zamknij

Wiadomości

Woś: będą surowsze kary za wypalanie łąk

2020-04-29, Autor: bf

Minister Michał Woś poinformował wczoraj, że Ministerstwo Środowiska podjęło inicjatywę legislacyjną o radykalnym zaostrzeniu kar za wypalanie łąk i traw. Mają one wynosić nawet 30 tys. złotych. Samo nakładanie kar ma być prostsze.

Reklama

Wypalanie traw i łąk to zmora, która nawiedza Polskę każdej wiosny. Nie ma tygodnia, a nawet dnia, by strażacy nie wyjeżdżali do tego typu pożaru. Prawdopodobnie to podpalenie lub wypalanie łąk przyczyniło się do gigantycznego pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym.

Właśnie w tym kontekście wypowiedział się wczoraj szef Ministerstwa Środowiska – Michał Woś. Poseł z naszego regionu poinformował, że Ministerstwo Środowiska podjęło inicjatywę legislacyjną o radykalnym zaostrzeniu kar za wypalanie łąk.

Obecnie osoba złapana na wypalaniu zapłaci maksymalnie 5 tys. złotych kary. Nowe prawo podniosłoby tę stawkę do 30 tys. złotych.

Sprawca - jeśli zostanie złapany, nie będzie tylko obciążony tymi kosztami, ale także będzie na niego nałożony - i to mamy w projekcie przygotowanym przez ministerstwo środowiska we współpracy z resortem sprawiedliwości - obowiązek naprawienia szkody – powiedział Michał Woś.

Minister wyjaśnił, że chodzi o m.in. prace społeczne przy sadzeniu lasu. Szef resortu dodał również o planie wprowadzenia postępowania administracyjnego, w ramach kompetencji wojewódzkiego konserwatora przyrody.

- Nałożenie kar będzie znacznie prostsze i będzie właściwie zero-jedynkowe. Jeżeli doszło do wypalania trawy, jeżeli ten fakt został stwierdzony, wówczas będzie można wszcząć takie postępowanie i doprowadzić do ukarania takiej osoby – mówił Michał Woś.

Jak sądzicie, czy wyższe kary zniechęcą do wypalania traw i łąk?

Oceń publikację: + 1 + 34 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~ 2020-04-29 13:13:22

  Na pewno na niektórych zaostrzenie kar podziała , ale raczej musi wymrzeć to pokolenie , które to zawsze robiło (bo tak kiedyś po prostu się robiło) ale kierunek słuszny - wyższa kara =większy strach przed wypalaniem.

  39 12
 • ~Arteks 2020-04-29 14:26:09

  Popieram! Ogólnie w Polsce są za niskie mandaty lub w ogóle ich brak. Np. można dymić z komina i nic za to nie grozi. Za spalanie śmieci w śmieciuchy tylko 500 zł. Niemcy podnieśli kilka dni temu znacząco mandaty za wykroczenia drogowe w tym za nieprawidłowe parkowanie mimo, że już i tak nie były niskie. To dobry pomysł na jakąś poprawę społecznych zachowań i jednocześnie zwiększenie wpływów budżetowych.

  21 22
 • ~siarzewski 2020-04-29 14:26:54

  Jedna z nielicznych dobrych decyzji administracyjnych obecnej władzy.

  Gdyby jeszcze wprowadzić realny nacisk prawny na kopciuców, za uporczywe zadymianie okolicy, byłoby super.

  27 11
 • ~Maksymilian Popeć 2020-04-29 16:08:12

  Jasne. Lepiej (łatwiej) obuchem przywalić w łeb niż edukować, tworzyć społeczeństwo obywatelskie i tak działać, aby ludzie mieli zaufanie do instytucji publicznych i rządu. Ciągle tkwimy w pańszczyźnie i dalej Pan (czytaj Woś) może zabić chłopa. Jak widać ku uciesze gawiedzi...

  8 13
 • ~ 2020-04-29 16:16:24

  @ Maksymilian Popeć - edukować mówisz ... to ciekawe dlaczego w RFN mają takie wysokie mandaty za byle goowno , a pewnie niewyedukowani są :)

  11 11
 • ~Lateks 2020-04-29 16:21:23

  Tylko czekać aż jakiś mądry stwierdzi że to walka z kleszczami...

  15 5
 • ~Maksymilian Popeć 2020-04-29 16:33:42

  @zak - ja wiem, że ty masz uraz wojenny po babci czy dziadku do naszych zachodnich sąsiadów i chyba skrywasz jakiś kompleks biednego Polaka w stosunku do Niemca. Ale nie musisz tu tego, jak w przekazie dnia na TVPis, ciągle podkreślać. Na ale jeśli już jesteś taki na czasie w temacie niemieckim, to porównaj sobie taryfikator mandatów drogowych po podwyżce (bo do tego pewnie pijesz) w stosunku do siły nabywczej u nas i u nich...

  14 12
 • ~arkussinus 2020-04-30 09:40:49

  panie arteks "popieram"? Ciekawe jak to zadziała, bo niestety dużo łatwiej jest dowalić po donosie starszemu człowiekowi tych 500 zł...niż odszukanie podpalacza i udowodnienie mu tego przestępstwa( sorry- pan takich broni, bo jeszcze im sąd wyroku nie wydał).
  Poza tym ta decyzja jest spóźniona o jakieś 50 lat!!!! A zanim zadziała, to minie kolejne ileś lat i podpaleń/wypaleń traw. No i moja prośba do redakcji: czasem podajcie jaki jest efekt końcowy działań policji, czyli jaki jest prawomocny wyrok, a nie tylko co "podejrzanemu grozi?

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 331