zamknij

Wiadomości

Wstęga przecięta. Od dzisiaj działa Sąd Okręgowy w Rybniku

2020-07-01, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Rok temu – 4 października 2019 roku minister Zbigniew Ziobro zapowiedział powstanie Sądu Okręgowego w Rybniku. Dzisiaj – 1 lipca 2020 roku uroczyście przecięto wstęgę. Nowa instytucja w naszym mieście właśnie zaczęła działać.

Reklama

Przypomnijmy, w październiku 2019 minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ogłosił, że w Rybniku powstanie sąd okręgowy. Nawet w październiku przyjechał w tym celu do naszego miasta, by ogłosić tę nowinę.

- Podjąłem właśnie decyzję o powołaniu Sądu Okręgowego w Rybniku, który będzie służył mieszkańcom Rybnika i okolic. Jest to odpowiedź na apele wielu mieszkańców, by sąd był bliżej ich spraw i miejsc zamieszkania. Z doświadczenia wiemy, że sądy okręgowe radzą sobie najlepiej. Stąd ta decyzja – mówił wtedy Zbigniew Ziobro.

W wyniku niespodziewanych problemów, otwarcie nowego sądu zostało przesunięte na 1 lipca 2020.

Termin nie uległ już zmianie. Dzisiaj Minister Środowiska - Michał Woś oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości - dr Anna Dalkowska dokonali uroczystego otwarcia Sądu Okręgowego w Rybniku.

- Jest to wielki dzień – zarówno dla Rybnika, jak i regionu. Przywracamy mu właściwą pozycję. Właśnie przez to, że ma samodzielną siedzibę sądu okręgowego, chcemy dbać o miasta takie jak Rybnik. To sprawia, że jego prestiż rośnie – mówi minister Michał Woś.

Jak dodał, obecny rząd odwraca politykę „zwijania” instytucji państwowych.

- Chcę podziękować ministrowi Zbigniewowi Ziobrze. Pierwszy raz w historii rozporządzenie o powstaniu sądu nie zostało podpisane w zaciszu gabinetu, ale na miejscu – w Rybniku – dodaje.

Michał Woś podkreślił też, że to ewenement.

- W historii najnowszej nie zdarzyło się, by po wielkich reformach powstał nowy sąd okręgowy. To pokazuje, jak rząd przykłada się do naszego okręgu – kończy minister.

Z kolei dr Anna Dalkowska zauważa, w jak krótkim czasie powstał Sąd Okręgowy w Rybniku.

- Pan minister Ziobro podpisał rozporządzenie 4 października 2019 roku, po upływie 8 miesięcy staje się on rzeczywistością. To krótki okres jak na organizację pod względem logistycznym, etatowym i prawnym – mówi wiceminister sprawiedliwości.

Jak się dowiadujemy, Sąd Okręgowy w Rybniku pod względem wielkości zajmuje 24 miejsce na 46 możliwych.

- Cieszymy się, że społeczeństwo będzie miało dostęp do sądu w zakresie spraw o ważnej randze – dodaje Anna Dalkowska.

Poznaliśmy też nową prezes SO w Rybniku. Dzisiaj akt powołania otrzymała Agata Pędracka, która odpowiadała za koordynację powstania tej instytucji.

- Dla nas to wielka chwila. O to, by powstał sąd starało się miejscowe środowisko prawnicze w celu realizacji swoich ambicji. Obietnica padła kilka lat temu i dążyliśmy do tego celu. Dzisiaj dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania sądu – mówi nowa prezes.

Pracę w SO znajdzie około 200 osób. Mowa tu o sędziach, asystentach sędziów czy kadrze urzędniczej.

- To będzie ośrodek myśli intelektualnej, równoważący myśl techniczną. Skoro w ciągu 9 miesięcy powstaje ktoś tak doskonały, jak człowiek, to mam nadzieję, że udało nam się utworzyć sprawnie działający sąd, który spełni oczekiwania. – dodaje Agata Pędracka.

Sąd Okręgowy w Rybniku będzie obsługiwał sądy rejonowe w: Rybniku, Wodzisławiu-Śląskim, Żorach, Raciborzu i Jastrzębiu-Zdroju.

Zobacz galerię

Oceń publikację: + 1 + 75 - 1 - 36

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~Arteks 2020-07-01 14:28:20

  To akurat prawda, że przez takie instytucje prestiż miasta rośnie. Również przybywa miejsc pracy dla osób z wykształceniem prawniczym. Przyczynił się do tego w dużej mierze prezydent Fudali który mocno zabiegał ze strony miasta i nawet w jakiś sposób współfinansował budowę. Przyczynił się do tego minister sprawiedliwości z czasów PO który dał zgodę i sfinansował ze środków ministerstwa ten obiekt. Przyczynił się do tego również minister Ziobro i poseł Woś z PiS którzy usamodzielniają administracyjnie naszą jednostkę. I wszystkim im należą się podziękowania. :D

  91 25
 • ~Przemysław Guzek 2020-07-01 15:57:21

  Teraz będą mieli nas bliżej i łatwiej sądzić za nasze poglądy i to że jesteśmy przeciw ich władzy.

  46 51
 • ~TAKI JA 2020-07-01 16:15:50

  Nadzwyczajna kasta się urządza i bawi.
  Niedawno szukano mężczyzny który miał nie uszanować flagi. Dziś prokurator ma całe stado, które z uśmiechem tnie nasze barwy narodowe. Czyżby w sądzie prawo nie obowiązywało, albo te szczątki będą relikwiami tego sądu?

  27 27
 • ~ka22 2020-07-01 16:19:55

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  6 3
 • ~ka22 2020-07-01 16:22:57

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  5 3
 • ~Franek7 2020-07-01 16:38:48

  Zamienili tabliczki z Ośrodek Zamiejscowy Sądu Okręgowego na Sąd Okręgowy i od razu wstęgę przecinają. Bareja się w grobie przewraca...

  46 33
 • ~Franek7 2020-07-01 16:46:07

  „Podjąłem właśnie decyzję o powołaniu Sądu Okręgowego w Rybniku, który będzie służył mieszkańcom Rybnika i okolic. Jest to odpowiedź na apele wielu mieszkańców, by sąd był bliżej ich spraw i miejsc zamieszkania”

  W jaki sposób Sąd Okręgowy będzie służył lepiej niż Ośrodek Zamiejscowy Sądu Okręgowego, który robił dokładnie to samo w tym samym bydynku i w tych samych salach sądowych?

  Jak zwykle PiS robi z nas idiotów. Ten Sąd będzie lepszy dla Ziobry i jego kumpli bo stworzenie Sądu Okręgowego wiąże się z obsadzeniem wysokopłatnych stanowisk jak np. Prezes Sądu Okręgowego, Dyrektor Administracyjny itp których wcześniej nie było w Rybniku. Tak że taka to korzyść dla Rybnika że Ziobro obstawi Sąd kumplami ze swoich imienin...

  68 32
 • ~Majster Awes 2020-07-02 09:06:34

  eeeee a że tak zapytam, minister środowiska po co tam? kolejna okazja do lansu?

  12 6

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 394