zamknij

Wiadomości

Wybory: PiS poprze Adama Fudalego. I to już w I turze

2014-08-06, Autor: Wacław Wrana
Rosną szanse Adama Fudalego na V kadencję w fotelu prezydenta Rybnika. Urzędujący szef magistratu porozumiał się ze swoim obecnym koalicjantem Prawem i Sprawiedliwością, które poprze jego kandydaturę w wyborach na prezydenta Rybnika.

Reklama

O zawartym porozumieniu z rybnickim PiS-em Adam Fudali powiedział nam wczoraj. Ta informacja zaskoczeniem nie jest, bo w Radzie Miasta Rybnika Fudali współpracuje w koalicji z PiS-em od 2006 roku. W międzyczasie prezydent popierał też kandydującego na senatora i europosła Bolesława Piechę.- To naturalna kolej rzeczy, że jeśli od lat dobrze współpracuje nam się w koalicji, to powinniśmy poprzeć prezydenta. Uważamy, że Adam Fudali bardzo dobrze się sprawdził i zasługuje na to, aby kontynuować swoje ambitne plany – komentuje zawarcie sojuszu wyborczego Przewodniczący Rady Miasta Rybnika i członek zarządu rybnickiego PiS-u Andrzej Wojaczek.

Wygląda więc na to, że PiS chce uniknąć politycznego błędu z 2010 roku. Wtedy to w I turze wyborów prezydenckich partia wystawiła Grzegorza Janika. Kilka dni przed wyborami Janik zrezygnował i przekazał swoje poparcie Fudalemu. Mimo tego nie obyło się bez II tury, w której urzędujący prezydent musiał zmagać się z kandydatem PO – Markiem Krząkałą. Zdaniem wielu działaczy PiS-u, decyzja Grzegorza Janika była błędem i nadwyrężyła wizerunek partii.

Przypomnijmy, prócz Adama Fudalego jak na razie start w wyborach na prezydenta Rybnika zadeklarowali dwaj kandydaci niezależni - Piotr MasłowskiAleksander Larysz. Kandydatem Sojuszu Lewicy Demokratycznej będzie Kornel Pająk. Wszystko wskazuje na to, że Platforma Obywatelska desygnuje do startu Piotra Kuczerę, bo Marek Krząkała ubiega się obecnie o fotel senatora.
Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 24

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (56):
 • ~lukaszn84 2014-08-06 08:03:38

  Fudali na wózku jeździ bo ledwo co żyje i on chce kandydować? kasa kasa kasa ..... !!!!

  25 0
 • ~bolo 2014-08-06 08:04:22

  no to mamy następną epokę feudalizmu w naszym umęczonym przez adasia mieście.

  20 0
 • ~ESR6cki 2014-08-06 08:16:57

  Ja do urzędującego pana prezydenta nic nie mam, ale kurcze - dajmy facetowi odpocząć i nacieszyć się rodziną. Rada miasta argumentując swoje poparcie myśli chyba że będzie istnieć wiecznie w starym, niezmienionym składzie swojaków. Ludzie czas idzie naprzód - dajmy szansę innym i nie mniej ambitnym! Ale na jedno dobrze - PIS jest w regionie na tyle słabe, że nie ma swojego kandydata i woli znów protekcyjnie udzielać poparcia :)

  24 0
 • ~elegant 2014-08-06 08:26:59

  Czegoś nie rozumiem,jak ktoś jest dobrym gospodarzem to trzeba go zmienić?dlaczego?Na kogo?Lewica w Rybniku proponuje P.Pająka,P.Larysza.No jeszcze p.Masłowski bardziej platformerski ,chociaż go nie widać.Rybnik potrzebuje spokoju bo dobrze się rozwija.Kto dziś nie jest dumny ,że mieszka w Rybniku.Wszyscy się tym chwalimy jak jesteśmy poza miastem i wszystkich gości zapraszamy do Rybnika,żeby się nim pochwalić.Bo jest czym!

  0 0
 • ~ 2014-08-06 08:40:34

  Fakt Pan Adam ze względu na stan zdrowia mógłby odpuścić i oddać ster do wyborów Panu Śmigielskiemu. Sam osobiście na wyborach oddam głos na Pana Masłowskiego. Trzeba wpuścić trochę świeżej krwi do UM.

  0 5
 • ~ketchup 2014-08-06 08:43:07

  elegant@Larysz nie ma nic wspólnego z rybnicką Lewicą.

  0 0
 • ~Escape 2014-08-06 09:01:46

  nie ma konkurencji - i dlatego wygra w 1 turze.

  14 0
 • ~frbro 2014-08-06 09:56:29

  elegant, może ty się chwalisz ale ja nie mam czym. Większość moich znajomych, którzy wyjechali na studia (inżynierskie, kierunki ścisłe) ani myśli wracać do Rybnika, bo nie ma po co. Lepiej im zostać w Krakowie czy Wrocławiu bo tam bez problemu znajdą pracę. W Rybniku jedynie dobre jest to, że jest stąd względnie blisko do Gliwic czy Katowic, gdzie praca dla specjalistów jest. Nawet jeśli znajdą tu jakieś oferty w swoim fachu, to brak konkurencji sprawia, że zarobki będą odpowiednio niższe. Ile mamy w Rybniku firm które mogą zatrudnić programistów, matematyków, chemików, specjalistów od wzornictwa itp? Przemysł u nas się nie rozwija. Fudali nie jest dobrym prezydentem. Trzeba dać szanse innym.

  38 0
 • ~meinland 2014-08-06 10:28:29

  @elegant, może i Rybnik wizualnie jest przyjemny (chociaż inne miasta coraz bardziej go gonią), ale powiedzmy sobie szczerze - po studiach w Katowicach, Wrocławiu czy Krakowie już prawie nikt tutaj nie wraca. W Rybniku fajnie się żyje jeśli ma się państwową posadę, dziecko i mieszka się z teściami. Jeśli natomiast szukamy pracy w sektorze prywatnym to jest prawdziwa bieda.

  31 0
 • ~Arteks 2014-08-06 10:33:13

  Mogę zrozumieć ludzi którzy są już znudzeni Fudalim i jego ekipą bo po pewnym czasie następuje pewnego rodzaju zmęczenie materiału i ono chyba będzie miało teraz swój szczyt. Ale nie mogę się zgodzić z @frbro bo nigdzie nie jest łatwo absolwentom szkół wyższych obecnie, a ci po kierunkach inżynierskich znajdują pracę także w Rybniku przy czym nie jest to ani zasługa, ani zarzut wobec władz miasta lecz aktywności lokalnego biznesu. To nie jest prawda, że przemysł się u nas nie rozwija bo ilość miejsc pracy w Rybniku w porównaniu z innymi miastami 100-200 tys. mieszkańców jest wysoka. Problem raczej jest w tym, że na Rybniku bazuje cały dawny ROW... I to jest główny nasz problem że to nie Rybnik ale okolica nie ma nic do zaoferowania. Zróbcie sobie kiedyś takie porównanie na bazie GUS - porównajcie sobie Rybnik z wszystkimi miastami w Polsce 100-200 tys. a zobaczycie, że mamy przeważnie taką samą lub wyższą liczbę miejsc pracy niż inni. Potem dodajcie sobie cały ROW i porównajcie sobie to np. z Wrocławiem, a wyjdzie wam jak mało jest miejsc pracy w naszym subregionie w porównaniu do miasta tej klasy co Wrocław. To nie w Rybniku jest sytuacja nienormalna, a raczej w naszym upadłym okręgu w którym w Żorach największym pracodawcą jest Urząd Miasta, a w Wodzisławiu szpital... Jeśli we Wrocławiu czy Krakowie jest tak dobrze jak piszesz to czemu wielu ambitnych ludzi z tych miast wyjeżdża za granicę?

  0 34
 • ~Arteks 2014-08-06 10:58:44

  @meinland - gdyby wszyscy ludzie którzy studiują w Katowicach zostawali w tym mieście to corocznie przybywałoby tam przynajmniej kilka tysięcy nowych obywateli... Ile powinny więc zyskać Katowice w ciągu ostatniej dekady?... Problem w tym, że w Katowicach mało kto chce mieszkać, a pracować można bo dojazd to nie jest problem w dzisiejszych czasach. I to samo odwrotnie - gdyby z Rybnika wszyscy młodzi uciekali mielibyśmy demografie porównywalną z Jastrzębiem czy Żorami. Myślę że nie musimy mieć aż takich obaw dlatego, że ci którzy wyjeżdżają za granicę i się tam dorabiają - wracają chętnie do swoich miast i robią tutaj różne interesy po pewnym czasie. Ja sam znam osoby których nie było kilka lat, zarobiły na mieszkanie, przywiozły ze sobą jakieś pomysły i z powrotem mieszkają u nas i prowadzą swoją działalność. Natomiast Kraków i Wrocław? A myślisz że wszyscy młodzi ludzie mają ambicje pracować w korporacjach? ;) Rybnik ma fajną atmosferę, dużo terenów rekreacyjnych, zielonych oraz pod budownictwo, niezłą sytuację ekonomiczną i dużo miejsc pracy - to się będzie nakręcać biznesowo. Dziwi mnie trochę ta fascynacja niektórych korporacjami w sytuacji kiedy o wiele większe pieniądze można robić prowadząc swój biznes czy też zakładając spółki. Jak możesz wiedzieć @meinland czy ktoś tu wraca czy nie skoro twoje związki z Rybnikiem miały charakter wyłącznie edukacyjny. Mieszkam w dużym bloku i jakoś ludzie masowo z niego nie wyjeżdżają, a niektóre wynajęte mieszkania zawsze pełne. :)

  0 35
 • ~Arteks 2014-08-06 11:00:45

  CD jeszcze co do powrotu do miast. Powraca się tylko do tych miast które się lubi i szanuje. Rybnik da się zarówno lubić jak i szanować. :)

  0 35
 • ~elegant 2014-08-06 11:06:34

  Trudno się nie zgodzić z oceną Arteksa. Jest kompletna. Lukasz84 co ty pleciesz? ...kasa,kasa,kasa.....,że niby Fudali trzepie kasę??
  Pomimo nie najlepszego stanu zdrowia skutecznie realizuje politykę rozwoju Rybnika wbrew malkontentom.Chociaż i opozycja w tej kadencji nie miała wiele do powiedzenia,ponieważ nie znalazła zbyt wielu błędów.

  0 25
 • ~ 2014-08-06 11:21:59

  Przepraszam bardzo chciałbym zobaczyć dokumenty dot. stanu zdrowia Prezydenta. Chciałbym jako mieszkaniec mieć pewność ze dPan Fudali da rade podołać trudom pracy jako Prezydent miasta przez całą kadencję. Bo już teraz ma z tym problemy, a niechciałbym zeby narażał miasto na takie koszty jak jego kolega - Bolesław Piecha. Najpier wybory do senatu, potem to europarlamentu, przez co kolejen wybory do senatu - a my za to płacimy.

  Dobrze ze BSR pokazało wreszcie swoją prawdziwą twarz - jest przybudówka do PiS a nie stowarzyszeniem samorządowym.

  Tak BSR tańczy jak PiS zagra :)

  39 0
 • ~MQ 2014-08-06 12:14:21

  Nie jestem zwolennikiem Pana Fudalego. Jak każdy prezydent miał dobre i złe okresy. Ale wydaje mi się, że ze względu na stan zdrowia powinien sobie odpuścić. Problem w tym, że jeśli odpuści i wygra ktoś inny będzie wielu zagrożonych w tym mieście. Panie Piotrze ma Pan mój głos.

  20 0
 • ~MQ 2014-08-06 12:15:25

  Piotrze Kuczera oczywiście :)

  0 12
 • ~Escape 2014-08-06 12:18:32

  a po co nam w ogóle prezydent i ta całą polityczna świta
  ?
  nie lepiej jakiego menadżera z prawdziwego zdarzania- i taniej, i lepiej.

  16 0
 • ~Arteks 2014-08-06 12:27:26

  @MqG - ale mnie rozbawiłeś... Żeby głosować na kogoś to trzeba w danym mieście mieszkać, a ty przecież mieszkasz w Żorach i na tym forum reprezentujesz Urząd Miasta w Żorach. Martw się lepiej o swój bałagan bo Socha zostawia swojemu następcy ogromne zadłużenie i przynoszące deficyt gorące "kartofle" w postaci Twinpigs, Nowe Miasto i muzeum ognia które będą problemem jeszcze przez wiele pokoleń dla następnych włodarzy miasta... No i tych wszystkich fatalnych i śmiesznych doradców w UM którzy tak kiepsko mu doradzali przez ostatnie lata. Sytuacja budżetowa Rybnika jest bardzo dobra i ktokolwiek będzie nim zarządzał - czy nadal to będzie Fudali czy inny wybrany jego następca sytuację ma komfortową. W waszym grajdołku jest dużo gorzej...

  0 23
 • ~Kajzer 2014-08-06 13:29:33

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  2 0
 • ~wolnościowiec91 2014-08-06 13:39:16

  niestety fudali nie ma żadnej konkurencji w miescie.
  larysz wali takimi populizmami że nie chce sie go słuchać

  fudali = kolejne supermarkety, brak pracy (w szczególności dla młodych), kryszczyszynowa i śmiegielski wciaz na stanowiskach (gdzie ta pierwsza powinna wyleciec na zbity ***), no i do tego zabetonowanie reszty rybnika bo na zielone skwery nie ma co liczyć.

  park na kampusie. fajnie że powstanie park tematyczny ale mogli go zrobić dalej, a nie powycinali tyle fajnych drzew...

  3 0
 • ~STEFAN SIARZEWSKI 2014-08-06 14:01:32

  Głos należy do mieszkańców ! Myślałem ,że PiS wystawi Piechę lub Glińskiego ! Adam Fudali + stary beton emerytów BSR-u gratuluje , kolejne budowle w stylu Gierka tj basen . Mam nadzieje ,że BSR nie uzsyka już większości w Radzie Miasta , wtedy Prezydent Fudali ma ręce związane !

  12 0
 • ~STEFAN SIARZEWSKI 2014-08-06 14:06:10

  Na w/w zdjęciu widać rybnicką nadzieje....Smoleńsk , nieudolność , uzaleznienie od kurii! Niech Rybnik pokaże gdzie ich miejsce.... dla mnie BSR to PiS...znów będą głosowac nad uchwałą ws Telewizji Trwam , zaraz będzie uchawała ws zamorodwania najlepszego prezydenta w historii Polski , otworzą nowe rondo pod nazwą "SMOLEŃSKIE" , nie bedzie parafii Matki Boski Bolesnej , tylko parafia pod wezwaniem Matki Boski Smoleńskiej...a któraś ze szkół będzie niosła imię Jedynego Prawdziwego Polaka Jarosława Kaczyńskiego !

  12 0
 • ~grobel 2014-08-06 15:22:57

  jakby nie byl popierany przez pisorow to bym na niego moze i glosowal ,a tak to w zyciu !!!!

  10 0
 • ~Tadeusz Dybala 2014-08-06 17:15:36

  Jak może Prawo i Sprawiedliwość popierać faceta, który złożył fałszywe zeznania w Sądzie? Który łamie własne ustalone prawa? Myślałem, że partia w nazwie ma PRAWO i SPRAWIEDLIWOŚĆ bo takie wartości głosi? Tragedia

  8 0
 • ~Kajzer 2014-08-06 17:49:02

  Doskonale wiedziałem że mój poprzedni comment moderacja usunie.. To jest namiastka tego co będzie jak PiS wygra wybory w kraju... Prawda boli...
  Kiedyś głosowałem na Fudalego i teraz nie zagłosuję bo PiS to partia jak pisałem wcześniej.. Czy Fudali ma szanse... Pewnie ma ale tylko wtedy gdyby wystartował nie z PiS-u.. PiS celowo wystawił Fudalego nie Piechę , bo przypomnijmy państwu Bolesław przegrał w Rybniku wybory uzupełniające do Senatu. RP.. A przegrał dokładnie w mięcie Rybnik.. Czyli tam gdzie odbędą się wybory na prezydenta miasta Rybnika .. To można sprawdzić na stronach PKW. Do wyborów zapewne pojawi się realny kandydat który ma szanse wygrać wybory z panem Fudalim.. Już raz to zrobił...... I myśle że to się może powtórzyć

  5 0
 • ~niuti 2014-08-06 18:08:41

  wszędzie walka o stołki i kurczowe 3 manie się ich. pis-iory na dole też się boją o foteliki więc miłościwie panującego poprzeć trza

  7 0
 • ~jcmc 2014-08-06 18:10:21

  @Arteks Co do wpisu o liczbie osób zamieszkałych w miastach. Można policzyć tylko osoby zameldowane. Nie wiadomo tak naprawdę ile osób jest w Rybniku (i innych miastach regionu) tylko zameldowanych a ile osób mieszka faktycznie. Często ludzie już od lat mieszkają i pracują w innych miastach a w Rybniku mają tylko meldunek. Zmienia się to dopiero gdy zdecydują się kupić mieszkanie.
  Zastanawiam się ile jest takich osób, które formalnie są mieszkańcami a w rzeczywistości już dawno uciekły za chlebem do innych miast?!
  Statystyki nie pokazują rzeczywistej skali migracji.

  7 0
 • ~Arteks 2014-08-06 18:47:46

  @jcmc - dane są publikowane tak samo jak i dane z miejscami pracy i na te dane można się powoływać a znajdziesz je w rocznikach GUS. Rybnik jest w czołówce nie tylko jeśli chodzi o dochody miasta ale także jeśli chodzi o ilość miejsc pracy. Zadałem sobie kiedyś trud i przebadałem wszystkie miasta w grupie 100-200 tys. mieszkańców i poza Gliwicami które wyprzedzają znacząco wszystkich, Rybnik przeważnie ma więcej miejsc pracy od innych lub bardzo podobną ilość. Mało tego w kilku miastach Polski powyżej 100 tys. mieszkańców nie ma już w ogóle zakładów pracy zatrudniających więcej niż 1000 osób, a u nas jest kilka takich zakładów. W Rybniku mamy też niższą stopę bezrobocia niż w innych miastach województwa i reszty kraju. Problemem Rybnika nie jest za mała ilość miejsc pracy - tylko nasi sąsiedzi którzy nie dość że w dużej mierze wiszą na garnuszku Rybnika i go korkują to jeszcze na forach nań psioczą i go hejtują... I piszę to nie w kontekście jakichś zasług w tej mierze Fudalego bo rynek pracy to rzecz niezależna od tego kto rządzi miastem. Ale jako odpowiedź na głupie wpisy osób pokroju frbro które zawsze muszą napisać coś złego o naszym mieście bo bez tego ich dzień byłby stracony. Ważniejszy wpływ na rozwój czy stagnację przemysłu ma polityka finansowa państwa. Natomiast ponieważ niektórzy piszą tu różne głupoty warto wiedzieć że w Rybniku mamy 40 tys. miejsc pracy i to nie licząc osób samozatrudniających się oraz małych firm zatrudniających do 7 osób bo te nie są ujęte.

  0 12
 • ~Jan R. 2014-08-06 20:23:58

  Arteks jest tajemnicą Poliszynela, że ja uważam Adama Fudalego za przeciętnego prezydenta. Muszę cię jeszcze dodatkowo zmartwić. Fakt, że rybniczanie dobrze zarabiają nie świadczy o tym, że dobrze zarabiają w Rybniku. Urząd marszałkowski posiada opracowania na temat migracji zarobkowej w woj. śląskim i cóż z nich wynika? A no to, że największa migracja zarobkowa w województwie to migracja rybniczan poza Rybnik, głównie do Katowic. Z kolei do Rybnika do pracy przyjeżdża niewspółmiernie mniej mieszkańców innych miejscowości do pracy. Więc Fudali może się co najwyżej pochwalić tym, że mieszkańcy Rybnika są doceniani poza jego granicami i przynoszą do swojego miasta spore dochody, ale w żadnym wypadku nie jest to jego zasługa. Warto tutaj również dodać, że w wielu wypadkach na skutek nieudolności naszej władzy wykonawczej dochody te są trwonione. Ps. Nie chce mi się szukać tego dokumentu, gdzieś jest na stronie slaskie.pl.

  7 0
 • ~roger 2014-08-06 20:51:05

  Chrońcie nas Wszyscy Święci od kolejnej kadencji miernego prezydenta, który w Rybniku sprzedał już wszystko. Wydał pozwolenia na molochy w których ludzie są wykorzystywani na każdym kroku. Miasto zatraca swój urok w wielu miejscach. Gdy wygra ktoś inny może coś się zmieni na plus dla mieszkańca, podatnika, rybniczanina.

  9 0
 • ~Arteks 2014-08-06 21:07:56

  @Jan R. - jeśli chcesz się powoływać na jakiś dokument do podaj dokładne źródło i dokładnie to przeanalizuj. Z tego co pamiętam to Katowice przyciągają największą liczbę dojeżdżających z całego Śląska i ilość osób dojeżdżających z Rybnika nie wyróżnia na tle innych, a na pewno z racji położenia wpływ Katowic na miejsce pracy Rybniczan jest mniejszy niż w bliżej położonych miastach. Natomiast innym dobrym czynnikiem porównawczym jest ilość miejsc pracy, a ta w Rybniku jest dużo większa niż np. w Chorzowie, Bytomiu, Rudzie Śląskiej czy Sosnowcu. O sąsiadach nie będę wspominał bo ilość miejsc pracy w Żorach, Wodzisławiu i innych jest po prostu żenująca - ona zupełnie kompromituje Śląsk. Jeśli uważasz, że to przez pracujących w Katowicach Rybnik ma tak wysokie dochody to dlaczego Siemianowice czy Mysłowice które graniczą z Katowicami i można z jednego do drugiego miasta dojechać nawet tramwajem - są w 10-tce najuboższych miast Polski? Twoja idea niestety nie trzyma się niczego - bo jest pozbawiona sensu. Za to jako hejter Rybnika i osoba która zawsze negatywnie wypowiada się o Fudalim - powinieneś wreszcie napisać kto jest twoim samorządowym ideałem. Zawsze hejtujesz Rybnik i jego władze nie podając na to jednak ani żadnych argumentów ani nawet alternatywy. Modelowy hejter z ciebie. A jeśli do Rybnika dojeżdża tak mało osób - to dlaczego między 14-17 mamy wszystkie drogi wylotowe z Rybnika tak zatłoczone? ;)

  0 12
 • ~Arteks 2014-08-06 21:10:56

  @roger - ty też nie mieszkasz w Rybniku - powiedz kto jest dla ciebie idealnym samorządowcem i dlaczego? Ruszcie trochę głowami i pokrytykujcie Fudalego i Rybnik merytorycznie, a nie w taki prostacko-hejterski sposób... Boli was wysoka pozycja Rybnika? Jeśli tak to wiedzcie jedno - nigdy przez hejtowanie na forach nie poprawicie fatalnych opinii o swoich mieścinach obojętnie czy to Jastrzębie, Żory czy Wodzisław ;)

  0 14
 • ~Mark44 2014-08-06 21:14:49

  Czas na zmiany, no to widzę kolejna zmiana Fudali za Fudalego, PiS za PiS i co jeszcze bo juz nie łapię ... ;)

  7 0
 • ~Arteks 2014-08-06 21:24:30

  @Jan R. - warto zapamiętać ranking dochodów miast opracowany przez Wspólnotę - Rybnik w pierwszej 15-ce. Wodzisław w ostatniej setce, Żory w gronie najuboższych miast Polski... Także Rydułtowy, Czerwionka, Pszów - daleko w tyle. Nawet miejscowości wiejskie typu Gaszowice czy Lyski - w ogonie. Tylko Rybnik z całej okolicy potrafił się wybić i jest liderem. Możecie na nas pluć ale to niczego nie zmieni. Po części to zasługa Fudalego, po części samych zaradnych mieszkańców, po części dobrego położenia i niezłych zakładów. W każdym razie pamiętam dyskusje sprzed 4 lat i wieszczenie Rybnikowi samych złych rzeczy, bankructwa. A okazało się że Rybnik ma jeden z lepszych budżetów. Takie są fakty, natomiast ja osobiście uważam, że ze względu na swój stan zdrowia Fudali powinien ustąpić. Odszedłby spełniony a ludzie mieliby szacunek do jego dokonań i do tego co udało mu się dokonać. Dałby szansę komuś nowemu, kto mógłby na miasto spojrzeć z innej perspektywy, a sam odpocząłby od gonitwy. Ale osobiście uszanuję wyrok wyborców. :) Na Śląsku nie brakuje długowiecznych prezydentów którzy mają dobre osiągnięcia typu Krywult, Uszok czy Frankiewicz - i też wcale im nie brakuje krytykantów i hejterów. Natomiast co mogą zyskać okoliczni hejterzy z tego, że Fudali nie zostałby nadal prezydentem? Czy wy Janie R. i rogrze naiwnie myślicie, że miasto w tak dobrej kondycji finansowej jakim jest SR da się popsuć? Nie sądzę. To raczej wy wybierzcie innych włodarzy u siebie aby poprawić swój los ;)

  0 11
 • ~xxxx 2014-08-06 21:24:31

  Fudali to król marketów,to facet który nie potrafi sprowadzić do rybnika jakiegokolwiek zakładu produkcyjnego,fudali to facet który przed wyborami potrafi przeprowadzić swoją kampanię wyborczą poprzez np.remonty dróg,fudali to człowiek który w pełni wykorzystuj starożytny okrzyk igrzysk i chleba resumując to człowiek który " leci " na propagandzie

  11 0
 • ~Arteks 2014-08-06 21:27:44

  Pardon... Wodzisław w ostatniej z trzech setek gdzieś w okolicy 230 miejsca... I to miasto w którym ambicje mieszkańców są wysokie i chcą wszystkiego co ma Rybnik w tym niedocenianej przez niektórych u nas Plazy czy marketów hehehe

  0 16
 • ~Arteks 2014-08-06 21:34:49

  @xxxx - powtarzasz jedne i te same bzdury jak jakiś proletariat socjalistyczny... A gdyby np. udało się ściągnąć do strefy jakąś fabrykę wycieraczek tak jak w Żorach to narzekalibyście że wy tam pracować nie pójdziecie bo tam się zarabia ok. 1000 zł... Takie są zarobki w nowych fabrykach strefowych - obecnie mniejsze niż w marketach. Więc przestańcie ciągle gderać o tych miejscach pracy. Możecie sobie to sprawdzić na gowork i w branżowej prasie - jeśli tylko chciałoby wam się to, a jak nie to zorganizujcie jakiś lewacki przewrót w Rybniku albo w ogóle ogólnopolski. Wielu nierobów was poprze... ;) Ps. Kto nie zgodziłby się na budowę marketów? Który włodarz? To że Plaza czy Focus nie powstają u sąsiadów to nie z powodu tego, że ich włodarze ich nie chcą - tylko inwestorzy nie chcą ;) Poza tym chyba tylko jakieś świry mają coś przeciwko zakupom w marketach. Kiedykolwiek tam jestem - zawsze widzę tłumy :)

  0 13
 • ~kurier 2014-08-06 21:46:37

  Fudali już by se mógł iść na emeryturę i dać miejsce młodszymn a dla kolegi Jan R i xxxx - w Rybniku to chyba tylko ludzie leniwi są bez pracy. Trudna sytuacja to jest na Mazurach czy w Wałbrzychu. Tutaj każdy kto chce pracować, pracę znajdzie. Wiem to po sobie i po paru kolegach,

  5 0
 • ~xxxx 2014-08-06 21:59:04

  ~ KURIER możliwe moja opinia opiera się tylko i wyłącznie na moich spostrzeżeniach mam emeryturę górniczą z 4 z przodu a ty do 65 będziesz rozwoził paczki.ostatnio znajomy od córki znalazł pracę za 900 zł na rękę oczywiście w sklepie w rybniku !!! chwała fudalemu kilka lat temu sprowadził tą sieć do rybnika

  4 0
 • ~keram 2014-08-06 22:19:36

  @Arteks - ten argument, ze biedna okolica psuje Rybnikowi wyniki związane z miejscami pracy jest ciekawy, ale tez może być odczytany w druga stronę - Rybnik jest stolica dość gęsto zaludnionego subregionu i to zaludnienie samo w sobie jest tez motorem napędowym rozwoju Rybnika. To z jednej strony konsumenci dla firm rybnickich, a równocześnie naturalne zasoby na rynku pracy. Chyba warto na to patrzeć jako na pewna całość wzajemnie się uzupełniającą. Jeżeli uda się sprowadzić inwestora w regionie to korzystają wszyscy. Odległości pomiędzy miejscowościami sa na tyle małe, ze warto się cieszyć jak uda się coś fajnego zrobić w okolicy. Oczywiście patrząc na wpływy do budżetu miasta, czy z punktu widzenia poszczególnych samorządów to ma znaczenie, gdzie dana firm ma lokalizacje, lub gdzie sa ludzie zameldowani. I jeszcze jedno - okolica tak samo dojeżdża często do Katowic, które sa silniejsze i przez to im łatwiej przyciągać kolejne korporacje, które do Rybnika nie zawitają, wiec tu trzeba szukać innych rozwiązań. Wydaje mi się ze wiele komentarzy się często do tego sprowadza - raczej nikt się tu nie spodziewa IBMa, ale średnich czy dużych zakładów przemysłowych, które mogą ożywić lokalna koniunkturę. Tu się chyba w ostatnich czasach nic spektakularnego nie wydarzyło...

  5 0
 • ~Arteks 2014-08-06 22:52:27

  @keram1977 - zależy co jest dla ciebie spektakularnym wydarzeniem? Ja zauważyłem, że dla niektórych internautów ważniejsza jest budowa fabryki wycieraczek niż np. rozwój kilku znaczących firm które istnieją w mieście od lat i dają stałą pracę nie zatrudniając na śmieciówki... Mało tego, dla mnie ważniejsze są prestiżowe inwestycje które zarówno zabudowywują jakieś puste place, a zarazem tworzą miejsca pracy także biurowe - najlepszym przykładem jest PGNiG czy Alan Systems, a także inwestycja Kłosoka w wieżowiec który stanie się miejscem pracy dla wielu mieszkańców. Nie wiem dlaczego nie cieszy was inwestycja w Elektrowni czy DB Schenker albo rozwój Biostatu czy Sare - a chcielibyście jakichś dalekowschodnich inwestorów "zza siedmiu mórz" którzy traktują ludzi jak śmieci i budują jakieś tymczasowe metalowe hangary na najtańszym z możliwych gruncie, wiedząc że tak tanio nie wyprodukują tego co chcą nawet ChRL... @xxxx - szczerze mówiąc to trochę niezaradny jest ten twój przyszły zięć bo więcej zarabiają nawet studenci rozkładający towar w ramach wakacji... Poradzę ci coś - jak wróci z tego marketu to postawcie go w oknie i dajcie mu banana ;) Poza tym chciałbym zauważyć, że gdyby to była wina Fudalego to co powiesz o tym, że w Polsce za minimalną płacę pracuje 400 tysięcy osób. A około 2 milionów osób jest bez pracy - czy to wina samorządowców w lub częściowo systemu i chociaż w części - samych ludzi. Niektórzy nie chcą się rozwinąć i takim powinna pomagać pomoc społeczna.

  0 12
 • ~keram 2014-08-06 23:59:33

  @Arteks - rozwój lokalnych firm, czy nawet "tylko" utrzymywanie stabilnej pozycji na rynku cieszą, a jak się bezpośrednio styka z oznakami sukcesu to cieszy to jeszcze bardziej. Natomiast spektakularne sa z reguły wielomilionowe inwestycje w tworzenie nowych trwałych miejsc pracy, zwłaszcza jeżeli jest to robione przez firmy które do tej pory w Rybniku nie miały swojej dzisłalnosci, bo to oznacza, ze coś je skłania do podejmowania ryzyka właśnie tu, a nie gdzie indziej, wskazuje to na atrakcyjność regionu dla inwestora i automatycznie stanowi zachętę dla następnych, może świadczyć o pozytywnym klimacie dla takich działań w danym mieście i może być zaliczone także jako punkt dla lokalnego samorządu. Inwestycje firm już działających tez oczywiście cieszą, ale - w kontekście artykułu o prezydencie - ten związek z aktywnością władz miasta jest już mniej widoczny, może go wręcz w ogóle nie być. Przykłady, które podałeś właśnie noszą znamiona tych już istniejących wczesniej - bardziej wskazując na potencjał tych przedsiębiorstw i ludzi tam pracujących, a nie klimatu stworzonego przez UM, który by przyciągał nowe inwestycje. (Oczywiście wszyscy kiedyś musieli zaczynać). Przy okazji - fajnie ze chce Ci się różne dane tu zamieszczać - z interpretacją nie zawsze się zgadzam, kilka poglądów mam innych, ale jest isie do czego odnieść :)

  5 0
 • ~Jan R. 2014-08-07 06:40:06

  Arteks nikt nie jest moim samorządowym ideałem, tak jak nikt nie jest dla mnie żadnym innym ideałem. Poza tym czytaj ze zrozumieniem. Ranking Wspólnoty uwzględnia również pieniądze rybniczan, które zostały przez nich zarobione w Katowicach i innych miastach.

  2 0
 • ~Jan R. 2014-08-07 06:46:04

  I jeszcze jedno Rybnik, niestety zaczyna się cofać. Pierwszą jaskółką będzie odjazd jednej z firm 10 km na wschód, która dzisiaj nowoczesną produkcje prowadzi w kosztownych, zabytkowych murach.

  6 0
 • ~frbro 2014-08-07 08:14:05

  Arteks ma dziwną manię równania do gorszych. "Jest dobrze, bo inni mają gorzej". Jeśli coś w tym mieście dzieje się dobrze, to raczej pomimo Fudalego, niż dzięki niemu. Dla mnie obecny prezydent to po prostu gość bez wizji, który przez zasiedzenie nie jest w stanie zrobić już nic dobrego dla tego miasta. Np komunikacja miejska, która jest fatalna, a nie rozwinęła sie chyba od ponad 10 lat. Od kiedy pamiętam na mój przystanek mogę dojechać 3 autobusami które jeżdżą co godzinę lub rzadziej. (Szybciej pieszo zajdę). Do pracy niestety nijak nie mogę dojechać. Poza tym w mojej opinii tak długie rządzenie jednej ekipy sprzyja patologią we wszelkich instytucjach związanych z miastem i raczej nie działa motywująco na zarządy takich instytucji.

  7 0
 • ~ 2014-08-07 09:20:40

  Jest dobrze.Jest dobrze.Dzieci, moje szwagra,kumpla wyjechaly za pracą z Rybnika.Wyjechały na stałe.Zostalismy sami a już starzejemy.Ta sytuacja jest dla mnie miarą rozwoju Rybnika za panowania prezydenta Fudalego.Jest dobrze-czy na pewno jest dobrze?

  7 0
 • ~roger 2014-08-07 10:22:16

  frbro Artex zapewne jest obłudnym PiSiorem i wazeliną Pana F. Ja jak bym w swych wypowiedziach miał tyle minusów od forumowiczów co On ,to bym wyjechał na Alaskę, a nie się udzielał na forum kontratakując każdego ..Każdemu zarzuca, iż nie jest z Rybnika a sam pewnie jest z Sosnowca :) Jego wypowiedzi nasuwają człowiekowi tylko jedną opinię na jego temat:) Każdy wie jaką :)

  4 0
 • ~MQ 2014-08-07 11:13:04

  Arteks dziękuję za przypomnienie. Doskonale wiem, że muszę mieszkać w danym mieście aby głosować na kandydata z tego miasta. Dlatego będę głosować na przedstawiciela PO, bo na Pana Sochę niestety głosu oddać nie mogę bo nie mam prawa wyborczego w Żorach. To, że pochlebnie wypowiadam się na temat UM Żory to po pierwsze nie świadczy, że jestem jego pracownikiem, po drugie nie daje mi prawa głosu wyborczego w tym mieście. Jeśli Fudali nie przejdzie w wyborach to może i będzie komfortowo ale nie dla wszystkich, a kilkanaście nazwisk można by wysypać z rękawa bez większego problemu.

  2 0
 • ~MQ 2014-08-07 11:34:34

  Arteks Polska Spółka Gazownicza utworzyła siedzibę w Rybniku owszem, problem w tym, że pracownicy zarządzani będą z Zabrza. Osoby decyzyjne nadal pozostaną w Zabrzu zwykli pracownicy zostaną przeniesieni z RG do nowej siedziby. A sama PSG, no coż, może wyjaśni dlaczego pracownicy uciekają ze spółki?

  4 0
 • ~Tadeusz Dybala 2014-08-07 14:23:38

  Prawo i Sprawiedliwość - Fudali zwolnił nielegalnie parę ludzi z urzędu, potem z naszych podatków im wypłacił odszkodowania. Dobry gospodarz, za cudze pieniądze. Ani to Prawo ani Sprawiedliwość, likwidacja konkrecji za wszelką cenę. Nie legalnie sobie pożyczki socjalne brał - Prawy i Sprawiedliwy. Teraz będziemy znowu mieli teksty Andrzej Wojaczka jak w zeszłe wybory, że Fudali musi wygrać bo to jest warzne. Ciekaw jestem czy Wojaczek już wie, że ważne pisze się przez ż. No ale jakich prawych wybieramy takich mamy.

  2 0
 • ~hardmark 2014-08-07 20:05:44

  Władza w mieście to nie tylko prezydent. Do zmiany powinno przygotować się również 80% RM. Oni tez mają swoje lata, są na emeryturach ,maja swoje biznesy. Po dwudziestu kilku latach "rządzenia" wymagają zmiany. Może jak przestaną być radnymi to będą dobrymi :działaczami sportowymi, spółdzielczymi itd. Bo na razie to maja za dużo obowiązków. Ale to jest tylko moje prywatne zdanie.

  4 0
 • ~hardmark 2014-08-07 20:21:42

  Co do rozwoju Rybnika- Przybyło marketów,kilkanaście mieszkań, trochę projektów unijnych typu modernizacja kanalizacji, a do tego kilka kilka projektów typu "jeszcze nie teraz" np, figurki an rondach.Według mnie jak się dostaje kasę np.z UE to powinniśmy brać na takie projekty ,dzięki którym w przyszłości miasto będzie zarabiało. Chyba najpierw urządza się mieszkanie a nie kupuje ozdób. Poza tym wszystko dzieje się tam gdzie Prezydent może się pochwalić. Ościenne dzielnice jakoś nie mogą zaznać dobroczynności pana prezydenta. Zresztą radni też pojawiają się jak muszą.
  Zaznaczam ,że to moja prywatna opinia.

  4 0
 • ~Arteks 2014-08-07 22:21:21

  @MqG - a skąd ty mądralo wiesz o tej spółce gazowej? Jakiś czas temu napisałeś nawet, że tak jak szybko przyjdą do Rybnika tak szybko odejdą - oj ty zazdrośniku żorski ;) A swoją drogą to w tej nowej siedzibie w Rybniku sporo tych biur powstało i z tego co słyszałem okoliczne BOKi mają iść do likwidacji ;) Ale nieważne, mam do ciebie łatwe pytanie na które pewnie chętnie odpowiesz bo przecież jesteś urzędniczą gadułą. Czy to etyczne aby urzędnik państwowy kłamał w publicznej rozmowie. Odpowiedz proszę tak czy nie. @roger - a ja na twoim miejscu angażowałbym się w nudne życie Jastrzębia, a nie wchodził z "guminiokami" na forum miasta ;) @jureq - co za idiotyczny przykład bazujący na wyjątku... Skoro w naszym mieście jest kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy to niby dlaczego akurat twój przykład ma być modelowy? To jakiś ułamek promila. Ja znam osoby które przyprowadzają się z innych miast do Rybnika, przeważnie mając tu dobrą pracę. Zresztą ilość inwestycji mieszkaniowych w Rybniku również świadczy o tym, że wiele osób chce się wiązać z naszym miastem. Nawet ci którzy budują się poza jego granicami na wsi gdzie jest taniej - też są związani zawodowo z Rybnikiem. Mamy świetną sytuację związaną z rynkiem pracy, jako miasto i niestety kiepską jako subregion. Jeśli uważacie, że za to odpowiadają samorządowcy to skupcie się na krytyce władz sąsiadów - Żory, Czerwionka, Pszów czy Wodzisław mają nieprawdopodobnie niską ilość miejsc pracy.

  0 5
 • ~Arteks 2014-08-07 22:37:08

  @frbro - no przynajmniej podałeś jakiś jeden przykład odnośnie komunikacji miejskiej... Uważam że jest zasadny bo ta w Rybniku nie działa idealnie. Są pewne pozytywne symptomy i zmiany ale są też takie elementy które nie ulegają żadnej poprawie od lat. To jednak kwestia nie prezydenta ale ludzi którzy są za nią odpowiedzialni i nią zarządzają. Niedawno napisałem na forum przykład i porównanie Rybnika i Tychów. Oba miasta są podobnej wielkości i wydają podobne kwoty na komunikację. W Tychach jest kilka linii które kursują co 10-12 min a u nas nie ma ani jednej takiej linii. Jest więc problem - albo mamy za dużo niepotrzebnych wozokilometrów do DKM albo pieniądze są gdzieś marnowane. Innej możliwości nie ma. I w tym przypadku AF jest odpowiedzialny za nieudolność swoich podwładnych ale na pewno nie w sprawie miejsc pracy bo samorząd tym się nie zajmuje. Większe pole do popisu mają tu politycy którzy stanowią prawo i mogą lobbować za nowymi inwestycjami. @hardmark - nie wydaje mi się aby Rybnik wydał jakieś unijne pieniądze na głupoty. Te rzeźby czy zdobienia rond - to wydatki własne miasta, a nie ze środków unijnych. To sąsiedzi z unijnych pieniędzy wybudowali miasteczko westernowe które w ciągu jednego roku przyniosło 6 mln strat. Tę kwotę musiało ponieść miasto. I to jest faktycznie przykład rozrzutności. Ale kanalizacja, remonty dróg i mostów, budowa nowych dróg, budowa parku temat. to chyba inwestycje które nie będą przynosić strat do budżetu, a ułatwią czy umilą życie.

  0 3
 • ~Arteks 2014-08-07 23:01:05

  @Jan R. - a któraż to duża firma odjedzie 10 km na wschód - czyżby EDF ktoś chciał nam wyprowadzić hehe a może masz na myśli tę hurtownię majtek o jakiej wspominał kiedyś zafascynowany nią MqG... Potrafię zrozumieć ludzi z Rybnika którzy są już znudzeni Fudalim albo są jego konkurencją i dlatego mu źle życzą. Ale ciągle dziwi mnie tak ostry hejting naszych sąsiadów. To by jednak oznaczało, że sąsiedzi nam zazdroszczą rozwoju i impetu z jakim działają władze Rybnika, które faktycznie w wielu sprawach na sąsiadów się nie oglądają :D

  0 3
 • ~Mark44 2014-08-10 22:21:00

  Po co oni chodzą do tego kościoła? Fudali śpi, Janik śpi, o i jest nowa parafianka z Kobióra? co za hipokryzja....

  4 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 940