kandydatów). Ryzykujemy więc tezę, że zwycięzca wyborów zdobędzie ok. 25% głosów.

4. 25% z 12 350 oddanych głosów to w zaokrągleniu 3090 głosów.

Przypomnijmy, o fotel senatora w wyborach uzupełniających ubiegają się: Mirosław Duży - Platforma Obywatelska, Grażyna Kohut - Polskie Stronnictwo Ludowe, Janusz Korwin-Mikke - Kongres Nowej Prawicy, Józef Makosz - kandydat niezależny, Piotr Masłowski - kandydat niezależny, Bolesław Piecha - Prawo i Sprawiedliwość, Paweł Polok - Ruch Autonomii Śląska i Krzysztof Sajewicz - Sojusz Lewicy Demokratycznej.


Czy Waszym zdaniem te wyliczenia dotyczące frekwencji w wyborach potwierdzą się? Jakie są wasze typy dotyczące frekwencji i wyniku zwycięzcy wyborów?

Oceń publikację: + 1 + 10 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (47):
 • ~leming 2013-03-25 09:01:39

  Frekwencja faktycznie będzie śmiesznie niska, a szkoda. Kandydaci powinni zachęcić ludzi do pójścia na wybory. Dobry wybór to dwóch lekarzy - specjalista Sajewicz i (p)oseł od wielu kadencji Piecha, który nic nie zrobił, a teraz zrobi dla Śląska tak wiele - Hipokryta.

  0 0
 • ~kattaryna 2013-03-25 09:06:35

  Żona pana Sajewicza to przemiła osoba... ma również wspaniałe dwie córki, które widziałam jak ostatnio wspierały ojca na rynku. Oparcie w rodzinie jest najważniejsze żeby nie odpłynąć w politycznym upojeniu. Dajmy szansę komuś, kto już wiele w życiu ciężką pracą osiągnął, a poza tym podoba mi się hasło Sajewicza: Szczęśliwa Młodość, Spokojna Starość, Bogaty Śląsk... czy jakoś tak to szło... przynajmniej nie jakiś oklepany slogan, albo przerobione hasło śp. senatora Motyczki.

  0 0
 • ~chop_z_mikolowa 2013-03-25 09:10:36

  Sajewicz to jedyny kandydat, kery sie pofatygowoł do Mikołowa i spotkoł z ludźmi. Podobo mi sie, że prziszoł na torg i pytoł o nasze problemy i co by można było zmiynić. Bo synator powinien być do ludzi, a niy do warszawioków. Dobrze godo - polejcie mu! abo zagłosujcie!

  0 0
 • ~byleniepis 2013-03-25 09:14:28

  hahaha... dobrze ktoś pojechał Piesze. W Rybnickie sie chwali na całą stronę ile to kadencji siedzi w sejmie. A rezultaty? Ktoś coś wie co zrobił? Mówił kiedyś o śląsku albo o Rybniku? Jaja jakich mało. Panie Piecha, tak Pan, jak i Pan Janik, jesteście marnymi posłami!!! Jeden o kant ... roszczaść poseł nam wystarczy. Mam nadzieję że będzie lało, wiało i dowali śniegiem - wtedy mohery będą siedziały w domu.

  0 0
 • ~hanek 2013-03-25 09:14:53

  Dość naiwne rozumowanie. Lepiej byłoby - a można - porównać z innymi nieterminowymi wyborami w naszym okręgu. jestem przekonany, że do wygrania trzeba będzie nadal śmiesznie mało, ale jednak ze 2 - 3 razy więcej głosów, niż szacunki redakcji.
  Oczywiście Korwin, Sajewicz, Masłowski są bez szans. Makosz i Duży - podobnie, tyle, że będą mieli wyraźnie lepszy wynik, niż tych trzech. Walka rozegra się pomiędzy człowiekiem Jarosława Kaczyńskiego (B. Piecha), a reprezentantem Ślązaków (P. Polok).
  Obiektywnym interesem mieszkańców okręgu rybnicko-mikołowskiego jest zatem oddanie swojego głosu na P. Poloka. Głos na B. Piechę jest głosem na warszawski centralizm z jednej strony i paranoidalnie spiskową teorię świata z drugiej. B. Piecha NIGDY w Sejmie nie reprezentował interesów swoich wyborców, zawsze był tylko lojalnym sługą PISu.

  0 0
 • ~polaczyna 2013-03-25 09:20:09

  ~hanek a co Polok takiego zrobił dla Ślaśka, poza tym że ciągnie na nazwisku ojca i razem z PO w sejmiku jego Partia rozkrada nasz śląsk wydając miliony na coraz to nowe koncepcje malowania stadionu narodowego w chorzowie - bo niebieski za mało niebieski, a żółty nie taki jak w barwach rasiu. RAŚ NIC NIE ZROBIŁ DLA RYBNIKA. NIC! NIC! NIC! i Rybnik NIC nie powinien zrobić dla Poloka! Już wolałbym Masłowskiego niż poloczka, ten przynajmniej sam zrobił coś od podstaw. Przekonuje mnie jednak normalność Sajewicza.

  0 0
 • ~leming 2013-03-25 09:26:48

  Poloczek biedoczek. Niech on idzie śpiewać ślonnskie szlagiery a nie pcha się do Senatu, gdzie co chce zrobić? Wjechać tam bryczką? Tak chce pokazać Śląsk w Warszawie? Potrzeba nam Śląskich specjalistów z dobrych rodzin. Pan Ksawery Sajewicz był znakomitym nauczycielem w I LO (Powstańcach), a jego syn lekarz specjalista jest dobrym wyborem i co ważne ma wsparcie rodziny. Gdzie są te wszystkie rodziny kandydatów? Gdzie Śląski model rodziny u Poloka, Piechy i reszty zagorzałych Ślązaków z krwi i kości? Gadać każdy może że jest Ślązakiem, ale trzeba to pokazać! tak jak Sajewicz! Brawo!

  0 0
 • ~el-mexico 2013-03-25 09:31:05

  O tak pan Krzysiu Sajewicz ma duże wsparcie w małżonce. Moja żonka pracuje w szpitalu i mówiła że pani Sajewicz zebrałą w szpitalu caała masę podpisów. To dobrze że ludzie przestali ślepo wierzyć byłemu dyrektorowi Piesze i się na nim poznali. Ostatnio była skolei u mnie w sklepie pani Grażynka Sajewicz z pytaniem czy mogłaby powiesić plakat. Takiego kandydata oczywiście! GŁOSUJMY NA SAJEWICZA!

  0 0
 • ~hanek 2013-03-25 09:31:34

  @polaczyna jak na razie nikt nie wyciągał argumentów z "czerwoną zarazą" - obcą Śląskowi. Chcesz - masz. Czerwoni przyszli do nas z armią czerwoną, rządzili kilkadziesiąt lat. Mieli okazję pokazać o co im chodzi i jak bardzo zależy im na nas.

  0 0
 • ~biznes_woman 2013-03-25 09:33:32

  NALEPIEJ ZAGŁOSOWAĆ NA OSTATNIEGO NA LIŚCIE, KTOKOLWIEK TO BĘDZIE. NIECH BIBLIJNE OSTATNI BĘDĄ PIERWSZYMI STANIE SIĘ NASZYM UDZIAŁEM!

  0 0
 • ~hanek 2013-03-25 09:37:50

  Wiedząc, że praktycznie wybory rozegrają się pomiędzy PISem (Piecha) a reprezentantem Ślązaków (Polok), logicznym jest, że głosy na każdego innego kandydata niż Paweł Polok są de facto głosami za PIS'em!!!
  Proszę o tym nie zapominać! Głosując na Kohut, Sajewicz, Makosz, Masłowski, Duży, Korwin - ODDAJECIE SWOJE GŁOSY PISOWI i PREZESOWI KACZYŃSKIEMU!!!!!!!!!!!!!!

  0 0
 • ~polaczyna 2013-03-25 09:39:19

  ~hanek: w wyborach do senatu głosujesz na człowieka - jednego człowieka, jego poglądy, opinie, pomysły. To że startuje z SLD też mnie nie przekonuje, ale jego osoba i rozmowa mnie przekonały. Wszystkich nieprzekonanych zapraszam. A co do wyzwisk, to chyba nie na tym polega kampania, żeby sobie rzucać inwektywy. Zainteresuj się najpierw a potem oceniaj.

  0 0
 • ~polaczyna 2013-03-25 09:44:02

  ~Hanek a skąd ty to możesz wiedzieć. Powinieneś głosować na PO skoro tak straszysz Pisem. a zapomniałem RAŚ i PO to ta sama koalicja. Już zapomnieliście jak po rządach SLD w sejmiku woj. Śląskiego był plus na koniec kadencji? teraz jest minus i dług rośnie. Szkoda tylko że ludzie się nie interesują sprawami Śląska i władz wojewódzkich.

  0 0
 • ~krasnal9 2013-03-25 10:33:54

  Boli, że redakcja najpewniej ma rację. Stąd jest szansa dla kandydatów z prawdziwym poparciem u wyborców, pójdą Ci którym zależy i którzy znają kandydatów. Jest szansa dla lekarza Sajewicza - pokażmy PO i PIS że mamy ich dość i zagłosujmy na trzecią siłę w parlamencie.

  0 0
 • ~ 2013-03-25 11:38:07

  Przypominam wszystkim że wybory są na Senatora a nie Prezydenta Rybnika czy Marszałka Województwa...Senator tworzy ustawy i regulacje dla całego kraju a nie dla regionu!. Więc głosowanie na Pana Poloka czy kogokolwiek patrząc przez pryzmat tego że jest z regionu to dowód na lekkomyślność, brak wiedzy i zaślepienie własnymi interesami. Polska potrzebuje kontrrewolucji a nie kosmetycznej zmiany!. JKM!

  0 0
 • ~polaczyna 2013-03-25 12:25:56

  ujawnił się kolejny korwinowiec. Proszę więc po raz kolejny o krótkie podsumowanie postulatów Korwina i sposobów ich realizacji.

  0 0
 • ~hanek 2013-03-25 12:29:04

  @polaczyna najwyraźniej nie wiesz, co sam piszesz. Pojechałeś z wyzwiskami po kandydacie, dziwisz się, że oddane zostało tym samym. Siejesz wiatr - zbierasz burzę. I owszem, głosujesz "na człowieka", przynajmniej wg zapisów ordynacji wyborczej. W praktyce glosujesz na partię (SLD, PIS, PSL, PO, KNP) lub osobę (Polok, Makosz, Masłowski). Dlaczego? - Bo w polskim parlamencie w każdej ważnej sprawie obowiązuje dyscyplina partyjna. nawet jeśli w SLD (PIS, itd) zdarzy się przyzwoity człowiek, to nie ma nic do powiedzenia, bo mu nie pozwoli warszawska centrala. Powtarzam - głos na Sajewicza to głos 1. na czerwonego, 2. pomagający PISowi. Chcesz stracić głos na czerwonego - Twoja sprawa. Lubisz pomagać PISowi - też Twoja. Tylko potem nie narzekaj.
  I nie wypominaj mi brak znajomości śląskich spraw, myślę, że dużo mógłbyś się ode mnie dowiedzieć.

  @Daniel Kornuta rewolucje robili różni dziwni ludzie. Twierdzisz, że JKM chce rewolucji? Chroń nas zatem Panie Boże przed nim.
  na poważnie - Janusz chce wszystkiego, tylko nie rewolucji. A najgoręcej pragnie istnieć w mediach. Od wielu lat mu się to udaje dzięki młodym i naiwnym idealistom. Nikt rozsądny nie chce na ten cel tracić swojego głosu.

  0 0
 • ~byleniepis 2013-03-25 12:31:41

  i wyszła inteligencja korwinowców - nawet nie wiecie że na marszałka województwa nie ma wyborów - jest wybierany przez radnych sejmiku wojewódzkiego. Najpierw nauka, potem polityka! Dlatego głosujmy na ludzi z doświadczeniem życiowym a nie politycznym! Sajewicz!

  0 0
 • ~polaczyna 2013-03-25 12:44:56

  ~hanek a czy wiesz na czym polega dyscyplina partyjna? Wiesz jak działa parlament? SLD nie ma senatora, więc w głosowaniach kogo byśmy nie wybrali - ten głos będzie bez znaczenia! Ale sajewicz ma doświadczenie w służbie zdrowia, bo pracuje w wielu placówkach. Ma rodzinę i zna jej problemy. A co Polok może wnieść do Senatu? bryczkę? Ważne jest zdanie naszego senatora w pracach legislacyjnych, czyli tym wszystkim co jest najważniejsze, a przez znakomitą większość nieznaną częścią pracy parlamentarzysty. Ci tak zwani znawcy polityki widzą tylko głosowania i czubek góry lodowej całej pracy parlamentarzysty. Swój głos oddam na kogoś, kto będzie pracował w komisjach i wnosił swoje doświadczenie czyli SAJEWICZ, a nie jak Korwin robił happeningi w senacie i z mównicy mówił o wszystkim, tylko nie o temacie obrad.

  0 0
 • ~sabad 2013-03-25 12:50:49

  A nie szkoda wam tego Sajewicza do polityki, przeciez to neurochirurg, a takich lekarzy to ze świeczką szukać. Niech się lepiej zajmie ratowaniem ludzkiego życia. Co do Poloka to szkoda gadać. Ten smark nie ma zielonego pojęcia o problemach ludzi na Śląsku, wszystko co ma, zawdzięcza swojemu ojcu, on sam nie dorobił się niczego, a powszechnie wiadomo, że ludzie, którzy mieli z nim okazję współpracować mają go po dziurki w nosie. Też mi polityk... Do tego babiarz ( i proszę nie doszukiwać się w tym słowie absolutnie żadnych pozytywnych skojarzeń.)

  0 0
 • ~jedrek_1_1 2013-03-25 12:54:19

  a czym kolega Sajewicz zasłużył na ten wybór? W co był zaangażowany? Ma zonę i dzieci. Był w Mikołowie.. Godne podziwu.

  0 0
 • ~el-mexico 2013-03-25 12:56:39

  Argument głosujcie na Poloka bo wygra Pis świadczy o programie merytorycznym tego kandydata. Straszenie PiSem to przecież program PO. RaŚ - PO koalicja na rzecz rozbioru śląska. A Sajewicz mówi: "Szczęśliwa Młodość, Spokojna Starość, Dostatni Śląsk" !!!

  0 0
 • ~leming 2013-03-25 13:01:25

  ~jedrek: Sajewicz pracuje w dwóch województwach w dwóch szpitalach, do tego działa społecznie w naszym rybnickim szpitalu. Prowadzi prywatny gabinet, który bardzo wiele osób sobie chwali. Jest aktywnym członkiem bractwa kurkowego i bardzo walczył o to żeby motor ratowniczy został w naszym mieście: skutecznie, bo motor został, a dyrektor wyleciał! Z pewnością zrobił więcej niż większość kandydatów, choć są wyjątki, np. Masłowski.

  0 0
 • ~sabad 2013-03-25 13:18:16

  leming i jak ten biedny Sajewicz znajdzie jeszcze czas na Senat? Chyba się sklonuje ;)

  0 0
 • ~minowa 2013-03-25 14:12:37

  Nie bądźcie naiwni, ze 1 senator pomoże Śląskowi. NIC NIE ZROBI W UKŁADZIE POLITYCZNYM III RP. Nie masz na kogo głosować ? IDŹ NA WYBORY ! Dopisz nazwisko OBAMA i przy nim postaw krzyzyk. Wyrazisz w ten sposób swój protest przeciwko temu, co dzieje sie w Polsce !

  0 0
 • ~jedrek_1_1 2013-03-25 14:41:18

  leming - przyjmuję ;) nie wiedziałem o jego zaangażowaniu w motor. Osobiście mam wątpliwość,i czy rozchwytywani lekarze powinni pełnić takie funkcje. Z praktyki swoje wiem ;) Mieszkańcy dokonają wyboru

  0 0
 • ~ 2013-03-25 14:46:17

  "jest wybierany przez radnych sejmiku wojewódzkiego" Czyli jednak wybory są:). Nie napisałem że powszechne. Poza tym czepianie się słówek pomijając sedno Mojej wypowiedzi jest typowe dla braku kontrargumentów. Jeden Senator nie znaczy nic, ale może dać sygnał do zmian i rządzącym ze ich rządy już długo nie potrwają.

  0 0
 • ~leming 2013-03-25 14:55:49

  ~sabad: o ile wiem Sajewicz pracuje na kontrakcie, czyli pracuje-płacą, nie pracuje-nie płacą. Poza tym posiedzenia senatu są podobnie jak sejmu... 3 dni raz na 2-3 tygodnie.

  0 0
 • ~Fodus 2013-03-25 14:58:16

  Dobry lekarz nie oznacza dobrego polityka. Nasz system polityczny nie jest idealny ale póki co to można coś zrobić dla regionu jak się jest z dużej partii albo najlepiej rządzącej wtedy szanse są znacznie większe. taki mamy system. Niezależny to co najwyżej będzie chwilową atrakcją dla TV i wszystko.

  0 0
 • ~sabad 2013-03-25 15:32:19

  leming... do tego dochodzą posiedzenia senackich komisji (zwyczajowo senator powinien należeć do 2), posiedzenia klubu parlamentarnego, posiedzenia zespołów parlamentarnych i często robi się z tego cały tydzień. Nie wspominając o pracy tu w regionie, dyżurach w biurze (biurach) itd. Poznałam pana Sajewicza kiedyś i przyznam, że sympatyczny z niego facet, ale mnie osobiście szkoda wysyłać lekarza z tak rzadką specjalizacją na zmarnowanie do Warszawy. A poza tym, to rybnickie pożal się Boże SLD....w ogóle istnieje??

  0 0
 • ~aa12345zz 2013-03-25 17:15:48

  chocioz Polok to nima nojlepszy kandydat RAŚu, kerego bych chciol, to jo i mojo familijo zawelujymy za nim, bo je za nim RAŚ! jak do mje jedynii kerzi rychtik chcom do nos cos zrobic i nima w nich zodnego umazanio warszawskigo jak we POPiSSLDPLSKNPPPowskich pieronstwach... PAMJYNTEJ! KUKEJ NA SWOJ PLAC!

  0 0
 • ~hanek 2013-03-25 17:42:43

  @fodus krótko mówiąc- chromolić dobrego, lokalnego kandydata, wybierać warszawkę? I biadolić - bo taki mamy system? Nie próbować w ramach tego systemu wybierać NASZEGO? To po co w ogóle głosować? W dodatku najwyraźniej nie rozumiesz, jak działa polski system polityczny: atrakcja telewizyjna niezależnego senatora Poloka, w dodatku z kontrowersyjnie rozumianego przez warszawskich publicystów RAŚu, wprost przekłada się na siłę argumentacji. Dodatkowym argumentem, o wartości trudnej do przeszacowania, jest poznanie (dzięki tejże atrakcyjności telewizyjnej) prawdy o problemach śląskiej etniczności i etnolektu, historii śląskiej autonomii itd przez przeciętnego polskiego Kowalskiego. Możliwy medialny ferment to jedyna realna okazja, do przebicia się z naszymi śląskimi problemami do świadomości mieszkańca centralnej Polski.

  0 0
 • ~sabad 2013-03-25 17:55:51

  Hanek, wszystko fajnie z tym RAŚiem, ale zlitujcie się - nie PAWEŁ POLOK!!!!! Znam tego synka od czasów licealnych i on sobą kompletnie nic nie reprezentuje, ludzie go nie lubią bo cwaniakuje i z nikim nie umie się normalnie dogadać. Wszystko co ma zawdzięcza swojemu ojcu. Czy on SAM czegokolwiek dokonał, wykazał się, dorobił? Czy on w ogóle powiedział kiedykolwiek coś mądrego??? Taki kandydat to jest dla Ślązaków kompromitacja. Wielki mi gwiazdor od śląskich szlagierów.... Będą się z nas śmiali i tyle. Nie macie w tym rasiu lepszych kandydatów??

  0 0
 • ~polaczyna 2013-03-25 18:06:26

  Czytając te wasze wypociny mam wrażenie, że powinien wygrać byle jaki kandydat polok, który reprezunte partię, która za wszelką cenę walczy o autonomię śląska i propagowanie jego kultury. Szkoda tylko że nie patrzy na koszty, i za niedługo będzie musiała cały ten śląsk sprzedać, bo długi jakie RAŚ robi z PO w kasie województwa są podobne jak te tworzone przez rząd Tuska. Powinniśmyu wybrać kandydata z partii, która ma coś do powiedzenia, ale także kandydata ze świeżym, nie zwichniętym polityką spojrzeniem, czyli Krzysztof Sajewicz!

  0 0
 • ~IS 2013-03-25 22:45:52

  Czy na karcie do głosowania będzie opcja "żaden z powyższych"??? Senat to skansen, bardzo drogi skansen.

  0 0
 • ~hanek 2013-03-26 07:28:18

  @polaczyna Nie pomyliłeś okręgów wyborczych? - Tutaj jest Śląsk, a nie Zagłębie. Tutaj mieszkają ludzie, którym bliskie są sprawy śląskie, a nie socjaliści. Twoja logika jest pokrętna, jak całe socjalistyczne rozumowanie: RAŚ jest zły, bo dba o nasze sprawy.

  0 0
 • ~polaczyna 2013-03-26 08:19:53

  ~hanek to podaj mi proszę krótko co takiego dobrego RAŚ zrobił dla mnie jako rybniczanina do tej pory? I zjazd całego województwa na manifestację na naszych drogach nie jest dla mnie argumentem, a to jedyne z czym kojarzę RAŚ w naszym regionie. Już więcej Szołtysek zrobił, ale może uda Ci się mnie przekonać ;)

  0 0
 • ~Joan 2013-03-26 19:54:26

  Daremne żale, próżny trud, bezsilne złorzeczenia. I tak wygra nasz senator z Rybnika Bolesław Piecha! ________Należy odebrać władzę tym nieudacznikom z PO, którzy doprowadzają Polskę do upadku. Niekompetentny historyk z zawodu Tusk to petent w Unii Europejskiej, a nie stanowczy polityk dbający o dobro Polski. Tusku! Nie okiwasz Polski! Bezrobocie 14%, 2 mln polskich emigrantów poniewiera się poza krajem, niewyjaśnione do dzisiaj przyczyny katastrofy smoleńskiej, afery: Amber Gold, Hazardowa, korupcja w wymiarze sprawiedliwości i wiele innych. Odbierzmy im władzę! PO+SLD+PSL+RP=PZPR. Tylko oddany głos na Pana Bolesława Piechę, rybniczanina z krwi i kości daje szansę na przestrzeganie Prawa i Sprawiedliwości w Polsce! Pozdrawiam wszystkich mających na sercu dobro naszej Ojczyzny ...

  0 0
 • ~kattaryna 2013-03-26 21:19:49

  ~joasiamatlak: a można wiedzieć co Bolek zrobił przez wszystkie swoje kadencje w sejmie? Oczywiście poza robieniem co jedyny słuszny wódz całej europy rozkaże. Głos na Piechę, to głos na Janika, który wtedy będzie posłem, kolejną kadencję miernym posłem od wyjazdów na dalekie delegacje. Premie na euro to w końcu również jego dzieło. I zapytajcie ile zarobił z waszych podatków, oj zdziwicie się ludzie, zdziwicie. Proszę podaj dowód że Krzysztof Sajewicz był w PZPR, nie podasz, bo to nie prawda! PiS tak jak i ty naciągacie fakty i posługujecie się półprawdami podobnie jak rząd Tuska i PO. Jedynie Sajewicz z głową na karku będzie dbał o nasze interesy a nie o własną kieszeń i sławę.

  0 0
 • ~Joan 2013-03-26 23:49:45

  @~kattaryna - Droga Kattaryno powtarzasz jak papużka wszystko dokładnie to co przedstawiają wszystkie reżimowe media. Za dużo oglądasz reżimowego TVP, Tefałszenu (schroniska dla komunistów i esbeków), Polszmatu, a także wierzysz prezesowi KRRiT Dworakowi byłemu agentowi SB. Zainteresuj się niezależnymi mediami takimi jak TV Trwam, nowo powstałą Telewizją Republika czy czasopismami "Gazeta Polska", "Sieci" lub też portalami niezalezna.pl, wpolityce.pl prawymsierpowym.pl . Ale coś wydaje mi się, że blisko Ci do komuszków niż do całkowicie Wolnej Polski - i nic z tego nie będzie. Neurochirurg Sajewicz ma niezłą opinię wśród pacjentów, ale jako lekarz. I niech tak zostanie. Każdy powinien robić to, co robi najlepiej! On choćby był najlepszy, nie ma szans wygrać z Panem Bolesławem Piechą ponieważ należy do postkomunistycznej partii, kontynuującej politykę PZPR i Kremla. Tu jest zgubiony i dlatego niech Pan dr Krzysztof Sajewicz (z całym szacunkiem) zajmuje się dalej pacjentami, którzy są z niego zadowoleni jak dotąd, a niech nie zawraca głowy wyborcom swoją niekompetencją polityczną. W efekcie nie będzie z niego ani dobry lekarz, ani dobry polityk. _________Apeluję więc do rybniczan i rybniczanek! Nie marnujcie swoich głosów na nieznanych, uwikłanych i niesprawdzonych ludzi! _____Tylko nasz Bronisław Piecha z partii Prawo i Sprawiedliwość będzie odpowiednim senatorem dla niezależnej Polski - inteligentny, rzeczowy, a nie fircyk ... Serdecznie pozdrawiam.

  0 0
 • ~ksg14 2013-03-27 12:17:23

  ~joasiamatlak to jedna z byłych, zadowolonych pacjentek Bolesława "Króla skrobanek" Piechy, więc nie ma sensu z nią dyskutować

  0 0
 • ~Joan 2013-03-27 23:49:01

  @~ksg14 - Znów pojawiłeś się ~ksg14 vel "Korekcja Błędów"? I znów wywijasz tą swoją szabelką? A miałeś się przecież uczyć? Człowieku miejże odrobinę honoru i przenieś się np. na łonet albo inny wrogi portal, będziesz na pewno tam mile widziany! I mianują cię tam "Królem byków". ________________ "10.IV WSZYSCY DO WARSZAWY! NIE BĄDŹCIE OBOJĘTNI! Już wiadomo że manifestacja będzie potężna na skalę dotąd nie spotykaną. Cała Polska organizuje się w proteście. Z samej Wielkopolski wyjedzie 60 autobusów. Każda osoba może wyjechać na manifestację autobusem bądź specjalnym pociągiem z dowolnego rejonu Polski. Na terenie Polski jest ponad 100 klubów Gazety Polskiej, które organizują transport, wystarczy się skontaktować z najbliższym klubem i zarezerwować sobie miejsce. Tu macie link do listy klubów wystarczy kliknąć na miasto, które jest najbliżej nas by uzyskać dane do kontaktu. _______
  http://www.klubygp.pl/kluby.php . Można poczytać na temat tej manifestacji o sposobie organizacji". _____ Pozdrawiam wszystkich miłujących naszą Ojczyznę ...

  0 0
 • ~ksg14 2013-03-28 12:40:49

  joasiamatlak - Tylko jak będziecie śpiewać hymn pod Belwederem, to pamiętaj Wielka Patriotko, że ma być " z ziemi włoskiej do Polski", a nie tak jak śpiewa Jarek

  0 0
 • ~Joan 2013-03-28 22:22:50

  Apeluję do rybniczan i rybniczanek! Nie marnujcie swoich głosów na nieznanych, uwikłanych i niesprawdzonych ludzi! Musimy wyeliminować z sejmu reżim PO+SLD+PSL+RP=PZPR ________Tylko Bronisław Piecha, rybniczanin z partii Prawo i Sprawiedliwość będzie odpowiednim senatorem dla niezależnej Polski - inteligentny, rzeczowy, a nie fircyk ... Pozdrawiam wszystkich mających na sercu dobro naszej Ojczyzny ...

  0 0
 • ~Beaaaa 2013-04-08 20:31:43

  Ja będę glosowała na dr Krzysztofa Sajewicza, ponieważ jest wspaniałym lekarzem, który leczy z wielkim zaangażowaniem i sercem.
  Skoro wkłada całe swoje serce w leczenie ludzi to czyż można wątpić w jego pomoc i najlepszą reprezentację naszego regionu .Uważam , że trzeba postawić na nowe, może wreszcie coś zmieni się w naszym społeczeństwie, będą lepsze perspektywy dla młodzieży i naszych seniorów.

  0 0
 • ~ 2013-04-11 15:58:58

  Jedynymi kandydatami, którzy mogą zrobić coś dla autonomii Śląska jest Korwin z KNP i Polok z RAŚ. Niestety moi drodzy Pan Polok nie ma żadnego pojęcia na polityce więc przyniesie Wam wstyd w senacie. Korwin postuluje decentralizację władzy i przekazanie jej jak najmniejszym komórkom. Tak więc jest to jedyny kandydat, który tak naprawdę walczy o to o co Wam chodzi.
  Dodatkowo widziałem spoty wyborcze. Ludzie Wam mówią co to nie oni, czego to oni nie zrobią. A prawda jest taka, że senator dla jednego regionu nie może zrobić NIC. Tak więc Panom i Pani Kohut możecie podziękować bo gadają głupoty i widać, że niewiele wiedzą o tym na jakie stanowisko się ubiegają.
  Tak więc w skrócie: albo Korwin albo nic się nie zmieni i dalej będziecie dywagować nad swoim żywotem ;-)

  0 0
 • ~ 2013-04-14 17:47:31

  Janusz Korwin-Mikke

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Z odmrożenia jakich usług cieszysz się najbardziej?


Oddanych głosów: 776